print header

8 פעילויות לפעוטות שמצריכות מעט אנרגיה מההורים

 מחפשים פעילות מגניבה ומהנה שתעסיק את ילדכם הפעוט לזמן ממושך אך לא תדרוש מכם להוציא יותר מדי אנרגיה? אנחנו מבינים אתכם, אתם חוזרים מדי יום מותשים מהעבודה, או שכבר נגמרו לכם הפעילויות בימי סגר הקורונה שבמסגרתם רבים מאיתנו בבית, ואתם זקוקים למעט שקט ומנוחה. בדיוק בגלל זה חיפשנו ומצאנו עבורכם 8 פעילויות לפעוטות וילדים קטנים שעונות בדיוק על הדרישות שלכם, ושיצריכו מכם רק השגחה. כמובן שבחלקן אתם מוזמנים להשתתף, אבל זה כבר נתון לבחירתכם. אז הנה 8 משחקים ופעילויות נהדרות, שחלקן גם חינוכיות מאוד, שיעסיקו את ילדכם הפעוט ויעבירו את זמנו בבית בנעימים.

1. אל תעיר את הדרקון

סיימתם יום עבודה וכל מה שאתם רוצים הוא לשכב לרגע על הספה ולעצום עיניים? המשחק הזה הוא בדיוק בשבילכם! בתור התחלה, עליכם "לגנוב" מילדכם "אוצר" כלשהו כגון צעצוע, בובה או כל פריט אחר שהוא אוהב, וודאו שהוא רואה אתכם עושים זאת – אפשר אפילו לומר לו לשים לב לכך, רצוי בקול ערמומי ומרושע שיגרום לו לצחקק. כעת החביאו את החפץ הזה, עצמו את העיניים וחכו שילדכם יבוא לחפש את השלל שלקחתם. עליו לעשות זאת מבלי להעיר אתכם, הדרקונים הישנים שפשוט נחים לכמה דקות על הספה או המיטה, ולכן אם הוא משמיע רעש כלשהו – עליכם לנקום! פשוט פקחו עין ושאגו חזק כמו דרקון אימתני כדי להבריח את ילדכם לקצה השני של החדר. אנחנו מקווים כמובן שילדכם ימצא את ה"אוצר" מבלי להרעיש לכם...

2. מצא משהו...

אמנם המשחק הזה לא יאפשר לכם לעצום עיניים כמו הקודם, אבל הוא ללא ספק יאפשר לכם לשבת כמה דקות על הספה. כל שעליכם לעשות במסגרתו הוא לבקש מילדכם למצוא לכם פריט מסוים העונה לתיאור מאוד ברור וקצר, למשל "מצא משהו אדום", או לחלופין – קטן, גדול, שאפשר לקחת רק כשגשום וכדומה. תנו בכל פעם רק הוראה אחת, ואם יש לכם מספר ילדים – ערכו ביניהם תחרות מי מגיע הכי מהר לפריט שעונה על התיאור שנתתם. ההוראה האחרונה שעליכם לתת, ורצוי בהתלהבות, היא "מצא משהו שכיף לקרוא!". אחרי שילדכם מביא לכם ספר כלשהו, כל שנותר לכם הוא להתכרבל יחדיו ולקרוא בהנאה.
 
פעילויות לפעוטות בבית: סלון עם ספה אדומה וגיטרה צהובה

3. עיר על הרצפה

המשחק הזה מסייע בשיפור יכולות מוטוריות וכדי לערוך אותו עליכם "להקים" עיר על הרצפה בעזרת סרט הדבקה קל להסרה. כיצד תעשו זאת? פשוט מאוד – הדביקו את הסרט בקווים על הרצפה כדי לדמות רחובות, בניינים ופארקים, שבהם יוכל ילדכם לטייל, לשחק וגם לנוח עם הבובות והמכוניות שלו. מומחים שונים ממליצים לכם להתחיל משני קווים ארוכים – שביניהם יהיה רחוב ראשי שבו ילדכם יוכל לקפץ או להעמיד שהוא עצמו חיה כלשהי. אם יש לילדכם בובות של בעלי חיים, אולי כדאי לכם גם לחשוב על גן חיות קטן שבו הן יוכלו לנוח. בסוף המשחק, בקשו מילדכם לעזור לכם לקלף את הסרט מהרצפה.

4. רמזור אדום – רמזור ירוק

זוכרים את משחק הילדות "דג מלוח"? אז הפעילות הזו מאוד דומה, ותוכלו להשתתף בה גם בעצמכם או לנהל אותה בעודכם יושבים על הספה. במסגרת המשחק הזה תצטרכו לגרום לילד שלכם לזוז או לעצור בהתאם להוראות שאתם נותנים לו; "רמזור ירוק" מורה לילד לרוץ, לקפוץ ובאופן כללי להתנועע כאוות נפשו, "רמזור צהוב" – לזוז לאט לאט תוך כדי המשך הפעולה הקודמת, ו"רמזור אדום" – לקפוא במקום. כמובן שאם בחרתם להשתתף במשחק, עליכם למלא אחר ההוראות גם כן. הפעילות הזו לא רק מהנה, אלא גם תקנה לילדכם יכולות חשובות כמו שליטה עצמית, למידה אודות צבעים ומילוי הוראות. זו גם דרך נהדרת פשוט ללמד אותו אודות רמזורים...
פעילויות לפעוטות בבית: אור ירוק ברמזור

5. תחנת שטיפה

כשהייתי מעט יותר גדולה מילדכם, נהגתי לעזור לאבי לשטוף את הרכב בהתאם לגילי. היום פחות אנשים עושים זאת אלא פשוט רוחצים את המכונית במנהרה, אבל עדיין תוכלו לחנך את ילדכם לשמור על ניקיון של חפצים בדרך מאוד יצירתית ובהתאם לגילם. ארגנו תחנת שטיפה שבה ילדכם יוכל לנקות את הצעצועים שלו, כמו בובות שונות ולבני לגו שעשויים מחומרים כמו פלסטיק או גומי. בקשו ממנו לערוך לחפצים הללו אמבטיה בדלי מלא במים נקיים וסבון, ולנגב אותם עם מגבת. כמובן שמומלץ להשגיח עליו בזמן הפעילות הזו, ואת זה תוכלו לעשות גם מספה או מכל כיסא נוח אחר.

6. תופסת הקפאה

ילדכם מרבה לרוץ ברחבי הבית? העסיקו אותו בגרסה משודרגת למשחק ה"תופסת" המוכר, שכיום נשלב עם "דג מלוח". במשחק הזה תוכלו לשחק עימו בעצמכם, זאת כמובן אם נותר בכם מעט כוח בסוף היום, או לערוך אותו עם כמה ילדים בסביבת הגיל שלו. במסגרת הפעילות עליכם לבחור משתתף אחד שיהיה התופס ושיצטרך לרדוף אחרי שאר המשתתפים. ברגע שהוא נוגע באחד מהם – המשתתף "התפוס" צריך לקפוא במקום בתנוחה שבה הוא נתפס – ודאו שהוא באמת נשאר בה ולא סתם עומד במקום, כי זה מה שהופך את המשחק ליותר משעשע! אותו "תפוס" נשאר "קפוא" עד שמישהו אחר נוגע בו, והמשחק נגמר כאשר אין יותר אחרי מי לרדוף.
 
אפשר לבצע את הפעילות הזו בכל הבית, בחדר מסוים וכמובן שהיא מומלצת במיוחד אם יש לכם חצר, והיא מושלמת עבור ילדים שגם ככה אוהבים להתרוצץ. עודדו את המשתתפים להתחמק בדרך יצירתית ולעשות תנועות מוזרות – אבל הבהירו שאלימות או התנהגות מוגזמת ומסוכנת יגרמו לביטול המשחק.
פעילויות לפעוטות בבית: ילד רץ בחצר ומאחוריו כלב וילד נוסף

7. ציור מסלולים מסביב לחפצים

ילדכם אוהב לשרטט ולקשקש על דפים, או שאתם רוצים להכין אותו לקראת לימוד כתיבה בעתיד? הוא אולי צעיר מדי בשביל ללמוד לכתוב אותיות, אבל אתם יכולים להרגיל אותו להשתמש ביעילות בכלי כתיבה כבר עכשיו. בשביל לבצע את הפעילות המהנה והחינוכית הזו, מקמו כמה פריטים כדוגמת קוביות צעצוע גדולות ובובות על דף לבן, ובקשו מילדכם לשרטט מסביבם מסלולים וקווים בעזרת צבעים או עפרונות. אתם לא תאמינו לכמה זמן הפעילות הפשוטה הזו תעסיק אותו, והיא גם תסייע לו בשיפור היכולות המוטוריות והשליטה העצמית.

8. שוקע או צף?

מחפשים דרך יצירתית וחינוכית להעסיק את ילדכם בזמן האמבטיה ולהפוך את חווית הרחצה ליותר מהנה? אתם כמובן יכולים לתת לו פשוט לשחק עם צעצועי המקלחת כפי שהוא רגיל וכנראה אוהב לעשות, או להשתמש בהם כדי ללמד אותו שיעור חשוב במדעים, שגם ישפר את יכולותיו הקוגניטיביות. לשם כך, אספו את הצעצועים הללו, לצד פריטים בטיחותיים נוספים במשקלים שונים ושאפשר להכניס למים, ונסו להטביע אותם אחד אחרי השני. בדקו יחד עם ילדכם אלו מהם שקעו ואלו צפו, והסבירו לו את מקור ההבדלים בין חפץ אחד לאחר. כמובן שאינכם צריכים לחכות עד לשעת האמבטיה כדי לשחק במשחק הזה, אפשר לערוך אותו בכל חלק של היום ובכל חדר בבית בעזרת דלי מלא במים.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.