print header

מה הסיכוי להיכנס להריון בכל גיל?

  בעבר היה נהוג שאישה נכנסת להריון מיד אחרי החתונה, לעיתים עוד לפני גיל 20. היום נשים רבות בוחרות לדחות את הבאת הילדים לעולם לצורך השקעה בלימודים או בקריירה, או כי הן מצאו את אהבתן רק בסביבות שנות ה-30 או ה-40 לחייהן. הסיכויים להיכנס להריון דועכים עם השנים, ובגופן של הנשים יש שעון שמתקתק ושלא עוצר לרגע, אשר משפיע על יכולות הביציות שלהן לקלוט זרע ואף לקיים הריון תקין. אז מה הסיכויים להיכנס להריון בכל גיל ומה הסכנות הכרוכות בהריון בגיל מבוגר? על השאלות האלה יענו לכם המומחים הבאים...
 
מה הסיכויים להיכנס להריון בכל גיל: בטן של אישה בהריון

מה הסיכוי להיכנס להריון בגילים 20 עד 24?

כאן נמצא החלון המושלם להבאת ילד לעולם. "בגיל 21, 90% מהביציות שבגופה של האישה הן עם מבנה כרומוזומלי תקין, מה שמסייע להגביר באופן משמעותי את הסיכויים להבאת ילד בריא לעולם", כך אומר ד"ר אלן קופרמן, מנהל מעבדות לטיפולי הפריה בניו יורק. לטענתו, אישה נמצאת בשיא הפוריות שלה בגיל 24, כשיש לה סיכוי של 96% להיכנס להריון תוך שנה אם היא מנסה לעשות זאת מדי חודש. 
 
אם הגבר הוא מתחת לגיל 25, הסיכוי יורד ל-92%, זאת מכיוון שרוב בעיות הפוריות אצל זוגות צעירים הן בצד שלו. ברובן ניתן לטפל בקלות והן לא דורשות עזרה מקצועית מיוחדת, אלא אם כן הזוג לא מצליח להיכנס להריון תוך שנה. 

מה הסיכוי להיכנס להריון בגילים 25 עד 29?

מגיל 25 הסיכויים להיכנס להריון תוך שנה הם 86%. הסיכויים להפלה עם זאת הם 10%, שזה קצת גבוה יותר מהסיכויים בשנות ה-20 המוקדמות של החיים. ועדיין, הרוב המוחלט של הסיכויים עדיין לטובתכן, ואין צורך להתייעץ עם מומחה אלא אם ניסיתן להיכנס להריון במשך 12 חודשים ולא הצלחתן.
מה הסיכויים להיכנס להריון בכל גיל: אישה בהריון

מה הסיכויים להיכנס להריון בגילים 30 עד 34?

סיכויי ההפריה עדיין גבוהים מאוד – 86% תוך שנה – אך כעת הסיכוי להפלה עולה, כשהוא עומד על 20%. אין צורך ללכת למומחה להפריה לפני גיל 30 עד שניסיתן להיכנס להריון במשך שנה, אך עם הכניסה לעשור הרביעי לחייכן עליכן לפנות למומחה כבר אחרי 9 חודשים של ניסיונות לא מוצלחים. חשוב שתעשו זאת, מכיוון שהמומחה עשוי לעלות על הסיבה לאי הפוריות בשלב מוקדם ולטפל בה, עוד לפני שהיא תתחיל להידרדר יותר בסביבות גיל 35.

מה הסיכויים להיכנס להריון בגילים 35 עד 39?

"לפני גיל 37 עוד יש לכן סיכוי טוב להיכנס להריון", כך אומרת ד"ר קלי פאגידס, מומחית להפריה במרכז לטיפול באי-פוריות ברוד איילנד. בגיל 35, רוב הנשים הן בעלות סיכוי של 15-20% להיכנס להריון בכל חודש נתון, כלומר 78% סיכוי להיכנס להריון תוך שנה. עם זאת, גיל 35 הוא נקודה שבה יכולת הפוריות יורדת, והסיבה העיקרית לכך היא ירידה באיכות הביציות, כך מסבירה ד"ר פאגידס. "יתכן שיש לכן הרבה ביציות לעבוד איתן, אך יש בהן יותר פגמים במבנה הכרומוזומלי שמשפיעים על היכולות שלהן. כמו כן יש גם סיכוי גבוה יותר להפלה או הולדת ילד עם תסמונת דאון".
 
ל-30% מהנשים בגיל 35 לוקח שנה או יותר להיכנס להריון, והרופאים מעדיפים שלא תחכו יותר מדי כדי לגלות האם אתן חלק מהסטטיסטיקה הזו. בשל כך, אם יש לכן בעיה להיכנס להריון אחרי 6 חודשי ניסיון, עליכן לפנות למומחה כדי לבצע בדיקות. בנוסף חשוב שתדעו כי בסביבות גיל זה נמצאת האפשרות האחרונה שלכן להקפיא ביציות. "אישה יכולה להקפיא ביציות עד גיל 40, וכך ביכולתה לחזור לאחר כמה שנים ולהיכנס להריון גם באמצע העשור הזה לחייה", כך מספר ד"ר סטיבן באייר, מומחה להפריה ואנדוקרינולוגיה מבוסטון.
מה הסיכויים להיכנס להריון בכל גיל: אישה בהריון בטבע

מה הסיכויים להיכנס להריון בגילים 40 עד 44?

עם השנים איכות הביציות יורדת, ובשלב זה אתן עומדות בפני אתגר לא קטן בניסיון להיכנס להריון. "עד גיל 40, 90% מהביציות הן בעלות בעיות במבנה הכרומוזומלי", כך אומרת ד"ר קופרמן. בגיל זה נפוץ יותר לקבל עזרה טכנולוגית בניסיון להיכנס להריון, ולא רק בגלל עניין הביציות, אלא מכיוון שגם הזכרים מתחילים לחוות בעיות שקשורות לפוריות שלהם. סיבה נוספת היא בעיות ברירית הרחם שמתחילות להתגבר עם השנים, כשאספקת הדם לאזור פוחתת בגיל מבוגר, מה שמקשה על תהליך קליטת הזרע.
 
נשים שמתקרבות לגיל המעבר (40-60) יכולות גם להבחין בכך שהמחזור שלהן מתקצר, וזה אומר שחלון הביוץ מתרחש מוקדם יותר בתהליך זה – כבר ביום התשיעי – לכן צריך לתזמן את ניסיון ההפריה כמו שצריך. כלל האצבע בגיל זה על הפריה טבעית הוא פשוט לקיים יחסי מין כל יום שני לסירוגין במהלך הביוץ. אם לוקח לכן יותר מ-3 חודשים להצליח להיכנס להריון, עליכן לפנות לרופא.
 
טיפולים בסיסיים להזרעה מלאכותית הם בעלי סיכויים נמוכים להצלחה אצל נשים מעל גיל 40, ולכן האפשרות הטובה ביותר עבורכן היא הפריה חוץ-גופית, כשהסיכויים הם 10-20% להיכנס להריון, אך חשוב לציין שישנו סיכוי של 20% שייוולד יותר מילד אחד, מה שמהווה סיכון בפני עצמו בגיל שכזה. לנשים עם רזרבה שחלתית נמוכה או מעל גיל 43 מומלץ לשקול גם תרומת ביצית.

מה הסיכויים להיכנס להריון בגיל 45 ומעלה?

הסיכוי להיכנס להריון בשלב זה בחיים עומד על 3-4% בודדים, משמע שזה עדיין אפשרי, אך קשה מאוד ללא עזרה חיצונית. "הביציות הבודדות שעוד נשארו לכן הן בעלות מבנה כרומוזומלי לא תקין, לכן חובה לעשות בדיקה שתוודא את בריאות העובר לפני שעושים הפריה חוץ-גופית", כך אומר ד"ר קופרמן.
 
מכיוון שסיכויי ההצלחה הם נמוכים מאוד, רוב המומחים ממליצים על תרומת ביצית מאישה צעירה יותר. "קל יחסית לשמור על הריון בריא עם ביצית של אישה צעירה בת 25-30", כך אומר ד"ר באייר. "אפילו אם האישה שבהריון נמצאת בגיל המעבר, סיכויי ההצלחה הם 60-65%".
מה הסיכויים להיכנס להריון בכל גיל: אישה בהריון על ספסל לצד אגם

איך להגביר את הסיכוי להיכנס להריון?

לא משנה מה גילכן, תוכלו להגביר את הסיכוי שלכן להיכנס להריון אם תבינו בדיוק מתי אתן מבייצות ותקיימו יחסי מין בתקופה זו. "הביוץ מתרחש לרוב 14 ימים לפני הווסת הבאה, לא משנה כמה ארוך היה המחזור", כך אומר ד"ר באייר. לדוגמה, אם יש לכן מחזור של 34 ימים, הביוץ יהיה בסביבות היום ה-20. אישה עם מחזור של 26 ימים לעומת זאת תהיה בביוץ ביום ה-12. עליכן לקיים יחסי מין במשך 5 ימים לפני היום הזה ויומיים אחריו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.