print header

עשו ואל תעשו: איך לעזור לילדים להשיג ציונים גבוהים בבית הספר

  אנחנו כהורים תמיד צריכים למצוא דרכים לעזור לילדינו להצליח בלימודים, אך לא רק לקראת המבחנים, אלא אפילו בתחילת השנה וכמובן שגם לכל אורכה. למרבה הצער יש מקרים הם הורים נוטים לצעוק על ילדיהם אם הם משיגים ציונים נמוכים, אך חשוב לדעת שזה גורם לילדים לחוות בושה, וזה למעשה יכול רק להזיק להם בטווח הארוך. למעשה, יש דרכים הרבה יותר יעילות ומומלצות שעוזרות לילדים לשאוף להצלחהואתם רק צריכים להכיר אותן כדי שתוכלו לנצל אותן לטובתכם.
 
איך לעודד ילדים לזכות בציונים גבוהים: ילדה קוראת ספר על ערימת ספרים

לפני הכל – 4 סיבות לכך שאסור לצעוק על הילדים בגלל ציונים גרועים

להורים מתוסכלים שמנסים לעזור לילדים שלהם בלימודים ולא מצליחים יש לרוב דחף חזק לצעוק עליהם, משום שהם מרגישם שהילדים לא עשו את מה שציפיתם מהם – שקדו בלימודים. עם זאת, יש 4 סיבות מרכזיות לכך שההתנהגות הזאת ממש לא מומלצת.

1. זה לא עוזר לטפל בשורש הבעיה

יש הורים שנוטים למשל להעניש את הילד ולמנוע ממנו השתתפות בפעילויות חברתיות עקב ציונים גרועים, אך על פי מחקרים, כמו זה שנערך באוניברסיטת מישיגןמתברר שזה עוזר רק במקרה שבו הפעילות החברתית של הילד היא זו שהסיחה את דעתו מהלימודים מלכתחילה. אם הילד שלכם חווה בעיה מסוימת בבית הספר או בחייו באופן כללי שמשפיעה על הציונים שלו, עליכם לדעת מה היא ולטפל בה באופן פרטני.

2. ילדים מתוסכלים מהססים לבקש עזרה

אם תצעקו על ילדכם בגלל שקביל ציונים גרועים, יתכן שהוא לא ייגש אליכם לקבלת עזרה בהבנת החומר שהוא מתקשה בו, משום שהוא חושש שייענש על כך שהוא לא מסתדר עם החומר הנלמד. ככל שעובר הזמן הילד עלול לפתח יחס שלילי כלפי כל סוג של מטלה בבית הספר, ולהרגיש שהוא כישלון בלי לנסות לשנות את המצב.

3. ההתנהגות של ילדיכם תחמיר

יש גבול ליכולת של צעקות להשפיע על ילדיכם, ואם תעשו זאת יותר מדי, הם בסופו של דבר יתרגלו לכך ולא ייחסו לצעקות משמעות. עם זאת, עדיין תהיה לצעקות השפעה עליהם, אך שלילית; הם יבינו שאם יתנהגו רע הם "בסך הכל" יקבלו צעקות, והם כבר למדו להתמודד איתן, לכן התנהגותם עלולה להפוך לשלילית עוד יותר כי לא יהיו השלכות אמיתיות למעשיהם.

4. הילדים שלכם ירגישו כקורבנות

ההשפלה של ילדיכם יכולה לגרום להם להגיב באופן שלילי לצעקות, ובמקום שיבינו כי עליהם להשקיע בלימודים, הם יפנימו שהם קורבנות שלא יכולים להצליח במה שהם מנסים לעשות. במקום שירגישו שיש להם אחריות על הציונים שלהם, הם יוותרו ויבינו שזה המצב – שהם פשוט ילדים עם ציונים גרועים, ואין מה לעשות בנוגע לזה.
איך לעודד ילדים לזכות בציונים גבוהים: ילד מצוברח נשען על ספרים

9 טיפים שבעזרתם תוכלו לעזור לילדיכם לשפר את הציונים

עכשיו אחרי שהבנתם שאין סיבה לצעוק על הילדים בגלל שקיבלו ציונים נמוכים, השאלה היא מה כן צריך לעשות. לפניכם 9 טיפים שיעזרו לכם לשפר את תהליכי הלמידה של ילדיכם, לגלות את הבעיה שבגללה הם סובלים מציונים נמוכים ולסייע להם לכוון את עצמם להצלחה.

1. אפשרו לילדיכם לעבוד במקום שקט ונוח

צרו לילדיכם אזור עבודה שבו הם יוכלו לעשות שיעורי בית ללא הסחות דעת, ושעליהם יהיה לבצע אותם אך ורק בו. זה עוזר להחדיר בהם שגרה של ביצוע שיעורי בית, זה מראה להם שאתם תומכים בהם ושאתם מנסים לעזור, וכך גם תיצרו עבורם מקום שבו יהיה את כל הציוד שיזדקקו לו עבור מטלות בית הספר.

2. צרו לילדיכם שגרה של אחרי בית הספר

בדיוק כמו שילדיכם התרגלו לצחצח שיניים בכל בוקר וערב ולהתקלח בסוף כל יום, הרגילו אותם לעשות שיעורי בית ברגע שבו הם חוזרים הביתה מבית הספר, או בכל שעה קבועה אחרת במהלך היום. אם הילדים יעשו את שיעורי הבית שלהם באופן קבוע באותו זמן בכל יום במשך חודש ימים, זה ככל הנראה כבר יהפוך למנהג שמושרש אצלם ולא תצטרכו עוד לוודא שזה קורה.
איך לעודד ילדים לזכות בציונים גבוהים: ילד עושה שיעורי בית

3. עקבו אחרי ההתקדמות של ילדיכם

במקביל לכך שתנסו את השיטות והדרכים שמוצגות כאן בכתבה, עליכם לעקוב אחרי ההתקדמות של ילדיכם ולהבין מה עוזר להם יותר ומה פחות. זה גם יעזור לכם לשים לב אם הילד שלכם חוזר למנהגיו הקודמים, למשל לא שומר על שגרת שיעורי הבית כפי שהוצע בסעיף הקודם, או לזהות אם הוא נתקל בבעיה חדשה שלא הייתה קיימת או שלא הייתם מודעים אליה קודם לכן.

4. צרו קשר עם המורה של ילדיכם

דברו עם המורה של ילדיכם ונסו להבין איך הוא מתנהג בכיתה – האם הוא משתתף בשיעור, האם נראה כי הוא לא מקשיב או אולי הוא שואל הרבה שאלות ומשתרך מאחור בהבנת החומר. יחדיו תוכלו להבין מה גורם לילדיכם לסבול מקושי במקצוע שהם לומדים, וזה גם יעזור לילדיכם להבין שהמורים שלהם רוצים בטובתם ומוכנים אף היא לעזור להם. 

5. זכרו – חיזוק חיובי יעיל יותר מעונשים

לכולנו, וגם לילדינו, יש הרבה יותר מוטיבציה לפעול למען פרס מאשר כדי להימנע מעונש. חיזוק חיובי על הצלחה בבית הספר יכול להיות דבר פשוט כמו יציאה עם הילדים לסרט, והיא תעבוד הרבה יותר טוב מאשר הפחד שתיצרו אצלם על ידי איומים כאלה ואחרים. כשהילד מתרכז בחשש מהעונש, הוא מתרכז יותר בהימנעות ממנו בכל דרך אפשרית, ולא תמיד בדרך שאליה אתם מצפים. לעומת זאת כשהילד מצפה לפרס, הוא יעשה הכל כדי להצליח כפי שהוא יודע שאתם מצפים ממנו.
איך לעודד ילדים לזכות בציונים גבוהים: ילד קורא ספר על שולחן עבודה

6. נסו סגנונות שונים של למידה

יש ילדים שקולטים חומר מהר וביעילות בעזרת קריאה, אחרים מוצאים שמיעה כעזר יעיל יותר, ואילו ילדים מסוימים צריכים לפעול עם הידיים כדי לקלוט את מה שהם לומדים. נסו סגנונות למידה שונים עם ילדיכם – על ידי קריאת חומר, השמעת או הקראת החומר עבורם או אפילו עבודה עם הידיים, למשל שימוש בחפצים ללימוד פעולות בחשבון שהם מתקשים בהן.

7. אפשרו לילדיכם לקחת הפסקה

בדיוק כפי שאתם צריכים לקחת הפסקות במהלך יום העבודה שלכם, אולי אפילו לקחת יום חופש כדי להתאושש מהשגרה השוחקת, גם ילדיכם צריכים לעשות הפסקות כדי לשמור על בריאותם הנפשית. אם הם יתישו את עצמם יותר מדי זה רק יזיק להם בטווח הארוך, אפילו אם הישגיהם בבית הספר ישתפרו עקב כך. חשוב שהילדים יעשו גם דברים אחרים שלא כוללים למידה, כמו למשל כושר גופני – זאת בעזרת חוג ספורטיבי או פשוט יציאה להליכה משפחתית מסביב לשכונה מפעם לפעם.

8. שמרו על ערוצי תקשורת פתוחים עם ילדיכם

אתם צריכים להגיד זאת במילים לילדים – תנו להם לדעת שאתם שם בשבילם בכל שאלה וכל בעיה – כולל בעיות אישיות שצצות בבית הספר. ילדים רבים מרגישים שהם צריכים להתמודד לבד עם מה שקורה להם במהלך יומם, ואם תעזרו להם להבין שיש מי שתומך בהם, הם לא יהססו לבוא ולדבר איתכם כשהם ייתקלו בבעיה שלא יצליחו לפתור בעצמם.
איך לעודד ילדים לזכות בציונים גבוהים: אבא עוזר לבתו בשיעורי הבית

9. שמרו על ציפיות גבוהות

בעוד שלא מומלץ לצפות ליותר מדי – הרי רוב הילדים כנראה לא מיועדים להתקבל לאולימפיאדת המדעים – חשוב שתיידעו את ילדיכם שציונים גרועים הם לא דבר נורמלי. נכון שלעיתים ניתן לקבל ציון נמוך במבחן, אבל זה לא אומר שצריך להסתפק במצב הזה. יש תמיד לשאוף למעלה ולנסות לעשות את הכי טוב – רק כך אפשר להגיע להצלחה בחיים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.