print header

15 פעילויות חינוכיות שילדים ממש יהנו מהן...

 כולנו רוצים שילדינו הקטנים יצברו כמה שיותר ידע וכישורים חשובים מהמשחקים ופעילויות הפנאי שלהם, ואם אפשר, שירכשו מיומנויות יקרות ערך משעות היצירה וזמן ההשתעשעות שלהם בעיקר בחודשי הקיץ הפנויים. אם גם אתם רוצים לעזור להם להתחיל או לשפר את כישורי הקריאה, הכתיבה, אוצר המילים והחשבון שלהם, וללמוד בכיף ובנוחות של הבית, תוכלו להציע להם לשחק באחד מתוך 15 המשחקים החינוכיים הבאים, שגם אתם תיהנו ליצור ולבצע יחד איתם. שימו לב שאת רוב הפעילויות הבאות שכוללות אותיות ומילים, תוכלו ליצור באנגלית או בעברית, בהתאם לרמה ולגיל של ילדכם.

1. התאמת אותיות דפוס וכתב

פעילויות חינוכיות לילדים: משחק התאמת אותיות דפוס וכתב
קחו מספר גלילי נייר טואלט ריקים וכתבו עליהם את אותיות ה-א'-ב' באותיות דפוס. כעת קחו מספר בלונים, נפחו אותם לגודל אגרוף וכתבו על כל אחד מהם את אותן האותיות, באותיות כתב. כעת תנו לילדיכם להתאים בין האותיות על ידי הצבת כל בלון על הגליל המתאים. תוכלו לעשות את אותו הדבר גם עם אותיות גדולות וקטנות באנגלית, כפי שניתן לראות בתמונה.
 

2. פאזל מילים דומות

פעילויות חינוכיות לילדים: פאזל מילים דומות
קחו פאזל פשוט של ילדיכם ורשמו על חלקו האחורי של כל חלק ועל מיקומו המתאים בלוח, זוג מילים שכתובות עם אותן האותיות אך עם ניקוד שונה ומשמעות שונה, כמו כָּתֹם וכֶּתֶם. כעת ילדיכם יצטרכו להרכיב את הפאזל, לחבר בין המילים, ולהסביר את המשמעות של כל מילה בנפרד. צמדים אפשריים הם: מִטָה ומַטֶה, סָפַּר וסֶפֶר, אָדֹם ואָדָם וכדומה. ניתן להשתמש ברעיון הזה גם כדי לתרגל מילים נרדפות, תרגום מילים בעברית לשפות נוספות, תרגילים בחשבון ועוד רעיונות דומים.

3. "גדול, קטן ושווה" עם מגדלי לגו

פעילויות חינוכיות לילדים: משחק "גדול, קטן ושווה" עם מגדלי לגו
צרו 2 ערימות של קוביות לגו, הציגו לילדיכם זוג ספרות ובקשו מהם לגלות איזו ספרה מייצגת מספר גדול יותר. ילדיכם יוכלו להיעזר בלבני הלגו לבניית מגדלים בעזרת מספר קוביות ששווה לספרה המוצגת, וכך יראו באופן ממשי את ההבדל שבין המספרים.

4. לימוד אותיות בעזרת פלסטלינה

פעילויות חינוכיות לילדים: משחק לימוד אותיות עם פלסטלינה
במקום לתת לילדיכם לכתוב אותיות מספר רב של פעמים עד שילמדו כיצד לעשות זאת בדרך הנכונה, תוכלו לספק להם דרך יצירתית יותר לזכור את צורתה של כל אות; כתבו בגדול מילה או אות על דף ובקשו מילדיכם ליצור את אותה האות בעזרת פלסטלינה. הילדים יוכלו להניח את הפלסטלינה ישירות על האות הכתובה על הדף וליצור את האות המפוסלת בקלות.

5. לימוד אותיות בעזרת דבק וחומרי יצירה 

פעילויות חינוכיות לילדים: יצירת אותיות בעזרת דבק וחומרי יצירה
אין ספק שילדים אוהבים לשחק, לכן אם אתם רוצים לספק את הרצון הזה ובמקביל ללמד אותם את צורת האותיות בדרך יצירתית ומהנה, כתבו עבורם אותיות או מילה על דף בריסטול, הניחו לידם דבק וקערה מלאה בחרוזים (או כל חומר יצירה אחר שיש לכם בבית) ותנו להם להרכיב את המילה או האות על ידי הדבקת חומרי היצירה ישירות עליה.

6. התאמת אות לחפץ

פעילויות חינוכיות לילדים: משחק התאמת אות ראשונה לחפץ
פזרו על השולחן או על הרצפה מספר צעצועים של ילדיכם, כשכל שם של פריט מתחיל באות אחרת, כתבו על פיסות נייר אותיות מה-א'-ב' ופזרו גם אותן. כעת בקשו מילדיכם להתאים את האותיות לכל צעצוע על פי האות הראשונה של שמו, למשל: א – אסטרונאוט, כ – כדור, ז – זברה וכדומה.
 

7. כיסי חשבון

פעילויות חינוכיות לילדים:  מחשק כיסי חשבון על לוח
קחו בריסטול גדול והדביקו עליו פתקיות נייר דביקות, שעל כל אחת מהן תכתבו מספרים בין 1-20. כעת, קחו מקלות ארטיק ורשמו על כל מקל תרגיל חשבון פשוט שתוצאתו תתאים למספרים על הלוח. תנו את המקלות לילדיכם ותנו להם להצמיד כל מקל ארטיק לפתקית הדביקה שבה רשומה התוצאה הנכונה.

8. מנעולי חרוזים

פעילויות חינוכיות לילדים: משחק מנעולי חרוזים
הצטיידו במספר מנעולים ומפתחות מתאימים, הדביקו על כל מנעול ומפתח מדבקה פשוטה וכתבו על כל מנעול מילה ועל כל מפתח תואם מילה שמתחרזת איתה. כעת בקשו מילדכם לפתוח את המנעולים בעזרת המפתחות המתאימים על פי החרוז. גם את הפעילות הזאת, כמו רבות מהאחרות שברשימה הזאת, ניתן לשנות כדי לתרגל כישורי שפה, יכולת לפתור חידות היגיון, תרגילי חשבון וכדומה.

9. איות בעזרת אטבים

פעילויות חינוכיות לילדים: משחק איות בעזרת אטבים
כתבו על אטבי כביסה מעץ את אותיות ה-א'-ב' וכתבו מילים על גבי פיסות בריסטול קטנות. כעת על ילדיכם למצוא את האותיות שמרכיבות את המילה שכתבתם מבין אטבי הכביסה ולאיית אותה מחדש על ידי הצמדתם לבריסטול, כפי שמתואר בתמונה. תוכלו לבצע את התרגול הזה גם על ידי כתיבת המילה שעל הבריסטול באותיות דפוס וכתיבת האותיות שעל גבי האטבים באותיות כתב, על מנת לתרגל את המעבר בין שתי שיטות הכתיבה שעלולה להיות מאתגרת למדי עבור ילדים רבים.

10. איות בעזרת לגו

פעילויות חינוכיות לילדים: משחק איות בעזרת לבני לגו
דרך מהנה מאוד ללמד ילדים כיצד לאיית מילים בעצמם, היא על ידי הדבקת מדבקות פשוטות על צדי קוביות לבני הלגו שלהם וכתיבת אותיות עליהן. כעת הילדים רק צריכים לחבר את קוביות הלגו אחת לשנייה ליצירת המילה שתבקשו מהם ליצור.

11. דומינו מספרים

פעילויות חינוכיות לילדים: משחק דומינו מספרים
קחו בריסטול צבעוני גדול, גזרו אותו למלבנים וציירו קו חוצה באמצע כל מלבן. במשבצת אחת רשמו ספרה ובמשבצת השנייה ציירו מספר קווים ששונה משווי הספרה שרשמתם. כעת שחקו עם ילדיכם משחק דומינו שבו יצטרך כל שחקן בתורו להצמיד ספרה לכמות הקווים המתאימה וההפך.

12. דומינו אותיות

פעילויות חינוכיות לילדים: משחק דומינו אותיות
הרעיון שבבסיס הפעילות הזאת דומה מאוד למשחק הקודם, אלא שהפעם תכתבו על כל מלבן אות אחת באותיות כתב ואות אחרת באותיות דפוס. כעת שחקו עם ילדכם במשחק הדומינו, כשעליכם ועליו להתאים בין האותיות הזהות. ניתן לבצע את אותו הרעיון באנגלית, עם אותיות גדולות וקטנות.

13. מכתב בקוד סודי

פעילויות חינוכיות לילדים: משחק מכתב בקוד סודי
רשמו בתחתית דף נייר פשוט את אותיות ה-א'-ב' ומתחת לכל אות רשמו מספר שיציין אותה. כעת הרכיבו משפט מעל האותיות והמספרים, שאותו תרשמו בעזרת המספרים שמסמלים כל אות. את המספרים עליכם לרשום מתחת לקו, ומעליו ירשמו הילדים את האותיות, ואחרי שיסיימו למלא את האותיות החסרות הם יגלו את המכתב הסודי שכתבתם להם.

14. משחק הדואר

פעילויות חינוכיות לילדים: משחק הדואר
קחו מספר מעטפות ורשמו על כל אחת מהן שם של בן אדם. הכינו גם 5 קופסאות (ניתן להשתמש בקופסאות קרטון של דגנים) שעל כל אחת מהן תדביקו דף שעליו רשומות 4 אותיות, לפי סדר ה-א'-ב' (על שתיים מהקופסאות תוכלו לרשום 5 אותיות). כעת ילדיכם יהפכו לעובדי דואר ליום אחד, ויהיה עליהם למיין את המכתבים על פי האות הראשונה של השם שמופיע בהם.

15. חשבון עם חישוקים ובלוני מים

פעילויות חינוכיות לילדים: משחק חשבון עם חישוקים ובלוני מים
אם אתם רוצים להעסיק את ילדיכם מחוץ לבית, תוכלו לכתוב מספרים על דפי נייר, להכניס אותם לשמרדפים (שקיות מנוקבות לשימור דפים בקלסר) ולהניח אותם על הדשא שבגינה (מומלץ להכניס גם אבן לכל שמרדף על מנת שהדף לא יעוף). מסביב לכל דף הניחו חישוק, ובעזרת בלוני מים שעליהם רשמתם תרגיל חשבון פשוט שתואם למספרים על הדפים, יצטרכו הילדים לפגוע בתוצאה הנכונה.

מקור התמונות: מרחבי הרשת

מקור: לאה ג.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו