maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

כך תסייעו לילדיכם לישון במיטה שלהם

הורים רבים נתקלים בקושי רב כשהם מנסים לגרום לילדיהם לישון במיטה שלהם במהלך הלילה, מה שעלול להפוך לסיוט מתמשך ולפגום באיכות השינה של כל המשפחה. החדשות הטובות הן שעם התמדה רבה ועם קצת אמונה ביכולות שלכם, תוכלו ליהנות מלילה שלם בו הילדים ישהו במיטה שלהם ללא הצקות או ביקורים מפתיעים. אם אתם מוכנים להתחיל את השינוי המהותי הזה, אתם מוזמנים להכיר את המדריך המלא הבא, שיסייע לכם ולמשפחתכם לזכות בשינה ערבה, כשכל אחד נמצא במיטה שלו.   
 

כך תגרמו לילדים לישון במיטה שלהם

לפני שעת השינה

ראשית כל, עצרו לרגע ונסו להבין האם מדובר בזמן טוב להתחיל לבצע את השינוי. אם אתם בעיצומה של הכשרה לביצוע צרכים בסיר, עומדים לצאת לחופשה, עוברים דירה או מצפים לתינוק חדש, כדאי שתמתינו מעט עד שתבססו שגרה קבועה. אף על פי שבשורה זו מעידה על העובדה שתאלצו להחזיק מעמד זמן נוסף עם השותף הקטן במיטה שלכם, אבל אימוני השינה יניבו תוצאות הרבה יותר טובות אם תחכו לימים יציבים יותר. 
 
לאחר שהחלטתם בפה מלא לעשות את הצעד הראשון לקראת שינה נטולת ילדים במיטה שלכם, התחילו לדבר על ציפיות השינה החדשות שלכם כבר בשעות אחר הצהריים. פעולה זו תסייע לילדכם להיות ערוכים ודרוכים לקראת השינוי שיגיע עם כיבוי האורות. תוכלו לומר בפשטות וברכות: "אימהות ואבות בכל העולם ישנים במיטות שלהם, וילדים ישנים במיטות שלהם", כך מייעצת ג'יל ספיבק, עובדת סוציאלית ומטפלת משפחתית שנהגה לעסוק בעבר כיועצת שינה.
 
דבר נוסף שספיבק מציעה לעשות הוא להכין "ספר שעת שינה" תוצרת בית, אשר עשוי מניירות מהודקים, עם ציורים שתציירו ותצבעו יחד שיתארו את השינויים שיחולו, וכן את הרווחים שיגיעו עם הזמן; תוכלו לצייר את ילדכם מתרגל אט אט למיטתו החדשה, והסיפור יתמקד בהנאה המופקת מהשינה במיטה ששייכת אך ורק לו. ספר ציורים יכול לעזור לילדים קטנים להבין בצורה ממשית את מצב השינה החדש שלהם, מה שיקל על ההסתגלות. בשלב זה הקפידו על שגרת השינה הרגילה שלכם, והתכוננו לחלק הקשוח יותר של אימון זה.
כך תגרמו לילדים לישון במיטה שלהם
 

אחרי כיבוי האורות

כעת, עליכם לבצע את בדיקת המציאות; ישנם הורים שיתקשו להשלים עם העובדה שילדם הקטן בוכה, ועשויים אף להיכנע ולוותר על הרעיון. חשבו האם אתם נמנים בין ההורים הללו, ואם התשובה הינה חיובית נסו להבין כי ילדים בסופו של דבר ישנו לבד, ואף יעדיפו זאת בהמשך וביכולתכם לסייע להם להפוך לעצמאיים במהירות רבה יותר. יתרה מזאת כדאי לכם להתמיד במאמץ בעיקר אם אתם מתגעגעים לימים בהם ישנתם רק אתם יחד במיטה, כשהדאגה הגדולה ביותר הייתה מי מצליח לקבל יותר שמיכה. 
 
יועצי שינה והורים שעברו את החוויה הזו כאחד טוענים שברגע שאתם מחליטים שהגיעה העת שילדכם ישן במיטתו, יש להתמיד בכך ואין מקום להתפשרויות או לניהול משא ומתן. הוציאו מאוצר המילים שלכם את המשפטים "בסדר... עוד 5 דקות", או "אולי נאפשר לה לישון אתנו היום כי עבר עלייה יום לא פשוט". לפיכך, אם ילדכם יחליט לבקר בחדרכם במהלך הלילה, יש להחזירו לחדרו, לכסות אותו, לתת נשיקה ולעזוב את החדר. השגרה הזו חייבת להישמר בלי סיפור נוסף לפני השינה, שתיית מים או כל בקשה אחרת שעשויה לעלות כדי לבחון את הגבולות שלכם. עליכם להיות ערוכים לבכי, צעקות והשתלחויות, ותאלצו לא פעם להרים אותו לחדרו, תוך כדי שהוא מתנגד בכל כוחו כדי למנוע את חזרתו למיטה. כמובן שהוא גם לא יישאר בה זמן רב, ומיד יזנק ממיטתו ויגיע לבחון אתכם שוב ושוב, רק כדי לוודא שאתם באמת מתכוונים למה שאתם עושים. 
כך תגרמו לילדים לישון במיטה שלהם
בשלב זה אתם תחלו לתהות אם תזכו אי פעם לישון לילה שלם. אתם אכן תיהנו שוב משינה רציפה וערבה, רק כנראה שלא באותן הלילות של לימוד השגרה החדשה. המשיכו להתמיד בדרך זו, עד שהכללים החדשים יתקבלו וייושמו. 
 
אולם, אם ילדכם ממשיך להופיע במיטתכם מדי לילה, ואף מעביר בה את כל הלילה, יש לשנות את הגישה לכזו פחות נעימה, אך משתלמת בטווח הארוך. קחו שמיכה או מצע נוח שעליו תוכלו לישון, הניחו אותו לצד מיטתם והישארו שם במשך כל הלילה. בצורה זו תאפשרו לילדכם נחיתה רכה יותר לשגרה החדשה, ואם הם יתעוררו במהלך הלילה ויבחינו שאתם נוכחים, יהיה להם קל יותר לחזור לישון ולהבין שמדובר במקום בטוח ונעים. 
 
לאחר שניים או שלושה לילות, החליפו את השכיבה על שמיכה לצדו לישיבה על כיסא, והמתינו עד שילדכם יירדם. יש לציין שבזמן שאתם ממתינים שילדכם יירדם אסור לדבר איתו, על מנת שיתרכז בתהליך השינה. אם ילדכם יגיב בהשתוללות ולא ישתף פעולה, עזבו את החדר והבהירו לו שתחזרו רק ברגע שבו הוא יירגע ויהיה מוכן ללכת לישון. 
כך תגרמו לילדים לישון במיטה שלהם
בכל לילה שיגיע לאחר מכן, עליכם להרחיק בהדרגתיות את הכיסא ממיטתו של ילדכם, לכיוון הדלת, עד שתוכלו להתקדם לעבר המסדרון ולבסוף לחדרכם. אם ילדכם יקום מהמיטה ויתקדם אליכם בתהליך זה, החזירו אותו בעדינות ובשלווה למיטתו, וכך בכל פעם שיעשה זאת. אין צורך להרים את הקול, להטיף מוסר או לספק הסברים, פשוט החזירו אותו בנחת למיטה.

למחרת בבוקר

הגיע הזמן לדון על הלילה שעבר ועל ההתנהגות וההתקדמות של ילדכם. בכל בוקר מחדש במשך התהליך יש לעודד את הילד ולהזכיר לו את הכללים החדשים. בשלב הראשון יש לתמוך בו ולומר לו שאתם מאמינים שהוא יצליח לעמוד בזה כמו גדול. לאחר מכן, בכל התקדמות יש לשבח אותו ולומר: "איזה ילד גדול" או "ידענו שאתה יכול לעשות את זה" וכן הלאה, מה שללא ספק יחזק וימלא אותו בכוחות להמשיך ולהתמיד. בנוסף, תוכלו כמובן לתגמל את ילדכם הקטן במהלך התהליך, כשהוא יוכל לבחור פרס שהוא ישמח לקבל בבוקר, ואם הוא אכן ישן כל הלילה במיטה, המתנה תמתין לו מתחת לכרית כשיתעורר או לצדו. תוכלו גם להיעזר בכלכלת האסימונים שפועלת גם כן על בסיס חיזוקים חיוביים. המשיכו בשגרה זו בכל יום, עד שילדכם הקטן יסתפק בסיפור קצר לפני השינה או בנשיקת לילה טוב מכם בזמן שהוא נמצא במיטתו וילך לישון. 
כך תגרמו לילדים לישון במיטה שלהם

לכל אחד ואחת מהילדים לוקח זמן שונה או דרושה תכנית פעולה אחרת כדי לגרום להם לישון במיטתם, אבל כל עוד תהיו עקביים בדרך שבה בחרתם ותאמינו שזה אפשרי, תצליחו לעשות זאת ובגדול. יש לציין שאם שיטה אחת לא עובדת ואתם לא מצליחים לגרום לילדכם לישון במיטתו, זה בסדר גמור לשנות גישה ולהתמיד בה. בסופו של יום, אתם תצליחו ותעניקו לילדכם חיים עצמאיים יותר, ולכולכם שינה ערבה ונעימה. 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו