print header

סימנים מעידים לכך שילדיכם משקרים לכם

 ילדים רבים משקרים מכמה וכמה סיבות – לנסות לנצח בוויכוח עם אחים, להתחמק מביצוע שיעורי בית או התמודדות עם מצבים קשים לגילם. אך לאחר בחינה מדוקדקת ניתן לומר בביטחון מלא כי הדרך האמינה ביותר לזהות שקרים בקרב ילדים היא על ידי התבוננות בשפת הגוף ועמידה על שינויים בשפה או ברגשות. כעת תוכלו ללמוד ולהכיר את הסימנים המעידים לכך שילדיכם ככל הנראה משקרים על מנת שתוכלו לטפל בהם בגישה בוגרת רגשית וכך תוכלו לספק להם הזדמנויות לצמיחה והתפתחות אישית.
 
סימנים שילדים משקרים: ילדה מסתכלת ופוערת את פיה

5 סימנים מעידים לשקרים לפי שפת גוף

1. קשר עין

אם וכאשר הילד שלכם לא שומר או נמנע מקשר עין ישיר אתכם, ככל הנראה הוא משקר בדבריו. שימו לב שבקרב ילדים צעירים, רובם נמנעים מליצור קשר עין בכלל, לעומת מתבגרים שברוב המקרים ישמרו על קשר עין ממושך, אבל זה ילווה בהבעות פנים לא רגילות ו/או שמירה על עיניים פקוחות לרווחה בצורה מאולצת. סימן היכר נוסף לשקרים על ידי התבוננות בעיניי הילדים הוא מצמוץ – אם הם ממצמצים רבות בזמן שהם מנסים לשמור על קשר עין, זה עלול להיות סימן לכך שהם משקרים.
סימנים שילדים משקרים: ציור של אמא מסתכלת על בת והאחרונה משפילה מבטה

2. הבעות פנים קצרות

ילדים משקרים עלולים להביע רגעים קצרים של פחד, כעס, עצב, ייאוש או פליאה בפניהם – סימנים אלו נקראים מיקרו-הבעות. דבר זה קורה כאשר הילדים מנסים להסתיר באופן מודע את התחושות האמיתיות שלהם, ועליכם לשים לב לכך מפני שהם ככל הנראה יופיעו למספר שניות בודדות. שימו לב לכך שאם דבריהם לא באים בהתאמה להבעות הפנים שלהם, זה יכול להיות סימן לכך שהם משקרים.
סימנים שילדים משקרים: ציור של ארבעה ילדים מביעים רגשות

3. התנועעות לא שקטה וממושכת

כאשר אנו דורשים לשמוע את הצד של הילדים בסיפור, אנחנו מצפים לשמוע תשובות כנות וישירות. לכן, כאשר הם מספרים את הגרסה שלהם, אבל אתם שמים לב שהם לא מסוגלים להישאר בשקט בזמן זה, דבר שכזה עלול להצביע על כך שהם משקרים. אם אתם מבחינים בהתנועעות לא שקטה וממושכת – מזיזים את הידיים כל הזמן, זזים במקומם, מזיזים את רגליהם קדימה ואחורה – ככל הנראה הם משקרים בדבריהם.
סימנים שילדים משקרים: ציור של ילד משחק באצבעותיו

4. נגיעות בפנים

סימן היכר נוסף שבעזרתו תוכלו לזהות האם ילדיכם משקרים או לא הוא על ידי מגע בפנים. ישנו קשר ישיר בין אמירת שקרים למחוות פנים שונות שמצביעות על כך שהילדים אכן אומרים דברי שקר. בין המחוות ניתן לשים לב לליקוק תכוף של השפתיים, נגיעות חוזרות ונשנות באף, בלחיים, בראש או בעיניים וכמו כן גם נשיכות שפתיים המגיעות במקביל לאי יצירת קשר עין. נסו לזהות את הסימנים המעידים כדי לגלות האם ילדיכם משקרים או לא.
סימנים שילדים משקרים: ציור של שלושה ילדים מבצעים מחוות פנים שונות

5. מחוות גוף לא רגילות

הגוף שלנו יכול לבגוד בנו כאשר אנו רוצים לשקר בדבר מה, וזה קורה למבוגרים וצעירים כאחד. אם הילד שלכם מחזיק את ידיו מאחורי גבו, מניע את רגליו או ידיו באופן לא רגוע, ככל הנראה הוא משקר. חפשו סימנים מעידים גופניים שיכולים להאיר אצלכם נורה אדומה לגבי אמינות דבריהם של הילדים כגון: גירוד בגוף תוך כדי דיבור, הזזת אצבעות וזרועות ידיים ללא כל סיבה, תנועות מוזרות או מהנהנות עם הראש, החלפת תנוחות ישיבה באופן תכוף.
סימנים שילדים משקרים: ציור של שלושה ילדים מבצעים מחוות גוף לא רגילות

3 סימנים מעידים לפי שפה ורגשות

1. טון וגובה הקול

שימו לב לטון וגובה הקול של הילדים שלכם בזמן שהם מספרים את גרסתם לגבי הדבר שאותו אתם מעוניינים לדעת. אם טון הדיבור עולה, לעתים קרובות זה יכול להיות סימן של אי נוחות הנובעת ככל הנראה מפחד, חרדה או רגשות קשים אחרים שבגללם הם רוצים להסתיר מידע מפניכם. שינוי בטון הדיבור ובגובה הקול יכולים לסמן על כך שילדיכם מרגישים לא בנוח ויש להם תחושה שהם נאלצים לשקר מסיבה כלשהי.
סימנים שילדים משקרים: ציור של ילד סותם את פיו בעזרת ידיו

2. חזרה על שאלות

סימן היכר נוסף ובולט לעין ולאוזניים לכך שילדים משקרים הוא חזרה על השאלות שלכם. אם ילדכם חוזר על השאלה שאתם שאלתם אותו בזה הרגע, הוא למעשה מנסה להרוויח זמן כדי לחשוב על תשובה שקרית שתספק אתכם. למשל, אם אתם שואלים אותו מה הוא עשה בבית הספר והוא חוזר על שאלה זו, ככל הנראה יש דבר שהוא מסתיר מפניכם ולא רוצה לדווח עליו.
סימנים שילדים משקרים: ציור של אמא שואלת את בתה דבר מה

3. התחמקות מתשובות

כאשר ילדים רבים רוצים לשקר, או לחלופין להימנע מלספר לכם את מה שאירע, הם נוטים להתחמק ממתן תשובות. אם הילד שלכם נמנע מלהגיב ישירות על שאלה פשוטה, הוא למעשה מנסה להימנע מהצורך לשקר. למשל, אם הוא מעלה נושא אחר לחלוטין בתגובה לשאלה שלכם, הוא ככל הנראה מנסה להימנע מלהגיב אליה כלל. אם תשאלו אותו שוב ותקבלו תשובה קצת מוזרה, ככל הנראה הוא משקר לכם.
סימנים שילדים משקרים: ציור של אבא שואל את בנו דבר מה

מילים אחרונות

התמודדות עם ילדים משקרים היא לא פשוטה, למרות שישנם צעדים קלים לביצוע שעליכם לעשות על מנת לעזור להם להפסיק לשקר. לכן, כדאי לזהות מתי הם משקרים ולהבין כי אופי השקרים ודרכי הזיהוי שלהם משתנים עם הגיל. שימו לב כי בקרב ילדים קטנים הזיהוי יהיה קל יותר, אבל ככל שהם מתבגרים, השקרים מלווים לעתים קרובות יותר בתחושות אשמה. עכשיו כאשר למדתם את הסימנים המעידים לכך שילדים משקרים, תוכלו להתמודד איתם בקלות ולהעמיד אותם במקומם כשתצטרכו לעשות זאת. אל תשכחו לשתף את המידע החשוב עם בני משפחותיכם ולשמור את המידע החשוב הזה קרוב אליכם כדי שהילדים לא יגלו שעכשיו אתם יודעים איך לזהות כשהם משקרים.

מקור התמונות: wikihow

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.