print header

15 עצות יעילות על פי ניסיונם האישי של מיטב רופאי הילדים

האם גם אתם כהורים נוהגים לנשום לרווחה לאחר ששמעתם המלצה מרופא שתפתור לילדכם בעיה מסוימת? אם כן, ודאי תשמחו להכיר 15 טיפים נהדרים ומוכחים שחשפו רופאי ילדים בכירים מניסיונם העשיר כמטפלים, ובעיקר כהורים. אותם הרופאים נוהגים ליישם את העצות שלהם על ילדיהם ורק לאחר מכן משתפים בגאווה את הורי המטופלים באותן תובנות יעילות ומרגיעות. לכן, אין ספק שברגע שתתוודעו ל-15 העצות הבאות, תדעו כיצד לנהוג בדרך הטובה ביותר שתסייע לכם לשמור על שלומם ובריאותם של ילדיכם במגוון מצבים מחיי היומיום.
 
עצות מוכחות של רופאי ילדים
 
טיפול במצבי חירום
 
1. מבחן שלוש הדקות לטיפול בפצע מדמם
 
ד"ר זייד בייקר, רופא ילדים מניו ג'רזי ואב לשניים מסביר: "במקרה של דימום יש לעטוף קרח במגבת נייר ולהניח אותה ישירות על האזור המדמם למשך 3 דקות רצופות". זאת מאחר שהלחץ המופעל והקרח יעצרו את הדימום, במידה שהפצע אינו חמור ולא דורש תפרים. "אם הדימום לא פוסק לאחר ניסיון זה, יש לגשת לחדר מיון לקבלת הטיפול הדרוש".
 
2. חיטוי פצעים ומניעת זיהום
 
"הטיפול הטוב ביותר עבור מניעת זיהום שנגרם בעקבות פצעים וחתכים הוא מלח אפסום", כך טוענת ד"ר טניה אלטמן, אמא לשלושה ילדים ומחברת הספר "שיחות אמא". ד"ר אלטמן מספרת שכשהבן שלה נפצע ונחתך ברגלו היא הצליחה לעצור את הדימום, ולאחר מכן מילאה סיר גדול עם מים חמים, להם הוסיפה 4-2 כפות מלח אנגלי, ובנה השרה את רגלו הפצועה בתוך מי המלח, מה שחיטא את האזור והרג את החיידקים שהיו עלולים להוביל לזיהום החתך. את מלח האפסום, המוכר כמלח אנגלי, ניתן לרכוש בבתי המרקחת השונים.
עצות מוכחות של רופאי ילדים
הורות
 
3. גיהוק לאחר ההנקה
 
"הקפידו להחזיק את התינוק בתנוחה נכונה בעת הגיהוק, ולטפוח במקום הרצוי", כך מסביר ד"ר בייקר, "אחרי כל הנקה יש להחזיק את התינוק זקוף, בזמן שטופחים קלות על גבו, בחלק שנמצא מול הטבור שלו". 
 
4. התמודדות עם זעם וכעס
 
ד"ר קנת גינזבורג, מחבר הספר "בניית חוסן בקרב ילדים ובני נוער" ואב לשניים, מציע טיפ שלטענתו שינה את כל ההתנהלות בבית לחיובית: "אם אתם שמים לב שילדכם מאבד את סבלנותו וכי הוא עומד לחטוף התקף זעם, הציעו לו לרוץ עד שהוא יצליח לנער מעצמו את הכעס". מדובר בדרך בריאה ויעילה לתיעול האנרגיה והתסכול שהילדים מוכרחים לפרוק, וברגע שהם נרגעים יש להסביר להם שבפעם הבאה שהם חשים כעס או תסכול, עליהם להתחיל קודם כל לרוץ במקום, ולאחר שהם יתעייפו מעט עליהם לעצור ולקחת אוויר. כך הם יהיו מסוגלים לחשוב בבהירות ולהתמודד ביעילות עם הגורם שעורר את הכעס.
עצות מוכחות של רופאי ילדים
5. התמודדות עם אכילה בררנית
"יש דרך טובה יותר להתייחס לאכילה בררנית", טוענת ד"ר נימלי פרננדו, אחת ממחברות הספר "כך תגדלו ילדים שמחים שאוכלים בריא" ואמא לשני ילדים, "יש לקרוא לילדים חוקרי מזון, וללמד אותם שאכילה היא מסע ושהם יכולים להמשיך להתאמן ולהתקדם בו בכל יום מחדש". ד"ר פרננדו משתפת כי לבנה נדרשו יותר מ-11 שנים כדי ליהנות מעגבנייה כפי שהיא, והוא הצליח לעשות זאת בזמנים שלו לאחר "המחקר" שביצע בקפידה. 
 
הימנעות ממשרדו של הרופא 
 
6. שטיפת ידיים לשמירה על הבריאות
 
רובנו מקפידים על שטיפת הידיים, הן שלנו והן של הילדים, אבל לא תמיד זוכרים את החשיבות של הפעולה. "רחיצת ידיים היא הדבר החשוב ביותר שילדיכם יכולים לעשות בכדי לשמור על הבריאות שלהם", טוענת ד"ר טיפאני נייף, רופאת ילדים מניו יורק ואם לשניים. "עליהם לשטוף את הידיים במשך 15 שניות, או במשך הזמן שלוקח להם לשיר את השיר "יום הולדת שמח" פעמיים, תוך כדי הקפדה על קרצוף בין האצבעות ומתחת לציפורניים". ד"ר נייף מדגישה כי יש לדאוג שהילדים ישטפו היטב את הידיים לאחר שימוש בשירותים, לאחר שחזרו הביתה מפעילות כזו או אחרת ולפני שהם מתיישבים לאכול.
 
עצות מוכחות של רופאי ילדים
7. סירופ להפחתת מחלות ויראליות
 
"סירופ סמבוק הינו תוספת נהדרת לארון התרופות שלכם", מספרת הת'ר ג'ני, רופאת ילדים אינטגרטיבית במרכז הילד השלם בניו ג'רזי, ואם לילדה. "לסמבוק יש תכונות אנטי ויראליות וביכולתו לחזק את המערכת החיסונית". את הסירופ ניתן לצרוך פעם ביום בשביל למנוע מחלות, ועד 3 פעמים ביום במידה שהנכם מעוניינים להפחית את עוצמת המחלה שתקפה את ילדכם ואת משך הזמן שלה. "אני נותנת את הסירופ לבתי כשאנחנו טסים או כשהיא נמצאת בקרב אנשים שסובלים מהצטננות או משפעת", היא מוסיפה.
 
8. טיפול בבעיית שינה באמצעות דבקות במטרה
 
ד"ר קארן הנצ'ל פרנקס, מומחית שינה לילדים מסן אנטוניו ואם לשלושה, מצהירה: "על מנת לפתור בעיות שינה אצל הילדים יש לדבוק באסטרטגיה אותה בחרתם במשך שבועיים". ד"ר קארן מסבירה כי הורים רבים נוהגים לוותר לאחר כמה לילות שבהם השיטה לא עובדת, והם לא מבינים שמספר ימים בודדים קצר מדי בשביל לחולל שינוי ממשי. מצד שני, יש לציין כי במקרה שהאסטרטגיה שבחרתם לא פועלת לאחר שבועיים, יש לנסות גישה חדשה ולדבוק בה גם במשך שבועיים. היא מציינת שבסופו של יום אחת מהשיטות תעבוד ותחולל פלאים בשגרת השינה בביתכם. 
עצות מוכחות של רופאי ילדים
9. אינסטינקט הורי
 
"אינסטינקט הורי יכול להיות יעיל יותר ממה שלומדים בתואר לרפואה", משתף ד"ר ג'רמי פישלברג, רופא ילדים ממרילנד ואב לשניים. "לעולם אל תטילו ספק בתחושות הבטן שלכם. אף אחד לא מבין ילדים יותר טוב מהוריהם, ואני הייתי עד ללא מעט מקרים שכאלה", הוא מסביר ומוסיף: "אם אתם מרגישים בלבכם שמשהו אינו כשורה עם ילדיכם, למרות שהרופא הצהיר שהכל בסדר, אל תהססו ותקבעו תור לחוות דעת נוספת".
 
10. חששות מיותרים של הורים
 
ד"ר וונדי האנטר, רופאת חדר מיון ילדים בסן דייגו ואם לשניים, טוענת שהסכנות האמתיות לילדים הן לא מה שאתם רגילים לחשוב. "אני אף פעם לא הנדתי עפעף כשהפעוט שלי אכל משהו מהקרקע או טיפס לגובה במגרש המשחקים. מה שבאמת מפחיד אותי הם חלונות פתוחים, כלבים זרים ובריכות שחייה". ד"ר האנטר מוסיפה ומציינת שפציעות ותאונות מסוג אלה שמטרידות אותה עלולות לסכן את חייהם של הילדים, וכי הן יותר שכיחות ממה שהורים נוהגים לחשוב.
עצות מוכחות של רופאי ילדים
11. הקלה על כאבי האוזניים
 
"כדי לנקות נוזלים באוזן או להקל על כאב באוזניים יש לטפטף כמה טיפות של שמן זית לתוך אוזנו של הילד", טוענת ד"ר הת'ר ג'ני. "השמן ירגיע את עור התוף, ואף עשוי לסייע בשחרור נוזלים בקלות רבה יותר", היא מסבירה.
 
טיפול ודאגה עצמית
 
12. הכרת השמות של האזורים האינטימיים בגוף
 
ד"ר האנטר גורסת כי ילדים, אפילו בגיל הרך, צריכים להכיר את השמות האמיתיים של האיברים המוצנעים שלהם. "ברגע שתלמדו אותם את השמות של אותם האזורים, זה יאפשר להם לדבר בנוחות עם הרופאים שלהם בכל הנוגע לבעיות שעלולות להפריע להם באזורים האינטימיים". ד"ר האנטר מוסיפה ומספרת שהיא נתקלה לא פעם ולא פעמיים בבנים שהתביישו לספר לה שיש להם כאבים באשכים, או בבנות שלא העזו לספר שיש להן כאבים בזמן שהן מטילות שתן. "יתרה מזאת, בהמשך הדרך כשהילדים יגדלו, שיחות על יחסי מין יהפכו לדבר הרבה פחות מביך ומוזר עבורם".
עצות מוכחות של רופאי ילדים
13. בליעת כדורים 
 
"יש ללמד ילדים כיצד ליטול כדורים בזמן שהם מוכנים לכך, דווקא במועד שבו הם לא חולים", כך אומרת ד"ר קארה נטרסון, אם לשניים. ההיגיון שעומד מאחורי הרעיון הוא הפגת החשש הגדול של הילדים בנוגע לבליעת כדורים. "הרי אם תחכו לרגע שבו הילדים יהיו חולים וידרשו ליטול כדורים, פעולת הלמידה עשויה להתבצע תחת לחץ שלא יסייע להם". ד"ר נטרסון מציינת כי ניתן להתחיל להתאמן עם סוכריות עדשים קטנות, וכמובן שלא עם תרופות אמיתיות.
 
14. התייחסות לאלרגיה למזון
 
"תוכלו להרגיע ילדים שסובלים מאלרגיה מסוימת למזון בכך שתגידו להם שהם בריאים וחזקים בדיוק כמו גיבורי על", מציע ד"ר מיכאל פיסטינר, ממייסדי אתר אינטרנט לטיפול באלרגיות ואב לשניים. "כשהבן הבכור שלי פיתח אלרגיה לאגוזים, נוכחתי לדעת עד כמה חשוב לו לראות את עצמו כבריא", הוא משתף. באמצעות שיטה זו תוכלו לעזור לילדים שלכם לקבל ביטחון בניהול האלרגיה למזון שממנה הם סובלים, ולגרום להם להבין שהם חזקים ובריאים על אף המכשול שעומד בדרכם.
עצות מוכחות של רופאי ילדים

 

גמילה מחיתולים
 
15. הכנה נכונה
 
"הכנה" היא מילת הקסם בכל הנוגע לגמילה מחיתולים. ד"ר פישלברג מספר שמה שהוא נהג לעשות זה להסב את תשומת הלב של הילד בכל פעם שהוא הלך לשירותים, וכשסיים הוא חלף על פניו של בנו ונתן לו "כיף" כדי להראות לו שהוא מרוצה ושמח מהפעולה. הוא מסביר את ההצלחה בכך שככל שהילד שלכם יראה כיצד מודל החיקוי האהוב עליו מתנהל ביומיום בצורה מהנה, האווירה חסרת הלחץ הזו תסייע לו לרצות לעשות צרכים כמו גדולים.
 
מקור התמונות: UW Health  stlbites.com  Aikawa Ke
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו