print header

מה לעשות כשאתם מגלים שילדכם משתמש במריחואנה?

כבר שנים ששימוש במריחואנה בקרב בני נוער מטריד הורים ברחבי העולם, ויש לכך סיבה טובה. אם גם אתם נאלצתם להתמודד עם מצב בו ילדכם חזר הביתה עם עיניים אדומות או נעלם לכמה שעות עם חברים שצורכים חומר זה, ודאי סבלתם ממתח רב וחוסר אונים. תחושות שכאלו מתחזקות בעידן בו המתבגרים מתמחים באיסוף מידע על הנושא, מה שנותן להם סיבה להשתמש במריחואנה ומסייע להם להצדיק זאת ולהגן על עצמם. הורים שמנסים להבין מדוע ילדם משתמש במריחואנה, נתקלים לעיתים בהכחשות גורפות ושקרים, או ב"מצעד תירוצים" שכולל משפטים כמו:
 
  • "כולם מעשנים היום ומתפקדים אחרי זה, אז הכל בסדר." 
  • "מחקרים מראים שלצמח הקנאביס יש השפעות רפואיות חיוביות."
  • "ההורים של חברים שלי מעשנים ומאפשרים גם לו להשתמש בחומר, ואם הם מרשים לו אז כנראה שהם יודעים מה הם עושים."
  • "הסם לא פוגע בתפקוד שלי אלא להפך, הוא הופך אותי לחברותי, מרוכז ורגוע יותר. אני גם מעשן רק פעם-פעמיים בשבוע, אני לגמרי בשליטה!"
  • "גראס הוא צמח טבעי ועדיף שאקח אותו מאשר כל מיני חומרים לא טבעיים."
זה לא תמיד קל להתמודד עם המשפטים האלו ועם המצב הזה באופן כללי, לכן כדאי שתכירו את 7 העקרונות הבאים שיעזרו לכם להצליח במשימה הזאת. 
שימוש במריחואנה בקרב בני נוער: יד מכוסה בכפפה אוחזת בעלי מריחואנה

עקרונות להתמודדות עם ילדים שמעשנים מריחואנה

אז כאמור, עישון מריחואנה בקרב בני נוער עלול לעורר עימותים קשים וליצור נתק בין ההורים וילדיהם, כמו גם להחריף את השימוש בסם. כדי למנוע מצב שכזה ולספק לכם כלים שיסייעו לילדכם, למיכאל אמיר, עובד סוציאלי ומטפל מקצועי מוסמך, יש כמה עקרונות עבורכם שכדאי שתיישמו בעת הצורך:

1. אספו את עצמכם

חלק מההורים חשים כעס ונוטים להאשים את עצמם לאור הגילוי, במיוחד אם ילדם נתפס על ידי בית הספר או גורמי אכיפת החוק. אם גם אתם נתקלתם במצב שכזה, עליכם למקד את ההרגשה שאתם וילדכם חשים – כעס, הלם או אשמה, ולבדוק מדוע היא מתעוררת. הכי חשוב, עליכם להבין תחילה שנקלעתם למשבר וכעת עליכם לדעת איך להתמודד איתו מבלי שהוא ינהל אתכם.

2. שאלו את ילדכם אודות השימוש במריחואנה

זכותכם לברר כמה ועם מי הילד שלכם מעשן כדי להבין את חומרת המצב. לאחר מכן, כדאי להעריך יחד עימו, כמו גם עם אנשים אחרים שנמצאים בסביבתו לרבות מורים, האם המריחואנה פגעה בתחומים שונים בחיים שלו, כדוגמת חברויות, לימודים, תעסוקה ותחביבים בשעות הפנאי. שתפו את ילדכם בכוונתכם לערוך את הבירורים הללו כדי שיבין שהם נובעים מדאגה אמיתית, ובעיקר על מנת שלא יחשוב שאתם פועלים מאחורי גבו. 
שימוש במריחואנה בקרב בני נוער: נערה יושבת עם קפוצ'ון, מסתכלת על ספר על השולחן תפוח

3. גבשו עמדה ברורה לגבי צריכת מריחואנה

עמדו על הערכים המנחים אתכם כהורים וגבשו עמדה ברורה לגבי צריכת חומרים פסיכואקטיביים כמו מריחואנה – מתי מעשנים, עם מי, ואיך יודעים מתי השימוש בהם מסוכן וצריך להיפסק. שקפו לילדכם את עמדתכם המגובשת בנושא ואם היא שלילית, חשוב שתדגישו מדוע הדבר כל כך מפריע לכם, כדי שלא יחשוב שמדובר בדעה שרירותית ונטולת בסיס.

4. קבעו גבולות ברורים

כפי שהגדרתם לילדכם כשהיה קטן כמה שעות הוא יוכל לצפות בטלוויזיה או לשחק במחשב, חשוב גם בגיל ההתבגרות להציב בפניו גבולות ברורים. למשל, דרשו ממנו להודיע לכם עם מי ולאן הוא יוצא, ועד איזו שעה הוא מתכוון לחזור, והבהירו לו לאלו תגובות עליו לצפות אם יפר את הנהלים הללו. לצד פעולות אלו, העניקו לו יותר סמכויות ואחריות שיעזרו לו להתנהל באופן בוגר יותר מולכם ומול הסביבה, ויגרמו לו להרגיש משמעותי ובעל יכולת. ברגע שהוא יידע שמוטלת עליו אחריות, הוא לא ירגיש צורך לפנות אל סמים, גם אם מדובר בחומרים קלים וטבעיים כמו מריחואנה.
שימוש במריחואנה בקרב בני נוער: שער נעול של גדרות מרשת

5. אספו מידע על מריחואנה ונהלו עם ילדכם דיאלוג פתוח בנושא

ערכו מעין מחקר קטן אודות מריחואנה על ידי קריאת מאמרים באינטרנט כדי להכיר את הנושא לעומק. לאחר מכן, בין אם ילדכם מעשן מריחואנה ובין אם לאו, דונו עימו על השימוש בסם מתוך רצון אמיתי להקשיב ולא מעמדה מתנשאת ומאשימה. במהלך השיחה, תוכלו לדבר על נושאים כגון רמות סיכון, פגיעה תפקודית והשלכות כתוצאה משימוש מופרז, ולשאול את ילדכם מה נחשב לדעתו לאיבוד שליטה והאם נכון לו לעשן.
 
הזכירו לו שמריחואנה אולי גורמת לרבים להרגיש טוב ולהיות נינוחים יותר, אך היא בהחלט לא מתאימה לכל אחד, ואף יכולה לפגוע בהיבטים שונים בחיים ולהביא לסכנת התמכרות. בנוסף, הבהירו לו שגם אם מריחואנה תהיה חוקית לשימוש בעתיד, סביר להניח שהחוק לא יהיה תקף לגבי בני נוער, מכיוון שמחקרים רבים מראים שצריכת קנאביס בגיל צעיר מסוכנת יותר למוח מאשר בגיל מבוגר.

6. בררו מדוע ילדכם זקוק למריחואנה

נסו לברר עם עצמכם, ילדכם וסביבתו הקרובה – מדוע הוא זקוק בכלל לחומרים פסיכואקטיביים כדוגמת מריחואנה? האם השימוש בהם נובע מהשפעה חברתית או שיש גורמים נוספים שנכנסים למשוואה? פעמים רבות העישון מהווה תסמין לדברים אחרים שילדכם עובר; גיל ההתבגרות הוא תקופה מאוד סוערת, עם שינויים התפתחותיים תכופים, מצבי רוח ורגשות שמתחלפים בתדירות גבוהה והרבה לחץ שנובע מגורמים שונים. בשל סיבות שכאלו, בני נוער לעיתים מוצאים נחמה בעישון מריחואנה, ויכול להיות שזהו בדיוק המקרה של ילדכם...
שימוש במריחואנה בקרב בני נוער: צנצנת של מריחואנה על השולחן

7. היעזרו באיש מקצוע

אם ניסיתם את כל העקרונות שציינו ואתם רואים שהילד שלכם מסרב להקשיב לכם ושמצבו מדרדר באופן קיצוני, שלחו אותו לשיחות עם איש מקצוע. פגישה עם גורם צד שלישי שהוא סמכותי ובוגר אך ניטרלי, יכולה לאפשר לילדכם להיפתח בשיחה מעמיקה שמגיעה ממקום לא שיפוטי. מעבר לכך, טיפול שכזה יכול להפנות זרקור אל קשיים שונים ולהקנות ארגז של כלים יעילים ומיומנויות שיעזרו הן לכם כהורים והן לילדכם להתמודד עם בעיה שכזו.

לסיכום

אם ילדכם טוען ששימוש במריחואנה עושה לו טוב, כנראה שיהיה לכם קשה לשכנע אותו לוותר על הרגל זה, אך כדאי לערוך איתו שיחה אמיתית ברוח כנות ופתיחות על השפעות סם זה על חייו ועל עתידו. אם אינכם מצליחים להגיע להבנה או להציב גבולות ברורים, ואתם מזהים הדרדרות קיצונית במצבו, זוהי אחריותכם ההורית לא להתעלם או להתייאש – אלא להיעזר בסביבה ובאנשים שמתמחים בטיפול בבני נוער.
 
בכל דרך שבה תבחרו, חשוב להתחקות אחר הסיבות האמיתיות שמובילות לעישון מריחואנה, מתוך ידיעה ששימוש בחומר זה שנתפס לפעמים כ"כיפי", עלול לעיתים להסתיר סיפור אפל ושלילי. זכרו כי בסופו של יום, אין לכם שליטה מוחלטת על חייו של ילדכם אלא רק על האופן בו אתם מתנהלים מולו, ובמקרה הזה כדאי שיהיה לכם את ארגז הכלים הטוב ביותר, כפי שניסינו לספק לכם בכתבה הזו.
 
מקור: מיכאל אמיר – מטפל מקצועי מוסמך (עובד סוציאלי קליני), מטפל בהתמכרויות ובבריאות הנפש.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.