print header

8 שיעורים שהורים צריכים ללמד את ילדם הגדול כדי שיהפוך לאח מושלם

 מזל טוב, המשפחה שלכם מתרחבת! אתם שוב בהיריון או רגע לאחר לידת ילד נוסף, ועליכם להתמודד שוב עם התחלות חדשות ומשמחות לצד שלל מטלות מאתגרות כמו האכלה והחתלה. במקביל לתחושות האושר וההתרגשות שוודאי מציפות אתכם בימים אלו, כנראה עולות בראשכם מחשבות אודות ההתמודדות והתחושות של ילדיכם הגדולים עם המצב החדש. לידה נוספת יכולה להיות מתנה ענקית עבור שאר הילדים במשפחה, שמקדישים את זמנם כדי להעניק אהבה לאחיהם או לאחותתפ הקטנים, אך גם עלולה לגרום להם לחשוש ולהרגיש מוזנחים מצד ההורים. על מנת לעזור לכם להתמודד עם תגובה שלילית אפשרית של ילדכם הגדול, אספנו עבורכם 8 שיעורים חשובים שעליכם ללמד אותו כדי שיהפוך לאח הגדול המושלם, שמסוגל להתמודד עם המצב החדש בקלות ועם חיוך!
טיפים להפוך בן בכור לאח: הורים הולכים בפארק עם תינוק וילדה קטנה

1. חשיבות השיתוף

במשך שנים ילדכם הגדול התרגל לחיות ללא אחים, וכעת המצב משתנה ועליו ללמוד לחלוק עם אח או אחות קטנים את הצעצועים שעד כה היו רק שלו. לא כולם נולדו עם היכולת הזו, לכן עליכם לעזור לו ללמוד אותה, ואחת הדרכים לעשות זאת היא לשמש כמודל לחיקוי ולבקש ממנו לחלוק עמכם חפצים, לרבות צעצועים שהוא משחק בהם. בנוסף, למדו אותו לשחק עם אחרים בעדינות ובחוסר אנוכיות, וכשהוא מפסיד, אמרו לו שהתוצאה היא אינה העיקר, אלא הדרך אליה ועצם ההשתתפות מלכתחילה. כשאתם מבלים בגינת הצעצועים, הקציבו לו זמן מוגבל לשימוש במתקן מסוים; כוונו טיימר לכמה דקות, ואמרו לו שכשהשעון יצלצל, עליו לרדת מהמתקן ולאפשר לילד אחר לעלות עליו. אל תשכחו להחמיא לילדכם בכל פעם שבה הוא משתף, על ידי משפטים מפורטים כמו "ראית איזה חיוך ענקי היה לחברך כשנתת לו לעלות על המתקן?".

2. הערך שבמתן עזרה

גם אתם כהורים וגם התינוק שיצטרף למשפחה תזדקקו לעזרה, לכן עליכם להסביר לילדכם הגדול שעליו לתת יד ולסייע ככל שניתן. אחת הדרכים הטובות ביותר להיעזר בו, למשל, לאו דווקא קשורה ישירות לתינוק, אך תגרום לילדכם לחוש שהוא עוזר לו. במסגרתה, הוא יכול לסייע במטלות בית שקשורות לניקיון ומתאימות לגילו, ובכך לחסוך לכם כל כך הרבה עבודה מתישה שהייתם צריכים לעשות בעצמכם. אם אתם מתקשים לשכנע אותו לתת יד, במדריך הבא תמצאו כמה שיטות יעילות שיגרמו לו לרצות לקחת מטאטא כבר עכשיו. בנוסף, אם אתם סומכים עליו, קנו לו בובת תינוק שאותה הוא יידרש לקלח, להאכיל, לחתל ולהרדים בכאילו, ובעזרתה הוא ילמד כיצד לעזור לכם עם אחיו או אחותו הקטנים. לטווח הארוך, שיטות אלו יסייעו לו לצבור ביטחון וללמוד במהירות מהי אחריות, וכך יהפכו אותו לכוח עזר חשוב בבית כבר בגיל צעיר.
טיפים להפוך בן בכור לאח: בובות של תינוק ואימא

3. שמירה על סבלנות והקפדה על עדינות

ילדכם הגדול עשוי להתרגש מאוד מהצטרפותם של אח או אחות קטנים למשפחה, ולרצות לתקשר ולשחק עימם כבר ברגע שיגיעו הביתה. את שמחתו הזו הוא עלול לתרגם לחוסר סבלנות ואגרסיביות כלפיהם, ובשל כך עליכם להסביר לו קודם כל כי התינוק הקטן שהבאתם עימכם עוד לא יודע איך להתבטא בדרך שהיא אינה בכי, ולכן עליו כילד הגדול להתאזר בסבלנות רבה, ובעיקר לא להתעצבן מהיבבות, עד שהקטנטן יגדל וידע להסביר את עצמו נכון. אם דבריכם לא עוזרים, אתם מוזמנים להיעזר בשיטות שבכתבה הבאה, שיסייעו לכם ללמד אותו שליטה עצמית. בנוסף, עליכם להסביר לו שתינוקות הם רגישים במיוחד, ולכן עליו להתנהל לידם ואיתם בעדינות רבה. כמה שיטות שיסייעו לו לרכוש מיומנות שכזו, הן ללמד אותו כיצד להתנהג נכון ליד בובת התינוק מהסעיף הקודם, לתת לו לשמור על ביצה למשך כמה ימים מבלי שהיא תישבר, ולבוגרים יותר – להדריך כיצד להתנהל נכון עם כוסות וצלחות מזכוכית ומקרמיקה.

4. לכולם יש מקום במשפחה!

ילדכם הגדול עלול לחוש באופן טבעי שהוא לא רצוי, מכיוון שמשפחתו מתרחבת. כדי להימנע מכך, עליכם להסביר לו עם חיוך ענקי ש"כל המרבה – הרי זה משובח!", ושתמיד יהיה לו תפקיד מפתח במשפחה, שרק ילך ויתעצם ברגע שהתינוק ייוולד. אמרו לו שלמעשה הוא צריך לשמוח מכך שהולכים להיות לו אח או אחות, כי מהרגע שהם יגיחו לעולם הוא אף פעם לא יהיה לבד, ותמיד יהיה לו עם מי לשחק ולדבר. בנוסף, יהיה מישהו בעולם הזה שיאהב אותו ויוכל להסתכל עליו בהערצה של ילד קטן אל אחיו הגדול. ברגע שילדכם יבין זאת, יהיה לו הרבה יותר קל לקבל את התוספת החדשה למשפחה.
טיפים להפוך בן בכור לאח: משפחה גדולה

5. חשיבותה של עצמאות

אחד הדברים שהכי יעזרו לכם ויקלו עליכם הוא פיתוח עצמאותו של ילדכם הגדול, דבר שיאפשר לו להסתדר בלעדיכם ויפנה לכם זמן לטפל באחיו הקטנים. לכן חשוב שתלמדו אותו בשלב כמה שיותר מוקדם שהוא יכול להסתדר בלעדיכם. במדריך הבא, תגלו כמה שיטות נפלאות שיעזרו לכם להשיג בדיוק את זה, כמו הצבת מטרות עבורו, ועידודו להתמודד עם אתגרים ומאבקים לבד ובאופן עצמאי ככל הניתן. הבהירו לו שאתם סומכים עליו שהוא יצליח להסתדר בלעדיכם, ושאתם לא נוטשים אותו אלא להיפך - אתם תמיד תהיו שם בשבילו, תסתכלו מהצד ותוודאו שהכול כשורה. כתוצאה מכך, הוא לא יחוש שהוא בודד ומוזנח אלא מועצם, ויתחיל להתנהג באופן מושכל יותר, כיאה לילד גדול עם אחריות.

6. אפשר לאהוב כמה אנשים באותה המידה

בדרך כלל כשהמשפחה מתרחבת, הילד הגדול חושש שהוא יקבל פחות אהבה מהוריו, כי תשומת הלב והחיבה שלהם עלולה מבחינתו לעבור אל התינוק שזה עתה נולד. תחושה שכזו, שמקורה לעיתים בקנאה בלתי נשלטת, יכולה לחלוף בדרך מאוד פשוטה שדורשת מכם להסביר לילדכם הגדול שאין גבול לאהבה שהלב מסוגל להעניק, ולכן אין לו שום סיבה לדאוג. הבהירו לו עם חיוך ענקי וחיבוק שאתם תמשיכו לאהוב אותו כמו פעם, ותעניקו לו את אותו החום שיקבלו אחיו או אחותו הקטנים והחדשים. כדי להראות לו כמה הוא עדיין חשוב ומשמועתי לכן, תוכלו לערוך עבורו כל מיני מחוות מתוקות, כמו למשל לשמר או ליצור מסורות משפחתיות, להקדיש לו שיר מקסים בכל יום ראשון בבוקר, או להתפרע עימו בגינת המשחקים. במדריך הבא תמצאו שיטות נוספות שמטרתן אחת ויחידה – לגרום לו לחוש הכי אהוב בעולם.
טיפים להפוך בן בכור לאח: ילד רץ לחבק אימא וברקע נוף של הרים

7. הבלטת ייחודיות

כשנולד תינוק חדש, הורים רבים נוטים להשוות בינו לבין אחיו הגדול במדדים שונים כגון משקל בשלבים שונים של החיים, קצב הליכה או יכולת הדיבור. למרות שהרגל שכזה הוא טבעי, מומחים רבים טוענים שיש להיפטר ממנו, מכיוון שילדים רבים יכולים לפרש אותו כסוג של ביקורת. במקום זאת, עליכם להבהיר לילדכם הגדול כמה הוא מיוחד, ואחת הדרכים הכי טובות לעשות זאת היא פשוט לבקש ממנו עזרה, מפני שרבים מבני גילו אוהבים להרגיש שזקוקים להם. תוכלו למשל "להזמין" ממנו הרצאות על נושאים שמרתקים אותו ואתכם, או אפילו לבקש ממנו להסביר לכם כמה דקות על דבר שהוא מתמצה בו. ברגע שמישהו כמוכם, שנחשב בעיניו כסמכות, ילמד ממנו דבר מה, הוא יבין כמה הוא מיוחד וחכם וביטחונו העצמי יעלה. בנוסף, השתדלו לערוך כל סוף שבוע מעין שיחה קצרה שבה תשבחו אותו על דבר מיוחד שעשה השבוע, או בקשו ממנו לספר לכם על אחד כזה שיעזור לו לחוש כך.

8. חשיבות הבעת הרגשות

אחים גדולים רבים עלולים לחוש מבולבלים ומוזנחים לאחר כניסתם של תינוקות למשפחה, לכן אחד הטיפים הראשונים שמומחים והורים רבים יתנו לכם בעת התמודדות עם מצב שכזה, הוא להקדיש לילדכם מספיק זמן איכות. במהלכו, כדאי לכם לנהל מדי פעם שיחה רצינית שבה תשמעו ממנו כיצד הוא מתמודד עם המצב החדש שנכפה עליו. אם לא תעשו זאת, הוא עלול לשחרר את תחושותיו בהתקפי זעם ובבכי שיכולים להזיק לכל המשפחה, ולכן כדאי לכם לפנות לשיחות שכאלו כמה דקות מזמנכם, גם אם אתם עסוקים ועייפים. אם אתם רוצים להפוך את השיחה למעט יותר מיוחדת ופחות רשמית, אתם יכולים לבצע אותה במהלך סיבוב בפארק או בגינה ליד הבית, או לחלופין לשבת לקיים אותה במסעדה שילדכם אוהב לאכול בה, או בכל מקום שבו הוא ירגיש בטוח לדבר. בסוף השיחה, ודאו שהוא יודע כמה אתם אוהבים אותו, ושתמיד תהיו שם בשבילו – עצה ששזורה ברוב הטיפים שקראתם בכתבה הזו ושתהפוך אותו לאח מושלם...

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.