maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

המידע שאתם מוכרחים להכיר בכל הנוגע לביטוח סעודי

לאחר הסערה שהתחוללה בעקבות הביטוח הסעודי הקולקטיבי, אשר הותירה לא מעט קשישים ללא כל יכולת לעמוד בתשלומים הנדרשים בכדי לזכות ברמת חיים ראויה ומכובדת, חשוב מאוד שתקדישו מספר דקות לקריאת הכתבה הבאה. לא מעט אנשים נמנעים מהנושא, עקב גילם הצעיר או מתוך הדחקה, אך עליכם להכין את עצמכם לכך שכל ישראלי רביעי שעבר את גיל 65 יהפוך בצורה כזו או אחרת לסיעודי. לכן רצוי שתתוודעו לצעדים אותם יש לנקוט בכדי לאפשר לעצמכם וליקיריכם לחיות בכבוד שהרווחתם ביושר.

 
מידע על ביטוח סעודי
 
מה זה ביטוח סעודי?
 
ביטוח סעודי זו פוליסת ביטוח שנועדה לכסות את ההוצאות הכספיות של אדם אשר אינו יכול לתפקד בעצמו, לפחות בחצי מהפעילויות היומיומיות הבסיסיות, כגון: רחצה, לבוש, אכילה, הליכה בטוחה, עשיית צרכים, קימה ושכיבה. כמו כן, גם תשושי נפש, כמו חולי דמנציה למיניהם, נמנים בקבוצה הראויה לסיעוד, זאת במידה והם עומדים בתנאים שקבע המוסד המבטח. את הביטוח הסעודי יש לשלם בכל חודש, על פי הסכום שנקבע במועד החתימה, בהתאם לגיל המבוטח, למצבו הרפואי ולתוכנית בה הוא מעוניין.    
 
מה צריך לדעת לפני שחותמים על פוליסת הביטוח הסעודי?
 
לפני הכל יש לציין כי מומלץ לתעד את עת החתימה על הפוליסה. זאת אומרת שלאחר שביררתם וחקרתם היטב את התנאים המוצעים באופן עצמאי, במעמד החתימה יש לוודא בעל פה ובכתב כי כל מה שהובטח אכן יתקיים. אם כך רצוי לשאול שאלות קונקרטיות מתוכננות מראש בכל הנוגע למה שסוכם, תוך כדי הקלטת השיחה בידיעתו של נציג הביטוח. כמו כן, עדיף להגיע עם בן משפחה נוסף שיהיה עד לתהליך ושיוכל להוסיף שאלות לדיון המתקיים לפני החתימה בפועל. את השאלות אותן תרצו לשאול, כתבו מבעוד מועד והציגו את כולן בזמן הפגישה, וחשוב שתדעו כי נציג הביטוח מחויב לענות על כל שאלה שתעלו מולו. לפניכם מספר דברים שעליכם לקחת בחשבון ו/או להעלות בפני נציג חברת הביטוח טרם החתימה:
 
 • לאחר ההערכה הבריאותית שתבצע חברת הביטוח, תתבקשו למלא טופס הכולל את הבעיות הבריאותיות שלכם. עליכם לזכור לא להסתיר או להחסיר דבר ולציין את כל ההיסטוריה הרפואית שלכם עד כה, כולל מחלות תורשתיות שקיימות במשפחתכם וידועות לכם. חשוב לציין את כל אלה מאחר והסכום שתתבקשו לשלם יהיה תלוי הן בגילכם והן במצבכם הבריאותי. זאת אומרת שככל שהנתונים הבריאותיים שלכם פחות "לטובתכם", תאלצו לשלם סכום גבוה יותר מאשר אדם בריא יותר. ידיעה על כך עלולה להעלות בראשכם רעיון להסתיר את המצב הבריאותי המלא בכדי להוזיל את עלות הביטוח , אך הבעיה היא שבמידה ואותה מחלה שלא ציינתם תתפרץ ותוביל לצורך בטיפול סעודי, חברת הביטוח תתנער מכם, מהסיבה הפשוטה שלא ציינתם מידע זה בטופס הראשוני. 
 • חשבו היטב איזה סוג ביטוח סעודי אתם מעוניינים לרכוש; כזה שיכסה אתכם לשארית חייכם, או שאולי ביטוח שניתן לנצל במשך 5-3 שנים, כשהסכומים הנגבים בכל חודש עולים בהתאם. 
 • עליכם לוודא שהביטוח הסעודי מכסה מקרה של תאונת עבודה או תאונת דרכים שתביא אתכם למצב של אי יכולת לתפקד באופן עצמאי. 
 • בדקו את זמן ההמתנה שיש לחכות עד שהביטוח הסיעודי נכנס לתוקף. תקופת ההמתנה נעה בין 90-30 יום, שזהו זמן משמעותי עבור מבוטח שאיבד את יכולת התפקוד העצמאית שלו. השתדלו להגיע להסדר המציע את זמן ההמתנה הקצר ביותר. 

לאחר שסקרנו את התהליך אותו יש לבצע לפני החתימה על חוזה הביטוח הסעודי, חשוב שתכירו את הזכויות המגיעות לכם מהמוסד לביטוח לאומי ואת אפשרויות הביטוח השונות; ביטוח בקופת חולים, ביטוח פרטי ובנוסף, הזכויות שמגיעים לכם מהמדינה במידה ויש צורך במעבר לבית אבות סעודי. 

מידע על ביטוח סעודי
 
ביטוח לאומי
 
אין תושב בישראל שלא מכיר את המוסד לביטוח לאומי ואת העובדה שאנו משלמים לו סכום לא מבוטל באופן קבוע החל מגיל 18, וזאת כדי להסיר דאגה מליבנו עם הידיעה שבשעת צרה יהיה מי שישלם לנו קצבה קבועה. אך השאלה שעלינו לשאול היא מה קורה בפועל במידה ונזקקים לטיפול סעודי, ומהן הפעולות אותן יש לבצע בכדי לקבל את מלוא הזכויות המגיעות לנו?
 
הדבר הראשון אותו יש לעשות במידה ותזדקקו לטיפול סעודי, הוא להגיש טופס תביעה לביטוח לאומי בסניף הקרוב למקום מגוריכם. עליכם לצרף לטופס התביעה את כל הניירת שמעידה על הבעיות הרפואיות שלכם, כולל חוות דעת של רופאים, עובדים סוציאליים וכדומה, שמצהירים כי אין ביכולתכם לתפקד באופן עצמאי ביומיום. בנוסף עליכם לצרף פירוט של ההכנסות שלכם, ובמידה ואתם מקבלים קצבה אחרת על נכות או כל גורם אחר, יש לציין זאת ולצרף את הטפסים הרלוונטיים. את ההחלטה של הביטוח הלאומי, הקובעת האם מגיע לכם לקבל קצבה ועזרה, תקבלו עד 60 יום ממועד התביעה. תוכלו להסתייע בסרטון הסברה מטעם המוסד לביטוח לאומי, על מילוי טופס התביעה.
 
 • לאחר שתגישו את הטפסים, יגיע אליכם איש מקצוע (אח או פיזיותרפיסט) מטעם הביטוח הלאומי, שיבדוק לפי קריטריונים קבועים את רמת התפקוד שלכם, מה שיקבע את דרגת הגמלה שמגיעה לכם. תדרשו לבצע מול איש המקצוע פעולות יומיומיות כגון; ללכת, להתלבש, לאכול, להתרחץ וכדומה. במידה ומדובר בתובע מעל גיל 90, זכותו לבקש הערכה שתבוצע על ידי רופא או מומחה בגריאטריה ללא עלות. השתדלו לכלול במפגש אדם נוסף מהמשפחה, שיהיה עד לבדיקה שנעשית בבית, וכפי שצוין קודם לכן, רצוי לתעד את הבדיקה לאחר שעדכנתם את איש המקצוע שהמפגש מתועד, וקיבלתם את אישורו. 
 • יש לציין כי מי שמתגורר בדיור מוגן או בבית אבות לא זכאי לקבל את הקצבה. בנוסף, מבקש הקצבה לא יעבור את סכום ההכנסה אותו קבעה המדינה ב"מבחן ההכנסות". על הסכום להיות נמוך מ-9,260 ש"ח ליחיד, ו-13,890 ש"ח לזוג. במקרה שההכנסה עולה על סכומים אלה הגמלה תופחת בשיעור של 50%. במידה והתובע מקבל קצבה מסוימת מביטוח לאומי, עליו לוותר עלייה, למעט קצבה חודשית הקשורה לרדיפות הנאצים. 
 • בשלב זה חשוב להזכיר גם את האפשרות לבקש גמלת סיעוד זמנית שתקפה ל-60 יום, במקרה של שבר או מחלה קשה. את הטופס מגישים דרך בתי החולים.
 
הגשת ערעור 
 
במידה ונתקלתם בסירוב לאחר הגשת התביעה, אל תוותרו, והגישו ערעור. את הערעור יש להגיש לסניף בו טופלתם בתוך 60 ימים ממועד הודעת הדחייה. בטופס הערעור יש לציין את הסיבות שהביאו אתכם לערער. במקרים רבים המוסד לביטוח לאומי מסרב גם לאנשים שמגיע להם ללא כל צל של ספק לקבל גמלת סיעוד, ללא כל סיבה ברורה. יתרה מזאת, ידוע כי התהליך הבירוקרטי הנדרש הינו סבוך ואורך לא מעט זמן, מה שמכניע המון אנשים בעת הניסיון להשיג את הקצבה שמגיעה להם, לעתים כי אין ביכולתם לעשות זאת לבד, ועל כן הם מוותרים על הגשת הערעור. לאחר הגשת הערעור תזומנו לוועדה המורכבת מ-3 אנשים, וביניהם רופא, שהם אלה שמספקים חוות דעת נוספת אשר תכריע את התהליך. יש לזכור כי גם לוועדה הזו יש להגיע עם כל הטפסים שיכולים לעזור לכם להציג את המצב הבריאותי האמתי שלכם.
 
אישור גמלת הסיעוד
 
במידה והביטוח הלאומי החליט לתת לכם את גמלת הסיעוד, חשוב שתדעו שהגמלה כוללת שירותים שנמצאים באזור המגורים של המבוטח. השירותים שמוצעים הם מוצרי ספיגה חד פעמיים, שירותי כביסה, משדר מצוקה, טיפול בבית וטיפול במרכז יום לקשיש. עם זאת חשוב שתדעו כי כל שירות שכזה ניתן להמיר לשעות טיפול בבית; את שרותי הכביסה ניתן להמיר במטפל שיגיע לבית המטופל הסיעודי ויסייע לו בפעולות שגרתיות, וכך הלאה. כמו כן עליכם להכיר את ההטבות שמגיעות יחד עם אישור הקצבה כגון: הנחה בחשבון החשמל, הטבה בחשבון המים, הנחה בחשבון הארנונה וכדומה. במידה והעירייה לא עודכנה ושלחה לכם חשבון ארנונה לאחר קבלת הפטור, יש לגשת אליהם ולהראות את אישור גמלת הסיעוד.  
 
מידע על ביטוח סעודי
ביטוח סעודי בקופות החולים
 
כפי שכבר צוין בתחילת הכתבה, יש להגיע מוכנים ולהבין בדיוק על איזה ביטוח סעודי אתם עומדים לחתום, על מנת ששום תרחיש בהמשך לא יוכל להפתיע אתכם. יתרה מזו, יש מספר דברים שעליכם לדעת ולבדוק לפני שתתחייבו לביטוח הסעודי המוצע בקופות החולים;
 
 • במידה ויש לכם ביטוח סעודי באחת מקופות החולים, אל תעברו לקופת חולים אחרת, עד שלא תוסדר ההצעה של פוליסה אחידה בכל קופות החולים, שהועלתה על ידי המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. במידה ותהייה פוליסה אחידה, סכום הביטוח והתנאים יהיו זהים בכל קופות החולים, בהתאם לגילכם ולמצב הבריאותי שלכם, ולא תצטרכו להתעסק זמן רב בהשוואות בין המוסדות השונים, תוכלו לעבור ללא בעיה לקופת חולים אחרת, וכספכם יישמר.
 • לפני שאתם חותמים על ביטוח סעודי בקופות החולים, עליכם לבדוק את תנאי חידוש הפוליסה; האם לחברת הביטוח יש אפשרות להפסיק את הביטוח בשלב מסוים ולהתנער בכך מהמבוטח שלה? במידה ומצוין בחוזה כי יש לחברת הביטוח אפשרות לא לחדש את הפוליסה, אל תחתמו על ביטוח שכזה. משמעות הדבר היא שברגע שהם יפסיקו לבטח אתכם, כל הכסף שהושקע עד כה ייעלם כלא היה. לכן אל תסתפקו בחיפוש אחר האותיות הקטנות שבטופס ההתחייבות, אלא שאלו את הנציג באופן ישיר האם באפשרותם להפסיק את הביטוח בכל שלב בהמשך החיים.
 • חברות הביטוח שלא ממהרות להאמין לכל אדם שמגיש בקשה לגמלת סיעוד, יעשו לא מעט בדיקות בכדי לוודא האם התובעים אכן לא יכולים לתפקד באופן עצמאי. במקרים רבים אנשים שאכן לא מסוגלים להתנהל בגפם יקבלו דחייה מחברות הביטוח, מה שייאלץ אותם ואת משפחתם לשאת בעול הכלכלי שעלול להוביל לקריסתם. על כן עליכם להכיר פרט מאוד חשוב; ברגע שהחלטתם להיכנס לתהליכים משפטיים עם חברת הביטוח, התהליך עלול להיות ארוך ומסועף, אך עם זאת הכרחי. חברות הביטוח מודעות לעובדה שהבירוקרטיה מתישה את המבוטחים ומשפחתם ומקווים שתוותרו, אך בשלב כזה או אחר הם יאלצו להודות שהכסף מגיע לכם, ויציעו פשרה. ברגע שהפשרה הועלתה זה אומר שכל הסכום הכספי מגיע לכם, וכי הם מודים בכך שלא היו ישרים. עם זאת הבחירה במקרה הזה נתונה בידיכם: האם להמשיך את התהליך המשפטי עד לכדי זכייה מלאה, או שמא לקבל את הפשרה בכדי לאפשר למבוטח לנהל חיים שקטים ורגועים, בידיעה שאינו מהווה נטל כלכלי על אף אדם.  

 

בית אבות סעודי

בתי האבות הסעודיים נמצאים תחת הפיקוח משרד הבריאות, שאמור לסייע למשפחות בהוצאות הכספיות. מה שבעצם קורה ברוב המקרים הוא שהעול הכלכלי מונח על המשפחות של המבוטחים, בזמן שמשרד הבריאות משתתף בסיוע שולי בהוצאות הכרוכות. במידה והסכומים שאתם נדרשים לשלם גבוהים מהיכולת שלכם לשלם בפועל, פנו לאחד מהארגונים שפועלים בתחומים אלה, והם יסייעו לכם לשלם סכום הגיוני לבית האבות, שעומד יחד עם היכולת הכלכלית שלכם. בנוסף, לפני שיכונו של אדם הזקוק לטיפול בבית אבות סעודי, הקפידו לבדוק את טיבו של המקום, את רמת ההיגיינה ואת ההיענות של נותני השירות במקום.
 
ביטוח פרטי
 
אנשים רבים לא משאירים מקום לספק, ופונים לביטוחים פרטיים שיספקו להם את השירות הטוב ביותר, שמכונה לא פעם כ"ביטוח לעשירים בלבד". במקרים רבים מבוטחים לא מצליחים לעמוד בתשלומים הגבוהים שדורש הביטוח הפרטי, ולכן נאלצים להפסיק את השירות, מה שמוביל לביטול הפוליסה ולהעלמות הכסף שהושקע עד כה. עם זאת במידה והחלטתם לבצע ביטוח פרטי עליכם לזכור שני דברים חשובים: 
 
 • מומלץ להתחיל לשלם על ביטוח פרטי בגיל צעיר ככל הניתן (30 לערך), מהסיבה שההסדר הכספי אליו תוכלו להגיע יהיה נוח יותר, מאחר ומדובר בדרך כלל באנשים בריאים. אין ספק שהמחירים יעלו בהמשך בהתאם לגילכם ולמצבכם הבריאותי, אך זה מה שמוביל אותנו לסעיף השני.
 • ווידוא ערך הסילוק לפני החתימה על הביטוח: עליכם להבין שתכנון הביטוח הסעודי הוא כמו כל תכנון פיננסי שאנו מבצעים במהלך החיים, ולכן חשוב לדעת מה יקרה במידה ולא תוכלו לעמוד יותר בתשלומים שהביטוח הפרטי דורש. ערכי הסילוק הם ערכים כספיים שנגזרים מהסכום ששילם המבוטח עד לרגע שהפסיק לחדש את הפוליסה. זאת אומרת שבמידה והפסקתם את הביטוח לאחר 20 שנה לדוגמה, הסכום שהשקעתם עד כה לא נעלם, ותוכלו לקבל חלק ממנו במקרה הצורך. יש לציין כי ערכי הסילוק מוצעים רק בביטוחים אישיים, ופוליסות פרטיות עם דמי ביטוח משתנים (פרמיה) הם ללא ערכי סילוק. זו הסיבה לכך שעליכם לוודא עם נציג הביטוח מה הם ערכי הסילוק, כדי שתדעו לבצע את השיקולים שלכם ולהיערך ככל הניתן למצב שכזה. 
 
כמה מילים לסיכום...
 
נתמכי הסיעוד שנקלעו לעין הסערה בשל פוליסת הביטוח הקולקטיבית שהותירה אותם חסרי כל, הם עדות צורמת לכשל של מספר מוסדות במדינה, ואין להתעלם מכך או להאמין שלנו זה לא יקרה. כל שעליכם לזכור הוא שהאנשים הללו, שיכולים להיות גם בני משפחתנו, לא מבקשים נדבות או חסד, אלא דורשים את מה שהבטיחו להם לאחר ששילמו על כך סכום לא מבוטל, ותפקידנו להכיר את העובדות ואת הפרטים הקטנים בכדי להכין את עצמנו בצורה הטובה ביותר לכל מצב אפשרי. להזדקן בכבוד זה לא מותרות, זו זכות!
 
 
מקור התמונות:  Edwin & Kelly Tofslie  Craig Loftus  PhOtOnQuAnTiQuE

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו