print header

אתם הורים נפלאים למרות שאתם לא תמיד חשים כך

ההורות מוציאה מאתנו המון אנרגיות ואנו מוצאים את עצמנו עייפים, מותשים וקרובים לא מעט פעמים לנקודת השבירה. במצבים שכאלה עוברות בראש לא מעט מחשבות על התפקוד שלנו כהורים: "אני הורה נוראי", "אולי משהו לא בסדר אצל הילד", "אני עושה דברים בצורה לא נכונה" ועוד הגיגים טורדניים במיוחד. אין ספק שלהיות הורה זה הדבר הקשה ביותר שהאדם מתמודד איתו, אך באותה המידה מעמד זה מתגמל, מעצב ומעצים אותנו, וזו הסיבה שעליכם להפנים שאתם עושים עבודה נהדרת, למרות שלא תמיד תחשבו ותרגישו כך. לפניכם מספר פעולות ואמונות שאתם כנראה מבצעים, שיוכיחו לכם שאתם הורים טובים. 
 
 
 
1. אתם תופסים פיקוד
 
במידה ואתם חשים שאתם נותנים המון פקודות לילדיכם או שהנכם מרגישים שאתם קפדנים מידיי, אין בזה דבר רע, אתם למעשה מתנהגים באחריות. יתרה מזאת, ילדים צריכים שיהיו להם גבולות והם נוהגים לבדוק כל הזמן איפה נמצא הקו האדום ואם ולא תחזיקו את המושכות בידיים אתם תעשו יותר נזק מתועלת. 
 
 
2. אתם לחוצים בנוגע לכל דבר
 
הלחץ נובע ממקום של דאגה, לכן אין טעם להרגיש שהלחץ שאתם חווים מעיד על חוסר תפקוד או על התנהגות בעייתית שלכם. כמובן שחשוב ללמוד כיצד לשלוט בלחץ שאתם מרגישים שמשפיע לכם על החיים באופן אקוטי בכדי לא להעביר את החרדות לילדים, אך אין ספק שכל הורה טוב חש בלחץ לעיתים קרובות. כמו כן הלחץ גם ניכר בתקופות בהן הילדים גדלים ומתחילים להיות קצת יותר מרדניים, מה שיכול להתבטא בדאגה רבה אליהם, כשהם לא ממהרים לשתף פעולה בהתעניינות לגביהם. הדאגה הזו היא הכרחית והם ידעו להוקיר לכם תודה על כך כשיהיו הורים בעצמם.
 
הורים טובים
 

3. אתם נותנים לילדיכם אחריות

ילדים צריכים ללמוד לקחת אחריות, בעיקר כשהם קטנים יותר. עליהם ללמוד לבצע משימות בכוחות עצמם ולא להסתמך על אדם אחר שיעשה זאת בשבילם. לכן אפילו אם ילדכם כועס ולא מרוצה מהמצב, תדעו שההתעקשות שלכם תשתלם והוא יגדל להיות ילד אחראי ועצמאי. 

 

4. אתם נותנים להם הזדמנות להוביל בפעילויות שונות

אתם נותנים לילדיכם את האפשרות לנהל משחקים קבוצתיים ולקבוע את החוקים. ילדים שלוקחים פיקוד מפתחים את יכולת המנהיגות שלהם, תכונה שתישאר איתם לאורך המשך חייהם ותוביל אותם להצלחה.

הורים טובים
 

5. אתם מתייעצים עם בני הזוג שלכם

אתם כהורים מתנהלים יחד כצוות, ולכן חשוב מאוד לא לערער על ההחלטות האחד של השנייה. זאת אומרת שאם אתם נוהגים להתייעץ לפני שאתם פונים לילדיכם, אתם מועילים גם לכם וגם להם, הרי אם אחד ההורים יבטל החלטה של ההורה השני הוא יוריד מהסמכות ומהרצינות שלו וזה דבר שאסור לעשות, מכיוון שהילד ילמד שאין צורך להקשיב לאותו הורה. 

6. אתם משמשים דוגמה טובה

קשה מאוד להסתיר מילדינו את האמת והם מצליחים להבחין בדברים שמתרחשים סביבם אפילו אם נדמה שהם קטנים מידיי בכדי להבין, לכן כל דבר שאתם עושים או אומרים לידם הם מפנימים ואף מיישמים זאת בהמשך. במידה ואתם מגלים סבלנות וסובלנות לאנשים זרים ברחוב תדעו שאתם מהווים דוגמה מצוינת לילדיכם, הם יספגו את הערכים שלכם וכשיגדלו יתנהגו כמוכם. 

הורים טובים
 

7. אתם יודעים להודות בפני ילדיכם כשאתם טועים

במידה ואתם מבקשים מילדיכם לעשות דבר מה והם אינם מבינים מדוע ואתם משיבים "כי ככה אמרתי" ולאחר מכן מבינים שהבקשה הייתה לא עניינית, זה לא הופך אתכם להורים פחות טובים. כולם עושים טעויות והגדולה האמתית היא לדעת להודות בכך ולהתנצל. פעולת ההתנצלות לא תוריד מערככם אלא תוסיף לכם כבוד ואמון. נוסף על כך, ילדיכם ילמדו מכם כיצד לבקש סליחה כשצריך וזה בין השיעורים החשובים ביותר לחיים שתוכלו ללמד אותם.

 

8. אתם נותנים לילדיכם לבכות עד שהם נרדמים

כשילדכם בוכה במיטתו וקורא לכם שתבואו אליו, אין זה אומר שעליכם לעשות זאת באופן קבוע. כלומר במידה ולא תיגשו אליו כשהוא בוכה ללא סיבה הגיונית, זה לא הופך אתכם להורים רעים. בדרך זו הילד ילמד להרגיע את עצמו ללא תלות בכם. במידה ותקפידו על כך ולא תתפתו לגשת, ילדכם יזכה בשינה ארוכה יותר, במיוחד כשמדובר בתינוקות שמתקשים לישון במשך לילה שלם.

הורים טובים
 

9. אתם יודעים לומר להם "לא"

ילדים אוהבים לבוא בדרישות להוריהם בעיקר בחנויות הממתקים והמשחקים והם גם לא מוותרים כל כך מהר. ידוע שברגע שהילד שומע את המילה "לא" הוא נאטם ומתחיל להתנהג בחוסר פרופורציות, כשכמובן המבטים מסביב לא מאחרים להגיע. אתם ההורים הכי טובים כשאתם לא ממהרים למלא את בקשותיהם של ילדיכם, הרי ילד שגדל בעולם שהוא מקבל הכל, לא יצליח להתמודד עם כישלונות ועם סירובים בחייו הבוגרים. 

 

10. אתם אוהבים לבלות גם זמן לבד

הצורך והרצון לבלות זמן איכות עם עצמכם הוא נורמלי ואף חשוב. מצאו זמן מתאים לשים את הילדים בביתם של הסבים או עם בן הזוג בשביל בילוי עם חברים או עם עצמכם בלבד. זכרו שאתם מוכרחים לקחת הפסקות ולנוח כדי שתרגישו טוב וכך תוכלו לגייס את האנרגיות הדרושות להיות הורים טובים. 

הורים טובים
 

11. אתם לא חברים של ילדיכם

יש לא מעט הורים שעושים מאמצים רבים בכדי שילדיהם יראו אותם כמו חברים שלהם: שירגישו נוח לדבר איתם, שירצו לבלות איתם וכדומה. אך חשוב לזכור שניתן להיות קרובים לילדים גם בלי להיות חברים שלהם, אלא לשמש להם כהורים תומכים. כמובן שאין זה אומר שאתם צריכים להיות רציניים כל הזמן, אך ילדיכם מוכרחים להבין שאתם הדמויות הסמכותיות בבית ושיש להקשיב לקולכם.

 

12. אתם מראים חיבה לבני הזוג שלכם

לעתים ילדים עושים פרצופים לא מרוצים כשההורים מביעים חיבה אחד לשנייה, אך למרות זאת חשוב להשרות אווירה אוהבת ותומכת בבית. ילדים שגדלים במשפחות שכאלה יגדלו ויהיו במערכות יחסים בריאות יותר מכאלה שלא ראו את הוריהם מפגינים אהבה. מעבר לכך, אל תזניחו את הנישואים שלכם בגלל חוסר זמן או אי נעימות מהילדים, המשיכו להרעיף חיבה אחד על השנייה כמה שיותר.

הורים טובים

13. אתם יודעים לומר לילדיכם מילה טובה

אתם זוכרים לומר לילדיכם שהם מתנהגים יפה או אומרים דבר חכם ולא רק באים אליהם בטענות. אתם הורים נפלאים מכיוון שחיזוקים חיוביים בונים את הביטחון העצמי של ילדיכם, מה שמעודד אותם ליזום וליצור. מעבר לכך, אתם מודעים לכוחה של מילה טובה ואין לכם צורך להראות לילדיכם אהבה תמיד דרך דברים חומריים, דבר שיביא את ילדיכם לגדול להיות אנשים שלא תלויים בחפצים ובעלי הערכה לדברים הפשוטים. 

 

אז בפעם הבאה שיעברו בראשכם מחשבות של ספק בנוגע ליכולות שלכם בתור הורים, עליכם לזכור שאין הורה שלא עובר תקופות שכאלו ושאתם הורים נפלאים למרות שאינכם מושלמים. המשיכו להאמין ולדגול בעקרונות שלכם ותגדלו ילדים נהדרים, עצמאיים שמעריכים אתכם מאוד.

 
מקור התמונות: Michael Clesle  walthampubliclibrary  Ed Yourdon     kris krüg  Patrick  Rolands Lakis  D.Reichardt

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו