maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

9  דברים שמומלץ שלא לעשות בזמן שכועסים

ויכוח לוהט ומרתיח מכניס אותנו לא רק למצב רוח רע, אלא יכול גם לפגוע ביכולות שלנו לבצע פעולות יומיומיות בצורה שקולה ובטוחה כמו נהיגה למשל. מעבר לסיכון שאנו מהווים לאחרים, קיימים עוד מצבים רבים ופעולות שמומלץ שלא לעסוק בהם בזמן שאנחנו עצבנים, ואם תמשיכו לקרוא תבינו את הסיבות לכך ואת הדרכים היעילות למניעת פעולות שתצטערו עליהם ולהחזרת השלווה.

עצבים
 

1. מומלץ שלא לישון על זה

"לא ללכת למיטה עצבניים" – זוהי עצה טובה שעוברת כבר שנים ארוכות בין הדורות. אם תלכו לישון בזמן שאתם עצבניים יתכן שתגבירו את הרגשות השליליים שמצויים בכם באותו הרגע, כך עולה ממחקר שפורסם במגזין מדע הנוירולוגיה האמריקאי. במחקר נמצא כי השינה מחזקת את הזיכרון, וביחוד את הזיכרון הרגשי. "אנחנו כבר יודעים שהשינה עוזרת לחקוק במוחנו תהליכים שהתרחשו בזמן שהיינו ערים, כולל מידע רגשי", אומר ד"ר אלן טופי, נוירולוג מניו יורק המתמחה בבעיות שינה. אם תלכו לישון בזמן שאתם עדיין רותחים מוויכוח סוער או אפילו לא מדברים עם בני הזוג שלכם כ"עונש" או מעצבים, השינה תגרום לאירוע להפוך ליותר ממה שתרצו שיהיה ברגע שתתעוררו, לפחות בראשכם ובראשם של בני זוגכם. לכן מומלץ לדבר על הנושא ברוגע ונחת לפני שעוצמים את העיניים ונרדמים, אפילו אם אתם כבר בתוך המיטה.

2. מומלץ שלא לעלות על ההגה

הפעלת רכב ממונע בזמן שאתם עצבניים עשויה להיות מסוכנת לכם ואף יותר לאחרים, כי כפי שעולה ממחקרים, נהיגה בזמן כעס מעלה את הסיכון לתאונה. "כשאתם עצבניים, המוח שלכם מתוכנן באופן טבעי לתקוף. לכן זה לא זמן טוב לקפוץ לתוך כלי רכב", מזהיר ד"ר דייויד נרנג, פסיכולוג מסנטה מוניקה. "כעס גם גורם לראיית מנהרה – אתה בוהה באופק הרחוק ובקושי מבחין בהולכי הרגל שנמצאים בטווח הראייה הפריפריאלית שלך". אם אתם חייבים לנהוג בזמן שאתם עצבניים, ד"ר נרנג ממליץ להיות מודעים למצב הזה ולנסות להימנע מהבהייה לרחוק.

3. מומלץ שלא לפרוק את העצבים

לפעמים זה מרגיש כאילו שהדרך היחידה לפרוק את הכעס שלנו היא על ידי כך שניתן לאחרים לשמוע על כמה שאנחנו כועסים, אך למעשה, מספר דקות של קריאת תוכן באינטרנט שבו אדם כלשהו מוציא עצבים ומתלונן יכולות לגרום בעצמן לאותו אדם להפוך לעצבני יותר ופחות מאושר. במחקרים התגלה גם כי פריקת עצבים על ידי מתן מכות לכרית לא רק הגביר את הכעס והעצבים, אלא גם העלה את הסיכויים להתנהגות אגרסיבית בעתיד. "אנחנו מקבלים תחושה שמאשרת לנו את הדבר שעליו אנחנו מתלוננים, אך זה לא באמת עוזר לנו להרגיש פחות עצבניים", אומר ד"ר נרנג.

עצבים
Jlhopgood

4 מומלץ שלא למצוא נחמה במזון

אם אתם נוהגים לפנות למזון מנחם בכל פעם שאתם כועסים, זה עלול לפגוע בכם, כך אומרת קתי גרובר, ד"ר וסופרת שכותבת על התמודדות עם הכעס בעזרת טכניקות גוף ומוח. "כשאנחנו כועסים, אנחנו לרוב נבחר לאכול מזון לא בריא", אומרת קתי. "אף אחד לא יאכל ברוקולי כששום דבר אחר לא מעניין אותו, כולל הבריאות שלו. אנחנו נוטים לבחור במזון מלא בסוכר, שומן ופחמימות, ובקיצור מזון מנחם". בנוסף, מצב רגשי מוקצן שכזה מפעיל את מנגנון ה"ברח או הילחם" שמתעורר בגוף בזמן שאנו נמצאים תחת סכנה. "במצב שכזה תהליכי העיכול מורידים הילוך והגוף מרכז את האנרגיה שלו בתפקודים אחרים", כך אומרת גרובר. כתוצאה מכך בדרך כלל סובלים משלשולים או עצירות.

5. מומלץ שלא להמשיך להתווכח

"אם אתם מתעקשים להישאר בשיחה ומתקשים להתמודד עם הכעס שלכם, הוא עלול לגרום לכם להגיד דברים שעליהם תתחרטו", כך אומרת ד"ר קריסטין מ. אלן, פסיכולוגית וקאוצ'רית מניו יורק. "אם זה יתאפשר לכם, אתם כנראה תגידו דברים פוגעניים שעליהם תתחרטו אחר כך אך לא תוכלו להחזיר לעולם. במקום להישאר בשיחה, מומלץ לקחת פסק זמן ולחזור אליה אחרי זמן מה". יתכן ש-10 דקות יספיקו, ויתכן שתזדקקו ל-10 ימים, אך הנכונות לחזור לשיחה רגועה והיוזמה הזו הן המפתח. במהלך פסק הזמן נסו להרגיע את עצמכם במקום לחשוב על כל הדברים שברצונכם להגיד על מנת שתוכלו לחזור לשיחה ללא רגשות הכעס ששולטים בדבריכם.

6. מומלץ שלא לשלוח מסרים בכתב

פעמים רבות נרגיש שאנחנו פשוט לא יכולים לדבר עם האדם איתו רבנו ושאנחנו רוצים לאגד את כל הדברים שיש לנו להגיד במכתב אחד ארוך. את המכתב הזה נשלח דרך הודעה או אימייל, ואותם לא נוכל להחזיר לעולם. הבעיה היא שאלו הם גם דברים שיוצאים מתוך הכעס, ולא משנה כמה תערכו אותם לפני שתשלחו אותם, המילים שיופיעו יכללו דברים שכנראה תצטערו על כך שאמרתם בשלב מאוחר יותר. אם אינכם יכולים להתנגד לדחף הזה, העדיפו לכתוב את רגשותיכם ולא את מה שיש לכם להגיד, וגם את הקובץ הזה מומלץ שתשמרו לעצמכם ולא תשלחו לאף אחד. "בדרך הזו תוכלו לשחרר בצורה בריאה את רגשותיכם מבלי לעשות שום דבר פזיז שתצטערו עליו", אומר ד"ר אלן טופי.

עצבים
 

7. מומלץ שלא לנסות להירגע עם אלכוהול

רבים מאתנו מרגישים שאנחנו יכולים להירגע רק עם כוס יין ביד אחרי ויכוח סוער, אך המשקה שאמור לגרום לכם להרגשה רגועה ונינוחה דווקא יגרום לכם להתעצבן עוד יותר, כך אומר ד"ר נרנג. "אלכוהול גורם לנו להתנהג בצורה יותר אימפולסיבית ולהיכנע לדחפים שלנו, כולל הכעס". האלכוהול מפחית את השליטה שלנו באימפולסיביות על ידי שליטתו באונה הקדמית שבמוח. לעתים הוא עלול לגרום לנזק ארוך טווח במקרים של עצבים ולהפוך את הרגש הזמני למתמשך.

8. מומלץ שלא להתעלם מלחץ הדם

הסיכון להתקף לב ולשבץ עולה בשעתיים שאחרי התפרצות העצבים, ביחוד בקרב אנשים שסבלו מהם בעבר, כך עולה ממחקר שפורסם במגזין בריאות הלב האירופאי הסיכון להתקף לב עולה כמעט פי 5 והסיכון לשבץ עולה כמעט פי 3. "אם אתם נוטים לסבול מלחץ דם גבוה, אחד הדברים שעליכם לעשות בזמן העצבים הוא לבדוק אותו", אומר ד"ר ברדלי בייל, קרדיולוג וסופר שכתב ספר על הבסת הגנים הגורמים למחלות לב. "אנשים שנוטים לסבול מעצבים צריכים לדעת כיצד מגיב לחץ הדם שלהם. אם יש להם מצב בריאותי מסכן, עליהם ללמוד לשלוט בעצבים שלהם, אחרת הם עלולים להצטער על כך".

9. מומלץ שלא להרהר על הנושא יותר מדי

"חשיבה אובססיבית על כמה שפגעו בכם או על היחס הלא הוגן שקיבלתם לא פותרת דבר", אומר ד"ר אלן טופי. מצד שני, "אם אתם מוצאים את עצמכם בצד שעליו הוציאו את כל הכעסים, הצעקות והעצבים של מישהו אחר, יתכן שתצליחו להרגיע אותם אם תשמרו בעצמכם על קור רוח מספיק זמן", אומר ד"ר נרנג. מומלץ שלא להתבודד כדי לחשוב על עצמכם כקרבן ובמקום לנסות לדבר עם האדם שמולכם בצורה ששווה לרמת העצבים שלו ולאט לאט להירגע. "זה עוזר לאדם שמולכם להירגע ביחד אתכם – שיטה יעילה ומוכחת", אומר ד"ר נרנג.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו