print header

הוא והיא: סטראוטיפים במערכות יחסים


אם את בעניין שלו, אל תשכבי איתו! זו אחת מהעצות הרווחות שרבים מהמומחים, או לחלופין נשים שבורות לב, יסכימו איתה - אך האם יש לה תוקף? האם באמת זו הסיבה לכישלון של מערכות יחסים? כמה מזה תלוי בבחור? והאם באמת כל מה שמעניין אותו זה סקס? החלטנו לרדת לשורש העניין...

זוגיות

בסקר מקוון שנערך לאחרונה בקרב 1000 בחורים על סקס, אהבה והיכרויות, נשאלה השאלה - "אם פגשת בחורה ושכבת איתה באותו הערב, האם יש סיכוי שתצמח מזה מערכת יחסים רצינית?"

שימו לב לתשובות:

- 9% אמרו שאין סיכוי.
- 28% אמרו שזה לא סביר.
- 21% אמרו שיש סבירות אבל מהוססת.
- 35% אמרו שלזמן הסקס אין רלוונטיות לפוטנציאל הקשר.
- 7% סימנו שאף אחת מהתשובות הללו לא מתאימה.

את הסיבות מאחורי הנתונים, מסבירים המומחים כמלכוד. התרבות הרווחת מעצבת את הגברים להאמין שהם רוצים וצריכים לרצות סקס כל הזמן. אם בחורה בעניין, אסור להם לסרב ועליהם לשאוף לממש את הצרכים שלהם ללא דיחוי. כל אלה מניעים אותם לרדוף ולהסכים לסקס מזדמן גם אם הם לא נהנים ממנו או לא מוצאים עניין בבחורה. כך שהסבירות שהם ירצו להמשיך במערכת יחסים עם אותה הבחורה איתה שכבו, הוא נמוך, וזה עשוי להסביר את התשובות של 9% מהבחורים.

כמובן שאין חוקיות בעניין ורוב הגברים מודים שלזמן הסקס אין השפעה על הקשר, אך בחורה אף פעם לא יכולה לדעת אם היא נופלת על בחור שנמצא ב-9% או לחלופין ב-35%, כך שהמסקנה המשתמעת מהנתונים היא שאם בחורה רוצה להגדיל את הפוטנציאל לקשר זוגי, לא יהיה שום נזק בהמתנה. זה הולך לשני הכיוונים, המתנה תאפשר גם לבחור וגם לבחורה להבין את המניעים והרצונות שלהם זו מזה וככלל, סקס הוא אקט אינטימי וקשה מאוד לחוש אינטימיות עם אדם שהכרת רק לפני כמה שעות.

הכי נכון, בסיטואציה בה אתם מכירים אדם חדש ומתלבטים, היא לשאול את עצמכם "האם יש בזה תועלת לשכב איתו עכשיו או שכדאי לי לקחת כמה ימים ולחשוב על זה?"

אהבה


שאלה נוספת, מעניינת לא פחות בענייני "ההוא-היא, למה ומתי" היא איפה?
אולי לא נתתם את הדעת לעניין, אבל אחת ההתלבטויות שמעסיקות באופן גורף את שני המינים היא איפה הכי נכון לבצע את הסקס הראשון, אצלו או אצלה?

יש בחורות שמעדיפות שזה יתרחש אצלן בבית, בתוך מרחב הביטחון והנוחות שלהן, על מצעים שהן סומכות ובטוחות שהם נקיים, במקום בו הן לא ירגישו אחר-כך בלתי רצויות. יש בחורות שמעדיפות שזה יהיה אצלו - המחשבה של להכניס את הבחור לתוך החלל הפרטי שלהן מעט מלחיצה והן מעדיפות להישאר בשליטה ולדעת שאם ירצו ללכת אחר כך או להישאר, זה תלוי בהן בעיקר.

גם בחורים מפעילים שיקולים, אל תטעו. יש בחורים שמעדיפים שזה יהיה אצל הבחורה, ככה הוא לא יצטרך להחליף מצעים או להסתכן באפשרות שהיא תרצה להישאר לישון. יש בחורים שמעדיפים את זה אצלם - כמה שיותר קרוב ונוח. אם תרצה? תישאר. לא תרצה? אדרבא, יותר מקום במיטה.

מה אומרת דעת הרוב? באופן מעניין למדיי, אין בסוגיה הזו התלבטות של ממש - רוב הבחורות מעדיפות אצלו וגם רוב הבחורים מעדיפים אצלו, כלומר אצלם. כמה נוח...


לב

הפתעה! "גברים רוצים מערכת יחסים ולא איכפת להם רק מסקס!"

באותו סקר מקוון, נידונו הסטראוטיפים הנפוצים בנוגע לגברים - האם גברים הם פחדנים, לא בנויים למחויבות ומחפשים רק להפיץ את הזרע שלהם? הסטראוטיפים הללו אומנם מבוססים על עובדות, אך ההסברים שניתנו להם הם מגמתיים, חפוזים ומוטעים.  

עובדה: בממוצע, גברים נוטים להתחתן בגיל מבוגר יותר.
מסקנה חפוזה: זה בגלל שהם לא בנוים למחויבות!

כן, בממוצע, גבר מבוגר מאשתו בכשנתיים, אך האם זה נובע מרצון למשוך את ימי התהילה ככל האפשר? הנתונים מראים שלא. בסקר נמצא כי 95% מהגברים רוצים להתחתן ביום מן הימים, אבל חשוב להם לעשות זאת אחרי שהבטיחו לעצמם ביטחון כלכלי. גברים טוענים שהם מתמודדים עם לחץ חברתי מאוד גדול - מבחינתם, אישה תמצא אותם מתאימים למערכת זוגית רק אחרי שיהיו מבוססים ובוגרים יותר, מה שדורש מהם זמן. חוסר המוכנות לא מעיד בהכרח על חוסר מחויבות.

עובדה: מבחינה אבולוציונית, גברים מונעים מצורך להתרבות.
מסקנה חפוזה: זה אומר שהם ממהרים לפזר את הזרע שלהם!

כמה פעמים שמעתם את הטענה שגברים בנויים, מבחינה אבולוציונית, להפיץ את הזרע שלהם וזו הסיבה שהם לא מצליחים לסגור את הרוכסן? קרוב לוודאי שזה עבר באוזנכם לא פעם, אך העובדה שזו טענה נפוצה לא הופכת אותה לעובדה מדעית מוכחת.

בני האדם ככלל מונעים מצורך להתרבות, אך למה לקפוץ למסקנה החפוזה שגבר ירצה לעשות זאת עם כמה שיותר נשים? נכון, אישה יכולה להרות רק פעם ב-9 חודשים, מה שלכאורה עשוי להאט את קצב ההתרבות, אך בעולם המודרני, כשגבר נדרש גם לכלכל ולדאוג לצאצאיו, מעטים הגברים שירצו או יוכלו לדאוג לכמות בלתי מבוטלת של ילדים.

מומחים טוענים שהיום לגבר הרבה יותר חשוב להפגין מחויבות ולהגן על משפחה אחת, כדי שזו תאפשר לו מלכתחילה להתחיל במלאכת הרבייה. הרבה יותר נכון לטעון שגברים מונעים מצורך להיות מפרנסים ושותפים טובים, שכן רק ככה יוכלו להתרבות.

עובדה: לנשים יש שעון ביולוגי.
מסקנה חפוזה: זה אומר שלגברים יש יתרון ביולוגי על נשים!

ברוב המקרים זה נכון לטעון שגבר יכול להפרות אישה כשהוא בן 70 אך אישה בגיל הזה לא תוכל להתעבר, מה שלכאורה נותן יתרון ביולוגי לגבר. אבל בואו נהיה פרקטים, לא הרבה גברים רוצים להביא ילד לעולם בגיל 70, שלא נדבר על איכות הזרע בגיל הזה...

נכון, נשים יכולות ללדת בתקופת זמן מוגבלת, אך מדוע שזו תוכתב על ידי הגבר? על אחת כמה וכמה, כאשר הבעלות על הרחם היא שלהן. גבר לעומת זאת, אם הוא רוצה להתרבות ורוצה משפחה, הוא תלוי כל כולו באישה. אם כן, לנשים יש יתרון גדול יותר!

עובדה: מחקרים מראים שגברים נוטים לקיים יחסי מין מזדמנים או לבגוד, יותר מנשים.
מסקנה חפוזה: גברים מונעים לחלוטין על ידי סקס!

ההתנהגות המינית של גברים ונשים אינה באמת נבדלת זו מזו. מחקרים מבוססים על מידת הכנות העצמית של כל צד. בעוד שגברים נוטים להתרברב על כמות הסקס המזדמן, נשים עושות זאת קצת פחות, כדי שלא ידבוק בהן דימוי של מופקרת או זולה. אם קיים הבדל בהתנהגות ובתשוקה המינית, הוא יכול להיות מוסבר על ידי סטנדרטים תרבותיים יותר מאשר על ידי הבדלים מולדים.

עובדה: מוחם של הגברים פועל אחרת ממוחן של הנשים.
מסקנה חפוזה: הבדלים אלה מסבירים מדוע גברים רוצים רק סקס או שהם אדיוטיים בכל מה שקשור לתקשורת!

מספר נוירוביולוגים שלומדים את ההבדל בין המינים במוח האנושי, טוענים שזה בלתי אפשרי להוכיח כיצד ההבדלים המבניים במוח מתורגמים לביטוי שונה של רגשות, גישות
והתנהגויות. בעיקרון, ההבדל במבנה המוח יכול להעיד רק על העובדה שקיים הבדל. כיצד הוא בא לידי ביטוי או מה מוגדר נורמלי או חריג? זה כבר עניין של פרשנות.

ניתן לבסס תיאוריה שלמה על סטראוטיפים, אך זה לא הופך אותה לנכונה ומוכחת.
הנקודה היא שגם המדע אינו חף מסטראוטיפים. בחירת מושאי המחקר היא לגמרי מגמתית - כך שאם התפיסה התרבותית היא שגברים לא רוצים מחויבות אלא סקס, קרוב לוודאי שהמדע ימצא דרכים להוכיח ולבסס את ההנחות האלה. כל המספרים, האחוזים והנתונים מוכיחים שקיים סטראוטיפ! אך העובדה שהוא קיים, לא הופכת אותו לנכון.

זוגיות

לסיכומו של עניין, הדינאמיקה הזוגית היא חסרת חוקיות ולא ניתן ללמוד ממקרה בוחן אחד על אחר, ובטח שלא לבצע הכללות. נשים וגברים מושפעים מסטראוטיפים חברתיים, אך התוקף של הסטראוטיפים הללו שואב את כוחו בעיקר מאמונה והרגל. הרבה יותר נכון לקחת את העיקרון "אם את בעניין שלו אל תשכבי אותו" ולנסח אותו כך: "אם את בעניין שלו תפסיקי להאמין לסיפורים..."

 

ליקטה וכתבה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.