print header

האם אתם בסיכון לחלות בדמנציה?

דמנציה ("שיטיון" בעברית) מתארת ירידה משמעותית בתפקוד הקוגניטיבי, וישנם סימנים מיוחדים המעידים עליה. היא נפוצה בעיקר בקרב אנשים מעל גיל 60, ואף שאין דרך להימנע ממנה בוודאות, הרי שישנם מאפיינים מסוימים באורח חיינו שמשפיעים על הסיכוי שלנו לחלות בה. לפניכם 8 שאלות חשובות שעליכם לתת את הדעת עליהן כדי ללמוד האם אתם נמצאים בסיכון לחלות בדמנציה. ככל שתצברו יותר שאלות שעליהן עניתם בחיוב, זה אומר שאתם בסיכון מוגבר לחלות במחלה, וזוהי הזדמנות בשבילכם לשנות את אורחות חייכם, במידת האפשר, על מנת לעזור לעצמכם להימנע מנזקיה. 

סיכונים לדמנציה
 

 

1. האם יש לכם סוכרת? 

מחקר שפרסם ארגון הסוכרת האמריקאי, לצד מחקרים רבים אחרים, מצביע על קשר חזק בין סוכרת ובין התפתחות דמנציה. סוכרת מסוג 2 (זו שמתפתחת בקרב בוגרים) נמצאה כמשפיעה לרעה על הריכוז והזיכרון, ובטווח הארוך, כאמור, היא עלולה להאיץ את התפתחותה של דמנציה. היא גם נמצאה כמשפיעה לרעה על זרימת הדם למוח, מה שעלול לגרום לפגיעה בתפקודו. עוד פרסמו בארגון הסוכרת, כי הקשר בין סוכרת לדמנציה גדול יותר במקרה של סוכרת המתפתחת באמצע החיים (גילאי 60-40) מאשר בגיל מאוחר יותר. 

 

2. האם אי פעם אבחנו אצלכם בעיית אלכוהול? 

ישנו קשר ישיר בין שימוש תדיר ומתמשך באלכוהול לאורך זמן ובין דמנציה. למעשה, יש לכך אף מושג רפואי: דמנציה הקשורה לאלכוהול (Alcohol-related dementia). שימוש ממושך ומוגבר במיוחד באלכוהול עלול לגרום לנזק נוירולוגי לטווח ארוך. הסיכון גדל עוד יותר בקרב שתיינים שלהם נטייה גנטית לחלות באלצהיימר. זה כמובן לא אומר שאתם לא יכולים ליהנות מהרמת כוסית פה ושם או מבקבוק יין טוב, אבל אם אלכוהול הוא חלק נכבד מחייכם, הגיע הזמן להפוך אותו לאורח מזדמן בלבד.

סיכונים לדמנציה
ITV Fixers broadcast

 

3. האם אתם מרגישים שיש לכם בעיות זיכרון שלא היו לכם פעם? 

אם כן, כדאי שתבדקו זאת. מחקרים מראים כי יש סיבה להקשיב לאנשים המתלוננים על בעיות זיכרון - האבחנה העצמית שלהם לא פעם מתגלה כמדויקת ביחס לשינויים שמתחוללים במוח ומנבאים על דמנציה. חשוב לזכור שייתכן מאוד כי בעיות הזיכרון הן נורמליות ואופייניות לגילכם או שנובעות מסיבות אחרות, אך שיחה בנושא זה עם רופא המשפחה, שאולי יפנה אתכם לבדיקה קוגנטיבית מקיפה, לא תזיק.  

 

4. האם אתם בעלי פחות מ-12 שנות לימוד? 

לפי מחקרים רבים, כמו אלה שפורסמו באתר אוניברסיטת קיימברידג', קיים קשר בין רמת השכלה והסיכוי לחלות בדמנציה, והסיכון גדל ככל שרמת ההשכלה (הרשמית לפחות) יורדת. הערכה אחת היא כי השכלה בשלב מוקדם בחיים מעודדת אנשים להמשיך וללמוד, גם באופן עצמאי, וכי הלמידה מעכבת תהליכים ניווניים במוח. המחקרים המוזכרים, עם זאת, מעלים סברה אחרת: רמת השכלה גבוהה מאפשרת למוח "לפצות" על ירידה בתפקוד בדרכים אחרות וכך מעכבת את הידרדרותו. 

סיכונים לדמנציה

 

5. האם יש לכם בעיות לב? 

בעיות לב נמצאו במחקרים שונים כגורם סיכון משמעותי בנטייה להתפתחות דמנציה. בעיות אלה כוללת בין השאר אי-ספיקת לב, פרפור עליות, מחלת לב כלילית ועוד. השמירה על בריאות הלב, אם כך, חשובה לא רק לתפקוד הפיזי אלא גם לתפקוד הקוגניטיבי שלכם. אם עניתם "כן" על השאלה הקפידו למזער את הנזק על ידי אימוץ אורח חיים בריא לפי הוראות הרופא.  

 

6. האם אתם מעשנים? 

כבר שנים רבות שהרפואה מזהירה אותנו ממחלות רבות העלולות להתפתח כתוצאה מעישון, אך האם ידעתם שמחקרים מראים כי עישון מגביר את הסיכוי לחלות בדמנציה? עישון מפריע לזרימת החמצן והדם בגוף, ומעלה את הסיכוי לשבץ. המוח שלכם צריך אתכם נקיים מרעלים, אז עשו לו טובה ונסו להיגמל מסיגריות או לפחות להפחית את העישון שלכם לסיגריות בודדות ביום. 

סיכונים לדמנציה

 

7. האם אתם סובלים מלחץ דם גבוה? 

הקשר בין לחץ דם גבוה, כפי שמסבירים בארגון "לחץ דם בריטניה", הוא זה: לחץ דם גבוה שאינו מטופל עלול לפגוע ולהצר כלי דם במוח. דבר זה מעלה את הסיכון לחסימה או להתפוצצות כלי הדם, שמובילים לפגיעה בזרימת הדם (ולכן גם באספקת החמצן) אל המוח. זהו מצב מסכן חיים, אך גם מי שממשיך לחיות איתו עלול להינזק. הפגיעה עלולה להשפיע על החשיבה, הזיכרון, הדיבור ועל תפקודים קוגניטיביים חשובים נוספים. כמו במקרה של סוכרת, עלולה להתפתח מה שהרפואה קוראת לה "דמנציה של כלי הדם". 

8. האם אתם רווקים או אלמנים? 

המאמר שפורסם על ידי מכון הבריאות האמריקאי הלאומי חוזר על מסקנתם של מחקרים נוספים בתחום: לאנשים שחיים לבד יש סיכוי מוגבר ללקות בדמנציה, לעומת אנשים החיים בזוגיות. תמיכה רגשית ואינטראקציה חברתית תדירה הן התורמות לתפקוד מוחי טוב יותר, אך אלה אינן חדשות רעות בהכרח למי שאינו נמצא בזוגיות - דאגו לטפח קשרים חברתיים ככל האפשר ולשמור על קשר טוב עם המכרים, החברים ובני המשפחה, כך שגם אם אתם חיים לבד תזכו ביתרונות שמעניק קשר אנושי קרוב. 

סיכונים לדמנציה
TheArches

 

חשוב להדגיש: גם אם עניתם "כן" על כל השאלות, אין זה אומר שתחלו בדמנציה באופן ודאי, בדיוק כפי שאם עניתם על כולן "לא", אין זה אומר שאתם בטוחים ממנה באופן ודאי. השאלות עוסקות בגורמי סיכון ולכן טוב תעשו אם תשתמשו בהן על מנת להפחית את הסיכון לחלות בדמנציה, ולשפר את חייכם בכלל ובריאותכם בפרט. תהיו בריאים! 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו