maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

יתרונות בריאותיים שנובעים מעצם היותך אישה

להיות אישה זה לא דבר פשוט. מעבר לבעיות חברתיות שאיתן נשים צריכות להתמודד באופן תדיר, הגוף הנשי עצמו, מעצם האנטומיה הייחודית לו, מהווה אתגר בכל יום ויום. כאבי מחזור חודשיים, רגישות מוגברת למיגרנות, נטייה גבוהה יותר לחרדה וסיכויים גבוהים ללקות בדלקות שלפוחית שתן הם רק קצה המזלג של המיחושים שנשים היו שמחות להיפטר מהם. אבל אלו עלולים לגרום לנו לשכוח עד כמה גוף הנשי הוא מופלא. אפשר לומר שהיכולת ללדת היא המעלה הראשונה שמייחדת נשים מבין גברים, אולם היא לא היחידה. יש כמה יתרונות משמעותיים ששמורות רק לנשים שבינינו, שיפתיעו אתכן ויגרמו להעריך את המין שלכן.

יתרונות בריאותיים אישה
 

 

1. נשים חיות יותר שנים מגברים

הגבר הממוצע אולי יכול להרים משקולות כבדות יותר או לרוץ מהר יותר בריצת 100 מטר, אבל במבחן המכריע באמת נשים מנצחות. במילים אחרות, נשים חיות יותר מגברים. ילדה שנולדה בשנת 2012 צפויה לחיות עד גיל 81.2 בעוד שהמקבילה הזכרית שלה צפויה לחיות עד גיל 76.4. כשבוחנים את הסיבה להבדל הזה מזווית ביולוגית, ההסבר מצוי בתאי הגוף. מחקרים מצאו כי התא הנשי מסוגל לתקן יותר טוב פגמים מאשר התא הגברי ולכן להיות עמיד יותר למחלות. תיאוריה ביולוגית שמשלימה טענה זו, מסבירה את הפער בתוחלת החיים על ידי כרומוזום X - אשר לו מיוחסות סגולות מאריכות חיים. נשים נושאות שני כרומוזומים מסוג X ואילו גברים נושאים כרומוזום X אחד, ולכן גופן של הנשים נשמר לאורך יותר שנים. לא פלא אם כך, שהשיא אודות האדם המבוגר ביותר על כדור הארץ שייך לאישה הצרפתייה ז'אן קלמנט שנפטרה בגיל 122 שנים ו-164 ימים. 
 
יתרונות בריאותיים אישה
Julie Kertesz

 

2. לנשים יש מערכת חיסונית חזקה יותר מאשר גברים

"זה הכל בגלל ההורמונים האלה!" הוא משפט שבדרך כלל תשמעו כאשר נשים יתלוננו על מצבי רוח משתנים, עייפות וכאבי ראש. אולם, הרבה יתרונות בריאותיים נזקפים לטובת אותם הורמונים "ארורים". למעשה, ההורמונים הנשיים אסטרוגן ופרוגסטרון אחראיים על שמירת המערכת החיסונית של הנשים עד לתקופת גיל המעבר. ביכולתם לדחות מחלות שקשורות לכלי הדם כמו  טרשת עורקים, מחלות לב וכמו כן אירועים מוחיים. ואכן נשים עד גיל 50 לוקות בפחות התקפי לב מאשר גברים, ומתחילות ללקות במחלות לב 10 שנים לאחר גברים. ההורמון הגברי לעומת זאת, הטסטוסטרון, נמצא במחקרים דווקא כמחליש את המערכת החיסונית. על כן, בפעם הבאה שתמהרו להפוך את ההורמונים הנשיים ל"שעיר לעזאזאל" התורן, זכרו שהם מספקים הגנה על בריאותכן.

3. למוח הנשי יש יכולת זכירה טובה יותר

התהייה כיצד אימהות זוכרות תמיד היכן דברים נמצאים בבית, גם במקרים מייאשים במיוחד בהם הרמנו ידיים מחיפוש החפץ שאבד, עלתה לא פעם ללא תשובה מוגדרת. יש שיאמרו שמדובר בקסם מיסטי ששמור לאימהות או לעובדה שהן מכירות יותר מכולם את הבית. כעת יש לכך גם הסבר מדעי. מחקר נורבגי משנת 2014 שבדק 37,000 אנשים מצא כי למרות שבאופן כללי אנשים מבוגרים סובלים יותר מבעיות בזיכרון, גברים בכל הגילאים, צעירים ומבוגרים, היו יותר שכחנים מאשר עמיתותיהם הנשים. הסיבה לכך אינה ברורה לגמרי, אולם מחקרים קודמים מסבירים זאת כתוצאה מנטייתם של גברים לחלות במחלות לב שגורמות לניוון המוח. 

4. לנשים יש חוש ריח יותר מחודד

הכוח של האבולוציה נמצא במקומות שלא תמיד היינו מצפים להם. קחו את חוש הריח למשל. נשים הן בעלות חוש ריח מפותח ומחודד יותר מגברים, יש להן עד 50% יותר תאים באזור שאחראי על קבלת אותות ריח במוח. ההסברים לכך נמצאים בתיאוריות שמחזירות את המניעים הראשוניים והאינטואיטיביים של הנשים, עוד מתקופת האדם הקדמון, לקדמת הבמה. חוש ריח מחודד יותר עוזר לנשים לאתר את הגבר המתאים בשבילה איתו היא תזדווג על פי ריח הפרומונים שלו (מולקולות שמפרישים בעלי חיים כדי לעורר משיכה מינית). במקרה אחר חוש הריח יעזור לה לזהות ריחות מעופשים בסביבתה וכך למנוע מצאצאיה להתקרב אל אזורים ומזונות מזוהמים. 
 
יתרונות בריאותיים אישה
Anaïs
 

 

5. נשים מועדות פחות לפיתוח אוטיזם ותסמונות גנטיות

ונחזור שוב לכרומוזום  X היקר. באופן כללי, בנים מאובחנים יותר כלוקים באוטיזם מאשר בנות, ביחס של 5:1. בספרות האקדמית ישנם חוקרים שמסבירים את ההבדל בין מספר הבנים ומספר הבנות שלוקים בתסמונת זו באמצעות כרומוזום X. לטענתם בכרומוזום X מצויים הגנים שאחראיים להיווצרות האוטיזם בתינוק – אותו מקבלים גם בנים וגם בנות מהאם. אולם, בנות מקבלות כרומוזום X נוסף מהאב, בניגוד לבנים שמקבלים כרומוזום Y. בכרומוזום X נוסף זה טבועים גנים מיוחדים שמגנים עליהן מפני ירושה של התסמונת הזאת, ולכן סיכוייהן ללקות בה נמוכים יותר.   
 

6. נשים מסוגלות לעשות דברים רבים יותר בו זמנית

לא מדובר במיתוס – נשים ברוב המקרים אכן מסוגלות לעשות דברים רבים יותר בו זמנית (מולטיטסקינג) מאשר גברים. לדבר בטלפון, לבשל ארוחת ערב ולהסביר לילד את שיעורי הבית – זו סיטואציה שאישה יכולה לנהל בטבעיות בעוד גבר יתקשה להבין במה להתחיל קודם. כאשר חוקרים החליטו לבדוק את אמיתות מיתוס זה באופן מדעי, הם מצאו כי לנשים יש קשרים חזקים וטובים בין שני צידי המוח, הימני והשמאלי, בעוד שאצל הגברים הפעילות המוחית העיקרית התבטאה בחלקים בודדים של המוח, בייחוד בחלקים השולטים במוטוריקה. החיווט ההדוק שמתבצע במוח האישה מעניק לה את "הקואורדינציה", לקרוא התרחשות ולנהל אותה על יד ביצוע מספר פעולות בו זמנית.
 

7. נשים פחות נוטות להתמכר לאלכוהול 

גברים נמצאים בסבירות גבוהה יותר לפתח נטייה לאלכוהוליזם, עד כמעט פי שתיים מאשר נשים. ישנן הסברים פסיכולוגיים וחברתיים לכך (כמו מנהג הבריטים לשתות שיכר עם רדת החשכה) אך אחד מהם נובע מהחומר הכימי שנמצא במוחנו ונקרא דופאמין. החומר הזה קשור לפיתוח התנהגויות ממכרות מכיוון שהוא משתחרר כאשר אנו עושים פעולה שמסבה לנו הנאה ועונג, דבר שגורם לנו לרצות להרגיש שוב ושוב את אותה התחושה הטובה. כאשר גברים שותים אלכוהול רמת הדופאמין שלהם גבוהה יותר מזו של הנשים. כלומר, היא גורמת  להם להנאה רבה יותר מאשר נשים ולכן הם ייטו לשתות יותר אלכוהול עד שייפתחו התמכרות לנוזל. 
 

8. נשים חשופות ליותר מידע העוסק בתזונה ובריאות

לגוף הנשי אם כך, יש מעלות ביולוגיות שלא קיימות אצל הגוף הגברי. אלו תורמות לבריאות האישה ובכך משרתות את המניע האבולוציוני של הנשים לדאוג לצאצאיהן – לדור ההמשך. אולם, המצב הבריאותי של האישה לא נתון רק לחסדי הביולוגיה. בעידן המודרני שלנו, ישנם היבטים פסיכולוגיים - חברתיים שגורמים לנשים להיות בריאות יותר מאשר גברים. הן מבקרות מספר רב פעמים אצל הרופא ומתשאלות אותו באופן מעמיק על המקרה שלהן, הן נחשפות למידע רב יותר בנושאי בריאות, תזונה נכונה ואורח חיים בריא דרך אמצעי התקשורת השונים שעוסקים בנושאים אלו (כמו מגזינים בנושאי לייף סטייל ותכניות בוקר), וחושבות פעמיים כאשר הן נדרשות לבצע מעשה פזיז שעלול לסכן אותן. 
 
יתרונות בריאותיים אישה
marcin ejsmont

 

כל היתרונות הביולוגיים והקוגנטיביים הללו, מצביעים על יכולתיו הייחודיות של גוף האישה, יכולות שנסתרות מפנינו ברוב המקרים, מבלי שניתן עליהן את הדעת, כי הן כמו פועלות "מאחורי הקלעים". הידיעה עליהן, מספקת לנו הצצה קטנה ומעניינת אל תוך נפלאות גופנו. בכך אנו פוקחים את עינינו אל חוכמת גוף האדם ומסבים את תשומת ליבנו המהעטפת שלו, מהמראה החיצוני שלנו, בו אנו עסוקות ועסוקים לעיתים קרובות. 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו