print header

9 מיתוסים נפוצים ומוטעים על מערכת העיכול

האם עישון מונע צרבת? האם אוכל פיקנטי גורם לאולקוס? מה הקשר בין שחמת לאלכוהוליזם? ומה נחשב כפעילות סדירה של המעי? מערכת העיכול היא אחת המערכות המורכבות ביותר בגוף שלנו, ומסתבר שאנו מזינים בה בעיקר מיתוסים מוטעים וקשים לעיכול!

העיכול

מערכת העיכול היא מערכת איברים מסועפת הכוללת את הפה, השיניים, הרוק, הלשון, הושט, הקיבה, המעי הדק, הגס, הכבד והלבלב, אלה נרתמים יחד במלאכת קליטה, פירוק, עיכול וספיגת המזון לצורך הפקת אנרגיה חיונית לגוף, כמו גם פליטת הפסולת שאינה דרושה לו.

על אף שרובינו חושבים שתהליך העיכול הוא פשוט למדיי וכי אנו יודעים בדיוק כיצד לסייע לגוף לעשות זאת בצורה הנכונה, מסתבר שזה לא מדויק וכי מה שאנו חושבים שאנו יודעים, ניזון בעיקר מהשערות לא מבוססות וסיפורי סבתא. רק בשנים האחרונות, הקהילה המדעית החלה לפצח את מורכבות המחלות והגורמים השונים המשפיעים על מערכת העיכול, ומודה כי עד היום, לא ידענו הרבה וגם היום, יש עוד הרבה מה ללמוד.

לפניכם 9 מיתוסים נפוצים ומוטעים אודות מערכת העיכול שלנו...

מיתוס 1:

כיב קיבה (אולקוס): אוכל חריף או פיקנטי הוא הגורם לכיבים.

טעות! רוב כיבי הקיבה נגרמים על ידי זיהום של חיידק הנקרא הליקובקטר פילורי H-pylori או על ידי שימוש בתרופות לשיכוך כאבים כגון אספירין, איבופרופן או נפרוקסן מקבוצת התרופות הסטרואידיות NSAIDs. את הזיהום של הליקובקטר פילורי הקשור לכיבים ניתן לרפא באמצעות אנטיביוטיקה, וכיבים הנגרמים כתוצאה מהתרופות נרפאים עם הזמן, תוך המלצה לצרוך נוגדי חמצון ולהימנע מנטילת התרופות. שני הגורמים האלה נמצאו בתור הגורמים העיקריים לתופעה של כיב קיבה (במקרים מסויימים, הם עשויים להיגרם גם על ידי מחלת הסרטן). לעומת זאת, אין ממצאים התומכים בתפיסה כי מזון חריף הוא גורם נוסף. אומנם, מזון חריף עלול להחמיר סימפטומים של אולקוס אצל אנשים מסוימים, אבל הוא בהחלט לא הגורם להם.

מערכת העיכול

מיתוס 2:
צרבת: עישון סיגריה עוזר להקל על צרבת.

טעות! למעשה, עישון סיגריות עלול לתרום לצרבת. צרבת מתרחשת כאשר השריר בין הושט לקיבה - שריר סוגר הושט התחתון (LES), רפוי ומאפשר לתוכן החומצי של הקיבה להתיז לאחור (ריפלוקס) לתוך הושט. אנשים שמעשנים בתדירות גבוהה, מפתחים נטייה גבוהה יותר לסבול מצרבת בושט שנגרמת ככל הנראה על ידי ריפלוקס מוגבר של חומצה. ריפלוקס מוגבר, ככל הנראה נגרם בשל העובדה כי עישון סיגריות גורם ל-LES להיות יותר רפוי.

מערכת העיכול

מיתוס 3:
צליאק: מחלת הצליאק היא מחלת ילדות נדירה.

טעות! מחלת הצליאק משפיעה על ילדים ועל מבוגרים כאחד. בערך ל-1 מכל 200 אנשים בארה"ב יש נטייה גנטית למחלת הצליאק, אם כי לא אצל כולם היא מתפרצת. לפעמים הצליאק מראה תסמינים בשלב הילדות, בדרך כלל בצורת שלשולים או עיכוב בצמיחה ובהתפתחות, אבל התסמינים הללו יכולים להופיע גם בשלבים מאוחרים יותר בחיים. תסמינים אלה כמו נפיחות בבטן, גזים, שלשולים, כאבי בטן בשל מעורבות המעי הדק, פריחה בעור, אנמיה, הדלדלות של העצמות (אוסטאופורוזיס) עקב אי ספיגה של חומרים מזינים על ידי המעי הפגוע, עשויים להיות מעורפלים, ולכן אנו נוטים לייחס להם על פי רוב, סיבות אחרות. מחלת הצליאק עלולה לגרום לתסמינים לא ספציפיים במשך מספר שנים בטרם תאובחן ותטופל כראוי.

מערכת העיכול

מיתוס 4:
המעי: פעילות סדירה של המעי פירושה יציאה יומית.

טעות! תדירות היציאות של אנשים נורמליים ובריאים משתנה והיא נעה מטווח של שלוש פעמים ביום ועד שלוש פעמים בשבוע. כאשר פעילות היציאות נמצאת בטווח זה, פעילות המעי נתפסת סדירה. אצל אנשים שסובלים מתסמונת המעי הרגיז (IBS), תדירות היציאות בעלת תנודתיות גבוהה.

מערכת העיכול

מיתוס 5:
עצירות: שימוש רגיל בחוקן לטיפול בעצירות אינו מזיק.

לא ברור אם שימוש רגיל של חוקן אינו מזיק, כיוון שיש מעט מאוד מחקרים על ההשפעות של חוקן או משלשלים לאורך זמן. מחקרים מוקדמים הראו כי חומרים משלשלים עלולים לפגוע במעי הגס אם הם נלקחים באופן תדיר, כיוון שהם עשויים ליצור פגיעה כרונית בשרירי המעי הגס. חוקרים נוטים לייחס ממצא זה גם לחוקן, אך כאמור, המחקר בנושא לא מפותח דיו. יחד עם זאת, רופאים נוטים "להעדיף" חוקן על משלשלים כי מדובר באמצעים "טבעיים" של המרצת פעולת המעיים. צורך מתמשך בחוקן הוא אינו נורמלי ומצריך התייעצות עם רופא.

מערכת העיכול

מיתוס 6:
מסעפת: מסעפת היא בעיה שכיחה ורצינית.

טעות! למעשה לרוב האמריקאים מעל גיל 60 יש מסעפת אבל רק אחוז קטן חש בתסמינים של המחלה או בסיבוכים אפשריים. מסעפת (diverticular) היא מצב בו שקים קטנים שנקראים diverticula מתפתחים בצד החיצוני של המעי הגס. שקיות אלה נוטות להתרבות עם הגיל. רוב האנשים אינם סובלים מתסמינים כלשהם ומגלים את המסעפת רק אחרי בדיקת רנטגן או צילום מעיים. פחות מ-10% מהאנשים שיש להם מסעפת סובלים מסבוכים כמו זיהום, דימום או ניקוב של המעי הגס.

מערכת העיכול

מיתוס 7:
מחלות מעי דלקתיות (קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן): מחלות מעי דלקתיות נגרמות על ידי בעיות פסיכולוגיות.

טעות! מחלות מעי דלקתיות הוא שם כללי עבור 2 מחלות הגורמות לדלקת במעי - מחלת קרוהן ומחלת קוליטיס כיבית. הגורם למחלה אינו ידוע, אך חוקרים משערים כי הוא עשוי לנבוע מוירוס או חיידק שפוגע במערכת החיסונית של הגוף ובא לידי ביטוי בתסמינים שונים כמו דם בצואה, כאבי בטן, בחילות, ירידה בתיאבון וירידה במשקל, ולעיתים אי שליטה ביציאות.  הראיות שנאספו עד כה, לא מוצאות תמיכה בתיאוריה לפיה מחלות מעי דלקתיות נגרמות על ידי מתח, חרדה או כל גורם פסיכולוגי אחר הגובל בהפרעה, אם כי אלה יכולים להחמיר את חוסר הנוחות הנגרם על ידי המחלה.

מערכת העיכול

מיתוס 8:
שחמת: שחמת נגרמת רק על ידי אלכוהוליזם.

טעות! אלכוהוליזם הוא רק אחד מתוך סיבות רבות שגורמות לשחמת, כך למשל בארה"ב,  אלכוהוליזם גורם לפחות ממחצית המקרים של שחמת. שחמת הכבד היא הצטלקות הגורמת לירידה בתפקוד של הכבד והיא יכולה לנבוע ממקרים שונים. אצל ילדים למשל שחמת כבד יכולה לנבוע בין היתר מסיסטיק פיברוזיס, מחלות אחסון גליקוגן או מחלות נדירות אחרות. אצל מבוגרים, שחמת הכבד עלולה להיגרם על ידי צהבת B או צהבת C, שחמת ראשונית של המרה, מחלות אחסון לא תקין של מתכות (כגון ברזל או נחשות), או כתוצאה מתגובות לתרופות מרשם, תזונה לקויה. אצל מבוגרים, שחמת הכבד יכולה להיגרם גם על ידי nonalcoholic steatohepatitis - NASH (כבד שומני) שהופך את המחלה לנפוצה יותר. התופעה של NASH נמצאה גם כגורם המגביר את שכיחות תופעת השמנת היתר והסוכרת, בארה"ב.

מערכת העיכול

מיתוס 9:
ניתוח להטיית המעי Ostomy: לאחר ניתוחים מסוג זה, גברים הופכים לאימפטונטים ואצל נשים התפקוד המיני יורד, כמו גם יכולת הפריון.

טעות! זהו הליך שבו החלק הפגוע של המעי הגס מוסר והצואה מתועלת אל "שקית" פנימית המושתלת בצמוד ומתרוקנת על ידי קתטר. ניתוח להטיית המעי כעיקרון לא יכול להפריע למערכת הרבייה המינית של האדם.

מערכת העיכול

 

שיהיה לכם עיכול שמח!


מקור ותמונות: Medicinenet

ליקטה וערכה: טל עזר

מעוניינים לטפל במערכת העיכול בצורה הטבעית? לחצו כאן!

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.