print header

כוחן של הפטריות ליצירת איכות חיים גבוהה יותר

לאחרונה, נדמה כי הפטריות עושות כותרות גדולות מתמיד; שולחות קורים ארוכים המספקים, כמו בדרך נס, שלל פתרונות מרשימים בעולם המדע והרפואה. מיצירת תשתית הנדסית ופירוק פלסטיק, דרך ייצור דלק ביולוגי ועד מניעת סרטן והתמודדות עם שפעת! סיור קצר בעולם הפטריות מראה שזו לא הזיה!

הפטריות מעסיקות את הקהילה המדעית כבר שנים, בעיקר בגלל המבנה האנטומי שלהן, שנבדל באופן מוחלט מהמערכות המוכרות בצמחים או בבני אדם. עבור הקהילה המדעית, פטריה היא אחת החידות הקשות לפיצוח וניכר מאמץ רב בניסיון להבין את האורגניזם המורכב, כמו גם לנסות ולהפיק ממנו את מירב התועלת.

לאחרונה, התפרסמו בעיתון 'כלכליסט' ממצאים משני מחקרים שערך הביולוג והפיזיקאי, פרופסור טושיוקי נקאגאקי על הפטריה הצהבהבה. במחקר הראשון משנת 2000, הניח נקאגאקי פטריה צהבהבה בפתח של מבוך, כשבצד השני הניח קובית סוכר. הוא הופתע לגלות כי הפטריה מיהרה לשלוח זרועות ארוכות ולחפש את הדרך הקצרה ביותר אל קובית הסוכר. לאור הממצאים, הסיק נקאגאקי שהפטריה מסוגלת להפגין תבוניות אנושית. במחקר השני שערך לפני כשנה, הראה שלפטריות יש גם יכולות הנדסיות גבוהות שלא היו מביישות את מיטב המהנדסים המקצועיים. לצורך המחקר, הוא הניח את הפטריה על גבי מפת יפן ופיזר סביב פיסות מזון בנקודות שמייצגות ערים גדולות. תוך 23 שעות (הזמן שלוקח לפטריה לבנות תשתית קורים ליניארית), הפטריה יצרה העתק כמעט מדויק של מפת הרכבות הקיימת סביב טוקיו. בבדיקה נוספת, הצליחה הפטריה גם לשרטט באופן כמעט זהה את תשתית הרכבות שבאנגליה ובספרד.

מה  שמדהים במחקר של פרופסור נקאגאקי היא העובדה כי הפטריה הצהבהבה לא יוצאת דופן מחברותיה הפטריות - מסתבר שעל פני כדור הארץ, קיימים מאות אלפים  זני פטריות, ולרבים מהן יש יכולות מרשימות.

כך למשל, במחקר שנערך לפני מספר חודשים התגלה כי ייתכן וניתן יהיה להשתמש בזן מסוים של פטריות כמקור אנרגיה טבעי לדלק ביולוגי, זאת לאחר שגילו כי הן מסוגלות לפרק בזריזות קסילוז, סוג של סוכר המשמש מקור טבעי בייצור הביו-דלק. במחקר אחר, גילו שני סטודנטים לביולוגיה מאוניברסיטת ייל כי פטריה בשם Pestalotiopsis microspora הנמצאת ביער האמזונס מסוגלת לפרק פלסטיק, גילוי שעשוי לפתור את בעיית הזיהום הנובעת מהתכלות איטית של חומר זה. ואם לא התפעלתם מספיק, מחקר חדש שהתפרסם בשבוע האחרון מצא כי יש קשר חיובי בין ההשפעות של פסילוציבין, הכימיקל המצוי בפטריות הזיה, לבין שינוי לטובה של מבנה האישיות של האדם!

פטריות

לבד מהיכולת התבוניות והשימושיות שלהן, פטריות מהוות מקור מזון בריא ויעיל עוד מתקופות פרי-היסטוריות. אז נקשר להן כוח לספק חיי "אל-מוות" לבני האדם, אך היה זה זה רק במחצית השנייה של המאה ה-20 שמצאו ביטוי ממשי לסגולה זו; קבוצת חוקרים שביקרה בכפרים שונים ביפן, מצאה קשר ישיר בין תזונה עשירה בפטריות לבין מניעת סרטן (בהתבסס על העובדה כי אף אחד מאנשי הכפר לא חלה מעולם בסרטן).

מאז הגילוי המרעיש, ובדגש על 30 השנים האחרונות, נערכים לא מעט מחקרים בנושא היכולת האנטי-סרטנית של הפיטוכימיקלים המצויים בפטריות, אך כיוון שהפטריה היא ייצור מורכב ומפתיע, טרם נמצא פיתרון אחיד וברור לטיפול באמצעות הפטריה. מה שכן, המחקרים השונים הדגישו למדע תכונות טיפוליות נוספות של חלק מהפטריות. 

כך למשל, פטריות ריישי, מאיטאקי ושיטקי נחשבות ל"פטריות הכוח", מקור עשיר למינרל נוגד החמצון סלוניום, לוויטמינים ממשפחת B, לאשלגן ולאבץ החיוניים להפקת אנרגיה, להפחתת הסיכון למחלות לב ולחץ דם, לבריאות העור והשיער ולחיזוק מערכת החיסון. לפטריות הכוח מיוחסות השפעות אנטי בקטריאליות, אנטי ויראליות ואנטי סרטניות גבוהות ואם בעבר הן הוגדרו כתרופות סיניות מסורתיות, בשנים האחרונות הן חלחלו אל רפואת המערב והיום, הן נחשבות למרכיב פופולארי מאוד בתחום הרפואה המשלימה.

פטריית ריישי (Ganoderma lucidum) נחשבת לפטרית אנטי אייג'ינג, המחזקת את כוח החיים ומסוגלת להבטיח אריכות ימים למי שמשתמש בה דרך קבע. מחקרים מצאו כי היא מסוגלת להעלות את מספר התאים הלבנים בגוף, החיוניים לתפקוד יעיל של מערכת החיסון. ולמרות שאינה מהווה פיתרון ישיר נגד הסרטן, היא כן עשויה לסייע בנטרול הרעלים מהטיפולים הכימותרפיים ולהפחית תופעות קשות הנלוות למחלה, כמו הקאות ונשירת שיער.

בדומה לה, גם פטריית מאיטקי היפנית (Grifola frondosa) נחשבת לאנטיביוטיקה טבעית המחזקת את המערכת החיסונית, מווסתת לחץ דם, שומנים וכולסטרול גבוה.

המפורסמת יותר בשלישית הכוח היא פטרית שיטקי העתיקה (edodes Lentinus), שכונתה על ידי הקיסר הסיני בכתביו "תמצית החיים".  שיטקי מסייעת לטיפול בסוגי סרטן שונים, בעיות לב ולחץ דם, ומספקת איזון והגנה למערכת החיסונית של הגוף. לפטרית שיטקי יש סגולות מיוחדות לשיקום מערכות הזיהוי, ההגנה והחיסון של בני האדם ולטפל במחלות כשל חיסוני, כמו סרטן, איידס וטרשת נפוצה. השיטקי משמשת כחיסון טבעי נגד שפעת ושאר מחלות חורף ויראליות, כמו שפעת, דלקת ריאות, סינוסים, גרון ואוזניים, כמו גם עוזרת להתמודד איתן. 

להבדיל משתי הפטריות האחרות, השיטקי מוכרת מאוד כפטריית מאכל ומשמשת כמרכיב בולט במנות מוקפצות ובמרקים. עם עושר של וויטמין B, סידן, מינרלים ומגוון חיוני של חומצות אמינו, שיטקי הפכה להיות פטריה פופולארית מאוד בעולם הרפואה בכלל וברפואה המשלימה, בפרט.  

כמוה, ישנם עוד זנים של פטריות מרפא בשימוש טיפולי ותרופתי, כמו טרקי טייל, פלאורטוס ואגריקוס המסוגלים אף הם להעניק הגנה רחבה לגוף, באמצעות סיוע ותמיכה בפעילות הלב, הכבד ומערכת החיסון. 

מחקרים מצאו כי צריכה יומית של פטריות הכוח, בדגש על פטרית שיטאקי, מעודד תוצאות מהירות, הן ברמה החיסונית של מניעת המחלות והן ברמה הטיפולית של התמודדות איתן. 

כיוון שטעמן של פטריות הכוח דומיננטי, חזק מאוד ואינו דומה למרקם העדין של פטריות המאכל המוכרות כמו שמפיניון ופורטובלו, ומכיוון שהצריכה המקובלת היא כ-2-3 פטריות שלמות ביום, רבים מהאנשים נרתעים מלשלב אותן בתפריט היומי. אם זה המצב אצלכם, רצוי שתשקלו ברצינות לצרוך אותן כתוסף מזון. בנוסף, למיצוי הפטרייה יש השפעה גדולה יותר, בטח כאשר החורף מתקרב וחוסנה של המערכת החיסונית מתערער. 

בעבר, הקונוטציות המיידיות שעלו לנו כאשר חשבנו על פטריות היו רעל וסכנה, מפתיע איך פתאום, נוצר מהפך של 180 מעלות, והן הפכו (בחלקן) להיות פתרונות קסם לאדם. כאשר הן מושיטות אלינו יד ידידותית לטובת איכות הסביבה ואיכות החיים שלנו, אין סיבה שלא נושיט אליהן יד בחזרה. 
 

מעוניינים להנות מכוחן של פיטריות השיטקי? לחצו כאן!

ליקטה וכתבה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.