print header

הכירו את היתרונות של שמרי אורז אדום שהוכחו כיעילים לטיפול בכולסטרול גבוה

כולנו יודעים שהרפואה הסינית המסורתית הקדימה את זמנה בכמה מאות שנים אם לא יותר, ומצאה שלל טיפולים טבעיים לבעיות בריאותיות נפוצות שמהם אנחנו נהנים עד היום. אך למרות זאת, דווקא את אחד מה"כוכבים" הגדולים ביותר של העולם הזה רבים מאיתנו לא מכירים, וזה חבל משום שהוא הוכח מדעית כיעיל לטיפול בסוג נפוץ במיוחד של בעיות בריאותיות בעולם המערבי המודרני. מדובר על שמרי אורז אדום שניתן לצרוך כתוספי תזונה, והם יעילים במיוחד לטיפול בכולסטרול גבוה, ולמניעת מחלות לב ובעיות שנגרמות בשל עודף משקל ושומן בגוף. אז מה זה בדיוק החומר עם השם המוזר הזה ומה חשוב לדעת על היתרונות שלו והדרכים הנכונות להשתמש בו?
יתרונות של שמרי אורז אדום: שמרי אורז אדום

מה זה בעצם שמרי אורז אדום?

כבר לפני אלפי שנים נהגו הסינים להכין מזונות מותססים שונים, כלומר לגרום לשינויים ביוכמיים בהם בעזרת חשיפתם לחיידקים טובים שמעשירים את הרכיבים הטבעיים שכבר מצויים בהם, ומחזקים אותם. הם נהגו לעשות זאת, בין היתר, גם בעזרת פטריות עובש בשם Monascus purpureus, שהעניקו לאורז שנחשף אליהן צבע אדום-ורוד בשל הפיגמנטים שבהן, וכן העשירו אותו בסגולת מרפא רבות. כיום, כאשר מדברים על שמרי אורז אדום, בדרך כלל מתכוונים לתמציות של הפטריות האלו או לכמוסות עם אבקות על בסיס המאכל הזה. את התוספים האלו ניתן למצוא בחנויות הטבע השונות ומינוני הצריכה המומלצים משתנים בין מוצר למוצר, אך בכל מקרה לפני השימוש בהם רצוי להכיר את יתרונותיהם וכמה חוקים לצריכה בטוחה.

5 היתרונות הבריאותיים הבולטים של שמרי אורז אדום

1. תורמים לטיפול בכולסטרול גבוה

כולסטרול גבוה הוא מצב שלילי ידוע, שגורם להופעתן של שלל בעיות שכולנו צריכים להימנע מהן, כמו למשל: לחץ דם גבוה, התקף לב, סוכרת, שבץ ועוד. מחקרים קליניים רבים נערכו לאורך השנים על שמרי אורז אדום כדי לבחון את הטענה הזאת, בעקבות הסגולות שיוחסו להם לאורך השנים, ופעם אחר פעם החוקרים גילו שצריכת החומר הזה אכן מסייעת להורדת רמות הכולסטרול הרע (LDL) בגוף, ובמקביל גם מעלה את רמות הכולסטרול הטוב (HDL). מחקר שנערך בסיאול בדרום קוריאה אף הציג ראיות שמצביעות על כך שחומר זה יכול לסייע למטופלים שנאבקים בעודף משקל והיפרליפידמיה (עודף ליפדים במחזור הדם).
יתרונות של שמרי אורז אדום: ידיים אוחזות בלב

2. עוזרים בהורדת רמת טריגליצרידים גבוהה

טריגליצרידים הם החומר המרכזי שממנו עשויים מאגרי השומן של הגוף והם משמשים למעשה כצורת אחסון של אנרגיה. כאשר הגוף שלנו רעב או מתאמץ ואין לו מקור אנרגיה זמין - בדרך כלל מאכל כזה או אחר - הוא מפריד תרכובות אלה לגליצרול וחומצות שומן, משחרר אותם לדם, שם אנזימים מסוימים מפרקים אותם וכך נוצר עבורנו כוח אנרגטי. עם זאת, בעולם המודרני אנחנו לרוב לא נמצאים במצוקת רעב, והתפריט שלנו כולל מאכלים עם כמות אנרגיה (קלוריות) גבוהה, ולכן בגופם של רבים נוצר עודף מסוכן של טריגליצרידים, שבו ניתן לטפל בין השאר בעזרת צריכת שמרי אורז אדום - למעשה, מדובר בדרך יעילה מאוד לעשות זאת. לפי מחקר שנערך בסין בו השתתפו כ-5,000 איש שסבלו בעבר מהתקף לב, פעולה זו הורידה את הסיכון שהם ילקו באירוע נוסף בכ-50%!

3. מומלצים לסובלים מתסמונת מטבולית ורמות גבוהות של סוכר

תסמונת מטבולית הוא למעשה תיאור כולל לתסמינים שמעלים את הסיכוי לחלות בסוכרת מסוג 2 או במחלות לב וכלי דם. מאפייני תסמונת זו הם השמנה, לחץ דם גבוה, מדדים גבוהים של טריגליצרידים או רמות נמוכות של HDL בדם ועוד. קיים מבחר גדול של תרופות שנועדו להקל על הבעיות האלו, אך כמעט כל מומחה יגיד לכם שהדבר הראשון שבו צריך להתמקד כדי לטפל בהן הוא תזונה, ואותו הדבר נכון גם לגבי רמות גבוהות של סוכר בדם. מטופלים שעוקבים אחרי ההמלצה הזאת יכולים בנוסף לשינויים שהם עושים לתפריט הקבוע שלהם להוסיף אליו גם שמרי אורז אדום, שמספר רב של מחקרים הראו שהוא נלחם במאפייני התסמונת, בזכות היתרונות שכבר הוצגו וגם רבים אחרים. 
יתרונות של שמרי אורז אדום: סוכר

4. בעלי יתרונות אפשריים לבריאות העצם

על פי מחקרים שבוצעו על בעלי חיים, ישנן ראיות ראשוניות לכך שהרכיבים הפעילים בשמרי אורז אדום מונעים את הפגיעה בעצמות שנגרמת כתוצאה ממחלת האוסטאופורוזיס, שבעברית נקראת דלדול עצם. מדענים שביצעו מחקר שתוצאותיו פורסמו בשנת 2015 הגיעו למסקנה הזאת לאחר שהם בחנו את צפיפות העצם של עכברושים שנטלו תוספי שמרי אורז אדום וראו שהיא טובה יותר מזו של קבוצת הבקרה שלא קיבלה אותם. במחקר דומה מדענים הוסיפו שמרי אורז אדום לחלקי עצם שהם השתילו בארנבים, וראו שהעצמות צמחו טוב יותר בהשוואה לקבוצת בקרה שעברה הליך דומה ללא התוספת. יש לציין שהיתרון הזה עוד לא נבדק באופן מקיף ומעמיק על בני אדם, אך יש סיבה לאופטימיות.

5. מסייעים למלחמה בסרטן

למרות שהסיבה העיקרית לכך ששמרי אורז אדום זכו בהכרה היא יכולתם לסייע לנו להתמודד עם בעיות לב, כלי דם וכולסטרול ולמנוע אותן, מספר חוקרים בשנים האחרונות בדקו את השפעת החומרים הפעילים שבהם על תאי סרטן והגיעו לתוצאות מפתיעות. למשל, במחקר שהוקדש לנושא הטיפול בסרטן הערמונית, חוקרים גילו שהפיגמנט Monascuspiloin שבשמרי אורז אדום הופך תאי סרטן לחלשים ורגישים יותר, ובכך מגביר את היעילות של טיפולי קרינה נגד המחלה. עוד שני רכיבים המצויים בחומר הזה ומושכים אליהם תשומת לב הם Rubropunctatin ו-Monacolin L, וזאת משום שיש ראיות לכך שהם מונעים התפשטות תאי סרטן ומגבירים את קצב התמותה הטבעי שלהם (בהתאמה). 
יתרונות של שמרי אורז אדום: תאי סרטן

דברים שחשוב לדעת לפני שמתחילים לצרוך שמרי אורז אדום

כפי שבטח הבנתם, מאוד משתלם להכיר את היתרונות הנהדרים של שמרי אורז אדום, אך יש עוד כמה דברים שכדאי לדעת לגביהם ונוגעים דווקא לסיכונים האפשריים שבצריכתם. תחילה, יש לציין שבעבר דווח במספר מקרים על חומר בעל השפעה שלילית על הגוף בשם ציטרינין  (Citrinin) שהיה בתוספים מאיכות נמוכה. בשל כך, חשוב מאוד לוודא שאתם רוכשים מוצרים על בסיס שמרי אורז אדום רק ממקור איכותי, גדול ומוסמך.
 
עוד יש לזכור שבגלל ריבוי החומרים הפעילים העוצמתיים שיש בהם, רצוי להתחיל להשתמש בתוספים שכאלה רק אחרי התייעצות עם גורם מוסמך, שיבדוק האם יש סכנה להתנגשות בינם לבין תרופות או תוספים אחרים שאתם נוטלים. זאת גם חלק מהסיבה לכך שלנשים מניקות ונשים בהיריון מומלץ שלא ליטול תוספי שמרי אורז אדום. אך אם אתם סובלים מיתר לחץ דם, רמות גבוהות של כולסטרול או בעיות אחרות שהוצגו בכתבה ואיש מקצוע אישר לכם את השימוש בהם - אין ספק בכך שתוספי שמרי אורז אדום יכולים לעזור לכם מאוד ולשפר את בריאותכם.
 
מקור התמונות: FotoosVanRobin
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.