print header

8 יתרונותיו הבריאותיים של הקולרבי

אם רק הזכרת השם קולרבי מחזירה אתכם לילדותכם – כלל הנראה אמכם ניסתה בכל כוחה לשכנע אתכם לאכול מן הירק הזה ואתם התמדתם בסירובכם. עם זאת, היום אנחנו נוכיח לכם שאמא שלכם צדקה לאורך כל הדרך ושגם לכם כדאי להתעקש עם ילדיכם לצרוך מן הירק. אם גם כיום אתם לא מרבים באכילת הקולרבי, ששמו בעברית תקינה הוא "כרוב הקלח", כדאי מאוד שתתחילו להוסיפו אותו לתזונתכם באופן קבוע, כי הוא שופע ביתרונות בריאותיים בלתי מבוטלים, ניתן לאכול אותו בכל מצב - נא או מבושל - וטעמו מתקתק ומתון יותר מזה של הכרוב או הברוקולי למשל. כדי שתכירו את שפע סגולותיו הבריאותיות אספנו עבורכם 8 מיתרונותיו של הקולרבי, שיש המגדירים אותו כיום כאחד ממזונות העל החדשים. 

היתרונות הבריאותיים של הקולרבי: קולרבים על שולחן ולצידם קולרבי פרוס לתיכות

1. תורם להורדת לחץ הדם ומפחית את הסיכון ללקות במחלות קטלניות

הקולרבי הוא מקור מצויין לוויטמין C כמו גם לאשלגן, שני חומרים חיוניים המסייעים לגוף בהקלת הלחץ המופעל על כלי הדם והלב, פתיחתם של כלי הדם והעורקים והורדת לחץ הדם – כל אלו תורמים באופן משמעותי לצמצום הסיכון ללקות בהתקפי לב ובמחלות קטלניות נוספות כגון: שבץ, מחלות כיס המרה, סוגי סרטן שונים ועוד. עד כמה עשיר הירק בחומרים המזינים הללו?  בכוס אחת בלבד של קולרבי חתוך תמצאו 83.7 מ"ג של ויטמין C ,שהם כ-140% מהתצרוכת היומית המומלצת לאדם בוגר, ועוד 472 מ"ג של אשלגן, שהם 7% מן התצרוכת היומית המומלצת לאדם. אין צורך להרחיב על סגולותיו של ויטמין ה-C, אחד מן הוויטמנים הבריאים והחשובים ביותר שישנם, אך כדאי לכם לדעת שגם באשלגן אל לכם לזלזל -  ביכולתו להסדיר את פעילותו התקינה של מחזור הדם שלנו, לסייע בהעברת חמצן לאזורי מפתח בגוף וכן לווסת את תנועת הנוזלים בין התאים השונים.

2. מצמצם את הסיכון ללקות בסוכרת והשמנת יתר

הקולרבי מכיל כמויות נאות של מים וסיבים תזונתיים המגבירים את תחושת השובע, מעלים את רמת האנרגיה בגוף ובהתאם לכך גם תורמים להורדה במשקל. מאחר והשמנת יתר היא אחד מגורמי הסיכון המרכזיים להתפתחותה של מחלת הסוכרת סוג 2, על ידי מניעתה - באמצעות תזונה בריאה וצריכת כמה שיותר ירקות כדוגמת קולרבי - תוכלו לצמצם באופן ישיר את הסיכון ללקות בסוכרת, כך הוכח גם במחקר רחב היקף שנערך בפינלנד בהשתתפות יותר מ-2,000 גברים. במקרה שכבר חליתם במחלה, תוכלו לרסנה ולווסת את כמויות הסוכר בדם שלכם על ידי שדרוג תזונתכם והוספתם של ירקות ממשפחת המצליבים, ובפרט הקולרבי, אל התפריט היומי שלכם.

היתרונות הבריאותיים של הקולרבי: אדם מודד את היקף בטנו

3. מסייע לגוף להילחם בסרטן

הקולרבי הוא חבר של כבוד במשפחת הירקות המצליבים, המצטיינים ביכולתם לסייע לגוף להיאבק בהתפתחותה של מחלת בסרטן. רכיבים הקיימים בירקות ממשפחה זאת הוכחו כבעלי יכולת לעצור את התפתחותם של תאים סרטניים, כולל גידולים בחזה, ברחם, בריאות, במעי ובכבד.  כמו שאר הירקות במשפחה זאת, גם הקולרבי הוא מקור עשיר לנוגדי חמצון שונים ובעיקר לגלוקוסינולטים - תרכובות אורגניות המכילות גופרית ומסייעות בסילוק רעלנים מסרטנים מן הגוף, עוד בטרם הם פוגעים ב-DNA של התא וגורמים להתפרצות הסרטן. בסקירה שנערכה בשנת 1996, נמצא כי ב-67% מן המחקרים שבדקו את השפעת הירקות המצליבים על התפתחות הסרטן, התגלה קשר הפוך בין שני הגורמים– כלומר שצריכת קולרבי וירקות אחרים מן המשפחה מצמצמת באופן ישיר את הסיכון להתפתחותה של המחלה הקטלנית.

4. עוזר להגן על תפקודן התקין של העיניים

שימור היכולת שלנו לראות את העולם באופן תקין ומסודר - זהו אחד מתפקידיה החשובים של תזונה בריאה, ואין הרבה חומרים מזינים שעושים זאת טוב יותר מוויטמין A. הקולרבי, כך מתברר, הוא מקור עשיר במיוחד לוויטמין זה, מכיוון שהוא שופע בקרוטנים, קבוצת תרכובות אורגניות המתורגמות בגוף לוויטמין החיוני וכן משמשות כנוגדי חמצון יעילים ביותר, הפועלים בעיקר באיזור העיניים ומורידים מהן את הלחץ החמצוני. צריכת הקולרבי, אם כך, יכולה לסייע במניעת התפתחותו של ניוון מקולרי בעיניכם ולהאט באופן משמעותי את הופעתה  של מחלת הקטרקט, עד כדי מניעתה המוחלטת.

היתרונות הבריאותיים של הקולרבי: עין של אשה
 

5. יעיל עבור פעילות מערכת העיכול ומזרז את תהליך חילוף החומרים

צריכתו של הקולרבי על בסיס יומיומי היא דרך מצוינת להעניק למערכת העיכול שלכם מנה לא רעה בכלל של סיבים תזונתיים, שלא רק מסייעים בהסדרת תנועת המעיים, אלא גם תורמים לתהליך עיכול בריא יותר ולמניעת תופעות כדוגמת עצירות, נפיחויות, התכווצויות ואפילו את תסמונת המעי רגיז. הסיבים המגיעים אל הגוף מן הקולרבי עוזרים גם בהגנה על חיידקי המעיים הטובים, המצויים במערכת העיכול ומסייעים בספיגתם של חומרים מזינים מן המזון שאנו אוכלים. בנוסף, מכיל הקולרבי גם ויטמיני B למיניהם, המשחקים תפקיד משמעותי בתהליכים האנזימיים המתרחשים בגוף ואחראיים להסדרת קצב חילוף החומרים שלו.

6. משפר את תפקוד השרירים ומערכת העצבים

ניתן לומר שהאשלגן הוא אחד החומרים החשובים ביותר לתפקוד השרירים ומערכת העצבים בגופנו, כשהוא מסייע לאבטחת תפקודם התקין מדי יום ביומו. מחסור באשלגן, לעומת זאת, עלול למנוע את הרפייתם של שרירי הגוף לאחר פעילות גופנית, ובכך לפגום משמעותית בתפקודם, להפחית מגמישותם ולהפכם לנוקשים. לכן מומלץ מאוד לצרוך קולרבי, המהווה תוספת נפלאה לתזונתכם ומעשיר את גופכם בלא מעט אשלגן, שישמור על השרירים שלכם גמישים ומוכנים לפעולה.

היתרונות הבריאותיים של הקולרבי: רגליים שריריות במהלך הליכה על הכביש

7. מחזק את עצמות הגוף ומגביר את עמידותן

באופן מצער, ככל שאנו מתבגרים עמידותן וחוסנן של עצמות גופנו נחלשים. אחת מן הדרכים הטובות ביותר למנוע זאת, או לכל הפחות להאט באופן משמועתי את התהליך, היא פשוט להוסיף לתזונה שלכם קולרבי, וכמה שיותר ממנו הרי זה משובח. הירק הזה עשיר במינרלים החיוניים לבריאות העצם, כגון מנגן, סידן וכמובן אשלגן, ומאפשר לנו לשמור על עצמות הגוף שלנו חזקות ובריאות ולהגן עליהן מפני תופעות מזיקות כגון בריחת סידן. 

8. מזין את העור ותורם לטיפוחו

במחקרים שונים שנעשו על הירק, נמצא כי מיץ הקולרבי יעיל מאוד בריפוי מחלות ופצעי עור שונים. שתייתו של מיץ טבעי העשוי משילוב של קולרבי וגזר מדי בוקר  יכולה לעשות פלאים לגוף שלכם, מאחר והירקות הללו עשירים במיוחד בנוגדי חמצון, כגון ויטמין C העוצמתי, הנוכח בקולרבי במינונים גבוהים ביותר ומגביר את יצורו של הקולגן, החומר המסייע לשימור המראה הגמיש והרענן של העור. בנוסף דוחים נוגדי החמצון שבירק את הופעתם המוקדמת של סימני הגיל, כדוגמת קמטים וכתמי עור למיניהם.   

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.