print header

8 יתרונות בריאותיים של הבצל הירוק

בצל ירוק הוא תוספת מומלצת לכל ארוחה – לא רק בזכות צבעו הרענן, המרקם העדין שבו הוא ניחן וטעמו המצוין, אלא גם הודות ללא מעט ערכים תזונתיים ויתרונות בריאותיים שהוא מביא לתוך תזונתנו. הבצל הירוק הוא בעצם סוג של בצל גינה, אך בניגוד לסוגי בצלים אחרים – הפקעת שלו אינה מתפתחת באופן מלא, אלא מצמיחה מתוכה עלים ירוקים שאותם אנו אוכלים, והם אלו שמהווים הלכה למעשה את הבצל הירוק המגיע לצלחתנו ומוסיף לנו שפע של בריאות. כדי שתבינו טוב יותר על מה אנו מדברים ותוכלו להכיר מעט יותר לעומק את היתרונות המשמעותיים שיכולה להביא עימה הוספת הבצל הירוק לתפריט היומי שלכם, הכנו עבורכם רשימה של 8 מסגולותיו הבריאותיות הבולטות ביותר של הירק הנפלא הזה. 

1. יעיל לירידה במשקל ולתזונה מאוזנת

הבצל הירוק דל בקלוריות ועשיר בחומרים מזינים, מה שהופך אותו לתוספת מצוינת לתזונתכם אם אתם מחפשים להשיל כמה קילוגרמים ממשקלכם. הוא גם מכיל כמות לא רעה בכלל של סיבים תזונתיים, 2.6 גרם (ל-100 גרם) ליתר דיוק, כ-10% מהצריכה היומית המומלצת עבור אדם בוגר (22-36 גרם ליום). הערך הקלורי של הירק, לעומת זאת, עומד על לא יותר מ-32 קלוריות בלבד לכוס בצל חתוך. בהקשר הזה ניתן לציין מחקר שנערך בשנת 2011, ובו נמצא כי האכלת עכברים בבצל ירוק במשך 6 שבועות וחצי תרמה לצמצום תאי השומן שבגופם ולהורדת משקל, מה שמצביע על כך שצריכת ירק זה עשויה להשפיע על מספר גנים המעורבים בתופעת השמנת היתר, לשפר את אופן פעילותם ובכך למנוע עלייה חדה במשקל.

2. מסייע בתהליך החיוני של קרישת הדם

רק כוס של בצל ירוק קצוץ נדרשת על מנת לספק את כל מנת ויטמין ה-K היומית המומלצת לאדם בוגר (90 מק"ג לנשים, 120 מק"ג לגברים). הוויטמין הנפלא הזה שופע ביתרונות בריאותיים ניכרים עבור גופנו, אבל התפקיד שהוא משחק בסיוע לתהליך קרישת הדם הוא בולט במיוחד, כשבזכותו נמנע מאיתנו דימום בלתי נפסק בכל פעם שאנחנו נפצעים או נחבלים. במקרה של מחסור בוויטמין K בגוף עלולות להתפתח תופעות בלתי שגרתיות, כמו דימומים הנוצרים בקלות, לפעמים אפילו ללא סיבה נראית לעין, בדרך כלל מן האף או מן החניכיים. כדי שלא להיקלע למצב זה ולהימנע מהתפתחותן של תופעות אלו, מומלץ להרבות באכילת מאכלים עשירים בוויטמין K, כמו הבצל הירוק המדובר.

יתרונות בריאותיים של בצל ירוק: ניקוי וספיגת דם הניגר מפצע

3. מחזק את המערכת החיסונית ומשפר את יכולת פעילותה

צריכתו היומיומית של בצל ירוק עשויה לסייע באופן משמעותי לחיזוק המערכת החיסונית של גופנו, וזאת על ידי הגברת ייצורם של מספר תאים חיוניים המצויים במערכת החיסונית ומסייעים לה במלחמה נגד וירוסים ופולשים אחרים המאיימים על גופנו. עולם המדע, כך מתברר, הספיק להוכיח נקודה זאת כאשר במחקר שנערך בשנת 2013 על עכברים, נמצא כי האכלתם בבצל ירוק חיזקה את המערכת החיסונית שלהם על ידי העלאת רמת הפעילות של אותם תאים חיסוניים חשובים. במחקר אחר, שפורסם במגזין בינלאומי לחקר מזון, בודד המרכיב הפעיל בבצל הירוק, ונמצא כי הוא האחראי להעלאת רמת ייצורם בגוף של נוגדנים המסייעים לגוף להיאבק בווירוס השפעת. בנוסף לכל אלה, מכיל הירק מנה הגונה ביותר של ויטמין C שתורם גם הוא למערכת החיסון, לחיזוק הכללי של הגוף ולמניעת דלקות.

4. תורם לבריאות הלב וכלי הדם

מחלות לב הן מגורמי המוות הקטלניים ביותר בעולם, ולכן מומלץ בחום להישמר מהן מכל משמר – ובעזרת צריכתו של בצל ירוק אולי אף ניתן לעשות זאת. במספר מחקרים שנערכו בנושא נמצא כי לתמצית בצל ירוק יש את היכולת לצמצם את רמתם בגוף של מספר גורמי סיכון למחלות לב, כדוגמת הכולסטרול. במחקר שפורסם במגזין לפרמקולוגיית הלב, נמצא כי הזנת חולדות בתמצית בצל ירוק תורמת לשיפור זרימת הדם בגופן. בנוסף, כפי שכבר סיפרנו לכם, הבצל הירוק גדוש בוויטמין K, שהוא בעל סגולות רפואיות גם בכל הקשור לבריאות הלב, בזכות העובדה שהוא מונע את התגבשותם של מצבורי סידן על צדי העורקים שעלולים להוביל לחסימתם. בהקשר הזה ראוי לציין מחקר מעמיק שהתפרסם בשנת 2009, שבמסגרתו נבחנה תזונתן של מעל ל-15 אלף נשים במהלך 4 שנים ונמצא כי צריכה מוגברת של ויטמיןK , על צורותיו השונות, מפחיתה את הסיכון ללקות במחלות לב.

יתרונות בריאותיים של בצל ירוק: איור של לב עם סטטוסקופ מונח עליו

5. משפר את עמידותן של העצמות

השילוב בין ויטמינים K ל-C הקיים בבצל הירוק, הופך את הירק הזה למצוין לא רק עבור הגנה על המערכת החיסונית של הגוף, אלא גם לסיוע לעמידותן וחוזקן של עצמות הגוף לאורך שנים רבות. ההסבר לכך הוא פשוט למדי: ויטמין C מסייע לגוף בספיגתו של הקולגן, אחד החלבונים הנפוצים והמשמעותיים ביותר לגופנו,  בעוד שוויטמין K משחק תפקיד מרכזי בשמירה על צפיפות העצם ומרקמה, בכך שהוא מעלה את רמת הייצור של החלבונים הנדרשים עבורה. במחקר שפורסם במגזין לחקר העצם והמינרלים וכלל 241 נחקרים הלוקים בבריחת סידן, נמצא כי תזונה שעשירה בוויטמין K סייעה להם בשיפור צפיפות העצם וצמצמה את הסיכון להיווצרותם של שברים. בנוסף לכך, במחקר שנערך בשנת 2000 נמצא כי צריכה דלה של ויטמין K קשורה לעלייה בסיכון לשברים באגן אצל נשים וגברים בגילאים מתקדמים.

6. מסייע לחולי סוכרת בוויסות רמות הסוכר בדם

בשל הריכוז הגבוה של נוגדי חמצון שיש בבצל הירוק, גם הסוכרתיים שבינינו יוכלו למצוא בו יתרונות לא מעטים. רמות גבוהות של סוכר בדם מגבירות את התפתחותו של הלחץ החמצוני – בעיה בריאותית שבמסגרתה הגוף לא מסוגל לפרק ולהיפטר מרעלנים מסוכנים, כדוגמת רדיקלים חופשיים – דבר שעלול להוביל להתפתחותה והחמרתה של מחלת הסוכרת. אותם נוגדי חמצון שהבצל הירוק עשיר בהם, מנטרלים את הרדיקלים החופשיים, מצמצמים את הלחץ החמצוני ומונעים את סיבוכה של המחלה. זאת ועוד, החומרים הפעילים בבצל פועלים כנגד אנזים שנקרא אלפא-גלוקוזידאז האחראי על הפיכת הפחמימות שאנו אוכלים לסוכרים פשוטים במהלך תהליך העיכול, וכך מעכבים את השפעתו ואת ספיגתם של הסוכרים במחזור הדם. על ידי כך נמנעת עלייה חדה ברמת הסוכר בדם לאחר הארוחה, ולכן מומלץ לחולי הסוכרת להתחיל את ארוחותיהם המרכזיות במנה הכוללת בצל ירוק.

יתרונות בריאותיים של בצל ירוק: כפית סוכר על מיכל של תרופה נגד סוכרת

7. עשוי לסייע במניעת התפתחותם של תאים סרטניים

אחד מהיתרונות המרשימים ביותר שיש לבצל הירוק, על אף שהדבר עדיין נתון למחקר נוסף, טמון בתרכובות שהוא מכיל ושעשויות לסייע במניעת התפתחותם של סוגי סרטן מסוימים. במחקר שנערך בשנת 2012 הוזנו עכברים שסבלו מסרטן המעי בתמצית בצל ירוק, ונמצא כי הדבר דיכא את התפתחותם של גידולים נוספים אצלם, סייע בשיכוך הדלקות שנגרמו בעקבות המחלה והגביר את שיעור הישרדותם של העכברים החולים. ממצאי מחקר נוסף בנושא, שנערך על ידי המרכז הארצי לחקר הסרטן במרילנד שבארה"ב, עולה שצריכה גבוהה של בצל ירוק הובילה לירידה של 30% בסיכון ללקות בסרטן הערמונית. בנוסף לכך, הירק מכיל גם תרכובת אורגנית הנקראת אליצין, הידועה בתכונותיה נוגדות הסרטן. במחקר שנערך בסין, טופלו באליצין בו זמנית מספר תאי קיבה סרטניים, מה שגרם לעצירת התפתחות הסרטן ולאחר מכן גם לחיסולם של אותם תאים סרטניים. 

8. טוב לתהליך העיכול ומסייע בהרחקת תולעים וטפילים אחרים

לא כל הילדים אוהבים בצל ירוק – טעמו המריר קמעה ומרקמו יכולים להרחיק ממנו את הקטנים. אך אולי בכל זאת כדאי להתעקש ולהשתדל כמה שיותר להוסיף את הירק לתזונתם, מכיוון שהוא עשוי לסייע במניעת אחת התופעות המטרידות ביותר המתפתחת אצל ילדים רבים – תופעת תולעי המעיים, העלולות לגרום לכאבי בטן חריפים ולחוסר נעימות כללית. במחקרים שונים שנערכו בנושא הוכח כי הימצאותן של תרכובות טבעיות שונות, כדוגמת פלבונואידים, אלקלואידים וסטרואידים בתוך הבצל, מסייעות לגוף במאבקו כנגד תולעי המעיים, ואף מאפשרות לו לחסלן אחת ולתמיד וכך להגן על מערכת העיכול כולה מפני דלקות וזיהומים אחרים. אז גם עבור ילדיכם, וגם עבור עצמכם – הוסיפו את הבצל הירוק לתזונה ותיהנו מתהליך עיכול חלק וקיבה נקייה מתחלואים.   

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.