print header

8 טיפים שיעזרו לכם להפסיק להיות הססנים ולהתחיל לקבל החלטות

החיים הם סדרה של בחירות והחלטות, כך נוהגים לומר. החל מהשאלות הקטנות של היום יום, כמו "איך לדבר עם המנהל בעבודה" או "באיזו תוכנית לצפות בטלוויזיה?", דרך החלטות קצת יותר משמעותיות כגון "איזה רכב לרכוש?" או "היכן לקנות דירה?" ועד לדילמות אמיתיות ומשנות חיים כדוגמת "לאיזה מסלול אני צריך לקחת את הקריירה שלי עכשיו?" או "האם להביא עוד ילד לעולם?". יש אנשים שיודעים לקחת החלטות מכל סוג בלי למצמץ בכלל, אבל מה עושים אלו מאיתנו, וישנם רבים כאלו, שמתקשים, מהססים ולא רוצים, או לא מסוגלים, להגיע להחלטה? ההססנות, בהחלטות הגדולות כמו גם בקטנות, עלולה להיות משקולת כבדה על הכתפיים וחסם מרכזי בפניי כל צמיחה ושינוי שעשויים להתרחש בחייכם. אם גם אתם הססנים כרוניים שרוצים לפתור את הבעיה ולהפוך ליותר החלטיים ונחושים בדעתכם, קראו את הטיפים הבאים שיבהירו לכם כיצד בעזרת שינויים קלים בדרך המחשבה תוכלו להפסיק להיות הססנים ותוכלו להתחיל לקבל החלטות.
 
איש עומד מול לוח עם חצים
 

1. זכרו שגם ללוגיקה ולהיגיון ישנן מגבלות

ללוגיקה ולהיגיון ישנו מקום של כבוד בעולמנו, וגם בחיינו הפרטיים אנחנו מעדיפים פעמים רבות לראות עצמנו כאנשים רציונאליים החיים את חייהם על פי השכל הישר, וכך גם סביבתנו מעודדת אותנו לנהוג. אבל עם כל הכבוד לשלל החישובים, ההסתברויות והסיכויים בהם אנו דבקים בבואנו לקבל החלטה, עלינו להכיר בכך שגם לדברים הללו ישנן מגבלות, ולא תמיד הרציונאליות כשלעצמה היא שתוביל אותנו למקומות הנכונים. בהרבה מקרים ההיפך הוא הנכון, ואנחנו צריכים לדעת מתי לתת למחשבותינו ולמעשינו להשתחרר מאותה "הגיוניות" כובלת, ובמקום זאת להתחיל לסמוך על התחושות הפנימיות שלנו ולקבל החלטות גם אם על פניו הן נראות "חסרות סיכוי", כדי שנוכל לעשות צעד בטוח יותר קדימה במקום להמשיך לעמוד במקום. 

2. הפסיקו להגביל ולכבול את עצמכם

בהמשך לטיפ הקודם, ניתן לומר כי הרבה פעמים הססנות, בעיקר בכל הנוגע להחלטות גדולות ומשמעותיות בחיינו, מקורה בכך שאנו מציבים לעצמנו גבולות ברורים מדי ומסרבים לממש את רצונותינו ומשאלותינו מכיוון שאנו חוששים "לשבור את הכלים". כמה פעמים, כשהתלבטתם והיססתם בנוגע לצעד משמעותי בחייכם, אמרתם לעצמכם דברים בסגנון: "יש לי עבודה מכובדת, חברים, משפחה טובה... האם אני באמת צריך יותר מזה? האם אני רוצה משהו אחר וקצת שונה?". אם צורת החשיבה הזאת חוזרת אצלכם פעם אחר פעם, סימן שההססנות הטבועה בכם מקורה ברצון לשמר את המצב הקיים, אבל כשהצורך בשינוי בוער בכם פנימה, לא תוכלו למגר אותו רק על ידי כך שתחליטו שלא להחליט. ככל שתזדרזו להסיר את החסם הזה מחייכם ותפסיקו להגביל את עצמכם בהחלטותיכם, כך ייטב לכם וכך תוכלו להתחיל לקחת החלטות אמיתיות וכנות.
שרשרת נשברת

3. הפסיקו לשפוט את עצמכם על סמך העבר שלכם

אחד מהאתגרים הגדולים ביותר העומדים בפניכם כדי שתוכלו להתחיל להיות החלטיים יותר והססנים פחות, הוא להתחיל לזהות ולהבין באמת מה אתם רוצים וכיצד אתם משיגים זאת, ולשם כך אתם צריכים להשתחרר מהעבר שלכם ולהפסיק להשתמש בו כמדד להצלחה עתידית. "אין חכם כבעל ניסיון" אמרו חז"ל, וצדקו עד מאוד, אבל אסור שהעבר שלכם ישמש כשמשקולת על כתפיכם כאשר אתם לוקחים החלטה. תמחלו לעצמכם על שגיאות העבר, השתדלו לקחת ממנו רק את השיעורים הטובים והלקחים החיוביים, והתחילו דרך חדשה ללא היסוסים מיותרים. בדיוק כפי שכאשר אתם מכניסים כתובת בתוכנת הניווט "וייז", והיא בן רגע מוצאת עבורכם את הדרך ומציגה בפניכם את הנתיב המהיר והפנוי ביותר, בלי לספר לכם כיצד נתקעתם בפקק ההוא אתמול או איזה פנייה לא נכונה ביצעתם לפני יומיים, כך עשו גם בחייכם - הציבו מטרות, סמנו את הנתיב המהיר והנכון ביותר עבורכם להגיע אליהן, וצאו אל הדרך.

4. שחררו את הפחדים שלכם

פחד הוא דבר משתק, זה דבר ידוע וברור. אך האם חשבתם על כך שאם פעם אחת במקום להגיד לעצמכם: "אני לא יודע כיצד לעשות זאת" או "איך אני אתמודד עם זה?", פשוט תנסו לשחרר את הפחדים שלכם ולהבין כיצד הייתם מתמודדים בלעדיהם, יכול להיות שזה היה עוזר לכם עד מאוד בקבלת ההחלטה? התשובה כאן היא בהחלט כן! לכן בפעם הבאה שאתם צריכים לקבל החלטה אך מפחדים ומהססים, פשוט קחו כמה דקות שקטות לעצמכם, שבו והירגעו, שחררו את הכתפיים, הרפו את הגוף ותנו לעצמכם להרגיש חופשיים. קחו כמה נשימות עמוקות, עצמו את העיניים והתחילו לדמיין את התמונה הבאה: הפחד עוזב אתכם לחלוטין לכמה דקות, פשוט נעלם מגופכם וממחשבותיכם באבכה אחת. מה אתם עושים עכשיו? מה אתם עושים בקשר לנושא שמטריד אתכם? בשנייה שבה ההחלטה תבזיק כנגד עיניכם, פקחו אותן ופשוט צאו ויישמו את הדבר שאותו החלטתם לעשות. 
אישה מפנה מבטה מטה ומקרבת את ידה לפיה
 

5. הקשיבו לאינטואיציה שלכם

רבים מאיתנו, בעיקר אלו ההססנים, נוהגים לזלזל ביכולות של האינטואיציה האנושית ולבטל אותה כאילו אינה קיימת כלל, אבל זוהי טעות; לאינטואיציה שלנו יש תפקיד חשוב בתהליך קבלת ההחלטות והיא כלי ראשון במעלה כדי לעזור לנו להרגיש מה נכון עבורנו ומה לא. האינטואיציה היא אומנות ההקשבה לאינסטינקטים הכי טבעיים שלנו, והיא צריכה להיות מוטמעת וטבועה בנו יותר חזק מכל "היגיון בריא", שבסופו של דבר כובל אותנו במקום. אם אתם מרגישים שאתם חסרי אינטואיציה בנושא מסוים, זה כנראה אומר שאתם לא מרגישים שלמים עם עצמכם באותו רגע, או שאתם לחוצים, עייפים או מוטרדים מדי. זה בסדר - כל מה שאתם צריכים לעשות זה לקחת קצת זמן לעצמכם, "לישון על זה" כמו שאומרים, ואז להרגיש ולעשות את מה שנראה בעיניכם הדבר הנכון והצודק ביותר, מה שהאינטואיציה שלכם אומרת.  

6. שרטטו לעצמכם תרשים שיציג את השלכותיה של החלטה מסוימת ופעלו על פיו

כשקשה לכם להגיע להחלטה, וגם האינטואיציה ותחושות הבטן לא עוזרות לשחרר את הפחד, במקום להמשיך להריץ תסריטים מבולבלים כאלו או אחרים בראש ולהימנע מלהגיע להחלטה, אמצו טקטיקה פשוטה בהרבה: סדרו את המחשבות שלכם בתרשים ברור, על פיסת נייר, בריסטול או לוח מחיק, ושרטטו בדיוק מה הן ההשלכות האפשרויות של ההחלטה שלכם ומה הם היתרונות והחסרונות של כל אחת מדרכי הפעולה העומדות בפניכם. על ידי כך שתמחישו לעצמכם מה הן התוצאות האפשריות, יהיה לכם קל יותר לראות את ההשלכות ולהבין בבירור מה טוב יותר או פחות עבורכם. מהרגע שסיימתם לשרטט את התרשים, פשוט פעלו על פיו. אם אתם מגלים שלהחלטה או לדרך פעולה מסוימת יש מספר יתרונות גדול מכל האחרות (אפילו אם הוא גדול רק ביתרון אחד או שתיים), הפסיקו להסס והחלו לפעול.
יד משרטטת תרשים זרימה

7. שאלו את עצמכם: "את מי אני מנסה לרצות?"

אחת מהסיבות שבגינן אנחנו נוטים להיות הססניים ובלתי החלטיים, היא שאנו מנסים לרצות יותר מגורם אחד בו זמנית. אם כל הזמן נחפש לרצות בהחלטות שלנו רק את האחרים, אין פלא שבסופו של דבר נהיה הססנים ונפחד לקבל החלטות שייפגעו במישהו. אז מה לעשות? ניתן לקבוע שהיחידים שאנחנו מעוניינים לרצות זה את עצמנו, והדבר לגיטימי ומותר בהחלט, אבל אפשר גם פשוט לשבת ולחשוב, לייצר סדר עדיפויות ולהבין את מי, חוץ מעצמנו, חשוב לנו באמת לרצות (או פשוט לא לאכזב) כתוצאה מההחלטות שלנו. ערכו את המבחן הזה בכל פעם שאתם מהססים לנקוט בצעד וזהו מי ומה באמת חשוב עבורכם, זה בהחלט יעזור לכם לקחת צעד קדימה. 

8. התאמנו על נחישות וקבלת החלטות

בסופו של דבר הדרך הטובה ביותר להפסיק להיות הססניים ולהתחיל להיות החלטיים ונחושים יותר היא להתאמן על כך. התחילו מהדברים הקטנים; קחו מספר ספקות קלות ויומיומיות שאיתן אתם מתמודדים לעיתים קרובות, כדוגמת: "האם אפשר ללבוש את החולצה הזו לעבודה?" או "האם להישאר בבית בסוף השבוע או לצאת לבלות?" - שאלות שלתשובות עליהן אין באמת השלכות ארוכות טווח והן משפיעות בעיקר עליכם ועל משפחתכם. הכינו רשימה של ספקות שכאלו ובחנו את עצמכם: האם אתם מסוגלים לקבל החלטה שקשורה לנושא בפחות מדקה? אם לא, החלו לאמן את עצמכם בקבלת החלטה מהירה לפי כל הטיפים שבכתבה. לאחר שתתמחו בקבלת החלטות זריזות בקשר לאותם דברים קטנים, תוכלו לעבור בהדרגה לקבלת החלטות שנוגעות לדילמות משמעותיות בהן ההחלטה היא מורכבת יותר. בהצלחה!
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.