print header

כך תימנעו מ-11 פעולות יומיומיות שפוגעות בגב

 
לאורך היום אנחנו מבצעים פעולות רבות באופן בלתי מודע, אך הצרה היא שחלק גדול מהן פוגע בבריאות הגב שלנו. בספרו רב המכר "קיצור תולדות האנושות" מעלה יובל נח הררי את הטענה המעניינת כי הסיבה לבעיות הגב שלנו היא העובדה שהאדם עבר מהליכה על 4 להליכה על 2, והגב לא עומד בעומס המוטל עליו. בין אם זו הסיבה ובין אם לא, כאבי הגב הם מהסיבות הנפוצות ביותר לטיפול רפואי. זו הסיבה החמישית הנפוצה ביותר לאשפוזים והסיבה השלישית בשכיחות לניתוחים. 56% מאנשים הסובלים מכאבי גב תחתון מדווחים שהסימפטומים של התופעה משבשים את שגרת יומם, כולל את השינה ואת חיי המין שלהם. לפניכם 11 הרגלים יומיומיים חסרי חשיבות לכאורה, שיכולים לגרום נזק לגב לאורך זמן, ועצות כיצד ניתן לתקן אותם ולהימנע מהם. 
 
פעולות שפוגעות בגב
Mike Souza
 
 

1. נהיגה

המכונית היא כבר בית שני עבור רובינו ואנחנו עושים בה דרך ארוכה לעבודה ובחזרה ממנה בישיבה ממושכת בפקקים, או בנסיעות ארוכות בסופי השבוע. רכינה מעל ההגה יכולה להוביל לבעיות גב וצוואר, כמו גם להידוק שרירי החזה, ולסיבוב הכתפיים. ישיבה לא נכונה ליד ההגה יכולה לעייף, ולגרום לכם להרגיש ולהראות "כבדים". על מנת לשמור על בריאות הגב שלכם בזמן הנהיגה שבו בזווית של 90 מעלות. שימו לב שגם כשאתם משתמשים ברגליים על מנת להפעיל את הדוושות אתם שומרים על אותה זווית נכונה של ישיבה ולא מתפתים "לגלוש" בכיסא מתוך עייפות או חוסר תשומת לב לעניין החשוב הזה. 
 

2. ישיבה מול שולחן העבודה

שמירה על יציבה נכונה היא כנראה הדבר האחרון שאתם חושבים עליו ביום עבודה עמוס, ואני מניח שהפסקות למתיחות לא נראות לכם כמו הדרך החכמה לעמוד ביעדים. הבעיה היא שישיבה מפעילה לחץ גדול ב-40% על עמוד השדרה מאשר עמידה, ושרירי הגב נחלשים כשלא משתמשים בהם, לכן חשוב להקפיד לקום להסתובב במשך כמה דקות כל חצי שעה. כמו כן, ישיבה בזווית של 135 מעלות יכולה להפחית דחיסה של הדיסקים בעמוד השדרה, כך שיש להישען לאחור מעט מדי פעם. עשו זאת כאשר אתם משוחחים בטלפון או עם עמית לעבודה. בנוסף, ודאו שהכיסא המשרדי שלכם תומך בקימור עמוד השדרה. הגב התחתון צריך להיות נתמך, ועל הראש להיות ישר ולא מתנודד קדימה כשאתם מסתכלים על מסך המחשב. לסרטון שיסביר לכם כיצד לשבת נכון מול מסך המחשב לחצו כאן.
 
פעולות שפוגעות בגב
Penn State
 
 

3. חוסר שלווה

הלחצים והמתחים שנצברים בראש ובגוף עלולים להשפיע לרעה על כאבי הגב. אם אתם לחוצים כל הזמן, השרירים שלכם נשארים נוקשים, ולכן כאבי הגב לא חולפים ואף עלולים לגבור. נסו לבצע לפחות פעילות מרגיעה מדי יום. טיפול אחד שמועיל במיוחד, כך עולה ממחקר שנערך באוסטריה על ידי ד"ר פרנץ ונדטנר, הוא האזנה למוסיקה העוזרת להפחית הורמוני לחץ ומתח בשרירים. במחקר השתתפו 65 אנשים שסובלים מבעיות וכאבי גב וכל הנבדקים קיבלו טיפול רפואי סטנדרטי, אבל מחצית מהמשתתפים גם האזינה למוסיקה וביצעה תרגילי הרפיה בכל יום. לאחר 10 ימים, קבוצת המוזיקה דיווחה על פחות כאב בזמן הטיפוס במדרגות, בקימה מהמיטה, ואפילו על איכות שינה טובה יותר. 
 

4. ויתור על האימון

אימון ספורטיבי חשוב על מנת להקל על כאבי הגב ועל מנת להשיב אותו לאיתנו כמה שיותר מהר. מחקרים מראים כי 40% מהאנשים שהפכו לפחות פעילים לאחר שהושבתו מפעילות עקב כאבי גב עכבו את הריפוי שלו, ואף הפכו את מצבם לגרוע יותר. למעשה, רוב הסובלים מכאבי גב ירוויחו מאימון המבוצע באופן תדיר ומפוקח, מומלץ במיוחד לבצע תרגילים למתיחת מייתרי הברך והירכיים. 
 
פעולות שפוגעות בגב
 
 
 

5. מזרן ישן

אתם לא זוכרים את הפעם האחרונה שהחלפתם את מזרן השינה שלכם? אם כך הגב שלכם עלול להיות בצרות. מזרן טוב יכול לשמש כ- 9-10 שנים, אבל עדיף להחליף אותו כל 5 עד 7 שנים אם אתם לא ישנים טוב או שיש לכם בעיות גב. מחקר שנערך באוניברסיטת אוקלהומה סטייט מצא כי רוב האנשים שעברו למיטה חדשה לאחר 5 שנים ישנים טוב יותר באופן משמעותי וכאב הגב שלהם לא חזר על עצמו. כשאתם מחליפים את המזרן, בחרו אחד לא רך ולא קשה מדי. כדי להקל על אי הנוחות בלילה עוד יותר, שימו כרית מתחת לברכיים אם אתם ישנים על הגב, בין הברכיים אם אתם ישנים על הצד, או מתחת לבטן והירכיים אם אתם ישנים על הבטן.
 

6. תרגילי כפיפות בטן

אנחנו שומעים כל הזמן איך שרירי ליבה חזקים מגנים על הגב, אבל כפיפות בטן לא עובדות על שרירי הבטן שמייצבים את הגב. למעשה, ביצוען עלול לתרום לכאב על ידי גרימת חוסר איזון בשרירי הליבה, ולהוביל למצב של דחיסה מוגזמת, מה שגורם לעמוד השדרה להתעקל. אתם לא צריכים לנטוש את תרגילי כפיפות הבטן לחלוטין, אבל בצעו אותם לאט ותכללו אותם כחלק מאימון ליבה רחב יותר שגם מחזק את שרירי הבטן הרוחביים. שריר זה חשוב במיוחד עבור ליבה חזקה ויציבה התומכת בגב. 
 
פעולות שפוגעות בגב
Official Navy Page
 
 

7. הרגלי אכילה

הרגלי אכילה טובים ללב, למשקל, ולרמת הסוכר בדם, ועכשיו תשמחו לדעת שהם גם טובים לגב. מחזור דם בריא מוביל חומרים מזינים לעמוד השדרה ומפנה פסולת. במידה וזה לא קורה, כימיקלים דלקתיים בגב יכולים לגרום לעצבים לשלוח אותות כאב למוח. "דיאטת גב" בריאה יכולה להפחית דלקות הנגרמות מחוסר הזנה של עמוד השדרה. דיאטה כזו ממליצה להימנע מקפאין עודף וממזון מעובד, ולהרבות באכילת דגנים, סויה, אגוזים וזרעים, חלבון (עוף, דגים, בשר רזה), ירקות ופירות.
 

8. עקבים גבוהים וכפכפים

שני סוגי הנעליים האלו גורמים לחוסר יציבות הרגל, אשר משפיעה לרעה על הגב. עקבים גבוהים מאלצים את מי שנועלת אותן לקער את הגב, מה שמאלץ את שרירי עמוד השדרה לעבוד קשה יותר. נעליים ללא משענת כמו כפכפים גורמות לרגליים לנוע מצד לצד, ומחלקות את משקל הגוף בצורה לא אחידה היכולה לגרום לכאב. כאשר חוקרי אוניברסיטת ליהיי בארה"ב נתנו לסובלים מכאבי גב נעליים קלות, גמישות עם כריות פשוטות, 80% מהאנשים דיווחו על הקלה משמעותית בתוך שנה. לכן, אתם לא צריכים לוותר על לבישת נעליים אורתופודיות ונוחות לאורך היום. גם כשאתם מסתובבים בבית השתדלו ללבוש נעלי ספורט תומכות, נוחות ובריאות כדי לשמור על גב ישר ונטול כאבים. 
 
פעולות שפוגעות בגב
HeelsandFeet
 

9. תיק צד כבד

תיק מלא וכבד עלול לגרום לנזק חוזר הדומה לפציעות ספורט נפוצות. כאשר אתם נושאים על שכמכם תיק כבד, הכתפיים שלכם לא מאוזנות. הגוף מרים את הכתף אשר נושאת את התיק, מה שמוציא את עמוד השדרה משיווי משקל. הליכה עם תיק צד או תיק גב תלוי על כתף אחת יכולה לגרום לשרירי הגב לכאוב לאורך זמן. על מנת להקל על עצמכם הורידו משקל רב ככל האפשר מהתיק האישי שלכם. האגודה האמריקנית לכירופרקטיקה ממליצה על משקל שלא עולה על  יותר מ-10% ממשקל הגוף. 
 

10. ישיבה מול מסך

ישיבה מרובה מול מסך הטלוויזיה לא מטיבה עם בריאות הגב. במחקר נורבגי שנעשה בקרב בני נוער שישבו מול הטלוויזיה או המחשב במשך 15 שעות או יותר בשבוע היה סיכוי של פי 3 פעמים לסבול מכאב בגב התחתון ביחס לנערים פעילים בני גילם. הגבילו את שעות הצפייה שלכם לתכנים שאתם באמת רוצים לראות, ונצלו את זמן הפרסומות כדי לבצע קצת מתיחות. אם ילדיכם מתלונן על כאבי גב, וודאו שהוא הולך קילומטר אחד לפחות מדי יום ולא יושב מול המסכים השונים כל הזמן, זה יכול לצמצם כאבי הגב שלו בחצי ולהעניק לעמוד השדרה שלו, שעדיין מתפתח, הזדמנות להתייצב מהתנוחות הלא בריאות הללו.
 
פעולות שפוגעות בגב
Bruno Melnic Incáo
 
 

11. נטירת טינה

אומרים שלטעות זה אנושי, אבל לסלוח זה אלוהי. מסתבר שמחילה יכולה לסייע גם בהקלה על כאבים. כאשר חוקרים במרכז הרפואי של אוניברסיטת דיוק חקרו 58 נשים וגברים עם כאב גב תחתון כרוני, הם גילו כי אלו שתרגלו סלחנות חוו פחות כעס, דיכאון וכאבים. "הרגשות שלנו, מתח שרירים, והמחשבות יכולים להשפיע באופן ישיר על עוצמת אותות הכאב שלנו," אומר החוקר ד"ר ג'יימס וו קרסון. רגשות שליליים יוצרים לחץ ומתח בגוף אשר משפיעים על השרירים, המחשבות שלכם יכולות להשפיע באופן ישיר על הכאב שנוצר כתוצאה מכך, אם רק תחליטו להחליף את הכעס והטינה בהבנה כלפי מי שעשה לך עוול.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.