print header

כיצד להתמודד עם מלכת הדרמה?

כשאנו רוצים לתאר אדם שמגיב ביתר רגישות למצב כלשהו, נקרא לו Drama Queen, כלומר, "מלכת הדרמה". זהו מונח גנאי המודבק לרוב על נשים. אומנם תופעת הדרמטיזציה מוכרת גם אצל גברים, אך התדירות למצוא "מלכי דרמה" נמוכה, לכן אקדיש טקסט זה למלכות הדרמה שבינינו.

גם אם אינך דרמטית לחלוטין או נוטה לשייך את התנהגותך הרגשנית למצב ההורמונלי החודשי, הרי שיש ב"מלכת הדרמה" אלמנטים מעניינים שכדאי להכיר ולקחת בחשבון.
ברגע שתזהי בעצמך את האספקט הדרמטי, תוכלי לדעת כיצד להתמודד בצורה הטובה ביותר וכיצד לבקש עזרה ואיזון מאחרים. 

 

קונפליקטים ואכזבות הם אלמנטים נפוצים בחיי היום-יום ואין לנו ברירה אלא להתמודד איתם. עבור טיפוסים מסויימים ההתמודדות היא קשה הרבה יותר, במיוחד עבור מלכות הדרמה! המונח מאפיין אנשים עם אישיות תובענית או שתלטנית שיש להם נטייה
לתגובת יתר בהקשר של אירועים קטנים לכאורה. לעיתים קרובות, מלכת הדרמה רואה את העולם במונחים מוחלטים ודיכוטומיים של שחור או לבן וכפתור השליטה העצמית שלה מזנק בקלות מאחד לעשר. פסיכולוגים נוטים לתאר מלכות דרמה או מלכי דרמה כטיפוסים נוירוטים עם אישיות תיאטרלית.

בספרות, הדמות של סקרלט אוהרה מ'חלף עם הרוח' מבטאת בצורה הטובה ביותר את מלכת הדרמה. מדובר בטיפוס אגוצנטרי שמאוד פוחד מהבדידות, עד כדי כך שהוא מפתח נטייה להיות חברותי ולבבי במיוחד, דווקא במצבים בהן הוא חרד.

מלכת דרמה יכולה להיות מתוארת גם כ"דיווה", כלומר לא רק כטיפוס פרפקציוניסטי, נוירוטי ואגוצנטרי הנוטה להתפרצויות פתאומיות, אלא גם כטיפוס מוכשר ויצירתי מאוד. יחד עם זאת, על הגבול בין דיווה למלכת דרמה, הרי שהכף לרוב תכריע לכיוון ההתפרצות התיאטרלית שבסופה לא יישמעו מחיאות כפיים. מי שספג את נחת זרועה של מלכת הדרמה, כנראה וימשיך להלך לידה על קצות האצבעות, שכן היא נוטה להתפרצויות זעם. יש המכנים מלכת דרמה כפרימדונה, אישה שסבורה כי הכול מגיע לה.

הפחד הגדול ביותר של מלכת הדרמה היא להיות חסרת אונים מול אחרים.

מלכת דרמה עשויה לחוש רגשות עזים של קינאה, כמו גם לפתח צורך עז בנקמה. בדרך כלל האנשים המקיפים אותה נחלקים לשתי קבוצות - אלה שמאוד אוהבים אותה ובעדה, ואלה שפוחדים ממנה ומתנגדים לה. אין באמצע.


 

בגיל ההתבגרות, הורים רבים חשים כי הם נאלצים להתמודד עם "נסיכות דרמה" בבית; ברגע שהילדה הקטנה הופכת למלכת דרמה, המצב הופך קשה הן בעבור ההורים והן בעבור האחים שגדלים לצידה, שכן היא דורשת ולוקחת את כל תשומת הלב ולא מאפשרת לשלול את מה שהיא מכנה זכויותיה הלגיטימיות. היא מגדירה כל אכזבה, כל צמיחת פצעון, כל ריב עם חברה כסוף העולם ודורשת לסחוף את כולם איתה אל הדרמה.
חלק מההורים בוחרים להיענות למלכת הדרמה ולא לעורר את זעמה ויש המפתחים עמדה נוקשה ולא נכנעים לדרישות המניפולטיביות והתובעניות שלה.

מלכת דרמה אינה מתבגרת ויוצאת מזה, ייתכן שלאורך השנים, העוצמות הרגשניות  ייחלשו והיא תטיב לשלוט בהתפרצויות שלה, אך ככלל, התכונות הללו ימשיכו ללוות אותה בצורה כזו או אחרת, דבר שעשוי להקשות עליה ביצירת קשרי עבודה, קשרים רומנטיים וקשרים חברתיים. מכיוון שהיא אינה יודעת להתמודד היטב עם ביקורת, יש המחשיבים את התנהגותה כילדותית ונמנעים ממנה או לא סומכים עליה.

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מלכת דרמה היא קודם כל להבין שזו אינה אשמתה והיא לא מסוגלת להרגיע את עצמה. היא לא מעוניינת ליצור את המערבולת הרגשית, זו תוקפת אותה ללא הרבה שליטה וגובלת בהפרעה אישיותית. אל דאגה, זה אינו מדבק, אלא רק מצב נתון - האישה המקסימה הזו שלצידכם, מה לעשות, קצת יותר מדיי דרמטית. זה כל חטאה.

אז מה תעשו? תחילה, בקשו ממנה להירגע ואז הודיעו לה כי לא תוכלו לדבר איתה עד שלא תתנהג בשלווה. זה עשוי לעצבן אותה, אך אין ברירה - עליכם לתחום לה גבולות כך שלא תוכל להשתלט ולסחוף אתכם יחד איתה.

להרגיע מישהו שנמצא במצב של התרגשות-יתר עשוי לסייע לו וגם לכם, שכן כך תוכלו להבין מניין נובעת הדרמטיזציה שלהם - האם הם מתנהגים בצורה קולנית מתוך רצון
לתשומת לב או שהם מוטרדים מדבר מה? חשוב להבין, אם מלכת דרמה עושה עניין ממשהו כדי להיות במרכז תשומת הלב, אין טעם לתת את הדעת להתפרצויותיה, אך אם היא עושה זאת כיוון שמשהו עקרוני מטריד אותה, רצוי שתגלו סבלנות להרגיע ולהקשיב למצוקה שלה, שכן, העובדה כי היא לא מצליחה לבטא עצמה אחרת, אינה אשמתה.

היו רגישים אל מלכת הדרמה, הסבירו לה שהכול בסדר ואין צורך לנפח שום דבר מעבר לפרופרציות הרגילות, מכיוון שזה מחמיר את המצב עבור כולם (להשתמש במונח 'כולם' זה עדיף על פני שימוש במונח יחידני, כיוון שיש סיכוי שמלכת הדרמה תמצא דרך לסובב את האשמה ולהפנות אל אותו יחיד, את האצבע).

במקום להתווכח עם מלכת הדרמה, נסו לחשוב על פיתרון משותף - זה אמצעי יעיל, שכן המלכה רוצה להישמע והרי מעדיפה את דעותיה על פני דעות אחרות. בנוסף, שיטה זו תאפשר לה לזכות בתשומת הלב הקולנית שהיא כל כך רוצה, אך לתעל אותה להתנהגות הולמת.

אל תשפטו אותה, תגחכו עליה או תפטרו את תחושותיה כמוגזמות - זה רק ילבה את האש. מכיוון שהיא לא מסוגלת להעניק לעצמה את האיזון ההולם, הרי שזה מתפקידכם לסייע לה - שכן, בסופו של דבר, דרמה היא תשוקה ותשוקה שווה אהבה. ומלכת דרמה רק רוצה להרגיש נאהבת.
 

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.