print header

תסמינים לסרטן השד: כיצד לאבחן את סרטן השד?

 נתונים מלמדים שאחת מכל תשע נשים תתמודד עם סרטן השד. נשים שבהיסטוריה המשפחתית שלהן היו מקרים של סרטן שד, נמצאות בקבוצת סיכון גבוה יותר וסביר להניח שהן גם יתמודדו עם סוג כזה של מחלה. לשמחתנו, כיום אפשר למצוא כלים ודרכים כיצד להתמודד עם הנזקים והסכנות שלה על ידי אבחון בשלב מוקדם. יש מקרים בהם האבחון בשלב ראשוני של המחלה יכול למנוע ממנה להתפתח ובכך להפחית את הסיכון אצל המטופלת. במקרים אחרים, הטיפול יכול להאריך את תוחלת החיים של המטופלת מעבר למצופה. לשם כך, צריך לדעת ולהכיר את התסמינים של סרטן השד על מנת לדעת כיצד לנהוג ואיך להתמודד עם כל אחד מהם ובכלל עם המחלה. לפני שנציג את התסמינים השונים, חשוב לציין שישנן שיטות טיפול שונות בסרטן השד, כולל טיפול ספציפי המיועד לכל מטופלת באופן אישי, על פי מאפיינים גנטיים וביולוגיים. 

לאילו תסמינים גורם סרטן השד?

גושים ונפחיות באזור השד או בסביבתו (בית השחי ועצם הבריח)

מגיל צעיר, נשים מתבקשות לבחון האם יש להן גושים בשד ובסביבתו ולהבין איך יודעים כיצד לאבחן אותו. בדיקה ידנית ראשונית עוזרת לגלות האם אכן יש ממצא זר, לא מוכר בחזה, ובמידה שאכן זה קיים אז יש צורך לבצע בדיקות מקיפות יותר (ממוגרפיה), אשר מאפשרות לראות האם באמת מדובר בגוש סרטני, והאם מדובר בגידול ממאיר או שפיר. חשוב להבהיר: בדיקה עצמית איננה תחליף לבדיקה מקצועית. אם האישה מגלה גוש במהלך מישוש סטנדרטי, אין זה אומר שמדובר בגוש סרטני ואין זה אומר שהיא מתמודדת עם בעיה ספציפית. זה כן אומר שעליה לגשת לבדיקה באופן מקצועי. 
 
תסמיני סרטן השד: בדיקה רפואית

שינויים בגודל ומבנה השד 

כל שינוי בגודל ובמבנה השד שאיננו נובע משינויים פיזיולוגיים אחרים (עלייה או ירידה במשקל, הריון ולידה, הנקה וכדומה), יכול לבשר על כך שישנו גורם זר בתוך השד, קרי גוש סרטני שצריך לבחון אותו ולהתייחס אליו באופן מיוחד. כל אישה שחשה או מבחינה בשינויים, צריכה לפנות לרופא על מנת לבדוק זאת. 

הפרשה דמית מהפטמה

באופן טבעי, אין שום סיבה שתהיה הפרשה דמית או אחרת מהפטמה. אך אם האישה מגלה הפרשה שכזו, ולו פעם אחת, רצוי מאוד שהיא תלך להיבדק שכן מדובר באחד התסמינים השכיחים של סרטן השד. חשוב לציין, שאין זה משנה באיזו רמת הפרשה מדובר.

שינויים בעור

מחלות סרטן מסוגים שונים מאופיינות, בין היתר, בשינויים במצב העור, בין היתר קילופים. זה יכול להתגלות בשלבים מוקדמים של המחלה וכן בשלבים מתקדמים שלה. במקרה של סרטן שד, הרי שאפשר לראות שינויים בעור הפטמה כולל קילוף. אם זה אכן המצב, יש לפנות לרופא בהקדם. 

קשריות לימפה מוגדלות בבית השחי

כפי שציינו קודם לכן, בכל מה שקשור לגושים בשד ובאזורים הקרובים אליו, הרי שגם במקרה זה מדובר בבעיה אשר נוצרת בבית השחי. אם זה המצב, יש לבחון שאכן זה קשור למחלת הסרטן ואם כן, יהיה צורך לקבל תוכנית טיפול מתאימה. 

מי נמצאת בקבוצות סיכון לסרטן שד?

התסמינים שהצגנו נחשבים נפוצים מאוד לאבחון סרטן שד וישנן נשים עם מאפיינים מסוימים אשר עבורן הסיכוי לראות את התסמינים האלה הוא הרבה יותר משמעותי וגבוה מאשר בקרב נשים אחרות. מדובר בקבוצות הבאות:

נשים בעלי היסטוריה משפחתית של סרטן השד

מדובר בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר לחלות במחלה, בפרט אם מדובר בקרבה ראשונה וכן אם מדובר ביותר מאשר בת משפחה אחת. 

נשים המתמודדות עם השמנת יתר

במהלך השנים התגלה שתוחלת החיים של חולות בסרטן השד לנשים בקבוצה זו נמצאת בסיכון גבוה יותר להיפגע. לכן אחת ההמלצות עבור נשים בכל הגילאים, היא לשמור על המשקל שלהן ולעסוק באופן תדיר בפעילות ספורטיבית וכן לצרוך מזון בריא.

נשים אחרי גיל המעבר

מדובר על נשים שעברו טיפול הורמונאלי אחרי גיל זה. המרכיבים של הטיפול יכולים להביא לעלייה בסיכון לחלות במחלה. 

הריון ראשון בגיל מבוגר

נשים אשר ההיריון הראשון שלהן התרחש אחרי גיל שלושים נמצאות בקבוצת סיכון גבוהה יותר מאשר נשים שילדו קודם לכן. 

הופעת וסת בגיל מוקדם או הפסקה בגיל מאוחר 

צריכת אלכוהול וסיגריות

מדובר על צריכה של יותר ממנת אלכוהול אחת, ועישון באופן כללי הוא גורם אשר יכול להגדיל את הסיכון לסרטן (לא רק לסרטן ריאות כפי שנהוג לחשוב, אלא גם לסוגים אחרים ובפרט סרטן השד). 
 
יש לציין, על פי מחקרים שונים, נשים בישראל, ארצות הברית וכן במדינות שונות באירופה, נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות במחלת הסרטן מאשר במדינות אפריקה או אסיה. על מנת לאבחן סרטן שד, יש לבצע כאמור בדיקה ידנית ולאחר מכן יש לבצע בדיקת אולטרסאונד שדיים וכן בדיקת ממוגרפיה. כפי שציינו קודם לכן, הטיפול בסרטן השד ניתן היום גם באופן אישי, על פי מאפיינים גנטיים וביולוגיים של המטופלת, על פי בדיקות ספציפיות שנעשות, על מנת להתאים עבורה את הטיפול המתאים בשבילה.

מקור תמונה ראשית: shutterstock.com
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.