print header

על היעילות והסכנה הבריאותית של דרכים שונות לחימום הבית

כולנו רוצים ליהנות מבית שנעים להיות בו גם בימי החורף הקרים, וממרחב מחייה נקי מזיהום ומקרינה, בריא כמה שיותר. במאמר הבא נתמקד בהבדלים בין אפשרויות החימום המוצעות כיום בשוק מנקודת המבט הבריאותית.
 
פתרונות חימום לבית: בית קטן עם כובע וצעיף

בחירת מושכלת באמצעי חימום בריאים יותר לבית

יש חוויה ביתית ומפנקת יותר מבית חמים ונעים בחורף הקר? מעבר להבדלים שמתבטאים בעלויות לא מבוטלות, יש לסוגי חימום שונים השלכות בריאותיות שרצוי להכיר לפני שמחליטים איך לחמם. מהם סוגי החימום הבריאים יותר ומאילו סכנות בריאותיות כדאי להימנע? אספנו עבורכם את כל המידע הרלוונטי, האמין והמוכח בנושא – כדי שתוכלו לבחור בחירה מושכלת וליהנות גם מחמימות ביתית, גם מבריאות מצוינת וגם משקט נפשי.

חימום באמצעות מזגן

אמנם חימום באמצעות מיזוג אוויר נחשב לדרך חסכונית לחמם את הבית, אבל מבחינה בריאותית יש לו חסרונות משמעותיים שכדאי להיות מודעים אליהם. אוויר המזגנים מייבש את דרכי הנשימה ועלול לעורר או להחמיר שיעול וקוצר נשימה גם אצל אנשים בריאים, ועל אחת כמה וכמה אם מי מבני הבית סובל מאסטמה, אלרגיות נשימתיות או מחלות ריאה שונות. חיסרון נוסף שמובלט בתקופת משבר הקורונה הוא העובדה כי מזגנים מגבירים הדבקה בנגיפים ובחיידקים, בעיה אותה ניתן לצמצמם – אך לא למנוע – באמצעות ניקיון יסודי ותכוף של הפילטר. בנוסף, מזגן, המסחרר את האוויר הקיים בחלל החדר, לוקח אבק מתחתית החלל וזורק אותו חזרה עם האוויר המקורר.
 
אם כבר יש לכם מזגן ואתם מעוניינים לצמצם את האפקט המייבש, שמעורר גירוי בדרכי הנשימה – כדאי לכם לכוון אותו בחורף לטמפרטורה של 20-22 מעלות צלזיוס בלבד. נשמע לכם קר מדי? – יכול להיות שאתם צודקים, אבל ככל שהמעלות יעלו כך גם אפקט הייבוש יתגבר.
פתרונות חימום לבית: מזגן פולט חיידקים
מזגן: יש לנקות את הפילטר לצמצום הדבקות, ולכוון את הטמפרטורה על 22 מעלות כדי להימנע מיובש.

הסקה בקמיני עץ ונפט 

לא כולם יודעים שמערכות הסקה וקמינים המבוססים על בעירת נפט או גזרי עצים גורמות לעלייה ברמות הפחמן החד-חמצני. פחמן חד-חמצני הוא גז רעיל שמצוי, בין היתר, בעשן הסיגריות ובפליטות האגזוזים המזהמים את האוויר. פגיעתו של הפחמן החד-חמצני נובעת מכך שהוא נקשר למולקולות החמצן הרבה יותר טוב (פי 240 יותר!) מאשר ההמוגלובין, אותו מרכיב בדמנו המיועד להיקשר לחמצן ולהוביל אותו לכל התאים והרקמות הזקוקות לו בגופנו. במילים אחרות, עלייה ברמות הפחמן החד-חמצני באוויר שבבית, אותו נושמים הדיירים, עלולה לגרום לחסר באספקת החמצן למוח ולאיברים חיוניים נוספים.
 
חשיפה לאוויר רווי בפחמן חד-חמצני עלולה לגרום לכאבי ראש, בחילות, מיגרנות, חוסר מיקוד ואף להפרעות קשב וריכוז, לכן יש להקפיד על אוורור במהלך הפעלת הקמין, ולשים לב לשינויים במצב הבריאותי. לא נרחיב כאן על זיהום אוויר מחוץ לבית, כלפי הסביבה והשכנים, ועל אי היותו מוצר ירוק, אך אלו אמורים להיות ברורים לכל אדם שעושה שימוש במכשירים האלה.
פתרונות חימום לבית: ארובות בעיירה קטנה
עשן בעירת הקמינים מכיל פחמן חד-חמצני רעיל, ולכן חשוב להקפיד על אוורור במהלך הפעלת הקמין.

הסקה בקמין גז

גם בעירת קמין גז עלולה לגרום לפליטה של פחמן חד-חמצני וכרוכה בכל ההשלכות הבריאותיות שקשורות לכך, ממש כמו קמיני נפט או עצים. אך במקרה של קמיני גז, קיימת בנוסף לבעיית הפחמן החד-חמצני גם סכנה חמורה יותר, לדליפה של גז. דליפת גז מהקמין לחלל הבית עלולה להוות סכנת חיים של ממש, עד כדי אובדן הכרה ומוות. אם יש לכם קמין גז – הזמינו לפחות פעם בעונה מתקין גז מוסמך לבדיקה, על מנת לוודא שאין דליפות. בהמשך לכך, במהלך הפעלת קמין הגז אתם מוכרחים להיות ערניים מאוד לריח של גז באוויר! בכל מקרה וליתר ביטחון, במהלך הפעלת הקמין בכלל ובפרט בשעות בהם אתם ישנים – השאירו חלונות פתוחים, על מנת שאם חלילה תהיה דליפה חמורה – עדיין תהיה אספקה של אוויר טרי לבית.
 
אם מתגוררים ילדים בבית, יש להשגיח עליהם היטב ולא להשאירם לבד בסביבת הקמין. זאת על מנת להימנע מכוויות שעלולות לקרות כתוצאה ממגע לא זהיר בקמין הלוהט. כמו כן, כאשר מדובר בקמין גז, יש להפעיל שיקול דעת האם נכון ובטיחותי להשאיר אותו דולק גם כאשר לא נמצאים בבית, שכן חימום בקמין גז אפקטיבי כאשר מתקיימת בעירה רציפה על פני ימים ארוכים. אם יש לכם אפשרות, מומלץ בחום להחליף את תנור הגז בשיטת חימום אחרת, בריאה ובטוחה יותר.

מפזרי חום ותנורים חשמליים

תנורים חשמליים למיניהם, כמו גם מפזרי חום, לא פולטים גזים מזהמים כלשהם ולא מייבשים את האוויר, כך שהם נחשבים לבריאותיים יחסית. מצד שני, מדובר באמצעי חימום בעלי יעילות מוגבלת יחסית, שלא מהווים פתרון לחלל של הבית כולו ומספיקים רק כדי לחמם חדר קטן או שטח מוגבל, לרוב כחיזוק או תוספת לאמצעי חימום מרכזי אחר. עוד חשוב לציין שתנור חשמלי ומפזר חום טומנים בחובם סכנה בטיחותית של התלקחות ולכן אינם מומלצים להפעלה בקרבת ילדים קטנים ללא השגחת מבוגר. 

מערכות חימום תת רצפתי

מערכות חימום תת רצפתיות, נחשבות לאמצעי חימום מתקדם וחכם. על מנת להבין את ההבדלים בין שני סוגי החימום התת רצפתי שמוצעים כיום – פנינו לאורן כספי מחברת 'כספי מערכת חימום'. אורן מסביר לנו שהחום המופץ על ידי מערכות החימום התת רצפתי, אינו מייבש את האוויר כפעולת המזגן. בנוסף, חימום תת רצפתי לא תורם לפיזורם של נגיפים או חיידקים – וגם לא יוצר בעירה ולכן לא משחרר גזים רעילים בבית. אין ספק שמבחינת בריאות מערכת הנשימה והשמירה על אוויר נקי ממחוללי מחלות כמו חיידקים ונגיפים – מדובר באפשרות בריאה יותר. לדבריו, החום שחימום מסוג זה יוצר מתפזר באופן אחיד ושווה בין כל חללי הבית, בשונה ממערכות חימום שמחממות בעיקר באזור הקרוב אליהן. החימום אינו מאולץ פיזית, והוא באופן טבעי עולה מלמטה כלפי מטה. כמובן שחימום תת רצפתי מחמם גם את הרצפה, כך שניתן ללכת יחפים גם בחורף ואף לשבת או לשכב על גביה בנוחות – מה שמהווה יתרון עצום מבחינת הילדים הקטנים ופינוק כיפי גם למבוגרים. 
פתרונות חימום לבית: אם ובת על הרצפה
חימום תת רצפתי מחמם את הרצפה כך שניתן ללכת יחפים, לשבת או לשכב על גביה גם בחורף.

מערכת חימום תת רצפתי על בסיס מים בריאה יותר 

אורן מציין בפנינו שמערכת חימום תת רצפתית על בסיס חשמל פולטות קרינה אלקטרומגנטית, בדומה למכשירי חשמל אחרים, ולמעשה יוצרת בבית שדה מגנטי. מחקרים עדכניים מראים שקרינה מסוג זה עלולה להיות גורם אפשרי לסרטן, מסביר אורן. הוא מוסיף שאמנם החימום התת רצפתי על בסיס חשמל הקיים כיום עומד בתקן הקרינה המרבית המותרת, אך כשמוסיפים לזה את יתר מכשירי החשמל בבית, עלולים להגיע לרמת קרינה מצטברת גבוהה יחסית. לעומת זאת, מערכת חימום תת רצפתי על בסיס מים מופעלת באמצעות משאבת חום המסחררת מים מחוממים בצינורות שמתחת לרצפה, מבלי לפלוט קרינה כלל. 
 
נוסף על כך שהיא בריאה יותר, מערכת חימום תת רצפתי על בסיס מים נחשבת לאקולוגית וחסכונית יותר מבחינת צריכת האנרגיה שלה – אפילו ביחס למזגנים. במספרים, מדובר על עלות של כ-450-500 ₪ בלבד להסקת דירה בשטח של כמאה מ"ר לחודש ימים – כשמחיר זה כולל את צריכת החשמל והמים גם יחד. 
פתרונות חימום לבית: פעוט על הרצפה
חימום תת רצפתי על בסיס מים לא פולט קרינה או עשן ולא מייבש את האוויר – ולכן נחשב לבריא ביותר.
 
לסיכום, בית חם בחורף יכול בהחלט להיות גם מפנק ונעים – וגם בריא ובטיחותי. לכן, זכרו לשים לב לאמצעי הזהירות הדרושים ולהקפיד עליהם, ואם אתם בונים או משפצים – אל תשכחו לקחת בחשבון את ההיבט הבריאותי לפני שתבחרו את מערכת החימום האופטימלית עבורכם.
 
מקור התמונות: Shutterstock
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.