print header

9 יתרונות בריאותיים ושימושים נהדרים למי ורדים שכדאי להכיר

 בכל פעם שאנשים מגיעים למקום שבו אוכלים סחלב, מלבי או מעמולים, הם נתקלים בריח המתוק והנפלא של מי ורדים. באופן עקרוני מדובר בתוצר לוואי של תהליך זיקוק עלי כותרת הוורד, אך פעמים רבות מייצרים אותם במיוחד עבור תעשיית הקוסמטיקה, כדי להכין מוצרי רפואה טבעיים ולצורך שימושים קולינריים. ניתן לקנות מי ורדים בחנויות טבע, בריאות ותבלינים רבות בארץ, ואם מעולם עוד לא עשיתם זאת אתם עומדים לגלות שיש לפחות 9 סיבות מצוינות לשנות את המצב הזה! מעבר לכך שתוכלו להכין מטעמים נהדרים עם מי ורדים, תוכלו גם לטפל בכאבי ראש, להילחם בדלקות שונות ואפילו להילחם בהשפעות מעבר הזמן!
 
יתרונות בריאותיים של מי ורדים: בקבוקון מי ורדים

1. מקלים על בעיות עיכול

חוקרים מאמינים שאחד מהשימושים המקובלים הראשונים למי ורדים בעולם הרפואה המסורתית היה לצורך טיפול בכאבי וסת ועיכול. כיום מדענים יודעים שזה הודות לתכונת נוגדי החמצון הגבוהה ומספר חומצות אמינו שיש בהם, שהם לא תרופת פלא לבעיות שכאלה, אך בהחלט חומרים שעוזרים לגוף להתמודד איתן. בשל סיבות אלו ואחרות, צריכת כמויות קטנות של מי ורדים היא דרך טובה לעזור לשפר במעט את רמת החומציות בקיבה, נושא שעליו נרחיב בהמשך בסעיף שעוסק בבעיות עור, ויש הטוענים שיש להם גם יכולת להילחם בעצירות. לפיכך, אם אתם עומדים לאכול ארוחה כבדה שבדרך כלל תגרום לכם להרגיש נפיחות וכאבים, נסו לסיים אותה בקינוח מתוק או משקה מרענן עם מי ורדים.

2. פותחים את מעברי הנשימה

במאמר משנת 2011 שסקר בין השאר את ההשפעות הבריאותיות של מי ורדים, מצויינים מספר מחקרים שהראו שלחומר הזה יש יכולת לטפל בשיעול ובבעיות נוספות הקשורות למעברי הנשימה. לאור זאת, יש הממליצים על צריכת מי ורדים או פשוט הרחתם לפני פעילות גופנית או עבור אנשים הסובלים משיעולים תכופים בגלל בעיות שונות. ניתן להוסיף את מי הוורדים למשקאות ספורט או שייקים שונים לפני אימון, וזה לא רק משפר את הבריאות בשל כל הסיבות המתוארות בכתבה הזאת, אלא גם עוזר להישאר פעילים למשך זמן ארוך יותר. הסיבה הפשוטה לכך היא שבזכות מי הוורדים יותר חמצן מגיע לגוף ו"מתדלק" את השרירים והאיברים השונים.
יתרונות בריאותיים של מי ורדים: בקבוק עם ורדים

3. משפרים את מצב הרוח ומרגיעים כאבי ראש

כפי שאתם כבר מבינים, הריח הנעים והטעם המרענן של מי ורדים הם לא רק הצגה מוצלחת, אלא סימנים לכך שהחומר הזה בהחלט יכול להשפיע עלינו. למעשה, על פי מאמר סקירת המחקרים שהוצג בסעיף הקודם, יש  למי ורדים השפעות חיוביות רבות על מערכת העצבים המרכזית שבזכותן ניתן לטפל בכאבי ראש ולשפר את מצב הרוח. תכונה זו מציבה את מי הוורדים ברשימה מכובדת מאוד של מזונות נוגדי דיכאון, והשימוש בהם מרגיע ומשפיע באופן חיובי וחזק מספיק אפילו כדי להילחם בכאבי ראש! כדי לעשות זאת, רצוי להוסיף מעט מי ורדים למים רותחים ולנשום את האדים שלהם, או להניח על המצח רטייה ספוגה במים עם תוספת מי ורדים למשך כ-40 דקות לתוצאות הטובות ביותר.

4. יכולים לשמש כמי פה טבעיים

במסגרת מחקר שפורסם בשנת 2019 התגלו ראיות לכך שמי פה וג'ל לשיפור הבריאות האוראלית שבוססו על שמן ורדים היו בעלי השפעה חיובית מאוד על הנסיינים. יש לקחת בחשבון שבמקרה הזה הנבדקים היו עכברים ולא בני אדם, אך מחקרים אחרים הראו את השפעות הרכיבים שבחומר הזה, שדומה מאוד למי ורדים, גם על בני אדם. הממצאים האלו מובילים לכך שכיום יש מומחים רבים שממליצים על שימוש במי ורדים לטיפול במגוון בעיות שקשורות לבריאות הפה והשיניים. לפיכך, ההשפעות החיוביות של מי הוורדים יכולות לבוא לידי ביטוי גם כתכשיר שטיפה לפה או תוספת למוצר שכזה, וחוקרים בודקים בשנים האחרונות את יכולתם למנוע דלקות חניכיים עם אופטימיות רבה.
יתרונות בריאותיים של מי ורדים: ילדה מחזיקה ורד

5. נלחמים בדלקות בגוף

כפי שנאמר בתחילת הכתבה, למי ורדים יש מקום של כבוד ברפואה המסורתית של תרבויות שונות, וחוץ מטיפול בבעיות עיכול נעשה בהם שימוש רב כדי למנוע דלקות, ולא רק על העור כפי שיורחב בהמשך. תכולת נוגדי החמצון המשמעותית שבהם היא סיבה מרכזית אחת ליכולת הזאת, אך גם רכיבים אחרים כמו למשל תרכובות פנולים (Phenolic compounds), שאף יש ראיות לכך שהן מונעות סוגי סרטן שונים. בנוסף לצריכת מי ורדים שעוזרת להילחם בדלקות בתוך הגוף, מוצרי טיפוח וקוסמטיקה טבעיים על בסיס מי ורדים או שמן ורדים יכולים לעזור בטיפול בשלל דלקות שמקבלות ביטוי חיצוני, כמו למשל דלקת הלחמית בעין ובעיות דומות.

6. שומרים על עור בריא ברמת pH מאוזנת

מעבר לעולם הקולינרי, תחום הקוסמטיקה הוא כנראה זה שבו הכי סביר להניח שתראו מי ורדים, וזאת בין השאר משום שהחומר הזה יכול לשפר את מראה העור במידה ניכרת, וגם את השיער כפי שנסביר בהמשך. זה קורה משום שמדובר כאמור בחומר עם הרבה נוגדי חמצון והשפעה אנטי דלקתית, אך הוא גם מאזן את רמת ה-pH של העור. למה הכוונה? ובכן, מידת החומציות או הבסיסיות של חומרים נמדדת לפי ערכי pH - הגבוהים הם בסיסים חזקים (למשל סודה קאוסטית) ונמוכים הם חומציים מאוד (למשל מיצי קיבה). באופן כללי רמת ה-pH של העור צריכה להיות 5-5.5 ויש הטוענים שאף נמוך יותר. זאת בעיה משום שמי הברז בישראל הם בסיסים יותר במידה משמעותית, בערך 7-8. למי ורדים יש רמת חומציות נמוכה יותר שקרובה לזו שהעור שלכם צריך, לכן הם יכולים לעזור לשמור עליו בוהק ובריא. כדי לעשות זאת, מומלץ לשמור בקבוק תרסיס קטן של מי ורדים בחדר השינה את המקלחת, ולפני שאתם הולכים לישון לרסס מעט מהנוזל על העור. 
 
יתרונות בריאותיים של מי ורדים: פנים נשיים עם עור חלק וורד

7. מונעים שיער מקורזל ומחזקים את השיערות

שיער מקורזל זאת בעיה נפוצה בקרב גברים ונשים, ושני המינים רוצים ליהנות משיער חזק ובריא לאורך זמן. נזקים כאלה ואחרים בדרך כלל נגרמים כתוצאה מחשיפה ממושכת לתנאים כמו חוסר לחות, זיהום אוויר וכדומה. אם לא מטפלים בגורם שמחליש את השיער וגורם להתקרזלות, התוצאה הבלתי נמנעת תהייה נשירה ושיערות שבורות. היתרונות הרבים של מי הוורדים הופכים אותם למוצר מומלץ שיכול למנוע את המצב הזה, וגם כאן הפתרון המומלץ הוא פשוט בקבוקון קטן של מי ורדים. קחו אותו איתכם כשאתם יוצאים מהבית ובכל פעם שאתם מרגישים שהשיער שלכם הופך ליבש, רססו מעט מהנוזל על הקרקפת ומרחו אותו בעדינות על השיער. הטיפול הטבעי הזה ימנע שיער מקורזל, יחזק את השיערות שלכם ועשוי אפילו לעזור במניעת הופעת קשקשים.

8. מסייעים לטיפול בכאבי גרון

כשהייתי ילד קטן לא אהבתי את טעמם של מי ורדים משום שהוא הזכיר לי סירופ נגד שיעול, וכשהתבגרתי לא רק שלמדתי לאהוב אותו, אלא גם גיליתי שיש בין השניים עוד קווי דמיון! שתיית מי ורדים נחשבת לטיפול טבעי בכאבי גרון בתרבויות שונות, למשל בקרב אינדיאנים והודים, וגם לי היא עזרה מאוד בעבר. מאמר משנת 2011 מסביר שלא מדובר באמונות טפלות או באירועים מקריים, ושלמי ורדים באמת יש יכולת למתן את תופעות הלוואי הטורדניות של זיהומים ודלקות שונים, במיוחד בגרון ובקרב ילדים. נסו לצרוך מעט מי ורדים בפעם הבאה שיש לכם תחושת גירוי וחוסר נעימות בגרון, ותראו כיצד היא לאט לאט תתחיל להירגע.
יתרונות בריאותיים של מי ורדים: אישה משתעלת

9. בעלי תכונות אנטי אייג'ינג ומונעים קמטים

אנטי-אייג'ינג הוא למעשה שם של תחום שלם המוקדש לחקר האטה של תהליכי ההזדקנות שגורמים לעור שלנו להתקמט, לדלקות שונות להופיע ולעוד שלל תופעות לא רצויות אחרות. בהקשר לנושא הזה, מסמך רשמי של ממשלת פקיסטן מציין שמי ורדים מומלצים במיוחד לטיפול בעור מזדקן כדי למנוע נזק וקמטים. לאור נוגדי החמצון שיש בהם, זה לא מפתיע שאפשר לעשות זאת בעזרת שימוש חיצוני או הוספתם לתפריט השבועי בשלל הדרכים שתוארו לאורך הכתבה. בשורה התחתונה משמעות הדבר היא שמי ורדים יכולים לא רק להפוך אתכם לבריאים יותר, אלא גם לצעירים יותר!
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.