print header

המדינות שבהן מזדקנים בצורה הכי בריאה והכי פחות בריאה

  כל אחד רוצה להזדקן בלי להרגיש שהוא זקן, אך האם זה אפשרי? מתברר שכן, ויש מדינות שבהן זה טבעי לתושבים בזכות אורח החיים שלהם. במחקר שנערך על ידי המכון העולמי להערכת בריאות התבקשו הנחקרים לענות על שאלה פשוטה: "בן כמה אתה מרגיש שאתה?". "זוהי שאלה חשובה הן מבחינה תרבותית והן מבחינה כלכלית, שכן בעיות בריאותיות בגיל מבוגר מובילות לפרישה מוקדמת, כוח עבודה קטן יותר והרבה יותר הוצאות על תקציבי בריאות", כך מסבירה מובילת המחקר, אנג'לה צ'אנג. אתם מוזמנים להכיר את המחקר ואת תוצאותיו, כדי לדעת מה משפיע באמת על ההזדקנות שלכם במדינה שבה אתם חיים.
 
המדינות שבהן אנשים מזדקנים בצורה בריאה: ידיים של איש מבוגר אוחזות במקל

איך התבצע המחקר?

כדי לדרג את כל 195 המדינות שהשתתפו בסקר, המדענים השתמשו בנתונים שקשורים לנטל הגלובלי שיוצרות מחלות, אשר לפי ההערכות יכול לנבא עד כמה כל אוכלוסייה סובלת מ-92 מחלות שונות שקשורות לגיל ונכות, כמו איבוד זיכרון או כאבים כרוניים. לכל מדינה ניתנה תוצאה שמדדה את רמת הדעיכה בבריאות ככל שאנשים מזדקנים. כדי לחזק את ההשוואה, החוקרים קבעו גם את סוג המחלות שלפי הממוצע תוקפות בגיל 65; הם בדקו באיזה גיל בממוצע סובלים התושבים במדינות הנחקרות מאותן מחלות. לפניכם 5 המדינות המובילות בתוצאות – אלו שבהן המחלות שקשורות לזקנה תוקפות בגיל מבוגר יותר – ואחריהן תראו גם את 5 המדינות שהגיעו לתוצאות הנמוכות ביותר במחקר.

במקום 1 בהזדקנות בריאה – שווייץ

אזרחים קשישים בשווייץ הגיעו לתוצאות הגבוהות ביותר במחקר, מה שהכתיר את שווייץ כמדינה הבריאה ביותר בעולם. המחלות שתוקפות בממוצע בגיל 65 פגעו באוכלוסייה הקשישה שבשווייץ כ-11 שנים מאוחר יותר, כלומר רק בגיל 76 התושבים החלו לחוות מחלות שבשאר המדינות מגיעות בגיל מוקדם יותר.
 
הסיבות: בשווייץ יש מערכת בריאות מתקדמת, ולכל תושב יש גישה לקבלת טיפולים רפואיים איכותיים ומצילי חיים. יתרה מכך, מדובר באחת המדינות המאושרות ביותר בעולם, זאת לפי דו"ח האושר של הפורום הכלכלי העולמי משנת 2018הודות לתמיכה סוציאלית, תוחלת חיים גבוהה, החופש לחיות את החיים כאוות נפשך ורמת שחיתות נמוכה מאוד בממשלה, שווייץ היא במקום החמישי במדד האושר, ויש אינספור מחקרים שכבר קישרו בין אופטימיות ותחושת אושר לבין סיכון מופחת לסבול ממחלות.

במקום 2 בהזדקנות בריאה – סינגפור

כמו בשווייץ, גם בסינגפור אנשים מזדקנים בממוצע בגיל מאוחר יותר מאשר בשאר המדינות – רק בגיל 76 הם מתחילים לסבול מכאבים ומחלות שתוקפים אחרים כבר בגיל 65.
 
הסיבות: בסינגפור יש מערכת בריאות ציבורית/פרטית מיוחדת, שמדורגת במקום השישי במדד של ארגון הבריאות העולמי. ממשלת סינגפור מתערבת בהרגלי הבריאות של תושבי המדינה ומקימה תוכניות לעידוד הבריאות. למשל, תוכנית אחת עזרה להקים יותר מסעדות בריאות שגובות מחירים זולים, כך שהיצע המזון שקיים לתושב הסינגפורי מחוץ לביתו הוא רחב, בריא ונגיש יותר. בנוסף, ישנה תוכנית שמעניקה תמריצים כספיים לאזרחים שמגבירים את רמת הפעילות הגופנית שלהם.
המדינות שבהן אנשים מזדקנים בצורה בריאה: איש אסייתי מבוגר

במקומות 3 ו-4 בהזדקנות בריאה – דרום קוריאה ויפן

לפי המחקר, התושבים הוותיקים בדרום קוריאה וביפן מתלוננים על כאבים בגוף ומחלות שקשורות לזקנה בגיל 75 בממוצע – 10 שנים אחרי הגיל הממוצע בשאר מדינות העולם.
 
הסיבות: יפן ודרום קוריאה הן המדינות עם הרמה הנמוכה ביותר של השמנת יתר בקרב תושביה – רק 3-5% מהם סובלים מבעיה זו, בהשוואה למדינות אחרות בעולם המערבי שבהן הממוצע הוא 20%. ביפן ודרום קוריאה יש גם רמה נמוכה מאוד מהממוצע של תושבים שסובלים ממחלות לב וכלי דם, ככל הנראה בזכות התזונה שלהם, שכוללת דגים ומזונות מותססים. באוקינאווה שביפן התושבים הקשישים נשארים פעילים אפילו עד גיל 100, והמחוז נכלל ברשימת "האזורים הכחולים" שבהם אנשים מגיעים לתוחלת חיים גבוהה במיוחד.

במקום 5 בהזדקנות בריאה – איטליה

על אף החיבה של תושבי איטליה לסיגריות, הם מזדקנים לאט יותר מאשר בשאר מדינות העולם, כשמחלות שקשורות לזקנה מגיעות אל הקשישים שם רק בגיל 75 בממוצע – 10 שנים אחרי הגיל הממוצע בשאר העולם.
 
הסיבות: כמו בשווייץ, באיטליה יש מערכת בריאות יעילה מאוד ותושביה יכולים לקבל טיפולים מצילי חיים במחירים זולים יחסית. בנוסף לכך, התזונה הים-תיכונית המסורתית הנהוגה באיטליה אף היא מהווה חלק חשוב מהיכולת של תושביה לשמור על בריאותם לאורך זמן. איטליה היא גם ביתה של תנועת "המזון האיטי", שנלחמת במסעדות המזון המהיר בעזרת בישול ביתי והעדפה של איכות על פני נוחות; באיטליה לא רגילים לאכול בזריזות דבר מה כדי למלא את הבטן, אלא נהנים מכל ארוחה ולוקחים את הזמן, כך שמזון מהיר הוא לא חלק מהתרבות והמורשת שלהם.
המדינות שבהן אנשים מזדקנים בצורה בריאה: מאכלים בריאים למכירה בוויטרינה

במקום 1 בהזדקנות שאינה בריאה – פפואה גינאה החדשה

ישנו פער עצום בין רמת הבריאות של המקום הראשון ברשימה למקום האחרון, כשבפפואה גינאה החדשה, מדינה של 7 מיליון תושבים, יש 457% יותר סיכון לחלות ולסבול מנכות מאשר במדינות אחרות במערב, כמו למשל ארה"ב. תנאי הבריאות במדינה הזו כל כך נמוכים, עד שתוחלת החיים של תושביה היא בממוצע 61 שנים לנשים ו-56 לגברים, בהשוואה לגיל 81 ו-76 בהתאמה בארה"ב.
 
הסיבות: אף על פי שמדובר במדינה קטנה עם שלל משאבים טבעיים כמו זהב ונפט - תזונה לקויה היא הגורם מספר אחד למחלות בה. יתרה מכך, מערכת הבריאות של המדינה נמצאת בקריסה, כשלמוסדות הבריאות אין את הציוד והכלים הנדרשים כדי לטפל בבעיות הבריאותיות שמהן סובלים תושביה. אפילו מחלות שניתנות למניעה, כמו פוליו, נמצאות שם בעלייה, ואם לצטט את מומחה הבריאות מארגון הבריאות העולמי, ד"ר אנופ גורונג, "זה כאילו מישהו הצית טירה שעשויה מנייר, שכבר עולה באש בלאו הכי".
 

במקומות 2, 3, 4 ו-5 בהזדקנות שאינה בריאה – איי מרשל, ונואטו, אפגניסטן ואיי שלמה

למרבה הצער, האנשים המבוגרים במדינות האלה מפתחים בעיות בריאותיות 10-14 שנים לפני הגיל הממוצע 65. במילים אחרות, כבר בגיל 51 הם מרגישים כמו בני 65.
 
הסיבות: מערכת בריאות שלא מתפקדת, עוני וחוסר השכלה גורמים לתושבי המדינות האלה להזדקן מהר יותר. באפגניסטן האזרחים מקבלים הכי פחות השכלה מאשר בכל 5 המדינות שבתחתית הרשימה, כשבממוצע התושבים בה לומדים 2.7 שנים מחייהם במוסדות שונים להשכלה. עימותים פוליטיים הם אלו שבין השאר אחראיים לכך באפגניסטן, אך לא רק – גם שימוש רב בסמים מסוכנים הוא אחד האשמים, כשהוא קיים ברמה גבוהה בכל אחת מהמדינות שבתחתית הרשימה.

ואיפה ישראל במדד הזה?

אמנם אנחנו הישראלים לא נמצאנו כעם שלו רמת בריאות מיוחדת בכל הנוגע לזקנה, אך בהחלט יש ממצא אחד ששווה לציין במחקר הזה - אנחנו במקום התשיעי במדד הנטל הנמוך ביותר על המדינה, משמע הקשישים בישראל אינם מהווים נטל על שאר האוכלוסייה. זה אומר שעל פי תוצאות המחקר, שירותי הבריאות אצלנו עוזרים לספק לקשישים בישראל את הצרכים שלהם מבלי שיהיה צורך ליצור תקציב מיוחד וענקי עבורם, כשכל המדינות שהוזכרו במקומות הראשונים ברשימות שלמעלה מככבות גם הם גבוה במדד זה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.