print header

הנחיות חדשות על לחץ דם שחשוב להכיר

  יתר לחץ דם זה מצב שאמנם אינו מתבטא בתסמינים שיש לפנות בגינם לטיפול באופן מידי, אך העובדה שמדובר בבעיה כרונית גורמת לנזקים לאיברים פנימיים וכן לתחלואה ואף מוות כתוצאה מכך וגם בגלל מחלות כלי דם ולב. הסכנה של המצב הזה הביאה חוקרים ורופאים להגדיר גם מצב של "טרום יתר לחץ דם" כמצב מסוכן שיש לעקוב אחריו, והערכים שנקבעו עבורו השתנו לאחרונה לפי קווים מנחים חדשים של האיגוד הקרדיולוגי האמריקאי (American Heart Association). ההנחיות העדכניות עתידות לשנות את האופן בו בודקים ומטפלים באנשים שמוגדרים בקטגוריות החדשות, וחשוב להכיר את הערכים הללו כדי לדעת האם אתם נמצאים בקבוצת הסיכון של יתר לחץ דם.
 
הנחיות חדשות על לחץ דם: מכשירים לבדיקת יתר לחץ דם
 

יתר לחץ דם – מה היה עד כה?

לחץ דם מייצג את הלחץ המופעל על דפנות כלי הדם, וליתר דיוק העורקים, אשר נמדד בערכים של מילימטר כספית (mmHg). הערכים המספריים של לחץ הדם מורכבים מלחץ דם סיסטולי שהוא שיא הלחץ בעת התכווצות חדרי, הלב ולחץ דם דיאסטולי שמתרחש בעת ההרפיה של אותם חדרים. לחץ דם תקין, כלומר כזה שמעיד על לחץ סיסטולי ודיאסטולי תקינים, מוגדר כ-120/80 מ"מ כספית בעוד שיתר לחץ דם מוגדר כ-140-159/90-99 מ"מ כספית (יתר לחץ דם מדרגה 1) ו-160-100 מ"מ כספית (יתר לחץ דם מדרגה 2).
 
אנשים שהם חולים כרוניים, כמו חולי סוכרת וחולי מחלה כלייתית, מפתחים לרוב יתר לחץ דם שגורם לבעיות בכלי הדם. אנשים שסובלים מלחץ דם גבוה בלי מחלות רקע נמצאים גם הם בקבוצת סיכון ללקות במחלות שונות של כלי הדם והלב, ונוטלים לרוב תרופות כדי לטפל במצב. 
בין הקבוצה של הסובלים ביתר לחץ דם ובין אנשים שיש להם לחץ דם תקין, נמצאים אלו שמוגדרים בקבוצה של "טרום יתר לחץ דם" שהערכים המוגדרים עבורה הם 120-139/80-89 מ"מ כספית, ועד עתה לרוב הם לא היו צריכים טיפול מיוחד מלבד שינוי באורח החיים.
 

יתר לחץ דם – קווים מנחים חדשים

האיגוד הקרדיולוגי האמריקאי הוציא קווים מנחים חדשים שישפיעו על מיליוני אנשים ברחבי העולם, מפני שהם הגדירו מחדש את המצב של יתר לחץ דם. לפי ההנחיות החדשות, כל אדם שיש לו לחץ דם של 130/80 ומעלה מוגדר כסובל מיתר לחץ דם בקבוצה 1, ולחץ דם של 140/90 ומעלה מוגדר כחלק מקבוצה 2. פירוש הדבר הוא שאנשים שנחשבו בעבר כסובלים מטרום יתר לחץ דם מוגדרים כעת כסובלים מלחץ דם גבוה כרוני. בישראל הנושא נבדק וייתכן כי ההנחיות של האיגוד הקרדיולוגי האמריקאי ישפיעו גם על האופן בו מגדירים יתר לחץ דם גם במדינתנו. 
הנחיות חדשות על לחץ דם: איור של לב עם כלי דם שעוברים דרכו
לפי ד"ר קנת' ג'מרסון, פרופסור לרפואה פנימית ולחץ דם באוניברסיטת שיקגו, פירוש ההנחיות החדשות הוא שיותר אנשים יצטרכו לקבל תרופות לטיפול בלחץ דם עקב הכניסה שלהם לקבוצת הסיכון הזו. המטרה העיקרית של ההחלטה היא לעזור לכמה שיותר אנשים לקבל טיפול לפי ד"ר ג'מרסון, ובעקבות ההודעה על הקווים המנחים החדשים, זה אכן יהיה המצב עבור אנשים רבים. 
 
הקווים הללו לא באו בעקבות גחמה או רצון למכור יותר תרופות, אלא לאחר מחקר מקיף בן 3 שנים שמטרתו הייתה לבחון מה היה מצבם של אנשים שהוגדרו ככאלו שסובלים מטרום יתר לחץ דם. לאחר המחקרים הקליניים והבדיקות שבוצעו, הוחלט לשנות את הערכים שהיה נהוג לפעול לפיהם עד כה ולאפשר ליותר אנשים לקבל טיפול שמתאים להם ויכול להציל את חייהם. ההערכה היא שכ-14% אחוז יותר אנשים יצטרכו ליטול כעת תרופות כדי לטפל ביתר לחץ דם, ולמרות שלא מדובר באחוזים משמעותיים, אפשרות הטיפול באותם אנשים יכולה להציל חיים של מיליונים ברחבי העולם.
הנחיות חדשות על לחץ דם: איור על הערכים עבור ההגדרות השונות של לחץ דם

האם יש דרך טבעית לטפל ביתר לחץ דם?

אנשים רבים כיום מעוניינים לטפל בבעיות גופניות, לרבות לחץ דם, באופן טבעי וניתן לעשות זאת על ידי שינויים באורח החיים, כמו שינוי תזונה, התעמלות על בסיס קבוע והפחתה בצריכת האלכוהול. יתרה מזאת, ניתן לשלב בתזונה מספר מאכלים וצמחי מרפא שיכולים לעזור בשיפור המצב הודות לרכיבים הטבעיים שבהם שעושים פלאות בכל הנוגע ליתר לחץ דם. לחצו כאן כדי ללמוד אילו צמחים יכולים לעזור בטיפול ביתר לחץ דם.
 
יש גם מספר משקאות נפלאים שתוכלו להכין ולשתות בביתכם כדי ליהנות מיתרונותיהם הקשורים להפחתת יתר לחץ דם. גם כאן המפתח הוא שינוי תזונה ושילוב של רכיבים בריאים שמסייעים בשיפור המצב ובהורדת לחץ דם, ומחויבות לאורך זמן תעזור לשפר את המצב במידה ניכרת. לחצו כאן כדי ללמוד אילו משקאות יכולים לעזור בטיפול ביתר לחץ דם.
 
בכל מקרה שלא יהיה, חשוב להתייעץ עם רופא ולבדוק לחץ דם בצורה מדויקת כדי לדעת האם אתם נמצאים בקבוצת סיכון כפי שהוגדרה מחדש על ידי האיגוד הקרדיולוגי האמריקאי. טיפול במצבים של יתר לחץ דם יכול להציל חיים, ובעזרת שינויים חיוביים בהרגלים שלכם ומעקב אצל רופא מומחה, תוכלו להפחית את הסכנות הרבות שיתר לחץ דם מביא עמו, וליהנות מבריאות טובה לאורך זמן בלי לחשוש ממה שאורב מעבר לפינה. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.