print header

10 טיפים שיעזרו לכם ללמד את ילדיכם כיצד לנהל את זמנם

ניהול זמן נכון הוא אחד הדברים החשובים ביותר בעולם המודרני; פגישות, ישיבות, ניהול יומיומי של משימות שונות בעבודה ובבית ושאר מטלות הדורשות מאיתנו לחלק את הזמן שלנו בצורה נאותה מצריכים את יכולת זו. לפעמים הדבר מצליח עבורנו, ופעמים אחרות אנחנו חושבים לעצמנו: "הלוואי שידעתי לנהל את הזמן שלי בצורה טובה יותר". כדי למנוע מילדינו את התסכול הזה כאשר יגדלו, כדאי מאוד שנתחיל להנחיל ולהשריש בהם את חשיבותו של הליך ניהול זמן נכון כבר מגיל צעיר, ולא נחכה עד שיתבגרו, אז כבר יהיה קשה יותר לחנכם להרגלים משמעותיים אלו. במהלך הלמידה אנחנו צריכים להקנות לילדינו את מושגי הזמן ואת חשיבות הניהול שלו, ולוודא שהם הבינו את הדברים ויודעים ליישמם, כך שכאשר יתבגרו, הם יידעו כיצד לנהל את הזמן שלהם בצורה טובה ומדויקת יותר. כדי לעזור לכם בתהליך הזה אנחנו מזמינים אתכם לקרוא את 10 העצות המועילות שלנו.

1. הפכו את ניהול הזמן לחוויה

בעוד שאצלנו, המבוגרים, ניהול זמן קשור פעמים רבות ללחץ ולצורך לעמוד במשימות רבות, אנחנו צריכים להבין שאצל ילדים הדבר נתפס אחרת. הם עדיין לא מכירים את מושגי הזמן, וגם כשאנחנו מעוניינים להקנות להם הרגלים אלו, עלינו לשמור על תמימותם ולא להפכם ללחוצים כמותנו. לכן, התחילו את הליך הלימוד כחוויה מהנה, הכוללת משימות כגון משחק משותף ויצירת סיפורים שיבהירו לילדים את חשיבות הזמן.
 
בתחילת הלימוד, השתדלו להפוך גם את חווית ניהול הזמן שלכם לנגישה עבור הילדים, כך שיוכלו לצפות בה ולשאוב השראה, למשל: השתמשו בצבעי פנדה והוסיפו מדבקות צבעוניות כדי לסמן אירועים על גבי היומן שלכם, ואז הציגו אותם לילדים כדי ללמד אותם מהו יומן וכיצד מנהלים אותו, ושאלו אותם אם ברצונם גם לנהל יומן שכזה. הפכו משימות ביתיות פשוטות כגון צחצוח שיניים, נעילת נעליים או סידור ילקוט בית הספר למשחקים תחרותיים בהם המנצח הוא מי שמסיים ראשון ושומר על הזמנים. כמו בכל דבר שאתם מלמדים את ילדיכם, ככל שהליך הלימוד יהיה מהנה יותר עבורם, כך הדברים ייחרטו בזיכרונם טוב יותר.   

2. הדגימו לילדיכם כיצד מודדים זמן

בעוד שאנחנו כבר מנוסים ויודעים לרוב להרגיש מתי עברו 5 דקות, רבע שעה או שעה שלמה, לילדים לוקח זמן לפתח את החוש הזה, ומבחינתם הזמן הוא ממד בלתי מורגש, אפילו אם הם כבר יודעים לקרוא שעון ולהגיד לכם מה השעה. כדי לעזור ולעודד אותם לחוש בזמן, הציבו להם מסגרת מסוימת לפני כל מטלה אותה הם עומדים לבצע, אם זה התארגנות ליציאה מהבית, ביצוע שיעורי בית או התכוננות לשינה.
 
בשלבים הראשונים, אל תחששו להצטייד מראש בשעון עצר, קוצב זמן (טיימר) או בשעון מחוגים פשוט (אפשר גם דרך אפליקציית השעון בסמארטפון) ולהדגים לילדים כיצד פועלים לפיו. הראו להם מתי הם מתחילים את המשימה, הכריזו בפניהם כמה זמן עבר במהלכה, וכאשר הזמן שהקצבתם עומד בפני סיום, החלו לספור בקול לאחור "10...9..." ביחד איתם. נסו להקנות לדברים אופי של משחק, כי בסופו של דבר מטרתכם היא לא לגרום להם לחיות לפי השעון ולספור את הדקות, אלא אך ורק רק להקנות להם את מושג הזמן ולעזור להם להבין כיצד מרגישים אותו.
10 טיפים לניהול זמן נכון עבור הילדים: שעון מעוצב לילדים

3. צרו ביחד עם ילדיכם יומן אירועים משפחתי

יצירת יומן אירועים משפחתי משותף ביחד עם הילדים יכולה להיות חוויה מגבשת שתעזור לכם להבין יחדיו מה הם האירועים והמחויבויות שיש לכל אחד מבני הבית במהלך השבוע, ובנוסף תסייע לילדים לקלוט את ערכו של הזמן המשפחתי ואת החשיבות שבניהולו. המשפחה כולה צריכה להיות מעורבת יחד ביצירת היומן, כשכל בן משפחה יבחר צבע משלו כדי לסמן על היומן את האירועים והמשימות הפרטיים שלו, ובהחלטה משותפת בחרו גם צבע משפחתי, שיסמן את האירועים בהם מעורבת המשפחה כולה. צרו את לוח האירועים על נייר כרומו חלק או על כל נייר מחיק אחר שניתן בקלות לצייר ולצבוע עליו, והציבו אותו במקום מרכזי ונגיש בבית. הפעילות הפשוטה והמהנה הזאת תבהיר לילדים את הרעיון של סדר היום המשפחתי ומה צריך לעשות כדי לשמור עליו.  

4. היצמדו לזמני המשימות שקבעתם לילדיכם

לא נשקר, ברור שזה מפתה מאוד לתת לילדים עוד כמה דקות משחק כשאנחנו רואים שהם נהנים מכך, או לתת להם להמשיך ולעבוד על שיעורי הבית והלימודים גם אם כבר הגיעה שעתם ללכת לישון. אבל כאשר אתם מתחילים ללמד את ילדיכם על ניהול זמן, עליכם להיות צמודים ללוח המשימות שקבעתם ולעמוד באופן מדויק בזמנים, גם אם זה אומר לקטוע באמצע פעילות שהילד עושה ולעבור לפעילות הבאה שנקבעה ביומן שלו. דחיית פעילות, אפילו במספר דקות, יכולה לגרום לנסיגה בהבנת ניהול הזמן אצל הילד ולכן, בעיקר בשלבים הראשונים של הלימוד, הקפידו על סדר ודיוק בזמנים מבחינת ניהול המשימות. 
10 טיפים לניהול זמן נכון עבור הילדים: יד אוחזת בשעון על רקע אדום

5. אל תעמיסו על הילדים יותר מדי פעילויות

אחת הטעויות הנפוצות שאנו עושים בתור הורים זה לנסות לגרום לילדים שלנו להשתתף בכמה שיותר פעילויות מחוץ לבית לאחר שעות בית הספר והגן. הניסיון הזה עלול להסתיים בכך שלא רק לוח הזמנים של הילד יהיה עמוס, אלא גם לוח הזמנים של המשפחה כולה, שתצטרך להסתובב בין החוגים והפעילויות השונות כדי להביא ולהוציא את הילדים. אז עשו לכם ולילדיכם טובה והשתדלו להימנע מהעמסת יתר של פעילויות, רשמו אותם לחוג אחד או שניים לכל היותר וודאו שיש להם גם יום פנוי מחוגים ופעילויות מחוץ לבית במהלך השבוע.

6. קבעו לילדים זמן מוגדר לשיעורי בית ולפעילויות פנאי

הקפידו במהלכו של כל יום על קביעת זמן מוגדר עבור הילדים לשיעורי בית, ולצידו הקציבו להם גם מסגרת זמן פנויה עבור הדברים שברצונם לעשות. בזמן שהגדרתם עבור שיעורי הבית, הקצו עבור ילדיכם פינה שקטה שבה יוכלו להתרכז אך גם להיות מודעים לזמן. לאחר זמן שיעורי הבית, הקציבו עבור ילדיכם מסגרת זמן פנויה, שבמהלכה יעסקו בדברים שמעניינים ומרתקים אותם, אם זה משחק, קריאה או צפייה בטלוויזיה. זכרו להציב, בהסכמה עימם, מסגרת זמן ברורה לפעילויות הפנאי, ולמדו אותם כיצד לעמוד בה. כך הם יילמדו שניהול זמן לא עוסק רק בהכנות ליציאה מהבית או בסיומן של מטלות, אלא גם בהקצבתו של זמן מוגדר עבור דברים מהנים וכיפיים מבחינתם. 
10 טיפים לניהול זמן נכון עבור הילדים: ילדים קוראים בספר

7. העניקו לילדיכם פרסים ותגמולים עבור ניהול נכון של זמנם

כאשר הילדים מתחילים להפנים ולהראות שהם מבינים את כללי ניהול הזמן, מומלץ להתחיל להעניק להם פרסים ותגמולים קטנים, על בסיס יומי או שבועי, בתמורה לעמידה טובה בזמנים וניהול זמן נכון. שבו והחליטו על הפרסים בצורה משפחתית, ביחד עם הילדים. הדבר יעניק להם מוטיבציה ורצון להמשיך בדרך זאת. היו יצירתיים עם הפרסים שלכם, וכשניתן, נסו להפוך אותם לאירוע משפחתי. כך למשל, אחרי שבוע בו הילד התמיד בלוח הזמנים מבחינת שיעורי הבית והפעילות הלימודית שלו, תגמלו אותו ביציאה משפחתית משותפת לקולנוע, לסרט שהוא יבחר. כמובן שניתן לשלב גם פרסים יותר אישיים, כגון רכישה של מתנה מועדפת עליו, אבל מומלץ לקחת את הדברים לכיוון שבו תוכלו לבלות זמן איכות עם ילדכם.

8. השתמשו באמצעי ניהול זמן טכנולוגיים וידידותיים לילדים

בניגוד לימים עברו, אז היה לנו רק יומן מודפס בעל מראה אחיד, לוח שנה חסר צבע ושעון עצר עם צלצול מאיים, כיום קיים מגוון גדול של אמצעים ביתיים ידידותיים לילדים עבור סידור וניהול זמן. חלק מהאמצעים עדיין עובדים בשיטה הישנה, כלומר יומנים מודפסים, לוחות שנה, שעוני עצר וקוצבי זמן, אך כיום הם מעוצבים בצורה צבעונית ומושכת עין, כך שמומלץ להצטייד בכאלו ולהשתמש בהם כדי שהילד יתחבר אליהם.
 
חלקם האחר של האמצעים לניהול זמן הם מתקדמים וטכנולוגיים יותר, וכוללים אפליקציות ייחודיות לסמארטפון ולמחשב שיאפשרו לילדיכם לסדר ולנהל את הזמן שלהם בקלות ובנוחות, כפי שעושים היום גם מבוגרים רבים. אם הילד שלכם הוא חובב טכנולוגיה בהחלט כדאי לכם לתת לו להשתמש באמצעים הללו, אבל גם אם לא, מומלץ לבדוק אותם ולנסות ללמד את הילד שלכם כיצד להשתמש בהם.  
10 טיפים לניהול זמן נכון עבור הילדים: שעונים מקרטון תלויים על קיר

9. עזרו לילדים לפתח סדר עדיפויות

שלא כמו המבוגרים, אצל ילדים לרוב טרם קיימת תפיסה בנוגע לתעדוף משימות ומחשבה לטווח הרחוק. סביר להניח שכשילדכם יושב ושוקד על שיעורי הבית שלו הוא לא מתכונן ללימודי הדוקטורט שיעשה בעוד עשרים שנה, וכשהילדה הקטנה שלכם יושבת ומקשקשת על דף היא לא מכוונת לפתיחת תערוכה במוזיאון כשתגדל. ילדים מכירים בעיקר את סדר היום המוכתב שלהם - מה עושים עכשיו ומה נעשה אחר כך - ומתפקידנו ללמד אותם על פיתוח עצמאי של סדר עדיפויות ועל מחשבה לטווח ארוך. עשו זאת בכך שתסבירו להם מה היא החשיבות של כל פעולה שהם עושים במהלך היום, והרחיבו את דעתם בנוגע לסדר הפעילויות שאתם מכתיבים להם, למשל בנוגע לשאלות: למה אנחנו מצחצחים שיניים דבר ראשון לאחר שאנו קמים, מדוע חשוב להגיע לבית הספר בזמן ומה חשיבותן של שעות שינה נכונות. 
 

10. למדו את הילדים שליטה עצמית

בסופו של דבר ניהול זמן הוא בעל קשר ישיר לשליטה עצמית וליכולת האישית לדעת מתי יש לשבת ולהתרכז ומתי ניתן לשחרר מדברים ולעבור הלאה. עזרו לילדים ללמוד מהי שליטה עצמית על ידי כך שבשלבים המתקדמים של הלימוד תנו בידם את האחריות לנהל את לוח הזמנים לעצמם. שוחחו איתם והבהירו להם את היתרונות שבהתרכזות בעבודתם והתנהלותם העצמאית, במקום המעקב אחר ההוראות שלכם בלבד.
 
תנו לילדים להתנסות גם בהשלכות של ניהול זמן לא נכון עבור עצמם, והשתמשו בזה ככלי חינוכי, כדי להסביר וללמד אותם את הלקחים הנדרשים לחיים. מובן שגם לכם נדרשת שליטה עצמית אל מול הילדים, אז תנו להם דוגמה ואל תתפרצו ותצעקו עליהם במקרה שלא יצליחו לעשות את הפעולות נכון - יש להאזר בסבלנות.

מקור התמונות: woodleywonderworks

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.