print header

מידע חשוב על ביטוח לאומי שכל חייל משוחרר חייב להכיר

כל חייל משוחרר בישראל מוכרח להיות מבוטח בביטוח הלאומי ולשלם דמי ביטוח חודשיים. הבעיה היא שהמוסד לביטוח לאומי לא מעדכן את האזרח הטרי שעליו להתחיל לשלם את דמי הביטוח וגם אינו מודיע כשמתחיל להצטבר חוב, מה שיכול להוביל לקנסות בסכומים גבוהים מאוד שיהיה על המשוחרר החדש לשלם במוקדם או במאוחר. כהורים, יש לכם את האפשרות לקחת אחריות בעניין זה ולעדכן את ילדיכם על חובתם החדשה. בהמשך הכתבה תוכלו לקרוא על נהלי התשלום של המוסד לביטוח לאומי, להסביר אותם לילדיכם שהשתחררו מהצבא וכך לחסוך להם המון כסף. 
 
 
מידע על ביטוח לאומי
 
בזמן השירות בצה"ל משרד הביטחון משלם את דמי הביטוח הלאומי עבור החייל. לאחר השחרור, כשהאזרח הטרי מתחיל לעבוד כשכיר, דמי הביטוח מנוכים מהשכר שלו. במידה והוא מתחיל לעבוד כעצמאי או שאינו עובד כלל עליו להגיע לסניף ביטוח לאומי במקום מגוריו בכדי להירשם ולהתחיל לשלם את הסכום שנקבע על-פי חוק. בכדי להקל עליכם ולהסביר את התהליך הנדרש בצורה הטובה והנכונה ביותר, מומלץ שתכירו את סדר הפעולות שעל ילדיכם המשוחררים לעשות עם שחרורם מהצבא בהתאם לסטטוס שלהם מתוך 5 האפשרויות הקיימות:
 
1. עבודה כשכירים
כשעובדים כשכירים התשלום לביטוח לאומי מנוכה מהמשכורת, וככל שמרוויחים יותר הסכום לתשלום גבוה יותר. ייעצו לילדיכם לשמור את כל תלושי המשכורת שיקבלו בקלסר מסודר כדי שיוכלו להשתמש בהם בנוחות בעת הצורך.
 
אין טעם לגשת לביטוח לאומי מיד לאחר השחרור במידה וילדיכם עובדים בעבודה מסודרת. הזמן הנכון ביותר להגיע לסניף בעיר מגוריהם הוא לאחר חצי שנה בה הם מועסקים, בכדי להכריז שהם עובדים ומשלמים את הסכום הדרוש לביטוח לאומי. באפשרותם למלא את הטופס להצהרת עיסוקים מבעוד מועד בכדי לחסוך בזמן במוסד לביטוח לאומי.
 
במידה וילדיכם החליפו עבודה ובוצעה הפסקה של יותר מחודש בין עבודה לעבודה, יש לרשום את התאריכים הללו על דף ולהמשיך לאסוף את התלושים ממקום התעסוקה החדש. לאחר החודש הראשון במקום החדש יש לגשת לסניף ביטוח לאומי בכדי להכריז על מספר החודשים שהם לא עבדו בהם ולשלם אותם מכיסם. לשם כך יש להגיע עם הקלסר שמכיל את תלושי השכר ולצלם העתק שלהם (יש מכונת צילום בכל סניף ביטוח לאומי). באפשרותם למלא מבעוד מועד טופס דין וחשבון רב שנתי המכריז על התאריכים בהם עבדו המבוטחים ומתי היו בחופש, בכדי לחסוך זמן בביקור בסניף.
 
לאחר הסדר התשלום אין צורך לשמור על קשר עם ביטוח לאומי, אלא אם בוצעה הפסקה נוספת מעל לחודש מהעבודה הנוכחית. אז צריך לגשת שוב לסניף ולהסדיר את החוב, עקב סנכרון מאוחר של מחשבי ביטוח לאומי. 
 
מידע על ביטוח לאומי
 

2. עבודה כעצמאיים

בניגוד לעובדים שכירים שלא מוכרחים להגיע מיד עם שחרורם למוסד לביטוח לאומי, עובדים עצמאיים צריכים להגיע לסניף באזור מגוריהם עם שחרורם בכדי להסדיר את הסכום הנדרש בהתאם להכנסותיהם. הפרטים על התשלום נמצאים בסוף הכתבה. 

מידע על ביטוח לאומי
 

3. אבטלה

אם ילדכם השתחרר מהצבא ובחר שלא לעבוד, ובמקום ליהנות מכספי מענק השחרור, עליו לשלם מכיסו את מספר החודשים בהם לא עבד, לא כולל שני החודשים הראשונים בהם יש פטור מתשלום למשוחררים שאינם עובדים. כיום הסכום עומד על 167 ש"ח לחודש. לכן על האזרח הטרי לגשת למוסד לביטוח לאומי (אין צורך ללכת מיד עם השחרור, אפשר לחכות עד חצי שנה), לבקש לשלם את החוב שהצטבר ולהמשיך לעשות זאת בכל חודש עד שיתחיל לעבוד כשכיר או כעצמאי. חשוב לציין שלא ניתן לחתום אבטלה עם השחרור מצה"ל, אלא רק לאחר 360 ימי עבודה. (במידה וילדכם סיים את שירותו הסדיר, יש להחשיב בתוך 360 הימים, 180 ימי שירות סדיר).  הפרטים על התשלום נמצאים בסוף הכתבה

מידע על ביטוח לאומי
 

4. טיול בעולם

חיילים משוחררים רבים נוהגים לצאת לטיול גדול בעולם, ללא ידיעה מתי הם ישובו. ראשית, חשוב לדעת שטיול מחוץ לארץ לא פוטר את ילדיכם מתשלום למוסד לביטוח לאומי. כל עוד הם לא מהגרים למדינה אחרת עליהם לשלם כ-167 שקלים בחודש. במידה והטיול בעולם לא אורך יותר מחצי שנה ניתן להסדיר את התשלום עם החזרה לארץ.

היעדרות ממושכת של יותר מחצי שנה דורשת הגעה לסניף של המוסד לביטוח לאומי לפני הנסיעה, מכיוון שלאחר זמן זה מתחילים להצטבר קנסות. על החייל המשוחרר להגיע לפני הטיול למוסד לביטוח לאומי שבעיר מגוריו, לדווח על הטיול הקרוב ולבקש למלא טופס ולשלם את החודשים הללו.

חשוב לציין שבמידה והמידע הזה הגיע אליכם לאחר שילדכם טס, תוכלו להסדיר בעצמכם את התשלומים בסניף הקרוב למקום מגוריכם ולעדכן אותם עם שובם על הסכום ששולם. הפרטים על התשלום נמצאים בסוף הכתבה. 

מידע על ביטוח לאומי

5. סטודנטים

על אף המנהג השכיח לטוס לטיול ארוך אחרי הצבא, ישנם אזרחים טריים שמעדיפים להתחיל ללמוד עם שחרורם. לכן עליהם לדעת שבמידה והם אינם עובדים בזמן זה, אין להם פטור מהתשלום. ילדכם צריך לגשת למוסד לביטוח לאומי (רצוי לגשת לפני שעוברת חצי שנה, בכדי לא לצבור קנסות) ולהכריז שהוא סטודנט ללא מקור הכנסה. לאחר מילוי הטפסים, עליו להסדיר את התשלום, שנכון להיום עומד על סכום של 124 ש"ח. הפרטים על התשלום נמצאים בסוף הכתבה.

מידע על ביטוח לאומי
 

 

 

פרטי אפשרויות התשלום:

  • את התשלום אפשר לבצע בכרטיס האשראי באתר האינטרנט או במוקד טלפוני ארצי שמספרו 04-8812345.
  • ניתן לשלם גם באמצעות פנקס המקדמות שנשלח בדואר, דרך בנק הדואר.
  • אפשרות נוספת היא באמצעות הוראת קבע בבנק.
  • יש לוודא שהמוסד לביטוח לאומי אכן מקבל את הכסף שלכם בכדי שלא יצטברו חובות וקנסות, על אף שבוצע תשלום, וזאת עקב חוסר סנכרון ישיר בין המערכות שלהם לתשלומים שלנו.

בסיכומו של דבר, לא מעט חיילים משוחררים מגלים לאחר מספר שנים שיש להם קנס גבוה בביטוח לאומי שהם לא ידעו עליו כלל, ואין להם שום דרך להתחמק מהתשלום. אי ידיעץ החוק אינה פותרת מעונש ולכן חשוב להגיע במהירות האפשרית להסדיר את החוב. כמובן שעדיף למנוע זאת ולגשת לטפל בחיובים לביטוח הלאומי עם השחרור, תוך כדי מעקב קבוע ומסודר. חשוב לציין שאם עברו מספר שנים והצטבר קנס, אפשר לבקש מהפקיד בביטוח לאומי שיקצץ ממנו ולשלם את הסכום המקורי או למלא טופס שמבקש להסיר את הקנס שהצטבר.

 
מקור התמונות: Israel Defense Forces  Ben Raynal  Ohio University Libraries  Juan Pablo Olmo  eyesogreen  Jonno Witts

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו