print header

ממה להימנע ומה לעשות כדי ליהנות משנת לילה ערבה

שנת לילה טובה חשובה למצב הרוח, רמות האנרגיה והבריאות הכללית שלנו, אך היא תלויה בעיקר במנהגים שלנו לפני שאנחנו הולכים לישון. אנשים שסובלים מבעיות שינה לרוב מבצעים באופן קבוע לפחות את אחד מהסעיפים הבאים, ואם אתם מרגישים שאתם מתעוררים בכל בוקר לא רעננים כמו שאתם אמורים להיות, יתכן שגם אתם חוטאים באחד מהם. כדי לדאוג שתהיה לכם שנת לילה ערבה, דאגו להכיר את 8 המנהגים שמונעים אותה, ואם אתם כבר רגילים לאחד מהם, מומלץ שתכירו את הטיפים כיצד להימנע מהם ולספק לעצמכם שינה טובה ונעימה.

שינה טובה
 

1. אל תיקחו את הכדורים הלא נכונים

פעמים רבות כשאנו חולים, אנחנו שוכבים במיטה עם אף סתום שמונע מאתנו להירדם בנחת כמו שהיינו רוצים. בדרך כלל אנחנו קמים ונוטלים כדור שיעזור לנו להיפטר מהמצב, אך לרוע המזל הכדורים שפותחים לנו את האף בדרך כלל מכילים את החומר הפעיל פסאודופדרין (Pseudophedrine), אשר מעורר את הגוף ובעצמו ומונע מאתנו את האפשרות להירדם.

אז מה כן לעשות?

אם אתם חייבים ליטול תרופות, בקשו מהרופא כאלה שלא מפריעות לשינה שלכם ושאמורים לפעול במהלך הלילה. בדרך כלל אלו יהיו תרופות שכוללות גם אנטיהיסטמינים, אשר ידועים בכך שאחת מתופעות הלוואי שלהן היא שהן מרדימות.

שינה טובה

2. אל תשבו מול המחשב או הסמארטפון

נמצא במחקרים כי חשיפה לאור כחול שנובע ממסך המחשב, הטאבלט והסמארטפון בשעות הלילה מדכא את רמות המלטונין שבגוף, וכך המכשירים האלקטרוניים גורמים לנו לסבול משכיבה במשך שעות במיטה ללא היכולת להירדם. במקרה שכזה רבים מאתנו נתפתה להשתמש בסמארטפון עד שנצליח להירדם, וכך אנו מכניסים את עצמנו למעגל אכזרי שאינו נגמר. בנוסף לאי היכולת להירדם, השינויים שמתרחשים בשעון הביולוגי של הגוף בשל האור הכחול מעלים גם את הסיכון לסבול מהשמנת יתר.

אז מה כן לעשות?

הגבילו את השימוש במחשב ובמכשירים הניידים למשך השעה שלפני שעת השינה שלכם. אם אתם חייבים להשלים עבודה שטרם סיימתם על המחשב, כוונו לעצמכם שעון מעורר לשעה אחת לפני השעה שבה אתם רגילים לקום. אתם תקומו רעננים יותר בשל שנת הלילה הטובה ותעבדו בצורה יעילה יותר מאשר רגע לפני השינה.

שינה טובה
 

3. אל תתרחצו במים חמים

נכון, טבילה במים חמים היא מרגיעה ולפעמים עשויה לעזור להירדם, אך כל זה בתנאי שאתם הולכים לישון בתוך האמבטיה ולא נכנסים למיטה ישר אחריה. במהלך הלילה הטמפרטורה של הגוף שלנו מתחילה לצנוח כשעתיים לאחר שנכנסנו למיטה. מקלחת חמה גורמת לטמפרטורה של הגוף שלנו לעלות בצורה חדה ולאחריה לרדת לאט לאט, והירידה ההדרגתית הזו עוד לפני שנרדמתם מונעת מהגוף שלכם להיות בטמפרטורה המתאימה לשינה.

אז מה כן לעשות?

תזמון הוא המפתח. אם אתם נהנים ממקלחת עם מים חמים, ערכו אותה לפחות שעה לפני שאתם הולכים לישון, כך שגופכם יוכל לחזור לטמפרטורה המתאימה לשינה כשתיכנסו למיטה.

שינה טובה

4. אל תשתו קפאין

הסעיף הזה ברור מאליו, הרי קפאין הוא חומר מעורר, אך כדאי מאוד שתדעו שמומלץ שלא לשתות קפאין בכל צורה שהיא 6 שעות לפני השינה אם ברצונכם ליהנות משנת לילה טובה. אל תחשבו שרק קפה הוא הדבר שעליכם להיזהר ממנו, משום שגם התה שאתם שותים מכיל קפאין, לעתים אפילו בריכוזים גבוהים יותר משיש בכפית אחת של קפה. כמו כן יש להימנע ממשקאות ממותקים המכילים קפאין כמו קולה, ואפילו ממאכלים שעשויים להכיל אותו כמו שוקולדים מסוימים.

אז מה כן לעשות?

תה הוא משקה מצוין שעוזר לגוף ולנפש להירגע, אך מומלץ שלא לשתות את שקיות התה השחור הרגילות והפשוטות. במקום זאת, העדיפו חליטת תה צמחית שאינה מכילה קפאין. תוכלו לוודא זאת על גבי האריזה, עליה אמור להיות רשום כי המוצר אינו מכיל קפאין.

שינה טובה

5. אל תתלוננו באוזני מישהו אחר

אם מישהו בעבודה העיר לכם איזו הערה חצופה, שמרו את מה שיש לכם להוריד מהחזה למהלך היום שאחרי. אם תחזרו לאירועים שהסעירו אתכם במהלך היום, אתם תסערו שוב והמוח שלכם לא יפסיק לחוג סביב הנושא במשך שעות. הלחץ שתצברו לפני השינה אפילו גורם לעיכוב שינה שעונה לשם "פאראסומניה".

אז מה כן לעשות?

נסו לשמור על רוגע ושלווה במהלך השעה שלפני השינה, והימנעו משיחות שעלולות להסעיר או להלחיץ אתכם. קריאת ספר עשויה לעזור להעסיק את המוח גם אם הוא כבר נסער, כך שזהו פיתרון שיכול להציל אתכם גם אם נכנסתם למצב הזה וברצונכם לצאת ממנו.

שינה טובה

6. אל תיכנסו למיטה על בטן מלאה

אין כמו שנת צהריים אחרי ארוחה דשנה שמרדימה אותנו בשנייה, אולם אם אתם מצפים לשנת לילה ארוכה וטובה, מומלץ שלא תנסו את הדרך הזו משום שהיא פשוט לא תעבוד כמו שאתם מצפים. במחקרים שונים נמצא כי שינה על בטן מלאה עשויה לגרות את גלי המוח בצורה כזו שהיא תגרום לכם לסיוטים. במחקר אחד אפילו נמצא כי ככל שהאוכל שאתם אוכלים פחות בריא, כך תסבלו יותר מחלומות לא נעימים וסיוטים, לכן לא מומלץ לאכול 3 שעות לפני שאתם הולכים לישון.

אז מה כן לעשות?

אפשר לשתות תה חם שירגיע את הבטן, אולם מומלץ לדאוג לשתיית חליטה ללא קפאין. אם הרעב משתלט עליכם ואינכם יכולים להחזיק את עצמכם, דיאטנים ממליצים לקחת ביסים קטנים וללעוס את המזון 15 פעמים כדי לא להרגיש מלאים וכדי שהקיבה שלכם לא תצטרך לעבוד יותר מדי קשה בעיכול המזון. 

שינה טובה
o5com

7. אל תשתו הרבה מים

חשוב לשתות כוס של מים לפני שהולכים לישון, אך גם הכוס הזו צריכה להיות כוס קטנה של מים שתרענן את הגרון ולא כוס גדולה שתגרום לכם לגמוע 10 לגימות. אם אתם נוהגים לקום במהלך הלילה לשירותים, כנראה שזו הסיבה שעליכם להימנע ממנה. במצב שכזה אתם תקועים בין הפטיש לסדן: או שתישארו במיטה ותסבלו משלפוחית לוחצת מציקה או שתקומו לשירותים ותתקשו להירדם בחזרה. כך או כך, כדאי להימנע מהמצב.

אז מה כן לעשות?

דבר ראשון, דאגו לשתות מספיק מים במהלך היום. בין אם אתם שותים לפני השינה או לא, ודאו שאתם הולכים לשירותים לפני השינה כדי שהשלפוחית שלכם לא תעיר אתכם במהלך הלילה ותכריח אתכם לקום.

שינה טובה

8. אל תעשנו סיגריות

את הסעיף הזה מומלץ לאמץ לכל החיים, אך בייחוד לפני השינה אם ברצונכם לישון כמו שצריך. אנשים רבים נוהגים לעשן כדי להירגע, אך הניקוטין שבסיגריות הוא חומר מעורר. לא רק זה, ההתמכרות לניקוטין עשויה אפילו לגרום לכם להתעורר במהלך הלילה או מוקדם יותר בבוקר רק משום שהגוף שלכם "צריך" אותו. הדבר הגרוע ביותר שאתם יכולים לעשות במידה ואינכם נרדמים זה ללכת ולעשן סיגריה ולחזור למיטה – היא לא תעזור לכם להירדם, רק תזיק לנסיונות.

אז מה כן לעשות?

הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות כמובן הוא להפסיק לעשן, אך אם אינכם יכולים לעשות זאת, מומלץ שתנסו להימנע מכך לפני השינה. זה אולי ישמע מגוחך, אך קיסם שיניים בפה למשך כמה דקות יכול בעצמו להעביר את החשק הפסיכולוגי לסיגריה. נסו גם לדחות את הסיגריה של הבוקר עד לשעה אחרי שהתעוררתם על מנת שתוכלו להרגיל את גופכם שלא להתעורר בשעת בוקר מוקדמת רק עבורה.

שינה טובה
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו