maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

16 אמונות המוטעות בנוגע לקרם ההגנה

הקיץ כבר כאן, ואיתו חוף הים, הבריכה והשמש החזקה. כולנו יודעים שחובה להשתמש בקרם הגנה כדי להגן על עצמנו מפני קרינת השמש המסוכנת, אך עדיין קיימות אמונות רבות, חלקן מוטעות, לגבי השימוש בקרם ההגנה. בכתבה הבאה תוכלו לגלות את כל האמת שמאחורי האמונות המוטעות על קרם ההגנה.

 
שיזוף
Lykaestria
1. השיזוף מגן עלינו מפני קרינת השמש
האמת: האמונה הרווחת היא כי השיזוף מגן עלינו מפני קרני השמש. אמנם יש אמת באמונה כי עור שזוף מגן עלינו מפני השמש, כיוון שהחשיפה לשמש גורמת לגוף לייצר יותר מלנין, הוא הפיגמנט הכהה שבעור, אך פיגמנט זה מיוצר רק כאשר קיימת כבר פגיעה בעור. המלנין אכן מגן מפני קרינת השמש, אך הוא מגן על העור ברמה של SPF 4, כלומר, רמה נמוכה מאוד.
 
 
2. אנשים בעלי גוון עור כהה מוגנים מפני השמש
האמת:  גופם של אנשים בעלי עור כהה מייצר יותר מלנין באופן טבעי, ופיגמנט זה אכן מגן על העור, אך הם חשופים לסכנת הקרינה לא פחות מאשר אנשים בעלי עור בהיר. יש הטוענים כי בעלי גוון העור הכהה נמצאים בסכנה אף יותר גדולה, כיוון שרוב חייהם לא הקפידו להיזהר מפני קרינת השמש, הגורמת לנזק מצטבר.
 
 
3. מי שאינו משתזף אינו חשוף לסכנת הקרינה
האמת: רוב האנשים נוהגים להשתמש בקרם הגנה רק כאשר הם יוצאים לים או לבריכה, וגם אז רק כאשר הם מתכוונים לשכב בשמש ולהשתזף, אך האמת היא שאנו חשופים לשמש כל זמן שאנו בחוץ, בין אם אנחנו נוהגים, מטיילים או אפילו רק יושבים ליד החלון. כל חשיפה לשמש, גם הקצרה ביותר, פוגעת בעורינו.
 
 
4. אדם שנחשף לשמש רבה בגיל צעיר, מוגן מפני פגיעה כיום
האמת: יש המאמינים כי חשיפה לשמש בגיל מוקדם שורפת את העור והופכת אותו לחסין מפני פגיעה נוספת, זוהי אחת הדעות המוטעות ביותר. תאי העור מחדשים את עצמם כל הזמן, גם אם נשרפתם בשמש לפני חצי שנה, העור שלכם היום עדיין יהיה פגיע. יש לשמור על העור שלנו מפני קרינת השמש לאורך כל החיים, ממש כמו שחשוב לשמור על כושר במשך כל החיים.

שיזוף

Johntex
5. אין צורך בקרם הגנה בימים מעוננים
האמת: האמת היא פשוטה מאוד. אם קרני השמש לא היו חודרות את מעטה העננים, הימים בחורף היו חשוכים ממש כמו הלילה. לפחות 80% מקרני השמש חודרים דרך העננים ומגיעים עד אליכם. יש להשתמש בקרם הגנה בכל ימות השנה, גם בימי החורף המעוננים.
 
 
6. קרם הגנה עמיד בפני מים מחזיק במשך כל היום
האמת: ישנם שני סוגים של קרם הגנה עמיד בפני מים, הסוג המסומן ב-40, והסוג המסומן ב-80. המספרים מסמנים את מספר הדקות שהקרם מחזיק תחת המים או בזמן הזעה, אחרי שעוברות 80 דקות, לדוגמה, יש למרוח שכבה נוספת של קרם הגנה.
 
 
7. אנשים מסויימים אלרגיים לקרם הגנה
האמת: ברוב המקרים, אלרגיה לקרם הגנה היא למעשה אלרגיה לאחד המרכיבים בו. במקרה ואתם חווים תגובה אלרגית לשימוש בקרם הגנה, נסו להחליף את הסוג בו אתם משתמשים ומרחו כמות קטנה שלו כדי לבחון את תגובתכם. אם אתם מתקשרים למצוא קרם הגנה המתאים לכם, התייעצו עם רופא העור שלכם.
 
 
8. קרם ההגנה לא באמת עובד
האמת: אם אתם משתמשים בקרם הגנה ועדיין נשרפים או משתזפים, כנראה שאינכם מורחים כמות מספקת, זקוקים לקרם הגנה בעל מקדם הגנה גבוה יותר, או לא מורחים את קרם ההגנה חצי שעה לפני היציאה לשמש. שימו לב להנחיות השימוש לפני שאתם ממהרים לשפוט את טיב המוצר.

שיזוף

Peter Dutton
9. אי שימוש בקרם הגנה עוזר לגוף לקלוט ויטמין D
האמת: הגוף האנושי מייצר ויטמין D כאשר הוא חשוף לקרני השמש, אך ניתן להשיג את כל הויטמין D הדרוש לנו מהמזון אותו אנחנו אוכלים, בהנחה ואנו מקפידים על תזונה מאוזנת. גם אם אתם מתעקשים לקבל את הויטמין D שלכם באמצעות חשיפה לשמש, רופאי העור טוענים כי חשיפה של 10 דקות ביום היא מספיקה בהחלט.
 
 
10. קרם ההגנה מכיל חומרים מסרטנים
האמת: מחקרים מסויימים הוכיחו כי הכימיקל אוקסיבנזון, המשמש בקרמי הגנה שונים, עלול לגרום לסרטן. האמת המלאה היא שהמחקרים בוצעו על עכברי מעבדה והשפעה דומה לא נצפתה בבני אדם, בנוסף, הכמות של הכימיקל אליה נחשפו עכברי המעבדה היא גדולה פי כמה מונים מהכמויות אליהן נחשפים בני האדם, גם לאחר שימוש של שנים בקרם הגנה. אם אתם מתעקשים להימנע מחשיפה לכימיקל, ניתן להשיג גם קרם הגנה נטול אוקסיבנזון.
 
 
11. יש להשתמש בקרם הגנה רק כשהשמש נמצאת בשיא הגובה
האמת: בין השעות 10 בבוקר ל-2 בצהריים השמש נמצאת בשיא הגובה שלה וקיימת סכנה מקרני UVA וגם מקרני UVB, הגורמות לשריפת העור ולכמה סוגי סרטן. אם נימנע מחשיפה לשמש בשעות אלה, נימנע מקרני ה-UVB, אך בשאר השעות עדיין נהיה חשופים לקרני ה-UVA, הגורמות להזדקנות העור ולסוגי סרטן נוספים. כל חשיפה לשמש, בכל שעה, היא מסוכנת.
 
 
12. ככל שמקדם ההגנה עולה, כך עולה גם רמת ההגנה
האמת: יש אמת באמונה זו, ככל שמקדם ההגנה, הנקרא גם SPF, הוא גבוה יותר, כך קרם ההגנה יעיל יותר, אך האמת המדוייקת היא שככל שמקדם ההגנה עולה, כך ההבדל בין הקרמים השונים קטן. כלומר, אם מקדם הגנה בעל SPF 30 מגן על העור ב-96%, מקדם הגנה בעל SPF 90 מגן על העור ב-99%. ההבדלים המינוריים הם משמעותיים רק לבעלי עור רגיש במיוחד.

שיזוף

Eliya
13. קרם ההגנה חוסם 99% מקרני השמש
האמת: הטענה כי קרם ההגנה חוסם 99% מקרני השמש היא נכונה אך ורק בתנאי מעבדה. בעולם האמיתי, סביר יותר להניח כי קרם ההגנה הוא פחות יעיל מהמצויין על האריזה. בכל מקרה, כדאי להצטייד גם בחולצה עם שרוולים ארוכים וכובע רחב שוליים ולהקפיד על ישיבה בצל.
 
 
14. קרם ההגנה לא מתקלקל לעולם
האמת: קרם ההגנה מוגדר כתמרוק, לא כתרופה, ולכן החובה לציין את תאריך התפוגה שלו חלה רק לאחרונה. למרות החובה, המספר המצויין על האריזה לא מציין את התאריך המדוייק בו המוצר כבר לא יהיה יעיל יותר מקרם עור רגיל, אלא רק את מספר החודשים בהם המוצר ישאר יעיל. על האריזה תמצאו ציור קטן בצורת אריזה פתוחה ועליה מספר. אם המספר המצויין הוא M24, זה אומר שקרם ההגנה ישאר יעיל ל-24 חודשים לאחר פתיחת האריזה.
 
 
15. תכשירים בעלי קרם הגנה גבוה מתאימים גם לתינוקות
האמת: שני הסוגים העיקריים של קרם הגנה הם קרם הגנה כימי וקרם הגנה פיסיקלי. הקרם הכימי מכיל תרכובות אשר בולעות את קרני השמש ולא מאפשרות לו לחדור אל העור והקרם הפיסיקלי פשוט יוצר "אפקט מראה" אשר מחזיר את קרני השמש. הקרם הפיסיקלי משאיר שכבה לבנה שאינה אסטתית על העור, ולכן לא נעשה בו לרוב שימוש במבוגרים, אך לתינוקות בעלי עור רגיש מומלץ דווקא כן להשתמש בקרם ההגנה הפיסיקלי,  שהוא גם פחות אלרגני.
 
 
16. ככל שהקרם יקר יותר, כך הוא מגן על העור טוב יותר
האמת: אמנם ניתן לקנות קרם הגנה של יצרנים שונים ובעלויות שונות, אך הרכב הקרם הוא זהה בכל אחד מהמותגים. ההבדל היחידי בין הקרמים הוא בבסיס הקרם, כלומר, קרמים של מותגים מסויימים עשויים להריח טוב יותר או להכיל תוספות שונות, אך יעילותו של קרם ההגנה נשארת אותו הדבר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו