print header

טיפים מקוריים שיעזרו לכם להגן על הילדים מהשמש

 
יציאה לפעילויות מחוץ לבית כמו משחק עם חברים, בילוי בגינה או יום כיף בבריכה, הם חלק מהנה בשגרת יומם של ילדים רבים. עם זאת, עורם הרגיש של ילדים נפגע בקלות וחשיפה מוגזמת לקרני השמש, בייחוד בגיל הרך, עשויה להוביל לאדמומיות, כוויות ואף סיכון מוגבר לסרטן העור. הבעיה עמה נתקלים הורים רבים המשתדלים להגן על עורם של ילדיהם באמצעים שונים, היא התנגדות הילדים למריחת קרם הגנה, העדפתם להוריד את הכובע ברגע בו הם מגיעים אל מגרש המשחקים, בילוי בחלק השמשי של החצר על פני החלק המוצל ועוד. מטרת הטיפים הבאים היא להתמודד עם בעיות אלה באמצעות לימוד הילדים להיות חכמים בשמש בדרכים מעשירות ומגוונות, בדגש על האופן בו ניתן ליהנות בחוץ גם בזמן שהם מגנים על עצמם.
 
ילדים חכמים בשמש
 
 
1. אפשרו לילדיכם לבחור את המוצרים המועדפים עליו
 
ילדים יכולים להירתע ממריחת מקדמי הגנה מהשמש בשל מרקם שאינם מכירים, הריח שלהם או אפילו הצבע. כיוון שפעמים רבות הם נפגשים עם המוצר רק בשלב המריחה עצמו, הם עלולים לחוש לחץ ובלבול, ולכן לסרב לשתף פעולה עם התהליך. הימנעו מהמצב והכירו לילדים את המוצרים מראש. במידה ויש ברשותכם מספר תכשירים שונים להגנה מפני השמש שמתאימים לעורם הצעיר של ילדים, אפשרו להם לבחון אותם: תנו להם להריח וגם למרוח מעט מהנוזל על עצמם אפילו אם אינם עומדים לצאת מהבית. בדקו איתם איזה מהתכשירים הם מעדיפים, והשתמשו בו בפעם הבאה. אם אתם עומדים לרכוש תכשיר חדש קחו את הילד יחד אתכם לחנות, ואפשרו לו לבחור את התכשיר המועדף עליו מבין 2-3 סוגי מקדמים שתבחרו בהתאם לאלו שנמצאו מתאימים לגיל ולסוג העור שלו.
 
ילדים חכמים בשמש
 

הדבר נכון גם אם אתם מעוניינים לרכוש בגד ים או כובע. ערבו את הילדים בתהליך בחירת הדגם, הצבע, והדמויות או הציורים המופיעים על המוצר. גם אם הילד מעדיף שלא לחבוש כובע ביומיום, ייתכן שכובע עם הדמות המצוירת האהובה עליו, יגרום לו לשתף פעולה (זכרו כמה קשה לחלק מהילדים להיפרד מתחפושת הפורים האהובה, למשל). בנוסף, אפשרו לילד לקשר בין תהליך רכישת המוצר והשימוש בו, לבין הפעילות המהנה שקשורה אליו. הציפייה לטיול או לביקור בבריכה, תהפוך את ההכנה לנעימה יותר.

2. ערכו יחד ניסויים להמחשת נזקי השמש
 
הבילוי בשמש הוא מהנה ונעים, אבל קרני השמש החמות עשויות להשפיע עלינו ולגרום להתייבשות, אדמומיות ועוד. הניסויים הפשוטים הבאים שתוכלו לעשות בסיוע ילדים צעירים, יכולים לעזור לכם להמחיש להם בצורה יפה את התשובות לשאלות כיצד יכולה השמש להזיק לעורנו, ובאיזה אופן מסייעים לנו תכשירי ההגנה.
 
א. הראו כיצד יכולה השמש לייבש את עורנו ולהזיק לו
קחו שני תפוחים וחתכו אותם לטבעות. תנו לילדים להשחיל את טבעות התפוח הראשון על חבל, ותלו אותו במקום חשוף לשמש. אם אין ברשותכם חבל מתאים, אפשרות נוספת היא לתלות את טבעות התפוחים באמצעות אטבים על חבל הכביסה. את טבעות התפוח השני שימו בעזרת הילד במקום מוצל בבית. חזרו אל הניסוי שלכם בערב, ותנו לילד לבחון את ההבדלים בין התפוחים. שאלו אותו מה המסקנות שלו. 
 
ילדים חכמים בשמש
 
 
ב. הדגימו כיצד מסייעים תכשירי ההגנה לגופנו להתגונן מפני השמש
 
קחו נייר שחור ותכשיר הגנה (לצורך ניסוי זה יש צורך להיעזר בקרם ולא בתרסיס). קפלו את הנייר באמצע ויישרו אותו. אפשרו לילד לשים טיפה קטנה של קרם הגנה על צדו האחד של הנייר, ואז למרוח אותו באופן שווה על גבי הצד הזה, מבלי לחצות את קו הקיפול. הניחו את הנייר במקום חשוף לשמש, וחזרו אליו לאחר מספר שעות. תוכלו לראות שהנייר בצד שבו היה מרוח הקרם (שבמידה ותמרחו שכבה דקה ממנו תוכלו לראות כיצד לאחר מספר שעות הוא כמעט ונעלם) נותר שחור, בעוד שהצד השני שללא הקרם - דהה. ניתן ליצור צורות באמצעות קרם ההגנה על חציו האחד של הדף, מנת לראות את הגבולות בצורה ברורה יותר.
 
ילדים חכמים בשמש
 
 
3. הוסיפו פן אישי למוצרי ההגנה של הילד
 
הטיפ הזה יעיל גם כאשר מדובר בילד אחד, וגם עבור כמה ילדים. במקום להשתמש במיכל קרם אחד עבור כולם, רכשו בחנויות "עשה זאת בעצמך" מיכלים קטנים ופשוטים בצבע לבן. אפשרו לכל ילד לקשט את המיכל שלו באמצעות מדבקות שם, צבעים וטושים, ולאחר שהיצירה מתייבשת, שימו בתוך כל מיכל תכשיר הגנה לשימושו של כל ילד. הפעילות הזו תעזור לכל אחד מהילדים להרגיש שמדובר ברכוש אישי שלו, וכך היא יכולה לסייע להם להירתע פחות מפעילות המריחה בהמשך. עבורכם, תאפשר הפעילות לזכור בצורה פשוטה יותר מי מהילדים נמרח ומי עדיין לא.
 
ילדים חכמים בשמש
 
 
אפשרות נוספת היא הוספת רכיבים שישדרגו את קרם ההגנה מבלי לפגוע בפעילותו. אחת האימהות שאני מכירה, ניסתה להוסיף מעט נצנצים לקרם של בתה הצעירה. הילדה, שאוהבת מאוד דברים צבעוניים ונוצצים, הייתה מוכנה מאותו הרגע למרוח את קרם ההגנה ה"שנוא" בכל יציאה מהבית, רק כדי ליהנות מעור נוצץ. כמובן שניתן להרחיב את הטיפ הזה ולהכיל אותו גם על כובעים ולהפוך כל כובע לבן לכובע היפה ביותר בגן, ציור בצבעים מתאימים על סוגים מסוימים של בגדי ים ועוד.
 
4. הפכו את הילד לאחראי ההגנה מהשמש של בובה אהובה
 
כיוון שרצוי שהגנה מהשמש תהפוך לחלק קבוע מסדר יומו של הילד, ישמחו חלק מהילדים לשלב גם את הבובה שלהם בתהליך. ניתן להציע לילד להכין לה בגדים לים או כובע, ולהלביש לה אותם בכל יציאה ליום כיף. במידה ומדובר בבובת פלסטיק, ניתן להיעזר בה גם על מנת להדגים מהם המקומות שחשוב למרוח עליהם קרם הגנה. אפשר גם להציע לילד להכין מיכל אישי עבור הבובה, ולמרוח עליה את הקרם טרם היציאה מהבית, לפני או אחרי שימרח את הקרם שלו. על מנת לא לבזבז קרם הגנה, רצוי להוסיף למיכל של הבובה קרם ידיים או קרם גוף שאינם בשימוש. 
 
ילדים חכמים בשמש
 
 
5. שמשו דוגמה אישית
 
גם למבוגרים חשוב להגן על עצמם מהשמש. הדגימו לילדיכם איך גם אתם מתמרחים בקרם הגנה, ותנו להם להתמרח לידכם. הראו להם שמדובר בטקס שיכולים לעשות ילדים בוגרים, ולא בפעילות שנוגעת רק לצעירים בזמן שמבוגרים יכולים לדלג עליה. עבור ילדים שלא רוצים את עזרתכם אבל עדיין לא יכולים לעשות זאת לבד, הפכו את התהליך למשחק: הם יכולים למרוח את הקרם עליכם, בתנאי שאתם תמרחו עליהם.
 
ילדים חכמים בשמש
 
 
6. אל תהפכו את מריחת קרם ההגנה להפרעה
 
ילדים רבים חשים שמריחת קרם הגנה מגיעה תמיד "ברגע הכי לא מתאים": כשהם במהלך משחק עם חברים, או כשהם רוצים כבר לצאת אל הים. על מנת למזער את התחושה הזו, השתדלו למרוח את קרם ההגנה מראש כשהילדים עדיין בבית, ולא עם ההגעה אל חוף הים או גינת משחקים. בצורה כזו, מעבר לעובדה שתהליך המריחה לא יתבצע בסביבה מלחיצה כשהילד ירצה ללכת לשחק, הוא יידע לקשר בין פעילות המריחה לבין פעילות מהנה שעומדת להגיע בעקבותיה: "אנחנו מורחים קרם עכשיו, כדי שנוכל לצאת לשחק בגינה". כאשר אתם מעוניינים לשלב מריחה חוזרת במהלך השהות בחוץ, עשו זאת בזמן שהילד אוכל או כאשר הוא נח ממשחק, על מנת לבטל את התחושה שהגנה מהשמש מפריעה לפעילויות מהנות ולהפוך את המריחה לקלה ומהירה יותר לכל הצדדים.
 
ילדים חכמים בשמש
 
 
7. למדו ילדים לזהות נקודות מוצלות 
 
זיהוי נקודות מוצלות יסייע לילדים להגן על עצמם גם כאשר הם נמצאים בלעדיכם. בזמן יציאה אל גינת המשחקים, שחקו את משחק "השמש והצל" על מנת ללמד את ילדיכם לזהות נקודות מוצלות: כאשר אתם צועקים "שמש" הילדים צריכים לרוץ למקום שמשי, וכשאתם צועקים "צל" עליהם לאתר את המקום המוצל הקרוב ביותר. בסוף המשחק, דברו על ההבדלים שהגוף מרגיש במקום מוצל לעומת מקום שמשי והסבירו שלפעמים גם העור עצמו ירגיש בצל טוב יותר, כך שאם הם מרגישים שחם להם כשהם בגן, בטיול בחוץ או עם חברים, כדאי למצוא נקודה מוצלת ולעבור אליה, באישור מבוגר כמובן.
 
ילדים חכמים בשמש
 
 
8. הדגימו כיצד גם בעלי החיים מגנים על עצמם מהשמש
 
בביקור בגינה הציבורית או בגן החיות, התבוננו בסוגי העור השונים של בעלי החיים, דוגמת עורם החלק של הדולפינים, הפרווה העבה של הדובים או הנוצות הארוכות של הפלמינגו. דברו עם הילדים על האופן שבו עורם של בעלי החיים מגן עליהם מהשמש וכיצד הם מתנהגים בחודשי הקיץ. האם הם שותים מים? האם הם מתקררים? האם הם מסתתרים בצל? מה אנחנו יכולים ליישם בשגרת היום שלנו?
 
ילדים חכמים בשמש
 
 
9. שלבו פעילויות מהנות הקשורות להגנה מהשמש גם בעת משחק
 
הדרך הטובה ביותר להשריש עקרונות חינוכיים חשובים היא באמצעות מגוון דרכים מהנות כמו ציור, צביעה ומשחק. בקישורים הבאים תמצאו כמה דוגמאות לפעילויות מהנות ומעשירות שילמדו את הילדים להיות חכמים בשמש:
  • דפי צביעה: מדובר בפעילות מהנה עבור ילדים בכל הגילאים, כאשר את הילדים הצעירים ניתן לשאול מה הם רואים בציורים הבאים, וילדים גדולים יותר יכולים ליהנות מדפים בשילוב טקסטים, כמו כאן
  • משחק זכרון "חכם בשמש" (לחיצה על הקישור תוריד את הקובץ אל המחשב).
  • תפזורת בה מסתתרות מילים הקשורות לקיץ ושמירה על עור בריא (ניתן להדפיס את התפזורת באמצעות לחיצה על המקשים Ctrl ו-P).
 
מקור: חנה ב.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.