print header

10 טיפים חינוכיים - טיפ חמישי - תקשורת מתוקנת

בשבועות הקרובים תקבלו סדרת טיפים חינוכיים, שיוכלו לעזור לכם להיות הורים יותר טובים, לחזק את הקשר עם הילדים ולרוות מהם נחת.  לטיפ הקודם - חינוך וציפיה - לחצו כאן!


יסודות לתקשורת מתוקנת

אנחנו מעוניינים ליצור תקשורת מתוקנת בבית. מצב בו הילד יקשיב להוריו ו"יקבל" מהם, יפנים את רעיונותיהם ודעותיהם. לשם כך הילד צריך להסתכל על ההורה בשלושה אופנים. כמובן שזה לא בא לילד באופן אוטומטי אלא שאנחנו כהורים צריכים להתנהג בצורה שצגרום לו להסתכל עלינו כך.

1. הערכה
הילד צריך להעריך את הוריו. הוא צריך להסתכל עליהם מלמטה, להרגיש שההורה שלו הוא לא סתם אדם, אלא אדם מיוחד בעל מעלות גדולות ושהוא הרבה יותר נעלה ממנו. אם הילד מרגיש כי ההורה שלו הוא מישהו ברמתו או אפילו פחות, הוא לא "יקבל" ממנו ולא יקשיב למה שיש לו ללמד אותו, וממילא ההורה לא יוכל ליצור שינוי ותיקון במידותיו של הילד.
הילד צריך לראות שההורה הוא אדם רציני. כלומר, שהוא משקיע בחינוך ובהתקדמות שלו, שהוא גם משתדל להיות אדם טוב, אדם ערכי וכיו"ב.

מכאן, שההורה צריך לעבוד על עצמו כדי להיות האדם שהילד שלו יעריך. הילדים בדרך כלל  שואפים להיות 50% מההורים, כך שאם הורה רוצה שילדו יגיע ל-100%, עליו להשקיע  200%!

הילדים בוחנים אותנו כל הזמן לראות אם אנחנו רציניים או לא, והחושים שלהם ב"ה מפותחים מאוד.

ילד צריך לראות שהוריו באמת מתנהגים על-פי הכללים שהם מצפים ממנו ועוד הרבה יותר. ילד שרואה את אביו או אמו מדברים בגסות או בזלזול אל אחרים, אפילו כשזה בצדק, באופן אוטומטי הערך שלהם יורד בעיניו, וממילא כבר לא יוכלו להשפיע לו כראוי.

2. אמון

כשם שאדם החולה במחלה גשמית ומגיע לרופא, חייב להאמין למה שהרופא אומר לו ומבלי זה לא יוכל להירפא, כך גם בבריאות הנפש. על מנת להירפא חייבים להאמין להוראות המחנך. לילדים צריך להיות אמון מלא בהורים. אם ההורים מבטיחים לילד פרס (או לחלופין - עונש) על מעשה שעשה ולא מקיימים, האמון של הילדים בהורים מתערער, ובפעם הבאה שההורה יבטיח, הילד כבר לא ימהר להאמין.

3. משמעת
 אם הילדים ישקלו כל פעם מחדש אילו מההוראות של ההורים לקיים ואלו לא, מובן שלאיוכלו להתקדם ולהשתפר.  על מנת שיוכלו להתקדם כראוי, הם חייבים להיות במשמעת מלאה ובקבלת עול להורים, דהיינו לעשות מה שהם מבקשים גם כאשר הם לא מבינים. מובן שבשביל שתהיה להם משמעת להורים הם צריכים להעריך אותם ולהאמין להם.

איך משיגים משמעת?

בית שאין בו סדר, לא תהיה בו משמעת. כשמדברים על סדר, הכוונה היא לכך שיש בבית זמנים קבועים לקימה בבוקר, לשינה ולאכילה, וגם שהחוקים והכללים בבית הם ברורים וכולם יודעים בדיוק מה אסור ומה מותר. כשהמצב הוא לא כזה והילד מתנהג נגד רצון ההורה, איך ההורה יכול לבוא בתלונה לילד, שהרי לא הגדיר לו כיצד צריך להתנהג? כדי להשיג משמעת צריך שהבית ישדר שכאן יש משמעת. בשביל זה צריך שיהיה סדר ועקביות. הילדים צריכים לראות שמילה זו מילה וזמן זה זמן.

למעבר לטיפ הבא - התבוננות עמוקה - לחצו כאן!

 

באדיבות אתר "אסנט צפת" - חווית הקבלה

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.