print header

10 טיפים חינוכיים - טיפ שני - חינוך וסבלנות!

בשבועות הקרובים תקבלו סדרת טיפים חינוכיים, שיוכלו לעזור לכם להיות הורים יותר טובים, לחזק את הקשר עם הילדים ולרוות מהם נחת.  לטיפ הקודם - חינוך זו עבודה קשה - לחצו כאן!


חינוך מצריך סבלנות.

שינוי מידות של בן אדם הוא תהליך, תהליך ארוך המצריך אורח רוח וסבלנות רבה. כשם שכשהילד נולד לא מצפים שיתחיל ללכת ביום אחד וכשמתחיל סוף סוף לעמוד לא מצפים שכבר יתחיל לרוץ, אלא מבינים שזהו תהליך המצריך זמן, כך גם בחינוך הילד.

התהליך בו הילד מקבל ערכים ולומד להעריך את הרוח יותר מהחומר הוא תהליך ארוך הדורש מאיתנו הרבה סבלנות.

הניסיון שלנו לעשות קיצורי דרך בצעקות והפחדות צפוי להיכשל. ייתכן כי בטווח הקרוב יראה לנו שהילד מקשיב לנו ושומע בקולנו, אך בטווח הארוך זה לא יעבוד. עד גיל העשרה הוא אכן יקשיב לנו כי ירגיש מחויב אלינו, אך אחרי גיל זה כבר לא תהיה לנו כל השפעה עליו.

איך בפועל כדאי לדבר עם הילדים כדי להשפיע להם בצורה הטובה ביותר?

טיפ שני - "דברי חכמים בנחת נשמעים"

כאשר אנחנו באים לחנך את הילדים יש לעשות זאת בצורה מבוקרת (ולא באופן אינסטינקטיבי). סגנון הדיבור שלנו חייב להתאפיין במתינות ובתכלית הנימוס. הלשון צריכה להיות נקיה ויפה, כאשר במקביל, נחפש אחר הביטויים המתאימים שיחדרו ללב הילדים.
לפעמים נדמה לנו שאם נצעק על הילד או נגער בו, זה לבטח יפעיל בו שינוי. צריך לדעת שאם רוצים להחדיר במחונך מידות טובות, ואם רוצים שההתנהגות המשופרת לא תהיה רק לשעה קלה אלא תחזיק זמן רב גם לאחר שהחניך לא יהיה בקרבת מחנכו, אז אי אפשר לעשות זאת במהירות על-ידי פעולה של צעקות, אלא רק בעבודה רבה וזמן מרובה, עבודה מתונה ובאופן מנומס. חינוך באופן של צעקות והפחדות יפעיל שינוי בילדים לזמן קצר בלבד, ובהמשך יביא יותר נזקים מתועלת.

דיבור מנומס  

כמו כן, יש צורך גם בדיבור מנומס. כאשר הילדים שלנו רואים אותנו מדברים באופן לא מנומס (לאו דווקא אליהם, אלא בכלל), אוטומטית ההערכה שלהם אלינו יורדת, דבר שכמעט ולא יהיה סיכוי לתקן בהמשך. הורה שנשמעים ממנו דברי זלזול על אנשים אחרים, הוא מתבזה בזה מאוד בפני כל ילדיו, והם לא ישמעו לדבריו.

הזכרנו קודם כי הלשון צריכה להיות נקיה ויפה. צריך להוסיף ולהדגיש כי גם אם נשתמש בביטויים יפים, אך נאמר אותם בצורה לא יפה נגרום לילד נזק. יתכן כי לאחר שישמע את הביטוי בצורה לא יפה דבר זה רק ירחיק אותו מביטויים אלו.

לדוגמא: רוצים לחנך את הילד ל"ואהבת לרעך כמוך", אך אם חס וחלילה צועקים עליו "למה אתה לא נוהג  על פי- ואהבת לרעך כמוך?", רק מביאים אותו לשנאה של הפתגם הנ"ל.

מסופר על ילד שבקטנותו, כל פעם שהמורה העניש אותו הוא נתן לו להעתיק את פרק קי"ט בתהילים (הפרק הכי ארוך בתהילים). כשהילד גדל, במשך שנים כל פעם שקרא תהילים כשהגיע לפרק זה, היה מדלג עליו! פשוט המורה השניא עליו את הפרק.

למעבר לטיפ הבא - חינוך ואהבה - לחצו כאן!

 

באדיבות אתר "אסנט צפת" - חווית הקבלה

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.