print header

עצות לשוכרי הדירה

עו"ד משה סיון

הכותב הינו עורך דין ונוטריון בעל ניסיון רב שנים בדיני הגנת הצרכןסיגל וגלעד הם זוג צעיר שחפץ לבחון חיים משותפים יחדיו. הזוג הצעיר פונה לשכור דירה, מגיע אליה ומעיף מבט. הדירה נראית טוב בעיניהם. המתווך שולח אותם לערוך חוזה עם בעל הדירה. החוזה נחתם והזוג הצעיר מקבל לידיו את מפתחות הדירה, אך אבוי, כאשר הם באים לאוורר את הדירה, מתברר כי אין תריסים - יש חלונות בלבד. מה לעשות, יש דירות ישנות שכאלה. הזוג הצעיר פונה בבהלה למתווך שממשיך ומפנה אותם אל בעל הדירה. בעל הדירה אומר: "זוהי הדירה, נכבדיי. זה מה שהשכרתי לכם".
הזוג מסרב להיכנס לדירה, פונה לבית המשפט. בית המשפט לתביעות קטנות דן בעניין ומגיע לפסק דין שקובע כי המושכר הושכר כמו שהוא ולא חייבים להיות תריסים בדירת מגורים. הזוג הצעיר מאוכזב, אך זוהי התוצאה.

הלקח  ברור וניתן ללמוד ממנו. חובה לערוך בדיקה יסודית בטרם שכירת הדירה - לא להתבייש. לבדוק את כל מערכות המים, החשמל, הביוב... לבדוק שהכול פועל כראוי. יש לפתוח את כל הדלתות ואת כל החלונות ולוודא שהכל תקין, נפתח ונסגר, פועל ומתפקד כראוי.

1. פרוטקול ליקויים
עם הכניסה למושכר יש לערוך פרוטוקול בו יירשמו כל הליקויים, לרבות שריטות ומצב הסיוד והצבע. יש ל
הפעיל כל מכשיר ולוודא שהוא אכן תקין ופועל כשורה.

2. תקופת השכירות
זכותו וחובתו של שוכר דירה, לוודא שאכן תקופת השכירות נרשמת באופן מדוייק בחוזה, מתאריך עד תאריך (בדרך כלל מדובר בשנת שכירות). לעיתים נדרשת גם 'אופציה' - הזכות להארכת מועד השכירות בתקופה של שנת שכירות נוספת או יותר מכך.
אופציה זאת כפופה בדרך כלל לסייגים, כגון מילוי תנאי החוזה והפקדת שיקים, ולעיתים נקבע כי סכום השכירות יקבע מחדש.
האופציה היא בדרך כלל לזכותו של הדייר ונדרשת הפעלה על ידו. זכותו של הדייר להודיע על מימוש האופציה, רק אז היא תיכנס לתוקפה, ובדרך כלל ימשיך החוזה לתקופת השכירות הנוספת בלא צורך בחתימת חוזה חדש, ובתנאים זהים לחוזה הקודם.

3. תיקונים במושכר
מן המקובלות היא כי הליקויים והקלקולים שחלים במושכר חלים על המשכיר, וכך ראוי שיירשם בחוזה השכירות. רק כאשר השוכר עשה נזק בזדון, כגון שבירת שמשה או חורים בקירות - במקרים כאלה, חובת התיקון חלה עליו. יש להודיע לבעל הבית, רצוי בכתב, על הקלקול ועל חובתו לתקנו.

4. בטחונות במושכר
זכותו של המשכיר לדרוש בטחונות. הבטחונות הנ"ל הם בדרך כלל שיקים עבור שנת השכירות מראש, וכן שני ערבים אשר חותמים על נספח להסכם, כמו גם שטר-ביטחון עליו חותמים השוכרים והערבים. ישנם משכירים הדורשים גם שיקים לביטחון - 3 שיקים לפקודת הרשויות, עירייה, חברת חשמל וחברת המים. בכל המקרים הללו, ראוי לוודא שהשיקים נרשמים לפקודת המוטב בלבד, בשום מקרה אין לתת שיקים פתוחים ללא שמות מוגדרים, יש לתת אך ורק כאלה עם הגבלת הסכום למוטב בלבד! כמו כן, רצוי לצלם את כל הביטחונות הללו ולשמור את הצילום. בתום תקופת החוזה, יש לדרוש חזרה את הבטחונות עם מילוי החובות החלים על השוכר בתום תקופת השכירות.

5. מיסוי במושכר
המקובל הוא שהדייר ישלם את כל המיסוי השוטף החל על המושכר, כגון עירייה, חשמל, מים, ביוב וועד בית. הללו הם מיסי צריכה שוטפים, אין כל חובה על השוכר לשלם כל מס אחר. הוצאות עבור שיפוצים וכיוצ"ב אינם חלים על השוכר אלא על בעל הבית.

6. זכות השימוש והמגורים
זכותו של השוכר להתגורר בלא הפרעה במשך כל תקופת השכירות וללא כל הגבלה שהיא. לדוגמה, אם קיימת מניעה השוללת את מטרת השכירות, כגון קריסה של מערכת המשרתת את המושכר ואשר איננה מתוקנת בתוך תקופה סבירה, זוהי מניעת השימוש במושכר ומזכה את השוכר בהפחתת או ביטול דמי השכירות. בכל מקרה, גם אם אין השוכר מתגורר בדירה או עושה בה שימוש, חובתו לשלם את דמי השכירות וכן את המיסים החלים על המושכר עד לתום תקופת השכירות.

7. קיימים מקרים בהם יש בחוזה סעיף המורה על קיצור תקופת השכירות.
בכפוף למתן הודעה מוקדמת. סעיף כזה מעמיד את השוכר במצב שבו הוא יידרש לפנות את המושכר עפ"י צורך של המשכיר.
מקובל ששוכר שמבקש לקצר את תקופת השכירות, ימציא תחתיו שוכר אחר, אשר חותם על חוזה השכירות ונכנס במקומו והכל בכפוף להסכמה ובתיאום עם המשכיר.

8. סיום השכירות והחזרת המושכר
בתום תקופת השכירות, על השוכר להודיע למשכיר על סיום תקופת השכירות. במקרה שכזה, חובתו להמציא למשכיר את כל הקבלות על המיסים ששולמו (רצוי לשמור לעצמו עותקים על כך), לזמן את המשכיר לבצע סיור בדירה ולערוך פרוטוקול בסיום החזרת החזקה והמפתחות במושכר לידי המשכיר. הפרוטוקול בא על מנת למנוע טענות על קילקולים, נזקים, פגיעה במושכר וכיוצ"ב.
עם החזרת החזקה במושכר, יש לדרוש חזרה את כל הבטחונות שנמסרו לידי המשכיר.

יצויין בזאת כי ישנם משכירים הדורשים את סיוד המושכר או צביעתו בתום תקופת השכירות. במקרה שכזה, זכותו של השוכר לדרוש כי ייעשו סיוד וצביעה טרם כניסתו לדירה. חובת השוכר להחזיר את המושכר כשהוא באותו מצב, כאשר אין חובתו לשפץ את המושכר; מקום שהמושכר היה במצב מסויים, יוחזר המושכר באותו מצב למעט בלאי סביר.

בואו לשאול את עו"ד סיון ועוד עורכי דין נוספים שאלות בנושאי חוק ומשפט בפורום שלנו - למעבר לפורום לחצו כאן!

* תזכורת לתשובות תתקבל בדוא"ל. השירות הוא ללא תשלום.

המידע לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור במאמר זה משום חוות דעת, יעוץ, המלצה, הנחיה או הצעה לבצע או להימנע מלבצע פעולות כלשהן. הדברים האמורים הינם לידיעה כללית בלבד.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.