print header

חוק שלושת העקרונות - טכניקה פשוטה לשיפור הזיכרון

זיכרון הוא אחד הכלים החשובים שהמוח שלנו מעמיד לרשותנו והוא מעורב בכל צעד ופעולה שאנו עושים החל מהמהלך הפשוט ביותר וכלה בפעולות מורכבות. לכן שיפור הזיכרון הוא דבר שיכול לעזור לנו באינספור תחומים בחיים, וכדאי להכיר את השיטה המשולשת שמציעה כלים יעילים להפיכת את הזיכרון שלנו לחזק יותר, חד יותר ומהיר יותר. בהמשך הכתבה יוסבר אופן השימוש בעקרונות השיטה המשולשת לחיזוק הזיכרון והדרכים הטובות ביותר ליישם אותם. אך לפני כל זאת יש תחילה להציג ולהסביר את אחד מהמושגים החשובים ביותר בקשר לדרך הפעולה של המוח והזיכרון שלנו - מנמוניקה.

 
חוק שלושת העקרונות - כלי פשוט לשיפור הזיכרון

מהי מנמוניקה?

מושג זה מתאר אמצעי עזר חזותי או מילולי המסייע למוח לזכור דברים. דוגמא טובה למנמוניקה היא הצמדה של צבעים למספרים. כך למשל אם רוצים לזכור 4 צבעים, נגדיר לעצמנו שכחול = 1, ירוק = 2, אדום = 3 וצהוב = 4. בעזרת חיבור רצף המספרים, אותו קל לנו יותר לזכור, לרצף צבעים, אנו יכולים להקל על המוח שלנו לבצע שליפה מאוחרת יותר של המידע מתוך הזיכרון. המטרה היא למעשה לקודד מידע מורכב ומופשט אותו קשה לנו לזכור באמצעות כלים מוכרים והגיוניים שמעוגנים בזיכרון שלנו בצורה הרבה יותר חזקה מהמידע החדש (הצבעים).

חוק שלושת העקרונות - כלי פשוט לשיפור הזיכרון

המוח שלנו מתוכנן לקודד ולפרש גירויים ומידע מקשת רחבה: צורות, צבעים, מבנים, קווי מתאר, צלילים, ריחות, מגע, טעם, רגשות, מיקומים ואף שפה. בכל אלה אנו משתמשים כדי "לכווץ" את המורכבות של המציאות על מנת שתהיה נגישה וניתנת לתפיסה. הם מופיעים במוחנו כפרטי זיכרון בעלי קשרים מורכבים ביניהם ובהם אנו משתמשים בכל פעולת חשיבה.

בעידן המודרני אנו מוצפים בשפע בלתי נדלה של מידע והרבה ממנו מגיע בצורת מילים כתובות, צורה לא טבעית ומורכבת לתפיסה עבור המוח האנושי. המילה הכתובה היא דרך מתוחכמת ביותר לקודד נותינם ומחשבות, אך בטווח הרחוק היא לא פשוטה לזיכרון עבור המוח האנושי. כאן נכנסים לתמונה עקרונות המנמוניקה המשולשת שיעזרו לכם לשפר את הזיכרון.

המנמוניקה המשולשת

הטכניקה הזו יוצאת מתוך נקודת ההנחה שהאויב הגדול ביותר של הזיכרון הוא השגרה. פרטים "נעלמים לנו" כאשר הם מתערבבים בבליל אינסופי של פרטים דומים. לכן המטרה היא ליצור זיכרונות ייחודיים בכל פעם שאנו רוצים לקבע זיכרון מסוים במוחנו. שלושת העקרונות הבסיסיים בשיטה הם דמיון, אסוציאציה ומיקום, שכאשר משלבים אותם יחד, הם משמשים את המוח כדי ליצור תמונת זיכרון ברורה וחזקה שקל לזכור גם אחרי פרק זמן ממושך.

1. דמיון - בכלי זה אנו משתמשים כדי לייצר ולחזק את הקישורים, או ההצמדות, של פרטי זיכרון אלו לאלו. הדמיון משמש אותנו כדי לייצר את הקישורים הרלוונטיים עבורנו, כלומר אלה שעובדים הכי טוב עבור כל אחד ואחד באופן שונה. ככל שנדמיין יותר חזק וניצור תמונה יותר חדה של מצב או מידע מסוים, כך הנתונים האלו יקודדו במוחנו למשך זמן רב יותר ויהיה קל יותר לשלוף אותם מהזיכרון. כדי להשתמש בעיקרון זה ביעילות, דמיון הקישורים צריך להיות "חי" ככל הניתן.

2. אסוציאציה - אלה הם למעשה הקישורים עצמם. אם הדמיון עוזר לנו לעבד אותם בצורה יותר מוחשית, עיקרון זה עוסק בסוגים השונים של הקישורים. 


רשימה חלקית של אסוציאציות אפשריות:

 • ליצור "ערימה" של תמונות זיכרון. למשל אם אני רוצה לזכור שהמגדל השלישי בגודלו בעולם נמצא בצרפת (לצורך העניין), אני אצור תמונת זיכרון של מגדל, מעליו הספרה 3 ומעליה מפת צרפת.
 • ליצור התנגשות. לדוגמה, אם נרצה לזכור את הכתובת "רחוב הרצל מספר 2", ניצור תמונה של דמותו של הרצל מתנגשת בספרה 2. במקרה הזה הדמיון הוא זה שיוצר את דמותו של הרצל במרפסת והאסוציאציה היא ההתנגשות. פעולת ההתנגשות, המדומינת והמוחשית כאחד, היא דרך של המוח לחבר בין פרטים.
 • יצירת תמונות זיכרון שונות. אם ארצה לזכור את צורת העלים של עץ הצפצפה, אדמיין את העלה של העץ צומח מתוך צפצפה. התמונה הייחודית הזו תישאר חרוטה במוח למשך זמן רב, כיוון שהמוח הוא שחולל אותה בעצמו.
 • חיבור באמצעות צבע, ריח, צורה או רגש. אם למשל נרצה לזכור שהלווייתן הגדול ביותר בעולם הוא הלווייתן הכחול, אז ניצור תמונה של לווייתן בצבע כחול הנמצא בראש פירמידה. כך חיברנו גם את הצבע וגם את הצורה על מנת לשרת את פרט המידע הזה. דוגמה מורכבת יותר של שימוש באסוציאציה - אם נרצה לחבר דג זהב עם הספרה 1, נדמיין דג השוחה באקווריום בצורת הספרה 1.
חוק שלושת העקרונות - כלי פשוט לשיפור הזיכרון
 

3. מיקום - לעיקרון השלישי יש 2 נקודות חוזק חשובות: הוא יוצר הקשר מוחשי בו ניתן לאחסן פרטי זיכרון, ובמקביל מספק דרך להפריד בין סוגים שונים של מנמוניקות. על ידי הצבת אמצעי קישור מסוים בפארק, אני יכול להפריד אותו מאמצעי קישור דומה אשר מוצב במדבר. במילים אחרות, המיקום נותן ממד נוסף של זיכרון שמאפשר לבדל פרטי זיכרון שונים.

דוגמה מוחשית: אם נרצה ליצור תמונות זיכרון חדה עבור פרט המידע "נעלתי את הדלת של הבית", ניצור תמונה של יד, מעליה מפתח, מעליה מנעול וכל התמונה הזו תשוט בספינה בלב ים. עכשיו נרצה לשמור בזיכרון פרט מידע קרוב במהותו "כיביתי את הגז", אז ניצור תמונת זיכרון של בלון גז ועליו סימן X בצבע אדום. את התמונה הזו נמקם על ענף של עץ. כך נבדל בין 2 פרטי המידע ונהיה בטוחים כי שתי הפעולות אכן התקיימו.

הדוגמה הזו מסייעת להבין את מהות השיטה המשולשת על כל עקרונותיה השונים; באמצעות הדמיון אנו מרכיבים תמונות זיכרון ויזואליות יש מאין, באמצעות האסוציאציה אנו מחברים בין התמונות ובאמצעות המיקום אנו מחזקים את התמונות ומבדלים אותן מפרטי זיכרון דומים. כך אנו למעשה משתמשים בכל המוח כדי לזכור כל מה שנרצה. המפתח הוא לקודד מידע בצורה של תמונה חיה וחדה, הן את המידע עצמו והן את המבנה שלו.

הנה עוד מספר טיפים אותם תוכלו לצקת אל התבנית של השיטה המשולשת כדי להפוך את הזיכרונות שלכם לברורים יותר ופשוטים יותר לשליפה:

 • השתמשו בתמונות חיוביות. המוח שלנו נוטה לחסום פרטי מידע לא נעימים ולהציף את אלה החיוביים.
   
 • צרו תמונות כמה שיותר עתירות צבע וחיים, שיהיו ייחודיות ויבלטו בראשכם. הן הרבה יותר פשוטות לזיכרון מאשר תמונות חד גוניות.
   
 • השתמשו בכל החושים שלכם כדי להעשיר את תמונות הזיכרון שיצרתם. הקישורים לא חייבים להיות רק ויזואליים וניתן לחבר גם תחושת מגע, טעם, צליל וריח, כשזה האחרון הוא מעורר הזיכרונות החזק ביותר שיש.
   
 • צרו תמונות תלת-ממדיות עם תנועה ומרחב כדי לתת להן עושר. תנועה יכולה לשמש גם כקישור וגם ככלי ליצירת זיכרון של פעולה.
   
 • כשאתם יוצרים תמונה עם כמה פרטים, הגזימו בגודלם של הפרטים החשובים ביותר.
   
 • השתמשו בהומור. הומור נתפס במוח כחריג ולא שגרתי ואתם רוצים שהזיכרון החשוב שלכם יהיה כמה שפחות שגרתי. זכרו, השגרה היא האויב הגדול של הזיכרון.
   
 • השתמשו בסמלים. בדיוק כמו שצורת X מסמלת איסור באופן אוניברסלי, כך תוכלו ליצור לעצמכם בנק של סמלים לשימוש אישי שיגביר את קשת הזיכרון שלכם.


זכרו: ככל שמתרגלים את השיטה יותר והופכים להיות יותר מיומנים בה, היא מניבה תוצאות טובות יותר. ברגע שהשימוש בעקרונות האלו יהפוך לטבע שני עבורכם תגלו איך הזיכרון שלכם משתפר בצורה ניכרת.

 

תמונה: freedigitalphotos.net - KROMKRATHOG

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.