print header

צביעה: הסוד להתפתחות החברתית של ילדיכם

כולם יודעים שילדים אוהבים לצבוע ועד כמה הם נהנים לשחק בצבעים. זו כנראה גם אחת הפעילויות הראשונות שילדים מנסים באופן עצמאי, אבל רבים לא מודעים לכך שדווקא הפעילות הזו יכולה לסייע רבות להתפתחותם החברתית. מהסיבה הזאת כדאי להכיר את היתרונות שיש לה לילדים ולדעת איך הם משפיעים על עתידם לטובה.
 
יתרונות הצביעה: ציוד ודף צביעה
1. צביעה יכולה להיות פעילות משותפת וחברתית, למשל, במסגרת החינוכית בגן או בבית הספר ילדים מתקבצים סביב שולחן לעתים קרובות. הפעילות מאפשרת להם ליצור אינטראקציה עם ילדים אחרים ולנהל שיחה בנושא הפעילות או שיחת חולין אחרת, וכך להעמיק את הקשר עם ילדים אחרים וליצור חברויות חדשות.
 
2. צביעה מסייעת לילדים ללמוד כישורים חברתיים פופולריים כגון: ״גבולות״ (מותר לצבוע רק על הדף ולא על השולחן או להשתמש בסוג צבעים מסוים וכדומה), את משמעות של ״שיתוף״ (שיתוף בדפים, החלפת ציורים, שימוש בכלי צביעה ועוד) וגם את המושג של ״להמתין בתור״ (לחכות שמישהו אחר יסיים לצבוע בצבע האדום ואז יעביר לחברו). 
 
3. צביעה הוכחה כמסייעת לילדים בהתפתחותם החברתית והרגשית. עבודה עם דפי צביעה עוזרת לילדים להיות סבלניים, רגועים ומאורגנים - כישורים אלו הכרחיים ליצירת קשרים חברתיים בשלבים מאוחרים יותר בחיים.
 
4. צביעה מטפחת יצירתיות ודמיון, שניהם חשובים להתפתחות חברתית משום שהם מותחים את גבולות החשיבה של הילדים ומאפשרים להם לרצות להשתתף בפעילויות חדשות ללא חשש. רוב הילדים מחפשים אינטראקציות באופן טבעי וצביעה היא פעילות פופולרית המושכת ילדים להשתתף בה. 
 
5. צביעה עוזרת להפחית מתח וחרדה כיוון שהיא דורשת ריכוז, מיקוד ויצירתיות, ומשום כך ״מסיתה״ מחשבות שליליות. תחושת הרוגע הנוצרת בקרב ילדים יכולה לתרום לשלווה ויציבות רגשית. כאשר ילדים נינוחים, הם מקרינים החוצה רוגע והתנהגותם מושכת אחרים להתקרב אליהם.
 
6. צביעה היא לא רק פעילות רגועה, אלא גם יכולה לקדם את ההתפתחות הרגשית של ילדים ולחזק אותם מבחינה אישית וחברתית. כאשר ילדים צובעים הם מסוגלים לבטא רגשות, וזוהי מיומנות חברתית דומיננטית ביותר העוזרת לילדים לתקשר עם בני גילם ומבוגרים אחרים בצורה נורמטיבית.
 
7. ציורים לצביעה יכולים לתרום להתפתחותם החברתית של ילדים על ידי המחשת אינטראקציה בין דמויות מצוירות והעברת מסרים לא מילוליים. לדוגמה: ציור בדף צביעה עשוי להציג דמויות עם הבעות פנים מסוימות או פוזיציה המציגה קשר בין פריטים שונים. הילד המתבונן בתמונה, יכול להבין את  הקונספט החיובי העומד מאחורי הציורים וליישם אותו באינטראקציה חברתית בעולם האמיתי.  
 
8. ילדים מפתחים מיומנויות מוטוריות עדינות כאשר הם צובעים, תיאום עין-יד ויכולת זיהוי צבעים. כל המיומנויות הנרכשות הללו, יבואו לידי ביטוי כאשר הם יתחילו ליצור אינטראקציה עם ילדים אחרים. צביעה עוזרת לפעוטות לזהות צבעים וצורות, ובכך משפרת את יכולתם לזהות אובייקטים ואנשים מסביבם וכן לתקשר איתם מהר יותר.
 
9. דפי צביעה הם דוגמה מצוינת לצביעה באזורים מוגדרים מראש. ילדים תופסים די מהר את מסגרת הפעולה של ״צביעה בתוך הקווים״, ולא אחת מדגימים לילדים אחרים כיצד לעשות זאת בהצלחה. לדוגמה: כאשר ילד מציג בגאווה לילדים אחרים או למבוגרים איך הוא הצליח ״לצבוע בתוך הקווים״ הוא למעשה מביע מודעות חברתית בכך שהוא ״משמש דוגמה״ לאיך לבצע פעולה מסוימת.
 
לסיכום, אם אתם מחפשים פעילות שיכולה לתרום להתפתחות החברתית של ילדיכם, צביעה היא פעילות שכדאי לתת להם להתנסות בה כמה שיותר. כפי שכעת אתם מבינים, צביעה היא הרבה יותר מכיף ויצירה, והיא מסייעת בהתפתחות ובכישורים הבסיסיים ביותר כבר בשנותיהם הרכות של הילדים.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.