print header

8 שינויים שמתרחשים בתקופת משבר אמצע החיים

משבר אמצע החיים הוא מושג מעורפל למדי שכל מי שנמצא באזור גיל 40 כנראה חושב עליו באופן קבוע. מצד אחד הוא נחשב לחלק טבעי בהתפתחות שלנו כאנשים בוגרים ובעלי ניסיון בחיים, ומצד שני רבים נוטים להתייחס אליו באופן שלילי למדי או לפחד ממנו, ולא תמיד בצדק. בסדרות הטלוויזיה שעליהן גדלנו, משברי אמצע החיים בדרך כלל הובילו לכך שגברים קנו מכוניות ספורט חדשות ושינו את סגנון הלבוש שלהם, בעוד שנשים החלו לשמור בקנאות על משטר אימונים תובעני וחיפשו דרכים להכניס ריגוש לחיים שלהן. תופעות שכאלה אמנם יכולות להתרחש גם במציאות, אך יש לתקופת אמצע החיים גם תסמינים יותר סמויים, וחלקם אפילו חיוביים!
סימנים מפתיעים למשבר אמצע החיים: זוג שותה קפה על רקע שקיעה

1. אתם חושבים שכל מי שמסביבכם הצליח יותר מכם בחיים

התבוננות לאחור על הישגי העבר היא חלק בלתי נפרד ממשבר אמצע החיים, ולפעמים היא גורמת לנו לחשוב שהחיים שלנו לא טובים מספיק בהשוואה לציפות שלנו מהם. בנוסף לכך, בעידן הרשתות החברתיות שבו אנו חיים זה קל לחשוב שכולם מצליחים יותר מאיתנו, כי הם מפרסמים את הרגעים הטובים ביותר שלהם לעיני כל העולם, ובכך גורמים לשלנו להיראות הרבה פחות מלהיבים. אז הרשו לנו להרגיע אתכם ולומר שמה שאתם חווים הוא נורמלי לחלוטין, ואין שום סיבה לשפוט את עצמכם לרעה רק בגלל שלא הגעתם לכל היעדים שהצבתם לעצמכם בעבר. זה קשה לאמץ את צורת החשיבה הזאת ברגע אחד, לכן עליכם להזכיר לעצמכם ללא הרף שתמיד יש מקום לשיפור, אבל בכל מקרה אתם צברתם הרבה ידע וניסיון לאורך השנים. זכרו כי מצבכם לא חייב להיות רע במיוחד רק מפני שנראה שהדשא של השכן ירוק יותר, בין אם הוא אכן כזה או לאו.

2. אתם מחפשים השראה לשינוי המראה שלכם

כשמישהו בן 30 מתלבש כמו אדם בן 20 זה בסדר, אך אחרי גיל 40 או 50 בדרך כלל כדאי לאמץ סגנון לבוש שונה. כמובן שאנחנו עדיין רוצים לשמור על סגנון אישי ולא להזניח את המראה החיצוני, אבל רצוי לנעול את נעלי העקב הגבוהות כמה שפחות, וצריך להבין שהחולצה הצמודה מבליטה קצת את הכרס. בהקשר ישיר לכך, אנשים רבים שחווים את משבר אמצע החיים לפתע מוצאים את עצמם מחפשים רעיונות וטיפים בנושאי אופנה או איפור, והיום קל יותר מתמיד למצוא אותם ברחבי הרשת בפרט או באמצעי התקשורת בכלל. אם בזמן האחרון אתם מגלים יותר עניין בנושאים האלו, דעו שזה חלק טבעי ובריא מאוד מתהליך ההתמודדות עם משבר אמצע החיים. אין לכם שום סיבה להתבייש בכך, ואפילו מומלץ שתעשו זאת, כי ככה תגלו שאתם עדיין יכולים לאהוב את הגוף ואת המראה החיצוני שלכם למרות שאתם כבר לא בני עשרים.
סימנים מפתיעים למשבר אמצע החיים: אישה מתאפרת עם מראה קטנה ביד

3. חשוב לכם להעביר כמה שיותר מהחכמה ומהניסיון שלכם הלאה

זכורים לי מקרים משנים עברו, שבהם קרובי משפחה שלי ניסו לדבר איתי על נושאים מורכבים כמו משכנתא, זוגיות נכונה, בחירת קריירה וכדומה. בזמנו לא הבנתי מה הם רוצים ממני, אבל היום אני מבין שזה מאפיין קלאסי של תקופת אמצע החיים, והוא נובע מכוונות חיוביות מאוד שחבל לי שלא השכלתי לנצל טוב יותר. סביר להניח שגם אתם מרגישים ככה ביחס לילדים שלכם, קרובי משפחתכם הקטנים או אנשים צעירים שעובדים לצדכם – אתם רוצים לחלוק איתם את הניסיון והלקחים שאתם למדתם לאורך השנים, כדי שהם לא יחוו את הקשיים שאתם עברתם. אפילו אם קשה להם לקבל את העצות שלכם ולהפנים אותן, אל תיפגעו ואל תיכנסו למרה שחורה. חכמת החיים שלכם היא בהחלט מוצר יקר ערך, ועם הזמן האנשים שעימם אתם רוצים לחלוק אותה – יבינו איזו מתנה נפלאה אתם רוצים להעניק להם.

4. הגשמתם חלום גדול ועכשיו אתם מרגישים ריקנות

כפי שכבר אמרנו, לא כל התסמינים של משבר אמצע החיים הם שליליים במהותם, אך אנחנו תופסים אותם ככאלו מכיוון שאנו לא תמיד יודעים איך להתמודד איתם. אם למשל קיבלתם את הקידום שתמיד חלמתם עליו בעבודה או סופסוף סיימתם לשלם את המשכנתא שסחבתם שנים, יש סיכוי שלפתע תרגישו ריקנות ולא תדעו לאן החיים שלכם אמורים להתקדם. זה עלול להיות קשה להתמודד עם רגשות שכאלה בגיל מבוגר, אך עליכם לזכור שהסיבה לכך שאתם חשים אותן היא חיובית – אתם הצלחתם! קחו את המתנה הנפלאה שהחיים נתנו לכם, ובמקום לפחד מההחלטות שעומדות בפניכם כעת, היזכרו בהתלהבות ובסקרנות שהיו לכם לפני כמה שנים. חקרו כיוונים שונים להשקעת הזמן, הכסף או הכישרון שלכם וסמכו על עצמכם שבזכות ניסיון החיים שלכם, לא יעבור זמן רב עד שתציבו לעצמכם מטרה חדשה שתיתן לחייכם משמעות.
סימנים מפתיעים למשבר אמצע החיים: ספסל ריק על ראש גבעה

5. אתם מקדישים יותר מחשבה לתקופת הפנסיה

הסעיף הזה הוא אולי המבלבל ביותר ברשימה הזאת... מצד אחד אתם יכולים לחשוב שהוא חלק בלתי נפרד מתקופת אמצע החיים והמשבר שלפעמים מתלווה אליה, אך מצד שני רבים מפחדים לחשוב עליו ולהתמודד עימו, בגלל חשש מהעתיד או רגשות שליליים בקשר לנושא. אז בואו נעשה סדר בעניין, מחשבות על תקופת הפנסיה הן ללא ספק תסמין של משבר אמצע החיים, פשוט כי עד לנקודה הזאת סביר להניח שמעולם לא הקדשתם מחשבה רצינית לחיים אחרי גיל 60. בהתחלה אולי תרגישו שמדובר במעמסה כבדה מאוד, אך זכרו שאתם לא צריכים לבנות תכנית מסודרת לתקופת הפנסיה שלכם ביום אחד. בדיוק כפי שלא ידעתם בדיוק איך חייכם יראו בגיל 40 כשהייתם בני 30, ככה אתם לא יכולים לדעת היום איך הם ייראו בעוד 20 שנים. תכנון תקופת הגמלאות שלכם היא משימה מורכבת, אז נסו לפרק אותה לרכיבים שאיתם יהיה לכם קל יותר להתמודד והזכירו לעצמכם שככל שתקדימו לטפל בסוגיות שקשורות לנושא, כך עולים הסיכויים שהעתיד שלכם יהיה טוב יותר.

6. שמירה על הבריאות יותר חשובה לכם יותר משמירה על המשקל ופיתוח שרירים

עוד דרך טובה לדעת שאתם נכנסים לתקופת אמצע החיים שלכם, היא לבחון את הדברים שחשובים לכם וקשורים לשמירה על הגוף שלכם. בשלבים מוקדמים יותר של החיים, כנראה הקפדתם לשמור על משקל תקין ולפתח שרירים, אך ככל שהזמן חולף אנחנו מבינים שצריך להעביר את הדגש לנושא השמירה על הבריאות באופן כללי. אימונים גופניים עדיין יכולים להיות חלק קבוע משגרת החיים שלכם, וזה אפילו מומלץ, אך עליכם להחליף את הדיאטות הקיצוניות או את אבקות החלבונים והרמת המשקולות, בתזונה מאוזנת של מאכלים טבעיים ובאימונים שלא ישחקו את העצמות והשרירים שלכם. אם אתם לא יודעים מהיכן להתחיל, מומלץ שתלחצו כאן כדי להכיר מזונות שכדאי לאכול אחרי גיל 40, וכאן על מנת לצפות בתרגילי כושר שביצועם יסייע לכם לשמור על גופכם.
סימנים מפתיעים למשבר אמצע החיים: אישה רצה עם כלב

7. אתם מבינים את ההורים שלכם טוב יותר

שינוי חיובי נוסף שרבים חווים בתקופת אמצע החיים, הוא קבלת נקודת מבט חדשה על חייהם בכלל ועל תהליך גידול ילדים בפרט. בזכות ניסיון עבר, התמודדות עם בעיות והפקת לקחים מאתגרים שאתם עברתם בעצמכם עם הילדים שלכם, אתם מבינים הרבה יותר טוב מה ההורים שלכם הרגישו כשהם גידלו אתכם. פתאום אתם תגלו שדברים אשר גרמו לכם לנטור טינה להוריכם בעבר הם למעשה חסרי משמעות, תראו את ההתנהגות שלכם מפעם באור אחר ובאופן כללי תרגישו יותר קרובים אליהם. כדאי לכם לנצל את ההבנה הזאת כדי לפתח ולשפר את הקשר שלכם איתם, כי בתקופה הזאת של החיים שלכם אתם גם כנראה כבר מבינים שהם לא יהיו לצדכם לנצח.

8. יש לכם יכולת להתמודד עם בעיות שהטרידו אתכם במשך שנים

הסימן הזה מדגיש לדעתנו יותר מהכול את העובדה שתקופת אמצע החיים ממש לא צריכה להיתפס כמשבר חד משמעי ובלתי נמנע. בחלק הזה של החיים אתם עשויים לגלות שנמאס לכם ממאבקים שניהלתם במשך שנים רבות מול אנשים אחרים או מול עצמכם, ותמצאו את הדרכים ללמוד לחיות עם אתגרים שכאלו או לפתור אותם בפשטות שכנראה תגרום לכם לתהות "למה לא עשיתי את זה קודם?". סביר להניח שתהליך זה קורה דווקא עכשיו כי עמוק בפנים אתם מבינים שעברתם חלק מכובד מהחיים שלכם, ואתם רוצים שהמשך חייכם יהיה "נקי" מכל אותן בעיות שהטרידו אתכם. אם אתם מרגישים ככה תנו לעצמכם טפיחה מחזקת על הכתף, ואל תחושו רע בגלל שכבר לא אכפת לכם מדברים מסוימים. נכון, אתם ללא ספק נמצאים בעיצומו של משבר אמצע החיים שלכם, אבל אתם מתמודדים איתו בצורה מעולה שרק משפרת את מה שיבוא בהמשך.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.