print header

14 החלטות קטנות ומשנות חיים

פעמים רבות, אנו לוקחים בידינו את ההחלטה לעשות שינויים מהותיים בחיינו כדי להיות מאושרים או מסופקים יותר. למרבה הצער, אנחנו לא מצליחים להתמיד ברבות מההחלטות הללו, שכן הן גדולות מדי לביצוע יומיומי ואנו מוצאים שאין באפשרותנו להמשיך אותן כפי שרצינו. על מנת שתוכלו לבצע שינויים מהותיים בחייכם, חשוב להבין שלא תמיד ניתן לצעוד צעדים גדולים אחד אחרי השני, וגם הצעדים הקטנים ביותר יכולים לעשות הבדל גדול עבורכם. 14 הפעולות הפשוטות המפורטות בהמשך הן בהחלט ברות ביצוע, ויכולות לשנות את חייכם לחיוב מבלי להעמיס עליכם שינויים גדולים שקשה לעמוד בהם. בחרו לבצע אותן כבר היום, ותוכלו לראות כיצד חיים משתנים לטובה ומקבלים את התפנית שתמיד רציתם.
 
אישה עומדת באמצע נהר ומחייכת
 

1. נסו משהו חדש בכל שבוע 

לעתים אנו מוצאים את עצמנו נכנסים לשגרה שוחקת שגורמת לנו לייאוש ולרצון לעשות דברים גדולים ש"ינערו" אותנו ממנה. החיים לא תמיד מאפשרים לנו לצאת להרפתקאות גדולות שכאלו, אך אין זה אומר שלא נוכל לצאת מהשגרה בדרך מהנה. כדי לעשות זאת, נסו לעשות משהו חדש בכל שבוע שלא ניסיתם מעולם; זה יכול להיות מתכון חדש שתמיד רציתם לטעום, שיעור בתחום שמעניין אתכם או ביקור במקום שלא הייתם בו באזור מגוריכם. הפעולות הקטנות הללו יכניסו לחייכם טעם חדש ויאפשרו לכם להרגיש שיש לכם למה לצפות.

2. התנדבו בתחום שקרוב ללבכם

פעמים רבות, הדברים המהותיים ביותר בחיינו הם לא הדברים שאנו משיגים עבור עצמנו אלא מה שאנחנו עושים בשביל אחרים. הסיפוק מהתנדבות, עשייה ונתינה למען האחר הוא חוויה בפניי עצמה ומלבד התחושה הזו, ההתנדבות מאפשרת לכם לעשות שינוי של ממש בחייהם של אחרים. פעילויות התנדבותיות לא חייבות לגזול זמן רב, כך שאתם יכולים להקדיש שעה בשבוע לפעילות שקרובה ללבכם ותוכלו להתמיד בה. התחושה שאתם תורמים תרומה של ממש לחייו של אדם אחר היא רגש שאין שני לו, והיא תעשה שינוי לא רק בחייכם אלא גם באלה של הסובבים אתכם.
ילד קטן מצייר ליד נערה עם חולצה של מגן דויד אדום
 

3. בשלו בבית לעתים קרובות יותר

התפריט היומי שלנו אמור לא רק למלא את בטננו אלא גם לספק לנו רכיבי תזונה חיוניים שגופנו זקוק להם. אכילה של מזון מהיר לעתים קרובות היא אמנם קלה וחוסכת בזמן, אך יכולה להיות מזיקה ולרוב היא לא תספק לנו את כל מה שגופנו צריך. כדי לחסוך לעצמכם כסף וגם ליהנות מאוכל טרי וטעים, נסו לבשל בבית לעתים קרובות יותר. זה יכול לעשות נפלאות למצב הרוח והבריאות שלכם, ובזכות המתכונים המהירים האלה אפילו לא יגזול מכם זמן רב.

4. תנו לאנשים סביבכם מחמאה אחת ליום

לעתים מילה טובה יכולה לעשות שינוי גדול, בין שהיא מופנית כלפינו ובין שאנו אומרים אותה לאדם אחר. מחמאות קטנות עושות פלאים לאדם ששומע אותן ויכולות לתת להם את הכוח להמשיך את היום על הצד הטוב ביותר עם חיוך על הפנים. כדי לעשות זאת, פשוט תנו מחמאה נחמדה לאנשים סביבכם אחת ליום ותראו כיצד ארשת הפנים שלהם תשתנה באופן מידי. הידיעה ששימחתם אדם אחר תיתן לכם את הכוח להמשיך בסדר יומכם, ותגרום לכם להרגיש טוב במשך שעות ארוכות.
שתי נערות מחויכות יושבות זו לצד זו

5. הרחיבו את אוצר המילים שלכם

כוחן של מילים לא יסולא בפז, ומלבד לתת מחמאות נסו גם להרחיב את אוצר המילים הכללי שלכם. עשו זאת על ידי לימוד של מילים חדשות ומטבעות לשון שלא הכרתם ותתפלאו כיצד השינוי הקטן הזה יתרום לכם. מלבד העשרת השפה שלכם, אתם תרגישו חדוות לימוד ותשמרו על המוח שלכם חד לאורך זמן. לימוד של דברים חדשים תורם רבות לבריאות המוח, כך שלא רק תשאבו הנאה רבה אלא גם תעזרו לעצמכם להרגיש טוב יותר על ידי שימוש במילים חדשות בחייכם.

6. חייכו לעתים קרובות יותר

ישנם ימים רבים בהם אנחנו מרגישים עייפים ואפילו מיואשים, מה שגורר אחריו רגשות שליליים אחרים. בימים כאלו, הדבר האחרון שמתחשק לנו לעשות הוא לחייך, אך אתם תופתעו לגלות כיצד גם חיוך כפוי יכול לעשות פלאים. כאשר אתם מחייכים, מרצון או שלא מרצון, מתרחשת בגופכם תגובה אוטומטית המופעלת על ידי הבעות פנים. כתוצאה מכך, משתחררים בגופכם דופמין, אנדורפינים וסרוטונין – נוירוטרנסמיטרים שגורמים לתחושת התעלות ושיפור מצב הרוח. מלבד זאת, בזכות תופעה פסיכולוגית של חיקוי הבעות פנים, האנשים סביבכם יתחילו לחייך שלא במודע ויהנו מתחושות טובות גם אם הרגישו לא טוב לפני כן.
אדם עם משקפי שמש מחייך חיוך רחב

7. שברו לפחות הרגל אחד רע

לכולנו יש הרגלים שליליים שאנו תמיד דוחים את ה"גמילה" מהם. אלה יכולים להיות כסיסת ציפורניים, עישון, או כל פעולה אחרת שגוזלת זמן ולא תורמת לנו במאום. כדי לשבור את ההרגלים הללו, הקציבו לכם פרקי זמן קצרים של הימנעות מהם וציינו אותם על לוח השנה. התחילו בשלושה ימים, עברו לשבוע והגדילו את פרקי הזמן עד שכבר לא תשימו לב כיצד הזמן חולף בלי ההרגלים שבעבר עיכבו אתכם.

8. הזכירו לאנשים בחייכם שהם משמעותיים עבורכם

לעתים במרוץ החיים, אנחנו מזניחים מעט את האנשים שרצים לצדנו ושוכחים להודות להם על כך שהם מתמידים אתנו. זה אולי נראה לנו שהם יודעים מה אנחנו מרגישים כלפיהם, אך זה לא תמיד נכון ולעתים האנשים סביבנו צריכים מילה טובה או מחווה קטנה כדי לזכור שאנחנו לא לוקחים אותם כמובנים מאליהם. השתדלו להקדיש לאנשים המשמעותיים בחייכם מעט מזמנכם והזכירו להם כמה הם משמעותיים עבורכם. לא רק שזה יגרום להם להרגיש טוב עם עצמם, אלא גם אתם תרגישו טוב פי כמה והיחסים איתם ישתפרו ויהיו הרבה יותר חזקים.
אישה מחבקת את בן זוגה בשלג

9. תרמו פריטים שאתם לא צריכים

למי מאתנו אין בגדים בארון ששוכבים להם בלי שימוש או מכשירי חשמל שמעלים אבק במטבח? למרות שלעתים קשה לנו להיפרד מהפריטים הללו, אנחנו רק נרוויח אם נעביר אותם לאנשים אחרים. הקדישו יום אחד למיון של החפצים בביתכם והניחו בצד את אלו שאתם כבר לא צריכים. תרמו אותם לאנשים שזקוקים להם יותר מכם כך שתוכלו ליהנות מבית מסודר ונקי, וכן מהתחושה שנתתם לאחרים ושחררתם חפצים חומריים שלא הטיבו עמכם.

10. הכירו את השכנים שלכם

לעתים עוברות שנים מבלי שנכיר את האנשים שחולקים את מרחב המחיה שלנו - השכנים. אנחנו חולפים לידם ומסננים "שלום" קטן, אך פעמים רבות כלל לא לומדים להכיר אותם לעומק. זה עלול להיות פספוס אדיר, שכן האנשים שגרים מולנו יכולים להפוך לחברינו הטובים ביותר וגם לאוזן קשבת בעת צרה. כדי לנסות להכיר את שכניכם, הביאו להם מאפה קטן שיפתח שיחה ביניכם או שתיזמו מפגש שכנים במהלכו תוכלו להכיר את האנשים שחולקים אתכם כתובת.
אנשים במסיבת גג

11. אמרו "לא" לעתים קרובות יותר

הרצון שלנו לעזור לאנשים סביבנו בא לעתים קרובות על חשבוננו כך שאנחנו יוצאים ממנו מופסדים. זה אמנם חשוב להקדיש ממרצנו וזמננו עבור אחרים, אך כאשר אנחנו נמשכים לכיוונים שונים ומנסים להספיק הכל, לרוב נצא מכך מותשים ואפילו מעט כועסים. כדי להימנע מכך, למדו את כוחה של המילה "לא" והבינו שזה בסדר לסרב לבקשות של האנשים שסביבכם, בין שמדובר בעמיתים לעבודה ובין שמדובר בחברים ומשפחה. אלו הקרובים ביותר אליכם יעריכו אתכם גם אם לא תיענו לכל בקשה שלהם ויבינו שאתם לא יכולים לעשות אינספור פעולות בו זמנית. באופן הזה תוכלו להשתחרר אט אט מהאשמה שמחלחלת לעתים כשאתם לא יכולים לעזור לכולם, ולהבין שזה בסדר לסרב לעתים, גם לאנשים שאנחנו אוהבים.

12. למדו כיצד להתנצל

פעמים רבות בחיים, אנחנו האויב הגדול ביותר של עצמנו כאשר אנחנו מונעים מאגו ומתקשים לשחרר אותו. זה קורה בעיקר בריבים עם האנשים סביבנו, שבהם אנו מנסים להיות צודקים ולא חושבים לרגע שאולי המצב שונה. כאשר אנחנו אכן עושים טעות ולא מוכנים להודות בכך, אנו בעצם מסכנים מערכות יחסים יקרות בגלל עניינים פעוטים. על מנת להקל על עצמכם ועל האנשים סביבכם, למדו כיצד להתנצל כאשר אתם טועים או פוגעים במישהו ואיך לשחרר מעט את האגו שרק מזיק לכם לעתים. זה יעשה פלאים ביחסים שלכם עם אנשים ויגרום לכם להבין את הדברים החשובים באמת כך שתמנעו מסכסוכים מיותרים.
פסל של צפרדע כורע ברך ומחזיק פרחים

13. הכינו יומן הודיה

כאשר אנו נמצאים בתקופות קשות או בימים מאתגרים, אנו נוטים לשכוח את הדברים הטובים שהתברכנו בהם ומתמקדים בשליליים בלבד. זה גורם לכך שאנו שוקעים במרה שחורה וחושבים שאין לנו על מה להודות, אך מדוברר בטעות. חשוב לשחרר מהמחשבה שרק דברים גדולים הם בעלי משמעות, וכאשר תתחילו להבחין בשלל הדברים שהתברכתם בה, תבינו שיש לכם על מה להודות. נהלו יומן הודיה ורשמו בו כל יום על הדברים הטובים שיש לכם או שקרו לכם. זו יכולה להיות כוס קפה טעימה במיוחד, חיוך מאדם זר ברחוב או טיול מתוכנן. קראו לעתים את היומן והבינו איזה שפע יש בחייכם שאתם יכולים להודות עליו. זה ישנה את תפיסתכם באופן משמעותי ויגרום לכם להבין שבסופו של יום, רובנו בני מזל ויש לנו מתנות קטנות וגדולות שאנחנו יכולים להודות עליהם.

14. תכננו זמן רק עבור עצמכם

לעתים אנוכיות היא דבר טוב, וכדי שתוכלו ליהנות באמת מהשפע בחייכם ולהעריך הכל סביבכם, חשוב שיהיה לכם זמן לעשות זאת. נסו לתכנן זמן בכל שבוע שיוקדש אך ורק לכם ושבמהלכו תוכלו לבצע פעילויות שאתם נהנים מהן או פשוט לנוח בלי משום מטלה שתעיק עליכם. זה יאפשר לכם לנקות את הראש, להרגיש טוב יותר ולהבין שיש חשיבות גדולה לאדם שאתם נמצאים איתו 24 שעות ביממה – אתם עצמכם. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.