print header

8 פרסים שמגיעים לאנשים שמצליחים להתמודד עם דיכאון

כמעט מדי יום אנו נתקלים באנשים שמתמודדים עם דיכאון ברמות שונות, בעבודה, במרכזי הבילוי ואפילו בקרב המשפחה והחברים שלנו. ארגון הבריאות העולמי העריך כי בשנת 2012 מעל ל-350 מיליון איש ברחבי העולם סבלו מהמחלה, אך חלק גדול מהם חש שאינו יכול לשוחח על הנושא עם אחרים. זאת, מחשש שיתמודד עם תפיסות מוטעות ועם אנשים שיניחו שמדובר בסוג של מצב רוח רע ולא בבעיה אמתית. כתוצאה מכך יכול מאוד להיות שאיננו מודעים למצבם של חלק מהאנשים שאנו מכירים, או לא מגיבים באמפתיה ואכפתיות כלפי אלה ששיתפו אתנו את סיפור ההתמודדות האישית שלהם. בפועל, רוב האנשים שמתמודדים בגבורה עם דיכאון ראויים למחמאות ולהערכה, ואלה הם 8 ה"פרסים" או המתנות שמגיע להם לקבל על ההתמודדות הלא פשוטה הזו. אתם מוזמנים לשלוח את הכתבה הזו לאנשים היקרים לכם שעוברים תקופה לא קלה בחייהם, כדי להזכיר להם את החוזק שטמון בהם ואת כל ההערכה שמגיעה להם.
 
התמודדות עם דיכאון
 

1. פרס על עקשנות יוצאת דופן

אנשים הסובלים מדיכאון זקוקים למידה רבה של עקשנות, שבאה לידי ביטוי ברצון למצוא ולהשיג מטרות בחייהם, גם אם במקביל הם מונעים מרגשות של אי כשירות ופחד שמקשים עליהם להתקדם. היכולת להתרומם גם ברגעים הללו ולחפש הזדמנויות לשיפור עצמי בנחישות מדהימה, מאפיינת חלק לא קטן מהאנשים הללו ומאפשרת להם למצוא את ייעודם גם אם בדרך הם נופלו או נכשלו.
 

2. פרס על חמלה כלפי אחרים

אף על פי שקיימת תפיסה מוטעית בנושא, דיכאון הוא לא מצב שנובע מבחירה אלא מחלה המשבשת תאי עצב במוח ומשנה דפוסי חשיבה. לפיכך בשעה שבחלק מהמקרים אנשים הסובלים מדיכאון מסתגרים בתוך עצמם, במקרים אחרים הם מסוגלים לזהות עצב אצל אחרים, ולהפוך לרשת של תמיכה שמאפשרת להם לא להרגיש לבד במצבם. ההתמקדות הזו באחרים עוזרת לאנשים הללו לשפר את החיים של הסובבים אותם אבל גם את של עצמם, כך שבחלק מהמקרים דווקא האנשים המכילים והקשובים ביותר, הם אלה שמתמודדים עם סיפור חיים לא קל בעצמם.
 
התמודדות עם דיכאון

3. פרס על אכפתיות ורגישות

רבים מאתנו מניחים שחיוך של אחרים הוא סימן לאושר פנימי, אבל מדובר רק במעטה חיצוני שיכול להיות מבלבל מאוד. רבים מהסובלים מדיכאון עושים מאמץ אמתי ומכוון להיראות שמחים ואופטימיים, בייחוד כאשר הם לומדים להתמודד עם מצבם ולפתח מנגנונים שתפקידם להגן עליהם. עם זאת, במקרים רבים גם אלה שמסתירים את מצב הרוח שלהם בציבור, עדיין מתמודדים עם רגשות לא קלים כאשר הם לבד, והדבר מעיד על כך שהמקור לשמחה ולאופטימיות שלהם הוא האכפתיות כלפי חבריהם, העמיתים למקום העבודה והיקרים להם, שאותם הם לא רוצים לחשוף לכל הדברים שמטרידים אותם.
 

4. פרס על יצירתיות

למרות שדיכאון היא מחלה בעלת מאפיינים נרחבים שמשפיעים על סוגי אישיות שונים במגוון דרכים, קיימים מספר מאפיינים המשפיעים על חלק גדול מהסובלים ממנה. ההנחה הרווחת היא כי העובדה שאנשים שכאלה מקדישים יותר זמן לחשוב על הרגשות שלהם ושוקלים נושאים מופשטים בצורה עמוקה וייחודית, מאפשרת להם להפוך ליצירתיים יותר ולהשתמש בדיכאון כדלק עבור סוגי עבודה שונים. לפיכך, אמנים ומוזיקאים רבים שאובחנו כסובלים מדיכאון יצרו בתקופות הללו אוסף של פסלים, שירים, תמונות ויצירות נוספות, וגם כיום עובדים יצירתיים רבים מצליחים להגיע אל תפוקות גבוהות בשעה שהם נלחמים בתחושות קשות התוקפות אותם. הסופר מארק טווין, שסבל מדיכאון ב-15 השנים האחרונות לחייו, כתב כי "כל אחד הוא ירח עם צד אפל אותו הוא לא מראה לאחרים", והיכולת להמשיך וליצור גם תחת אותו הצד האפל, היא דבר שיש להוקיר ולהעריך.
 
התמודדות עם דיכאון
 

5. פרס על התמודדות עם מחשבות קשות

הצורך להתגונן ולהתמודד במקביל עם מחשבות מערערות, קשות ומתסכלות, הוא דבר שחלק מהמתמודדים עם דיכאון נתקלים בו באופן תכוף. כל שינוי הקשור לחייהם יכול להוביל להתפרצות מחודשות של המחשבות הללו, והלמידה להתמודד איתן על בסיס קבוע תוך המשך ניהול חיים עשירים עד כמה שניתן, דורשת עוצמה פנימית וחוזק שאין דומים להם. 
 

6. פרס על התנהלות במצבי עייפות קיצוניים

כולנו יודעים כמה קשה לעבור את היום כאשר אנחנו עייפים, אך אנשים הסובלים מדיכאון מכירים את המצב הזה מקרוב לעתים קרובות מאוד. דפוסי שינה לא סדירים מאפיינים חלק גדול מהימים שלהם, והם נוטים לסבול מקיצוניות של שעות שינה מרובות מצד אחד, לצד קושי להירדם לאורך כל הלילה מצד שני. מכיוון שעייפות גורמת למצבי רוח שליליים, תסמיני הדיכאון עלולים להחמיר במצבים כאלה. לפיכך, היכולת של אנשים שסובלים מדיכאון לקום בבוקר גם בימים בהם הפעולה הזו נראית בלתי אפשרית, ראויה להערכה אמתית.
 
התמודדות עם דיכאון

7. פרס על הפגנת רמות גבוהות של סבלנות

להבדיל מבעיות אחרות עמן מתמודדים אנשים רבים, הסובלים מדיכאון מרגישים פעמים רבות שלצד התמודדות עם הרגשות שלהם, הם צריכים גם להפגין רמות גבוהות מאוד של סבלנות כדי לתקשר עם יקיריהם ולתמוך בבני משפחתם, במטרה להסביר להם את מה שמתרחש בחייהם ובמחשבותיהם. זאת, כדי לשמור על חברויות שיקרות ללבם, להימנע מריחוק של אחרים ולהסביר להם שאם הם מתנהגים בצורה קצת מנוכרת, זה רק בגלל שהם מתמודדים עם דברים לא קלים, אך עדיין חשוב להם להיות שם לצדם.  

8. פרס על התמקדות בעולם שבחוץ

כפי שכבר הזכרנו, אנשים רבים הסובלים מדיכאון מחפשים משמעות לחייהם, והיכולת להתמקד במה שקורה סביבם היא דבר שיכול ליצור עבורם ערך משמעותי. אברהם לינקולן, הנשיא ה-16 של ארצות הברית, ציין כי הגבורה של אדם ניכרת לא בעת ניצחון אלא בזמן התמודדות עם אתגרים, וכמי שלחם בדיכאון קליני הוא החליט להתמודד עם הבעיה על ידי שיפור העולם שסביבו. ואכן, פעולות רבות שלו, שהבולטת בהן היא כמובן ביטול העבדות, משפיעות על עולמנו עד היום ומוכיחות שדווקא בתקופות הקשות ביותר בחייו של אדם הוא יכול להעניק להם ערך על ידי שיפור חייהם של אחרים.
 
התמודדות עם דיכאון

כמה מילים לסיום...

בעולם הקשה והתחרותי שבו אנו חיים, קל להבין אנשים שמסתגרים בתחושותיהם ולא משתפים אחרים במה שעובר עליהם כדי לא לחוש פגיעים ולהרגיש שהכל בשליטה. אלה שמתמודדים עם דיכאון עושים זאת לא פעם בצורה יוצאת מן הכלל, כך שחשוב להיות קשובים ולזהות את הרגעים בהם הדבר החשוב ביותר שתוכלו לעשות הוא לחבק אותם ולהעריך אותם על החוזק שלהם. אין ספק שזה אחד מהדברים שיכול לסייע להם יותר מכל.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.