print header

10 הבעיות הבריאותיות המשפיעות ביותר על דור ה-Y

בני דור המילניום, או דור ה-Y בשמו האחר, אלו שנולדו במהלך שנות ה-80 וה-90, גדלו בעולם שונה לחלוטין מזה שגדלו בו הוריהם. אמנם הם נוטים יותר לשמור על תזונה נכונה מאשר הדורות הקודמים, בין היתר בשל היותם מודעים יותר לחשיבות הנושא, אך אגודת צלב כחול מגן כחול (BCBSA) האמריקאית מדווחת כי בני דור ה-Y הם הרבה פחות בריאים מהוריהם ככל שהם מתבגרים. הסיבות לכך הן רבות, שכן דור ה-Y חווה מילדותו ועד היום שינויים קיצוניים בדרך שבה מתנהלים החיים בעולם, וכמובן שההשפעה הזו עלולה לפעול גם על הדור העוקב – דור ה-Z של אלו שנולדו בשנות ה-2000. חשוב שכל אחד יהיה מודע לכך ויפעל נכון כדי למנוע זאת מילדיו ומעצמו ככל הניתן, על מנת שכולם יוכלו לגדול כאנשים בריאים כשיגיעו לגיל מבוגר.
 
בעיות בריאותיות של דור ה-Y: איש עם מד לחץ דם על ידו

ממצאי הדו"ח של BCBSA

ליצירת הדו"ח סקרו קודם כל כ-55 מיליון אנשים בני דור ה-Y מחתכי גילאים שונים בשנת 2014, ולאחר מכן הם נסקרו שוב בשנת 2017. את הממצאים השוו החוקרים, ונראה כי קיימת עלייה בשכיחות הבעיות הבריאותיות מהן סובלים בני דור ה-Y לאורך השנים. 
בעיות בריאותיות של דור ה-Y: דירוג בעיות רפואיות של דור ה-Y ושכיחותן
הבדיקה הזו אמנם הראתה שבני דור ה-Y נוטים לסבול מיותר בעיות בריאותיות ככל שעוברות השנים, אך החוקרים רצו לבדוק האם הם סובלים מהן יותר מאשר הדור הקודם להם. להפתעתם הם גילו שברוב המוחלט של המקרים התשובה היא כן, כשהשוו ממצאים מבדיקת בני דור X בגילאים 34-36 בשנת 2014 לממצאים מבדיקת בני דור Y באותם גילאים בשנת 2017.
בעיות בריאותיות של דור ה-Y: השוואת שכיחות בעיות בריאותיות אצל דור ה-X ודור ה-Y
למרות ממצאים אלה, 83% מכל 55 מיליון הנסקרים בני דור ה-Y החשיבו את עצמם כבריאים או אף העידו כי בריאותם נמצאת במצב מצוין, זאת אף על פי שהראיות מראות את ההפך. לפי הדו"ח, נראה כי הדעיכה המשמעותית ברמת בריאותם מתחילה בגיל 27. ד"ר וינסטנט נלסון, סגן נשיא לעניינים רפואיים ב-BCBSA, אומר על הממצאים האלה: "מכיוון שעולים אתגרים בריאותיים בגיל מוקדם יותר אצל בני דור ה-Y מאשר אצל דורות קודמים, עלינו לטפל בבעיה הזו בדחיפות".

הבעיות הנפשיות הן הקשות ביותר עבור דור ה-Y

"בעוד שכיום אנחנו רואים יותר מקרים מאובחנים של בעיות נפשיות בקרב כל הדורות, בני דור ה-Y מראים את הגידול המשמעותי ביותר בשכיחות בעיות אלו, זאת בהשוואה לבני דור ה-X והבייבי בום", כך מציין נלסון. ואכן, לפי הסקר דיכאון מג'ורי (שמוכר גם כדיכאון קליני) והתמכרות לסמים ולאלכוהול הן הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר אצל בני דור ה-Y. פרופסור דבורה סראני, פסיכולוגית מאוניברסיטת אדלפי וסופרת זוכת פרסים על ספרה "לחיות עם דיכאון", אומרת שהממצאים האלה כלל לא מפתיעים אותה. היא מאמינה שהנסיבות הבאות הן אלו שתורמות לכך:

החידושים הטכנולוגיים

בגלל הטכנולוגיה העכשווית, בה יש מסרים מידיים בצורת SMS, וואטסאפ ואפילו ICQ מלפני יותר מ-20 שנה, דור המילניום הם הראשונים שלמדו לתקשר בלי ליצור קשר עין, בלי לפתח יכולות לקרוא תווי פנים ובלי להבין באופן עמוק את מכלול הרגשות שקיימים בתוכם ובאחרים. "חוסר המודעות הרגשית הזו נקראת בשפה הרפואית 'אלקסיתימיה', והיא בין היתר מקשה על בני דור ה-Y להבין את מחשבותיהם ורגשותיהם", אומרת סראני.
בעיות בריאותיות של דור ה-Y: אישה מסתכלת על הסמארטפון שלה בבית קפה

עומס יתר של מדיה

סראני טוענת שהאינטרנט סייע ליצור מאגר אינסופי של חדשות, ובני דור ה-Y שעוקבים אחרי הנעשה בעולם ובסביבתם גדלים להיות אנשים חרדים יותר כתוצאה מכך. "סיפורים כה רבים על טרור ואסונות טבע לא היו קיימים בשפע כזה לפני כמה דורות, אך היום הם מקיפים אותנו סביב השעון", אומרת סראני.  לא מפתיע לגלות שבעקבות זאת "בני דור ה-Y סובלים מתחושות חוסר אונים, חוסר תקווה ופחד כמעט ללא הרף".

מנטליות של "כולם זוכים"

על פי סראני, המנטליות שעל פיה "יש זוכים ויש מפסידים" הוחלפה אצל דור ה-Y למנטליות של "כולם זוכים", והם חיו בילדותם בסביבה מוגנת שבה כל אחד מקבל פרס או תגמול כמעט בכל מצב. עקב כך הם לא למדו להתמודד עם כישלון ולא בנו חוסן נפשי בגיל צעיר. כתוצאה מזה רבים מהם חווים קשיים כשעליהם להתמודד עם מצבים מלחיצים, והם מרגישים מתוסכלים בקלות ונמנעים מכל דבר שגורם להם לתחושות שכאלה.

שני הורים שעובדים

ככל שיותר ויותר הורים נאלצו להתמודד עם הדרישות הכלכליות המשתנות של העולם, חלקם היו צריכים לוודא שיהיו להם שתי משכורות משום שרק אחת לא הספיקה. עקב כך רבים מבני דור ה-Y גדלו במשפחות בעלות אופי שונה מאוד ממה שהיה נהוג בעבר. "לא היה להם את הנוחות של אימא שתמיד בבית, ארוחת ערב משפחתית מדי ערב ובאופן כללי שעות קבועות שבהן מבלים עם המשפחה. זה יצר סביבה יותר בודדת עבורם, מה שגרם להם להתעטף בבועה שהובילה אותם להימנע ממשפחתם ולהתבודד עוד יותר", מסבירה סראני.

לוח זמנים לא קבוע בעבודה

בעוד שלבני דור ה-Y יש יותר הזדמנות לפתח קריירה בתחומים שלא היו קיימים לפני 20 שנים או באזורים שרחוקים מביתם, סראני אומרת שיש לכך חיסרון משמעותי, והוא שהם מוצאים את עצמכם עובדים גם בסופי שבוע או אפילו במהלך חופשות. "עקב כך, הם אף פעם לא באמת מפסיקים לעבוד כדי לתדלק מחדש את הנפש שלהם, וזה משפיע מאוד על מצבם הנפשי והבריאותי" ,כך היא מסבירה. 
בעיות בריאותיות של דור ה-Y: איש אוחז את ראשו צמוד לשולחן

אז איך אפשר לעזור לבני דור ה-Y?

נלסון אומר שהדבר החשוב ביותר הוא שבני דור ה-Y קודם כל יבינו שהם צריכים לעזור לעצמם, ועליהם לפנות לרופא ולקבל אבחנה בנוגע למצבם כמה שיותר מוקדם כדי לטפל בעצמם. יחד עם זאת, בסקר של BCBSA נמצא כי שליש מבני דור ה-Y לא מקבלים שום טיפול מונע לבעיות שמהן הם סובלים, ולמעשה רובם מבקרים רופא רק כאשר הם חולים או אם הם נפגעו באופן פיזי, למשל שברו עצם.
 
"הפגיעה בבריאותם של בני דור ה-Y היא לא רק בהווה, אלא בעיקר בטווח הארוך, אך זאת רק כל עוד הם לא יקבלו טיפול מונע", כך אומר נלסון. "אני מעודד את כל בני ה-Y למצוא רופא או מטפל שהם סומכים עליו ולהיבדק כמה שיותר מוקדם, על מנת לגלות האם הם סובלים מבעיה כזו או אחרת שעלולה להשפיע עליהם בעתיד".
 
סראני מסכימה איתו ומציינת כי המחסום הגדול ביותר שהיא רואה אצל בני דור ה-Y הוא חוסר היכולת לשלם על טיפולים פסיכיאטריים. "המשכורות של בני דור ה-Y לא שוות למשכורות של הדורות הקודמים כשבוחנים את ערך הכסף היום, וכיום יוקר המחייה הוא גבוה יותר מאשר בשנים הקודמות", היא מציינת. בנוסף, מחקר שנערך באוניברסיטת מזרח קנטקי הראה בעיה אחרת, שהיא חוסר היכולת של בני דור ה-Y לפתח יחסים אישיים עם הרופא או המטפל שלהם, מה שמוביל לטיפול מאוד ישיר ופחות אישי ומחייב מבחינתם.
 
דבר נוסף וחשוב שבני דור ה-Y צריכים להבין זה שטיפול בבעיה בתהליך ריפוי ולא אירוע חד פעמי ומהיר – אין קיצורי דרך. "בני דור ה-Y באים לרופא בשביל טיפול זריז, ולא באמת מעוניינים להשקיע בטיפול בשורש הבעיה", כך אומרת סראני. "מומחים לבריאות הנפש צריכים גם הם להיות מודעים לטרנד הזה ולנסות לעזור לבני דור ה-Y להבין שככל שהם ישבו יותר שעות על ספת הפסיכולוג, כך הם יוכלו לחיות חיים משמעותיים, בריאים ומספקים יותר בהמשך".
 
מקור: bcbs.com

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.