print header

מחקר חדש חשף: זו הסיבה למה אבות מאושרים יותר מאימהות

 גידול וחינוך ילדים הוא דבר מאתגר ביותר ולפעמים נדמה כי רגעי האושר הם מעטים לעומת הרגעים הקשים שבדרך. אך לא לכולם יש דרך קשה באותה המידה... לאחרונה, נערך מחקר בקליפורניה שתוצאותיו מראות על כך שאבות שמחים ומאושרים יותר מאימהות. לטענתם של החוקרים הסיבה לכך נעוצה בזמן הרב של משחקים שאבות משקיעים בילדים לעומת האימהות, אך אנו בחרנו להסתכל על המחקר הזה בעין ביקורתית ולפרק אותו לגורמים כדי שאתם ההורים תוכלו לקחת ממנו את הדבר החשוב באמת, אותו תוכלו לגלות בהמשך הכתבה.
 
מחקר אבות מאושרים: שני הורים שוכבים מחויכים ולפניהם זוחל תינוק

המחקר ותוצאותיו

ממחקר שנערך בתחילת שנת 2019 באוניברסיטת קליפורניה בריברסייד עלה כי ישנו דבר נוסף המבדיל בין אימהות לאבות, ובאופן כללי יותר, בין נשים לגברים. המחקר עצמו הוא מטא-אנליזה – שיטות להשוואה וצירוף תוצאות ממספר מחקרים – של שלושה מחקרים שונים אשר בדקו את בריאותם הנפשית של 18,000 אנשים וערכו השוואה בנושאים שונים: אושר, לחץ, חרדה ורווחה נפשית. שני המחקרים הראשונים השוו בין הורים לאנשים בלי ילדים וממסקנותיהם עלה כי האבות מאושרים יותר מהגברים ללא הילדים. במחקר השלישי נערכה השוואה בין אבות לאימהות לגבי רמת האושר שלהם כאשר הם מטפלים בילדיהם. תוצאות המחקר הזה הצביעו על כך שאבות מאושרים יותר במהלך טיפול בילדיהם מאשר אימהות, והסיבה לכך ככל הנראה היא שאבות משחקים עם ילדיהם כאשר הם שומרים עליהם יותר מאשר אימהות.
מחקר אבות מאושרים: אבא משחק עם שתי בנותיו בדשא

משמעויות והבהרות

אנחנו יכולים להניח שמתוך כל זוגות ההורים שהשתתפו במחקר הזה, רבים מהם מחלקים את מטלות הבית באופן שווה ביניהם. עם זאת, למרות שמטלות הבית מחולקות באופן שווה יותר בשנים האחרונות, נשים נושאות בנטל הרגשי יותר מאשר גברים. הן נוטות לעשות עבודה מחשבתית רבה לאורך היום ולוקחות על עצמן הרבה ברמה המנטלית והרגשית כאשר זה נוגע להורות. לדוגמה: האימהות לרוב יודעות כאשר נייר הטואלט עתיד להיגמר, הן יודעות איפה המוצץ של התינוק, הן יודעות שנגמרו דגני הבוקר, הן יודעות באיזה שעה יש פגישה עם המורה, הן מתכננות את סדר היום שלהן לפי חוגים  וכדומה. גם כאשר האבות עוזרים עם הכנת האוכל, הסעות הילדים, ניקוי הבית וכדומה, ברוב הבתים בהם יש אבות ואימהות, נטל תהליך החשיבה "נופל" על האימהות. כך למעשה נוצר מצב בו האימהות דואגות לשמור את הדברים במסלולם בזמן שהאבות משחקים עם הילדים ועושים מטלות שונות בלי להרגיש לחץ. ההבדל הזה מוסיף הרבה לחץ לחיי האימהות והוא סוג של נטל בלתי נראה לעין שאיתו הן צריכות להתמודד למרות שהחלוקה במטלות הבית היא מאוזנת ברמה כזו או אחרת.
החוקרים, שברובם היו נשים, מציעים לאימהות להשוות את רמת האושר שלהן לאבות – אימהות יהיו מאושרות יותר אם הן ישחקו יותר זמן עם ילדיהן. כמובן, מעל פני השטח זה נשמע נכון והגיוני ואם הנטל הרגשי יוסר מהן, הן יוכלו לשחק יותר עם ילדיהן וכתוצאה מכך להיות מאושרות הרבה יותר. אך האם הן יהיו מאושרות בגלל שהן משחקות עם הילדים שלהן או שמא בגלל שהן לא צריכות לזכור מתי הופעלה מכונת הכביסה והאם הבגדים שעל החבל כבר יבשים? הפסיכולוגית ד"ר קרלה מנלי מסבירה שלאורך ההיסטוריה נשים, ואימהות בפרט, היו אחראיות ונשאו בנטל של מטלות הבית וגידול הילדים, בזמן שהגברים היו אחראים על ההיבטים הפיננסים של המשפחה. עם הזמן, נשים יצאו מהבית והחלו לפתח קריירות מקצועיות שונות, אבל מטלות הבית עדיין באחריותן. מנלי מסבירה שדבר שכזה עלול ליצור לחץ מתמיד על הנשים, כזה שיכול להשפיע על בריאותן ולהוביל למצבי חרדה ודיכאון. כפי שקל לנחש, המצב הזה משפיע לרעה על היכולת שלהן ליהנות מהזמן שלהן עם שאר בני המשפחה, וגם על החיים שלהן באופן כללי.
מחקר אבות מאושרים: זוג הורים מרים את ילדיהם לעבר מתקן משחקים

מילות סיכום

באופן אירוני, המחקר הזה גורם לאימהות לחשוש מדבר אחד נוסף – חוסר האושר שלהן נובע מהמחשבה שהן לא עושות את תפקידן בצורה הטובה ביותר. הצעתם של החוקרים לכך שאימהות צריכות לשחק יותר עם ילדיהן קצת בעייתית מפני שהן מספקות בכל רגע נתון תמיכה רגשית לילדים שלהן וההצעה הזו מנמיכה ומפחיתה את חשיבות תפקידה של האימא בתא המשפחתי. מעבר לזה, ההצעה הזו אף מזלזלת באבות השונים שמתאמצים כהורים ועושים את תפקידם על הצד הטוב ביותר ממש כמו האימהות. לכן, אנחנו מציעים לכם להסתכל על המחקר הזה בצורה ביקורתית ולא להסתמך על הצעת החוקרים, אלא לרכז את מאמציכם כדי לגלות מה עליכם לעשות כדי לעבוד ביחד כהורים שחולקים בנטל באופן מעשי וגם מחשבתי. גידול ילדים יכול להיות דבר קשה, מאתגר ומתיש לפעמים, אך האושר שלכם תלוי בהשקעה בילדים וביכולת להכיל ולשאת בנטל הרגשי שווה בשווה, בדומה לחלוקת מטלות הבית.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.