print header

ההשפעה הבריאותית שהורים חווים מ-3 סגנונות חינוך עיקריים

אם אדם פרפקציוניסט משפיע על בריאותו לרעה בשל יצירת לחץ מתמיד על עצמו בשאיפה לשלמות, מה קורה כאשר הוא הופך להורה? אנחנו לרוב חושבים על ההשפעה שהורים יוצרים על הילדים שלהם שמושפעת מהדרך בה הם מגדלים אותם, אך האם עצרתם לחשוב לרגע מה קורה להורים עצמם, אתם או קרובי משפחה שלכם, בשל סגנון החינוך שלהם, בייחוד בתחום בריאות הגוף והנפש? אם לא עשיתם זאת, כדאי שתשנו את המצב ותכירו את המחקר שערך מומחה אמריקאי לסוציולוגיה, אשר חשף את התשובות ואת ההשפעות של 3 סגנונות חינוך עיקריים...
 
השפעה של הורות על הבריאות: משפחה בטיול בטבע
 
"אנשים ממעיטים בהשפעה של ההורות שלהם על בריאותם", אומר הדוקטור לסוציולוגיה קווין שייפר (Kevin Shafer), מאוניברסיטת בריגהאם יאנג ביוטה, ארה"ב. על פי אחד מהמחקרים שערך שייפר התברר שלהורה "שלישי", כמו למשל אבות חורגים, יש יותר סיכוי לפתח דיכאון בהשוואה לאבות אחרים, כנראה כתוצאה מהציפיות המבלבלות שהם צריכים לעמוד בהם ביחס לדרך בה יחנכו ילדים שאינם שלהם מבחינה ביולוגית. אבות אלה אינם מבינים את ההשפעות הפסיכולוגיות שיש להורות שלהם על הבריאות הפיזית שלהם, אומר ד"ר שייפר. השפעות אשר לטענתו יכולות להתבטא בבעיות במערכת העיכול, מיגרנות ועוד. במסגרת מחקריו, שייפר בחן לעמוק 3 סגנונות הורות עיקריים ואת ההשפעה שלהם על בריאות ההורים לטוב ולרע, והגיע למסקנה שהדרך בה אנו מחנכים קשורה לאורך ואיכות החיים שנחווה כהורים.

"הורה המסוק"

הורה שדוגל בסגנון הזה רוצה להציל את ילדיו מכל צרה ולהשגיח עליו כמו מסוק שמרחף בשמיים. אם הילדים שוכחים את בגדי הספורט שלהם או לא מסיימים את שיעורי הבית בזמן, הורה המסוק יבצע את המשימות שלהם במקומם. הורים אלו נוטים גם להשגיח ולגונן על הילדים שלהם יותר מהנדרש וסביר להניח שתמצאו אותם עומדים ליד המגלשה בגן השעשועים ומשגיחים שהילד שלהם לא ימעד או שיאכל וימרח חומר לחיטוי ידיים. 

לפי ד"ר שייפר הורי מסוק מחנכים את ילדיהם מעמדה של חרדה וצורך בשליטה. לרוב הורים אלו נוטים לפרפקציוניזם ומפעילים לחץ אדיר על עצמם ועל ילדיהם. סגנון חינוך זה מאופיין גם בהורים שרואים את הילד שלהם כשיקוף של הצלחתם. המתח האין-סופי הזה עלול להוביל לדיכאון ושחיקה, אך מעבר לכך הוא גם נקשר להתפתחות של בעיות בריאותיות שונות כמו קשיי עיכול, נדודי שינה, ומערכת חיסון מוחלשת. כלומר, באופן אירוני, הורים מגוננים כאלה עלולים לחלות מווירוס שהם כל כך מנסים למנוע מהילד שלהם לחלות ממנו. חמור מכך, ההורות הלחוצה הזאת והמתח המתלווה אליה עלולים להוביל גם למחלות לב.

ההמלצה עבור הורי המסוק היא לקחת צעד אחורה בפעם הבאה שהם חשים את הדחף "להציל" את הילדים שלהם. הורים אלו יכולים לקחת רגע של מחשבה כדי להרהר בכל הדברים שהם שרדו בתקופת ילדותם, וכיצד יצאו לדוגמה מהבית ללא טלפון סלולרי וחזרו בשלום ובזמן. ההבנה שאנו חייבים לתת לילדים שלנו לטעות לפעמים וללמוד בכוחות עצמם, תאפשר לאותם הורים להעניק גם לעצמם את החופש מלחץ מתמיד.
השפעה של הורות על הבריאות: רגלי גבר וילדה על מתקן שעשועים

הורה סמכותי

סגנון ההורות הזה מאופיין בגישת חינוך שדוגלת ב"שחור או לבן". הורים סמכותיים נוטים לתת הוראות לילדיהם בכל עניין ומבהירים שיש רק דרך אחת נכונה, והיא כמובן שלהם. צעקות, איומי ענישה ועונשים הם שכיחים יותר בקרב הורים סמכותיים והטיעון "כי ככה אמרתי" עלול להיות בשימוש נפוץ למדי. הורים סמכותיים מבססים את סגנון ההורות שלהם על הצורך להימנע מחרדה, אך למרבה האירוניה הם עלולים לפתח אותה במשך שנות גידול הילדים. 

חשוב לזכור שמבחינות רבות הרצון להימנע מפחד והשאיפה לשליטה, לרוב קורסים כאשר הילדים מתבגרים ונוטים למרוד בהורים הסמכותיים. במצבים כאלה, הורים שניסו להימנע מתחושת חרדה יחושו שהם חווים אותה בשיאה. מעבר לכך, הזעם והכעס שמתלווים לעיתים להורים סמכותיים בכל שלבי גידול הילדים, הם בעלי השפעה עצומה על בריאותם. עצבנות וכעס מרעילים את הגוף וגורמים לדופק מואץ, לחץ בראש ובחזה, שרירים תפוסים ועוד. כל אלו עלולים להוביל למחלות של כלי דם ואפילו התקפי לב.

אחת משיטות ההתמודדות שהורים סמכותיים יכולים לאמץ לרגעי כעס מכונה "עצור, שב, נשום". העיקרון מאחורי השיטה הוא שהמוח שלנו מתרגם מצבי ישיבה ושכיבה כמצבים בטוחים ורגועים, מה שמשבש את זרימת הכימיקלים המופרשים בעת התפרצות זעם. זה כמעט בלתי אפשרי לחוש את אותה רמת כעס בישיבה לעומת זו שניתן להרגיש בעמידה. גם אם אתם הורים סמכותיים וילדכם עשה כרגע משהו שמצריך לדעתכם תגובה חריפה וקשה, קחו דקה לשבת ולחשוב על דרך הפעולה שלכם לפני נוקטים בצעד כלשהו.
השפעה של הורות על הבריאות: ילדה יושבת עם אימא שלה מול מחשב נייד

הורה סמכות חיובית

סגנון הורות זה נחשב לדרך הבריאה ביותר לגידול ילדים לפי ד"ר שייפר. הורים עם סמכות חיובית נוטים לאפשר לילדים שלהם לחקור דברים חדשים תוך הצבת גבולות ברורים, שאינם נוקשים כמו אלו של ההורים הסמכותיים. הורים שאימצו את סגנון הסמכות החיובית הם גם לרוב יותר חמים ונגישים מבחינה רגשית, הם מפגינים כבוד ואדיבות כלפי ילדיהם ומתמקדים בזיהוי המניעים להתנהגות של הילדים שלהם, יותר מאשר בהתנהגות עצמה.

לסגנון הורות זה, שיש בו איזון ובטחון עצמי, קיימות השפעות שחוצות את גבולות החינוך היעיל והתקין ומתבטאות גם בבריאות של ההורה עצמו. מחקרים הוכיחו שאנשים עם ביטחון עצמי נוטים להיות בריאים יותר ולחיות יותר שנים. בנוסף לכך, אמון ואופטימיות הן תכונות שהוכחו ככאלו שמגנות על הגוף ממחלות. הסמכות החיובית מאפשרת גם קשר חזק וקרוב יותר בין הורים לילדים ובכך גם מורידה את רמות החרדה של הורים, היות והם יודעים יותר על ילדיהם וסומכים עליהם יותר. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.