print header

10 תסמינים של אלרגיות למזון שחשוב לזהות - מידע בריאותי חשוב!

  אנשים רבים חושבים שאם הם לא פיתחו אלרגיה למזון כילדים, כנראה שהם הצליחו לחמוק מכך לשארית חייהם, אך לפי מחקר שפורסם בדצמבר 2017, כמעט מחצית מהאנשים שיש להם אלרגיה למזון פיתחו אותה כמבוגרים. פירוש הדבר הוא שלא רק ילדים עלולים לפתח אלרגיות למזון, אלא גם מבוגרים רבים שעד כה יכלו לאכול כל דבר בלי בעיה. חיים עם אלרגיות דורשים התאמה של תזונה ואורח חיים לצורך הימנעות מאותם רכיבים שמעוררים תגובה אלרגית, אך תחילה חשוב לדעת האם האלרגיה אכן קיימת בגופכם. כדי לעשות זאת, חשוב שתכירו את 10 התסמינים של אלרגיות למזון שאנו נוטים לאבחן כתגובות רגעיות או כאלו שנובעות ממחלות, וכך להוביל לטיפול מוקדם שישפר את איכות חייכם או את חיי הקרובים אליכם.
 

1. פריחה/אדמומיות בעור

תסמינים של אלרגיות למזון: פריחה על זרוע
אלרגיות למזון משתנות מאדם לאדם, ובעוד שיש כאלו שיפתחו תסמינים באופן מידי, אצל אחרים יכול לעבור פרק זמן ארך עד לפיתוח תגובה. אחד התסמינים הללו הוא פריחה, אדמומיות או גבשושיות בעור שנוצרות בעיקר באזור הידיים, הרגליים והמפרקים. הפריחות האזוריות הללו לא תמיד מגרדות, ולכן אנשים נוטים לחשוב שאולי הם פיתחו רגישות למוצר קוסמטי מסוים או באו במגע עם רכיב שהביא להתפתחות של גירוי בעור. לכן, אם אתם שמים לב שאתם מפתחים פריחות באזורי הגוף השונים יותר מפעם אחת, יש סיכוי סביר שמדובר באלרגיה, וחשוב לפנות לרופא כדי לקבל ייעוץ וטיפול, בייחוד אם התגובה באה מיד לאחר אכילה של ארוחה.

2. דופק חלש

תסמינים של אלרגיות למזון: א.ק.ג לב
שינויים בלחץ הדם מהווים סימן היכר נוסף של פיתוח אלרגיה למזונות כאלו או אחרים, ולכן אם אתם חשים צניחה פתאומית בלחץ הדם והדופק שלכם מאט, ייתכן שפיתחתם אלרגיה למזון מסוים שאכלתם. אנשים רבים מייחסים את הירידה הזאת בדופק למצב נפשי או רגשי, אך גם אם היא חלשה ומתרחשת "רק" לעתים, חשוב שלא להתעלם מהתסמין הזה ולפנות לרופא כדי לקבל טיפול.

3. סחרחורת

תסמינים של אלרגיות למזון: עצים מטושטשים
בעקבות צניחה פתאומית בלחץ הדם, נותר תסמין נוסף שהוא תחושת סחרחורת אשר גורמת לחדר סביבכם להסתובב במעגלים. התחושה הלא נעימה הזו עלולה אף לגרום למצב שבו אנשים מסוימים מרגישים שהם עומדים להתעלף, ואין צורך לומר עד כמה חשוב שלא להתעלם מהתסמין הזה שיכול ליצור בעיות בחיי היום יום ומעיד על בעיה בריאותית שדורשת טיפול מתמשך.
 

4. קושי בבליעה

תסמינים של אלרגיות למזון: אישה צעירה אוחזת בכוס משקה
התסמין הזה, אשר מכונה דיספגיה (dysphagia) מעיד על בעיה בגרון או בוושט. אנשים שחווים את התסמין הזה מרגישים כאילו יש גוש גדול בגרונם שמצר את הוושט ומפריע למזון ונוזלים לעבור בו. התסמין הזה אופייני לבעיות גופניות אחרות, כך שלא כדאי להתעלם ממנו בין שמדובר באלרגיה למזון או בעיה אחרת.

5. לשון נפוחה

תסמינים של אלרגיות למזון: אישה מציגה לשון נפוחה
זהו סימן ברור למדי לאלרגיה למזון שיש לבדוק עם איש מקצוע כדי לאבחן במדוייק. כאשר הגוף בא במגע עם רכיבים אלרגנים, אחת התגובות היא התנפחות של הגרון ושל הלשון, מה שעלול להוביל לקשיים בדיבור, בבליעה ואפילו בנשימה. התגובה הזו דורשת טיפול מידי שיפתח את דרכי הנשימה ואין לחכות אפילו רגע אחד עד להזמנה של שירותי חירום כדי למנוע התדרדרות של המצב.

6. לחץ בחזה

תסמינים של אלרגיות למזון: גבר אוחז בחזהו
אותו קושי בבליעה עליו דנו בסעיף הקודם, נובע כתוצאה מתגובה חיסונית ששולחת כמויות גדולות של תאי דם לבנים לוושט, וגורמת לו להיות דלקתי וצר. אותה תגובה גורמת אצל אנשים מסוימים לתחושה של לחץ בחזה שדומה להתקף חרדה או לחץ רגשי. את התגובה הדלקתית הזו ניתן למנוע על ידי נטילה של תרופות נוגדות אלרגיה, או הימנעות מהאלרגנים שגורמים לה, ויש לתת לה התייחסות ולהיוועץ עם  רופא.

7. שיעול, חרחורים וקוצר נשימה

תסמינים של אלרגיות למזון: אישה משתעלת
אנחנו נוטים לחשוב עליהם בעיקר בהקשר של הצטננות ושפעת, אך התסמינים האלו עלולים לאפיין גם אלרגיה למזון, ולגרום לבעיות של ממש אם מתעלמים מהם. קוצר נשימה בשל אלרגיה נוצר כאמור כתוצאה מהצרה של דרכי הנשימה, מה שמונע מעבר חמצן תקין לריאות ומהווה סכנת חיים של ממש. החומרה של התסמינים הללו משתנה בין אדם לאדם, ובמקרים רבים השיעול חמור במיוחד ודורש טיפול באפינפרין (Epinephrine) - תרופת מרשם חשובה במיוחד עבור אנשים הסובלים מאלרגיות, וכזו המחייבת אבחון אצל רופא, כדי שתהיה זמינה לכם במצבים של התקף, שיעול, חרחורים בריאות וקוצר נשימה.

8. עור חיוור/כחלחל

תסמינים של אלרגיות למזון: כף יד עם קצוות אצבעות כחולות
כאשר העור מתחיל להיות חיוור או כחלחל, זהו סימן לכיחלון (ציאנוזיס) - מצב שבו לא מגיע מספיק דם עשיר בחמצן לעור והרקמות הריריות. כאשר שמים לב לסימן הזה, אין להסיק שפשוט קר לכם וגופכם מגיב בהתאם, שכן יכול להיות שמדובר בתגובה אלרגית שמונעת מעבר תקין של חמצן לרקמות השונות בגופכם. אם אתם מבחינים בכיחלון שמתרחש בגופכם פעם אחר פעם גם כשאתם לא סובלים מקור, חשוב לפנות לרופא כדי לבדוק את העניין ולברר אם מדובר בתגובה אלרגית או בעיה אחרת שדורשת טיפול.

9. הקאות

תסמינים של אלרגיות למזון: אישה יושבת מול אסלה ואוחזת בה
כאמור, ישנן תגובות אלרגיות שהן מידיות וכאלו שמתפתחות לאחר פרק זמן מסוים, אחרי מגע עם מזון אלרגני כזה או אחר. בנוסף, תגובות אלרגיות מתפתחות באופן שונה אצל כל אחד, דוגמת הקאה, שיכולה להתרחש גם חצי שעה ויותר לאחר אכילה של מזון אלרגני. התסמין הזה אופייני בין היתר לרגישות לגלוטן, אך כאמור תוקף גם אנשים עם אלרגיות שונות למזון. אם אתם מוצאים את עצמכם מקיאים לאחר ארוחה, חשוב שתפנו לרופא שלכם. אם ההקאה מלווה בכמה מהתסמינים שצוינו מעלה, חשוב לפנות לשירותי חירום כדי למנוע החמרה של המצב.

10. בעיות במערכת העיכול

תסמינים של אלרגיות למזון: גבר אוחז בבטנו
בעיות במערכת העיכול משותפות גם הן לרגישות למזון, ולכן יש אנשים רבים שפשוט מתעלמים מהן וממשיכים לאכול מזונות שמזיקים להם במחשבה שאם זו רגישות, אז זה לא נורא. אם אתם חווים כאבי בטן, צריכים ללכת לשירותים זמן קצר לאחר ארוחה או מרגישים בחילה, אל תאבחנו את עצמכם עם הרעלת מזון או רגישות למזון מבלי לבדוק את העניין לעומק. אלרגיות עלולות להחמיר עם הזמן, ויכול להיות שמה שהתחיל ככאבי בטן ובעיות במערכת העיכול יחמיר ויכלול תסמינים אחרים שמסכנים את חייכם, ועל כן אל תהססו לפנות לטיפול ואבחון של מומחה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.