print header

10 הרגלים יומיומיים שפוגעים בתפקוד הכליות שלכם

הידעתם שגופכם יכול לתפקד באופן תקין גם אם 80% מהכליות שלכם נפגעו? העובדה הזו גורמת לכך שרבים לא מודעים לאפשרות שהכליות שלהם ניזוקות, וממשיכים בהרגליהם הרעים מבלי לדעת שיש לכך השלכות שמסכנות את בריאותם לטווח הארוך. הכליות הן זוג איברים בעלי מנגנון מופלא שמסנן דם, סופח מינרלים ומווסת הוצאתם של פסולת ורעלים מהגוף, ואין ספק כי שמירה עליהן צריכה להגיע בד בבד עם שמירה על אורח חיים בריא. בכתבה הבאה תתוודעו ל-10 ההרגלים היומיומיים שרובנו נוהגים לעשות, אך עלולים להזיק לתפקוד התקין של הכליות שלכם אם לא תימנעו מהם.
 
איור של פלג גוף עליו בו רואים כלי דם וכליות
 

1. צורכים מעט/יותר מדי סידן

אבנים בכליות זוהי שמה של מחלה במסגרתה נוצרת אבן אחת או יותר באיברי הסינון הללו או בדרכי השתן. מרבית האבנים האלו מכילות סידן, לכן בעבר נהגו לחשוב שיש להגביל את צריכתו על מנת להימנע מבעיה זאת. אך למעשה כאשר אין מספיק סידן בגוף, הסיכון להיווצרות אבנים גובר, מה שגורם לפגיעה בתפקוד הכליות. חשוב לציין שאין זה מספיק לצרוך את הכמות המומלצת של סידן ביום, מכיוון שקיימים מספר חלקיקים שיכולים לעכב את ספיגתו, לעומת כאלה שעשויים לסייע לו להיספג בגוף. לדוגמה, חומרים כמו זרחן או חומצה זרחתית, מגנזיום, ברזל ומנגן נקשרים לסידן ובכך מפחיתים את רמות הספיגה שלו, ואילו ויטמין A, C ו-D עוזרים לו להיספג טוב יותר בגוף. בנוסף, ככל שרמת הסידן בגוף גבוהה יותר כך מידת הספיגה שלו יורדת, ולכן כדי לשמור עליה ברמות מיטביות, מומלץ לפרוס את צריכתו על פני היום ולא לצרוך את המינון היומי המומלץ (1,000-1,500 מ"ג) בבת אחת. 

2. צורכים יותר מדי סוכר וממתיקים

ישנם כאלו הסבורים שצריכת תחליפי סוכר שונים היא מנהג בריא יותר משימוש בסוכר לבן, אך למעשה צריכתם של משקאות ומאכלים דיאטטיים המכילים את החומרים הללו עלולה לפגוע בכליות ובאיברים אחרים. מחקר שהוצג בקליפורניה בכנס האגודה האמריקאית לנפרולוגיה (תחום ברפואה העוסק במחקר ובטיפול של מחלות הכליה) בדק למעלה מ-3,000 נשים במשך מספר שנים וחשף כי שתיית משקאות מתוקים או עם ממתיקים מלאכותיים הגדילה פי 2 את הסיכון לתפקוד כליות לא תקין אצל אותן נבדקות. ממצאי המחקר תומכים בטענה הרווחת שתחליפי סוכר אינם בריאים לגופנו, ובעוד שקיימים מחקרים שמגבים גם את הדעה המנוגדת, בכל זאת עדיף להימנע מצריכת יתר של ממתיקים ותחליפי סוכר כדי לא לפגוע בתפקוד הכליות.
כלי קטן עם שקיקי נייר של ממתיקים מלאכותיים

3. אוכלים יותר מדי בשר ודגים

כ-20% מהאבנים בכליות נוצרות בגלל עודף של חומצה אורית בשתן. עודף החומצה הזו נגרם בעיקר בגלל צריכה מופרזת של מאכלים כמו בשר ודגים, המכילים חלבונים בשם פורינים. באופן כללי כל מזון המכיל כמות גדולה של שומן וחלבון מן החי מזיק לכליות שלכם ומונע מהן לסנן את הדם כראוי, וראוי שתדעו כי צריכה מוגברת של חלבון מעמיסה על תפקוד הכליות ומקשה עליהן לסנתז את הגלוקוז מהחלבונים שצרכתם. על מנת שתוכלו להקל על עומס הסינון בכליות, נסו להגביל את כמות החלבונים מן החי שאתם צורכים, במיוחד אם יש לכם בעיות בכליות, מכיוון שאכילת בשר אדום עלולה להחמיר את מצבכם. אם אתם צורכים מזונות מן החי רצוי שתשלבו אותם עם מזונות וחלבונים מהצומח כדי לשמור על תזונה מאוזנת ואורח חיים בריא יותר. 
 
 

4. לא הולכים לשירותים בזמן

אנשים רבים נוהגים להתאפק או לדחות כמה שיותר את הביקור בבית השימוש ממגוון סיבות, אבל חשוב שתדעו שאם שלפוחית השתן שלכם מלאה למשך זמן רב, אתם יכולים לחוות סיבוכים רבים, ביניהם עלייה בלחץ השתן בכליות עצמן. בנוסף, כאשר אתם מתאפקים למשך זמן רב אתם גורמים לשריר השלפוחית להימתח יתר על המידה, דבר שעלול לגרום לבריחת שתן, אצל גברים ונשים כאחד. עם זאת, חשוב להדגיש כי התאפקות יכולה להזיק במיוחד לנשים, משום שהן חוות יותר דלקות בדרכי השתן, דבר שעלול להוביל לאבנים בכליות וזיהומים אחרים, לכן כדאי להקפיד לבקר בבית השימוש לעיתים קרובות, בכל פעם שמתעורר הצורך, ובעיקר לפני נסיעות או טיולים ארוכים.
גברים עומדים בתור לשירותים

5. נוטלים יותר מדי משככי כאבים

אחד ההרגלים המזיקים ביותר לגוף הוא נטילה מוגזמת של משככי כאבים או נטילה של תרופות חזקות כשמדובר בכאבים קלים יחסית, ולכן כדאי לדעת שתרופות מסוימות גורמות לתופעות לוואי שמזיקות לתפקוד הכליות שלכם. מחקרים שונים מראים כי נטילת התרופות הללו במשך תקופה ארוכה מפחיתה את זרימת הדם, מדרדרת את תפקוד הכליות ואף יכולה לגרום לאי ספיקת כליות. בעוד שרבים מאתנו נוטלים משככי כאבים מתוך הכרח, כדאי להתייעץ עם רופא מומחה על מנת להימנע מנטילה של תרופות שעלולות להזיק לכליות אם אתם משתמשים בהן לאורך זמן. בנוסף, אם אתם סובלים מלחץ דם גבוה או סוכרת מסוג 2, נטילה של התרופות הקבועות שלכם ביחד עם משככי כאבים עלולה להחריף את המצב הבריאותי שלכם ולגרום לנזק גדול אף יותר לכליות.

6. שותים מעט מדי מים

התפקיד העיקרי של הכליות הוא לסנן את הדם שלנו ולווסת את הפסולת וחילוף החומרים בגופנו. בעת מחסור של מים בגוף, הדם הופך למרוכז יותר, זרימתו פוחתת וכך קשה יותר לסננו ולסלק ממנו רעלים. יתרה מזאת, ברגע שאנחנו שותים מעט מדי מים, הכליות מזהות את הבעיה ומתחילות לאגור יותר נוזלים בגוף, דבר שהופך את השתן לדל ואת צבעו לכהה יותר. על פי הקרן הלאומית לכליות בארה"ב, מבוגר במצב בריאותי טוב חייב לשתות בין 10 ל-12 כוסות מים כדי לשמור על כליותיו בריאות. עם זאת, שימו לב שאתם לא מפריזים בשתיית מים מאחר שגם זה יכול להעמיס על התפקוד של הכליות שלכם.
הרגלים מזיקים לכליות
7. אוכלים יותר מדי מלח
לצד היתרונות הבריאותיים והטעם שמוסיף המלח לכל מנה, הוא גם מכיל נתרן רב שעלול להזיק לכם. אחד מתפקידי הכליות הוא לסנן את הדם, למדוד את רמות הכימיקלים הנמצאים בגוף, כמו נתרן, זרחן ואשלגן, ולווסת אותם למקום הנכון. שמירה על איזון החומרים האלה חשוב ביותר, וכאשר קיים בהם עודף או חוסר, הדבר עלול לפגוע בגופכם. בנוסף, צריכת יתר של מלח או נתרן עלולה להעלות את לחץ הדם, להעמיס על תפקוד הכליות ולגרום לבעיות שונות ולסיבוכים בטווח הארוך. לכן חשוב שלא להפריז בצריכתם, ומומלץ להכיר את המאכלים שמכילים כמות גבוהה של נתרן.
 

8. מעשנים סיגריות ושותים אלכוהול

אלכוהול וטבק הם חומרים מסוכנים שגורמים נזק לגוף בכלל ולכליות בפרט. העישון ידוע כהרגל מגונה שגורם להצרת כלי הדם, דבר המשפיע על אספקתו הסדירה של הדם לכל האיברים החיוניים, כולל הכליות. בנוסף אליו, צריכה של משקאות אלכוהוליים מסוימים (כמו בירה) במינון גבוה, יוצרת עומס יתר על הכליות ומערכת השתן, בשל כך שהם מכילים אחוז גבוה של שתנן, תרכובת אורגנית אשר גורמת לייצור עודף של חומצת שתן, להתייבשות ובאופן כללי לשיבוש תפקודן של הכליות. לכן, חשוב שתמנעו מצריכה מופרזת של משקאות אלכוהוליים, ואם אתם סובלים מלחץ דם גבוה או סוכרת השתדלו להימנע מהם לחלוטין.
ידיים מחזיקות כוסות משקה

9. ממעטים לעסוק בפעילות גופנית

אורח חיים שאינו כולל פעילות גופנית אלא ישיבה ממושכת במהלך רוב שעות היום עלול להשפיע לרעה על הבריאות והתפקוד של הכליות שלכם. במחקר מקיף שפורסם בשנת 2013 בכתב העת של האגודה האמריקאית לנפרולוגיה, חוקרים מצאו שנשים לאחר גיל המעבר שהתעמלו בקביעות הצליחו להפחית ב-31% את הסיכון לפיתוח אבנים בכליות. ממצאי המחקר מציגים את הנזק שבישיבה ממושכת, והחוקרים ממליצים להתגבר על ההרגל המזיק הזה ולצאת לטיול רגלי קצר או לרכיבה על אופניים על מנת להקל על הכליות שלכם ולשפר את בריאותכם הכללית.

10. צורכים יותר מדי משקאות מוגזים וקפאין

כפי שכבר ציינו, ספיגת הסידן בגוף במידה הנכונה יכולה למנוע היווצרות של אבנים בכליות. אחד היסודות שמעכב את ספיגת הסידן הוא הזרחן, ובפרט חומצה זרחתית, הנמצאת באחוזים גבוהים במשקאות מוגזים. במחקר שארך 3 שנים, ונערך על יותר מ-1,000 גברים בעלי היסטוריה של אבנים בכליות, נמצא כי ישנו הבדל מובהק בין גברים שצרכו משקאות מוגזים וסבלו מכאבי בטן לעומת גברים שלא צרכו אותם כלל ונחסכו מהם כאבים מיותרים. לפי ממצאים אלו, ניתן לומר כי הפחתת צריכה של משקאות מוגזים, ותוך כדי כך הימנעות מהחומרים המזיקים שהם מכילים, כמו קפאין וחומצה זרחתית, בהחלט תעזור לכם לשמור על תפקוד כליות תקין.
 
מקור התמונות: Mikael HäggströmSteve SnodgrassDorothy
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.