print header

איך להעלות את המוטיבציה של הילד להצליח בלימודים?

כהורים, כולנו מפתחים ציפייה מילדינו שיגיעו להישגים גבוהים במטלות ובמבחנים בבית הספר, ובכך ימלאו אותנו בתחושת גאווה אך חשוב מכך, יתקדמו במסלול לעבר הצלחה בחיים. בדרך הזאת הם עלולים להיתקל בלא מעט מכשולים, החל מן הרתיעה ממקצועות מסוימים ועד לשחיקה הטבעית שמתרחשת לאורך השנים במוסדות הלימוד השונים. כדי לעזור להם להתגבר על כך, עלינו לזכור שלצד הציפייה שלנו להישגים מהם, עלינו גם לצפות מעצמנו שנהיה מסוגלים להשרות בהם את התשוקה לצבור כמה שיותר ידע ואת המוטיבציה להשקיע את מירב המאמצים כדי להצטיין. אז איך עושים זאת? לפניכם 8 דרכים יעילות ופשוטות להעלאת המוטיבציה של הילדים להצלחה בלימודים!
 
ילדים צופים יחד במחשב בכיתה
 

1. הקנו למטרה הילה מושכת יותר

חלק בלתי נפרד מדרבון ילדינו להגיע להישגים גבוהים יותר בלימודים תלוי בין היתר באופן שבו הם רואים ומפרשים את מטרתם. אין זה תלוש מן המציאות שישנם נושאים לימודיים שפחות מדברים אליהם, ולכן הסוד להעלאת המוטיבציה שלהם טמון ביכולת שלנו להקנות הילה מושכת יותר למטרה הכללית. לשם כך, נסו לקשר בין תקופת הלימודים הנוכחית לבין החיים הבוגרים בעזרת מתן דוגמאות, כגון: העובדה שהיכולת להתחייב להשלים משימה היא תכונה שכל אדם בוגר זקוק לה, העובדה שידע כללי נרחב הוא דבר שנוטה להרשים אנשים ומקנה לבעל הידע כבוד רב יותר ודוגמאות מהניסיון האישי שלכם על איך תקופת הלימודים סייעה לכם להגיע למקום שבו אתם נמצאים היום וכדומה. בדיוק כמו אצל אדם בוגר, גם אצל ילדים המטרה מקדשת את האמצעים, ולכן...

2. הללו את המאמץ עצמו ולא רק את סיומן של מטלות או הישגים בפועל

חיזוקים חיוביים הם כלי חשוב במאמץ לשמור על המוטיבציה של ילדינו, אך בעוד שנטייתם של הורים רבים היא לשבח את ילדיהם רק לאחר סיומה של מטלה או במקרה שבו הם קיבלו ציון גבוה, חשוב לזכור גם את חשיבותה של הדרך הארוכה והמתישה שעשו כדי לזכות באותן התוצאות, אפילו אם אלו לא בהכרח הגיעו. אין זה אומר שכעת עליכם לשבחם בכל רגע בו סיימו מטלה יומיומית, אך בזמנים בהם ניכרים הלחץ והשחיקה מן העומס הרב, השתדלו להעניק כמה מילים טובות. בדיוק כמו שמשוב חיובי ממנהל בעבודה ייתן לכם זריקת מוטיבציה, היו סמוכים ובטוחים שמילים טובות מכם יעשו פלאים לנחישות ילדכם להשקיע מאמצים רבים יותר בלימודיו.
שולחן ועליו אביזרי לימודים דוגמת ילקוט, עט ומחברת

3. הקפידו שלא להפגין חוסר כבוד כלפי המורים ובית הספר מול ילדכם

ייתכן מאוד שלא נהיה מרוצים מהתנהלותם של מורים כאלו ואחרים ואפילו מן הדרך בה נקט בית הספר בכללותו באשר למקרה מסוים, אך עם זאת, חשוב שלא להביע חוסר שביעות רצון חריג מול ילדינו, שהרי אנו כהורים מהווים מקור סמכותי ודמות לחיקוי עבורם. מקרים דוגמת עריכת וויכוח בוטה עם מורה מול ילדכם בזמן יום הורים או הזדהות יתרה עם הילד באשר לדעתו השלילית על מורה מסוים, עלולים לחזק בקרבו תחושות של כעס וזלזול כלפי המערכת החינוכית שרק יפגעו ברצון שלו להשקיע בלימודים.

4. עודדו את ילדכם להיות סקרנים באמצעות גירויים חיצוניים

חשוב להבין שהמוטיבציה של ילדכם להצליח בלימודים לא צריכה להתחיל להופיע רק ביום הראשון בבית הספר, אלא תלויה במידת הסקרנות והרצון שהוא פיתח עם השנים. למרבה המזל, עבודתנו כהורים היא מועטה כיוון שילדים הם סקרנים מטבעם, ולכן כל שעליכם לעשות הוא להמשיך ולדרבן את אותו היצר באמצעות מתן גירויים מחשבתיים באירועים המתרחשים מחוץ לכותלי בית הספר, לדוגמה: נסו לדבר איתו על הצמחים ובעלי החיים שאתם רואים בזמן טיול משפחתי וכך תעודדו אותו ללמוד בשיעורי המדע והטבע, נסו לקשר את החומר הנלמד לחגים ולמסורות משפחתיות וכך תגרו אותו להקשיב ולהשתתף יותר בשיעורי התנ"ך וכן הלאה.
ילדים משחקים בחצר
 

5. הפכו את ההצלחות הקטנות לבסיס להתפתחות נרחבת יותר

לעתים די בניצוץ אחד קטן כדי לדרבן את ילדכם להצליח בלימודים וכדי להצית אותו, נסו לשים דגש על ההישגים הקטנים יותר, דוגמת מחמאה שקיבל מן המורה או העובדה שכל התשובות בשיעורי הבית של ילדיכם היו נכונות. מחקרים פסיכולוגיים שונים מצביעים על החשיבות הרבה שבמתן חיזוקים חיוביים לילדים כאמצעי גירוי, שיאתגר אותם וידרבן אותם להשיג תוצאות טובות אף יותר במטרה להרשים את הוריהם.

6. הקפידו שלא להדגיש את נקודות החולשה של ילדכם יתר על המידה

נטייתנו הטבעית היא להתמקד בנקודות התורפה של ילדינו בלימודים על מנת לדרבן אותם להשקיע יותר זמן ומאמץ בטיפול בהן, אך מחקרים מראים שהדגשה תכופה מדי של חולשות יכולה להזיק למוטיבציה הכללית להצלחה בלימודים. אין זה אומר שמעתה עליכם להתעלם מן הבעיה לחלוטין או להבליג עליה, אך זכרו שהקו המנחה להצלחה הוא הנעתו של ילדכם להתמיד ולשקוד בלמידה. במקום לרפות את ידיו ולהביאו לתחושת מצוקה ולחץ, הקפידו לשלב בין ההתמקדות בנקודות התורפה שלו לבין מתן חיזוקים חיוביים על נושאים לימודיים בהם הוא טוב.
 
מחברת ועליה כלי כתיבה

7. התעניינו באופן יומיומי בנושאים הנלמדים

התמקדות בהישגים הלימודיים התקופתיים היא דבר אחד, אך גם חשוב לא פחות להביע עניין בנושאים השונים אותם למד ילדכם בבית הספר לאורך היום. בקשו לדעת אילו נושאים חדשים למד, הפגינו התלהבות ואפילו נסו לבקש ממנו שיסביר לכם אודותיהם בצורה מפורטת. בדרך זו תאשרו לו שמדובר בנושאים מעניינים, דבר שידרבן אותו לרצות להעמיק בהם ולהבינם אף יותר.

8. הציבו לילדכם יעדים הדרגתיים שיוכל לעמוד בהם

הגברת מוטיבציה בקרב ילדים איננה משימה פשוטה כלל וכלל, בין היתר עקב נטייתם לקחת צעד אחורה ולהשקיע פחות זמן ומאמץ בנושאים בהם ניכר שהלחץ עליהם הוא רב מדי. לכן, הקפידו להציב לילדכם מטרות מציאותיות ולהעלות את רף הציפיות מהישגיו באופן הדרגתי, כך תעלה רמת המוטיבציה שלו ותתגברנה גם שאיפותיו לתוצאות טובות יותר. אל תהססו לשתף בכך את מוריו ואף לבקש להתייעץ עמם במטרה להרכיב את האסטרטגיה היעילה ביותר להצבת יעדים הגיוניים על פי נקודות החוזק והתורפה של ילדכם.
 

מקור: Lucélia RibeiroPersonal Creations

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.