print header

אבות היסטוריים שלא היו להם ילדים


אולי בישראל זה פחות מוכר, אך שלשום, ה-19 ביוני, ציין רוב העולם את "יום האב".
יום האב (המצויין בדרך כלל ביום ראשון ה-3 של חודש יוני), נקבע בתחילת המאה ה20 בהתאמה ל"יום האם" ומטרתו להביע הערכה ולחגוג את מושג האבהות המודרני. 

לרגל חגיגות "יום האב" החלטנו לרכז עבורכם 4 אבות גדולים משחר ההיסטוריה, אבות גדולים שלא היו להם ילדים משלהם...


ג'ורג' וושינגטון

גורג וושינגטון
ג'ורג' וושינגטון (1732-1799), הנשיא הראשון של ארה"ב, נחשב לנשיא המיתולוגי האהוב ביותר בכל הזמנים. אך בעוד שרוב האמריקאים ראו אותו כ'אבי האומה' הרי שבמציאות הוא לא היה אבא של אף אחד באמת.
וושינגטון הוא הנשיא היחיד שזכה ב100% מקולות הבוחרים ולא היה עוררין על כהונתו שנמשכה בין השנים 1789-1797. הוא נולד בוירג'יניה למשפחת חקלאים והיה חקלאי בעצמו, עם פרוץ מלחמת העצמאות של ארה"ב הוא התגייס לכוחות הלוחמים ונרתם למאבק. על אף שזכה למעמד של גיבור ורבים רצו שיתקדם בשרשרת הצבאית, וושינגטון חזר בסוף המלחמה לחווה שלו והאמין כי סיים את תפקידו ההיסטורי. כאשר החלה מלחמת האזרחים בין הרפובליקנים ולפדרליסטים, הובהר לו כי הפדרלים הובהר לו כי המדינה זקוקה לו ותפקידו ההיסטורי טרם הושלם, הוא הבין כי יש לו הזדמנות חד פעמית לייסד את בית הנשיאות האמריקאי לדורות וכי עליו מוטלת האחריות לשמש דוגמא ומופת לבאים אחריו. וושינגטון היה מעשי, מציאותי, צנוע ואחד מהעם. את הגבורה והחוסן שהפגין בשדה הקרב, המיר למנהיגות אנושית, מתחשבת וכנה.  בהלוויתו ספד לו חבר הקונגרס הנרי לי ואמר: "ראשון במלחמה, ראשון בשלום וראשון בלב האומה..."

וושינגטון הקדיש את חייו לביסוס החוסן החברתי והמדיני של ארה"ב, עד כדי כך שלא התפנה לייסד משפחה משלו. הוא אומנם היה נשוי למרתה, אך לשניים מעולם לא היו ילדים. השמועות מספרות שייתכן והיה עקר או שמא מרתה סבלה מבעיות פוריות - אך זה לא משנה את התוצאה, וושינגטון היה האחרון בשושלת המשפחתית ואין לו יורשים.


ניקולה טסלה

ניקולה טסלה
ניקולה טסלה (1856-1943) אחד מגדולי הממציאים בכל הזמנים, מהנדס חשמל ופיזיקאי  מבריק ומלא תשוקה שלא זכה לכבוד ולתהילה הראויים לו עוד בחייו.
בשנת 1884 היגר מסרביה לארה"ב והחל לעבוד במפעל של איש העסקים תומס אדיסון. טסלה שיפר את רעיון נורת החשמל של אדיסון אך לא רק שלא זכה לתשלום בסוף עבודתו, אלא שגם הקרדיט נחסך ממנו. בהמשך, רשם פטנט של גלי רדיו וערך את השידור הראשון בעולם בשנת 1893, אך בעקבות לחצים של בעלי הון נלקחה ממנו התהילה ויוחסה המצאת הרדיו למרקוני האיטלקי. טסלה נפטר בשנת 1943 כחצי שנה לפני שבית המשפט העליון של ארה"ב פסק להחזיר לו את זכויותיו ולרשום אותו כממציא הרדיו.

טסלה היה איש מוכשר מאוד; דיבר שמונה שפות, תמך בשוויון בין המינים, העריך מוסיקה טובה, פילוסופיה, שירה ואוכל. אך מרבית חייו הוא היה גלמוד, עני ונטול הערכה עצמית.  הוא דגל באמונה כי רק החזקים והמבריקים צריכים להתרבות וכי לא כל אדם ראוי להיות הורה ושיהיו לו צאצאים. הוא מת לבד ולא הותיר אחריו משפחה כי האמין שהוא לא ראוי לכך. רבים מצרים עד היום על שמוחו המבריק נקבר יחד איתו ואין עוד זכר.

קוונטין רוזוולט

קוונטין רוזוולט
ייתכן ומעולם לא שמעתם את השם קוונטין, אלא רק את השם רוזוולט, ליתר דיוק, תיאודור רוזוולט, הנשיא ה-26 של ארה"ב. קוונטין היה בנו הרביעי של הנשיא שנחשב בעיני רבים לכוחני וחזק, יחד עם זאת אהוב ואהוד מאוד.
לתאודור רוזוולט היו ארבעה בנים: ג'וניור, קרמיט, ארצ'י וקוונטין וכל אחד מהם היה קשוח במידה המיוחסת לתיאודור. ג'וניור, סטודנט בהארוורד, קיבל אות הצטיינות כלוחם בצבא ארה"ב בזמן שתי מלחמות העולם ולאחר מכן נבחר להיות מושל פורטו ריקו ושירת את ארצו בקרבות רבים.

קרמיט גם הוא היה לוחם בשתי מלחמות העולם וכאשר לא לחם הוא היה נוהג לצאת לציד והרפתקאות חובקות עולם. הוא התאבד בגיל צעיר והותיר אחריו סידרה של ספרי רוח.

ארצ'י, כמו אחיו, גם הוא לחם בשתי מלחמות העולם, ובשתיהן נפצע בדיוק באותו המקום בברך. הוא נחשב לאמריקאי היחיד עם 100% נכות על אותה הפציעה פעמיים. למרות פציעתו, הוא המשיך להילחם בגבורה.

ולבסוף, קוונטין - בנו האהוב של תיאודור שנחשב על ידי רבים כגירסה המוצלחת ביותר של הנשיא הקשוח ולעיתים אף המועדפת. קוונטין היה אחד הטייסים הנועזים ביותר שידע צבא ארה"ב, אדיש לסכנות אישיות, פזיז לעיתים וחדור רוח קרב. הוא זכה לשבחים רבים מסובביו ונהרג בעת פעולה צבאית במלחמת העולם הראשונה.משפחה מוצלחת של בנים - נכון? שלושת הבנים של תיאודור נישאו והקימו משפחות, אך דווקא קוונטין שנחשב לבן עם הפוטנציאל הגבוה ביותר לשמר את השושלת, לצעוד בדרכו של אביו ולייסד דור משובח של רוזוולט, לא זכה להיות אבא. מותו של קוונטין נחשב בעיני אמריקאים רבים כפספוס של שלמות פוטנציאלית.ישו

ישו
לא ניתן למנות אבות פוטנציאליים מבלי להתייחס לאבי הנצרות המפורסם. המחלוקת אם ישו היה בנו של אלוהים או נביא בשליחות האל, אינה משנה את העובדה כי לישו לא היו צאצאים ואין לו יורשים. אומנם קמה בעקבותיו דת של מאמינים, אך אין אלה צאצאיו הביולוגיים. תחשבו מה היה קורה אם לישו היו ילדים: אחד, קרוב לוודאי שהייתה הרבה יותר בהירות דתית, לא היו יכולים לסלף את סיפורי התנ"ך והברית החדשה, דברין היו באים על דיוקם כיוון שהעדות הראשונית הייתה מתגלגלת מפה לאוזן ואף אחד לא היה מתיימר לדבר בשמו או להעניק פרשנויות בשמו. שתיים, כנראה שהיה המשך לסיפורי הברית החדשה - סיפורו של ישו לא היה מסתיים במותו אלא ממשיך ועוקב אחרי שושלת בניו ומסע הנקם שלהם. מי יודע, אולי כלל לא הייתה מתפתחת הנצרות.

 

 

מילה תרגומים - שירותי תרגום

מקור: יואב שומר
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: ילדים, היסטוריה, פוליטיקה, אבא
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.