print header

שיתוק שינה - תופעה מדעית או ביקור מעולם העל טבעי?

אתה מתעורר לפתע משינה עמוקה מבלי לדעת מדוע. לאחר כמה שניות אתה נעשה מודע לעובדה כי אין ביכולתך לזוז. אתה מסוגל לחשוב, להרגיש ולראות, אך אתה משותק לחלוטין. לפתע אתה מרגיש משקל מוחץ על החזה שלך. אתה מסתכל ומקבל את הזעזוע הנורא בחייך - ישנו שד היושב על החזה שלך. חזותו מבעיתה, והוא מוחץ אותך לאט לאט. במשך שניות ארוכות אתה לכוד באימה, עד שלפתע שריריך משתחררים ואתה מניף את זרועותיך בזעקה... רק כדי לגלות שהשד נעלם.

הסיטואציה שתוארה זה עתה אינה חלום כפי שאנו מכירים אותו, היא גם איננה המצאה דמיונית. קיימים מליוני אנשים בעולם אשר חוו את החוויה הזו בדיוק, ורוב הסיכויים שכמה מן הקוראים שלנו עברו את אותו הדבר. זה קורה לכשליש מן הישנים בשלב כלשהו בחייהם. התופעה מתבטאת בהתעוררות פתאומית המלווה בחוסר יכולת מוחלטת לזוז. זוהי תופעה מפחידה מאוד, ושמה שיתוק שינה.

ההסבר המדעי הוא פשוט - כשאנו ישנים וחולמים חלומות REM (תזוזת עין מהירה), הגוף שלנו משתק את שריריו. זהו מנגנון שנועד לשמור על בטחוננו ועל בטחון הישנים לצידנו, ודואג שלא 'נשחק' את החלום שלנו. במילים אחרות, אם שרירינו לא היו משותקים בזמן החלום, היינו עלולים לבצע כל מיני פעולות מוזרות, כמו לרוץ, לבעוט, להילחם וכל דבר אחר שאנו חולמים אותו. שיתוק השרירים הזה פג לפני שאנו מתעוררים, משום שהגוף מפעיל אותם מחדש תוך כמה שניות. אך לעיתים, מסיבות הקשורות לעיתים בבעיות נדודי שינה או במעבר חד מדי בין מצבי השינה, אנו מתעוררים כאשר השרירים שלנו עוד משותקים ואיננו יכולים לזוז. ומשום ששרירי בית החזה גם הם משותקים, אנו מרגישים לחץ חזק על החזה שלנו, כאילו משהו מוחץ אותנו ואינו נותן לנו לנשום. לעיתים, שיתוק שינה מרמז על מחלות שינה - כמו נרקולפסיה (בעיה לשלוט בתזמון השינה) או אפניה (בעיות נשימה בשינה). גם לאלה שחוו זאת מספר פעמים, שיתוק השרירים הוא עדיין חוויה מפחידה מאוד. להתעורר משותק וחסר יכולת תנועה, כאשר מורגש גם לחץ חזק על החזה, זו חוויה מבעיתה. אך לאלה החווים זו בפעם הראשונה - זו יכולה להיות חוויה טראומתית במיוחד, אשר זכרונה ירדוף אותם.

ולפעמים, לעיתים נדירות, כאשר אנו מתעוררים עם שיתוק שינה זה - מופיעה תופעה מסתורית הקרויה: "הזיות היפנוגוגיות" - המבעיתות בהרבה. במהלך שיתוק השינה, היכול להימשך עד כמה דקות (אך לעיתים נדירות יותר משתי דקות), ישנו סיכוי, כ-20%, שתחוו הזיות אינטנסיביות. מעין חלום צלול. אך ההבדל בין חלום צלול אמיתי להזיה היפנוגוגית היא שאתם ערים לחלוטין, ורואים את סביבתכם כמו שהיא באמת. ההזיה נכנסת אל תוך העולם המציאותי הזה כחלק ממנו. במילים אחרות, אתם תראו את חדר השינה שלכם כפי שהוא נראה ברגע זה, אך ההזיה תהיה אלמנט שנוסף לו. נוכחות שלא הייתה שם קודם.

במהלך השנים, התקבלו דיווחים רבים על ההזיות הללו, והעובדה כי יש בינן דמיון רב, יצרה מיתוסים רבים (ואנו איננו קובעים כי נכונים או שגויים הם). במקרים רבים ובמדינות מגוונות, מגיעים דיווחים דומים - הישנים רואים שד, יושב על החזה שלהם. חזותו נוראית, והוא שופע רוע בזמן שהוא מועך אותם. אחרים מדווחים על איש בברדס, דומה לתמונה שאנו מכירים כמלאך המוות (ומכאן אולי נולד הדימוי הזה), השם יד על חזם ומוצץ את החיים שלהם דרך החזה.

יש הרואים צורות מוזרות או ערפילים. ומעט מדווחים על חוויות חוץ גופניות, כאשר הם עזבו את גופם וריחפו מחוץ לו, מסתכלים על עצמם מבחוץ. הזיות אלה, משערים מדענים, נולדות מהלחץ שאנו מרגישים בחזה בזמן שהשרירים משותקים. אנו נמצאים במצב ייחודי, בין שינה לערות, מצב המאפשר הזיות צלולות במיוחד, אפילו בזמן שעינינו פקוחות ורואות. ולפיכך המוח שלנו מעלה הזיה שתסביר מדוע אנו מרגישים את הלחץ הזה בחזה.

עם השנים, ההזיות הללו יצרו אינספור מיתוסים ברחבי העולם.

בתרבות הערבית, קוראים לשיתוק שינה 'קאבוס' (מילולית: 'הלוחץ'), ומאמינים כי ג'ינים רעים (עפרית) או השטן עצמו (שאיטאן) מנסים להשתלט על הגוף.

בטורקיה, קוראים לשיתוק השינה 'קאראבאסן', שם הדומה לסיפור הקלאסי בו שד מבקר אדם בזמן שהוא ישן, חונק אותו לאיטו ומדבר אליו בקול שטני. לפי האיסלאם, על האדם להתפלל לאל בעזרת שורות מסוימות בקוראן, ואם לא יתפלל מספיק, נאמר כי השד יהרגו בחניקה.

בסין, שיתוק השינה נקרא 'גואי יא שן', אשר משמעותו בתרגום חופשי היא: 'רוח רפאים לוחצת על הגוף' או 'רוח רפאים לוחצת על המיטה'.

בקוריאה, קוראים לשיתוק שינה 'גוואה נולים' - המתייחס ללחץ המופעל מלמעלה.

באפריקה, מתייחסים לשיתוק השינה כ'מכשפה הרוכבת על גבך'.

באיסלנד, מכירים אותה כ'מארה', ומאמינים שהשד הוא גובלין או סאקובוס (רוח טפילה החיה על החיים אותם היא שואבת מקורבנותיה).

אם התופעה היא מדעית או מיסטית, אין ספק שלהתעורר משותק לחלוטין היא חוויה מפחידה ביותר. להתעורר משותק לחלוטין ולראות שד יושב על חזך, או את מלאך המוות שואב ממך את חייך - הרי שזו חוויה מבעיתה לחלוטין, שעלולה לצלק אותנו לנצח.

אך, אומרים מומחי מיסטיקה ואף מדענים מסוימים, יש גם צד שני למטבע. אם נוכל להתרגל ולפסוח על הפחד האוחז בנו בעת שיתוק השינה, זהו מצב ייחודי מאוד לגוף ולנפש. ויש אנשים אשר דיווחו על חוויות בהן יצאו הם מגופם ושוטטו או ריחפו, מקרים בהם פגשו קרובי משפחה מתים או נכנסו לחלומות צלולים ארוכים במיוחד. זהו מצב תודעתי שכמעט בלתי אפשרי לחקור או לייצר אותו, משום שפשוט איננו יודעים מספיק עליו ועל הסיבות המובילות אליו.

יש לכם שאלות בנושא רפואה ובריאות? הכנסו לפורום המומחים החדש שלנו - לחצו כאן!

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו