print header

8 דרכים להפוך בוקר של יום עמוס לרגוע ונעים יותר

 אחת הסיבות שאנחנו הכי מחכים בגללן לסוף השבוע היא הבקרים – כשבשישי-שבת אפשר סוף סוף לקום בהם בנחת ולא מתוך תחושת דחיפות ובהילות להספיק את הכל כמו שישנה בימי חול. סדר היום הלחוץ והעמוס שרובנו אימצנו לעצמנו או נקלענו אליו מתוך הכרח הופך את ההתעוררות בבקרים של אמצע השבוע לעניין מלחיץ, כשאנחנו מבינים בפני איזה לו"ז אנו עומדים, בין אם זה בעבודה ובין אם בענייני החיים הכלליים ושלל הסידורים שיש לנו על הראש. אבל דעו לכם – זה ממש לא חייב להיות כך! גם בוקר של יום עמוס יכול להיפתח עבורנו בצורה חיובית, אם רק נאמץ כמה כללים שיעזרו לו להיות כזה, שיורידו את העול מכתפינו ויסייעו לנו לפתוח את היום גדוש הפעילות שלנו בצורה קצת יותר נכונה ומרגיעה. מה בדיוק צריך לעשות כדי שזה יקרה? אספנו עבורכם 8 טיפים נהדרים, מגובים בדברי מומחים, שיעזרו לכם לעשות מהפכה של שלווה גם בבקרים הכי עמוסים שלכם.   

1. כשאתם מתעוררים - היכנסו למצב ה'היפונופומפי' שלכם

אתם ודאי תוהים עכשיו מה זאת אומרת "היפונופומפי", ושואלים את עצמכם אם בכלל המצאנו את זה – אז לא, מדובר במושג אמיתית והוא מתייחס לחוויה דמוית ההיפנוזה וההרפיה העמוקה שאנחנו עוברים רגע לפני שאנו מתעוררים באופן מלא, כך מסבירה לאה לארווד, היפנותרפסיטית קלינית (מטפלת בעזרת היפנוזה). במהלך השלב ההיפונופומפי, המוח שלכם יוצר גלי אלפא, המאפשרים לכם למעשה לחקור את התודעה באופן שלו ומקבל ביותר.

"ברגע שיש לכם תחושה שאתם צפים החוצה מן השינה, נסו להיתלות באותו חבל המחבר אתכם בין שינה לערות", מנסה לארווד להסביר, ומבהירה כיצד לעשות זאת: "בזמן שאתם מתעוררים, פשוט הסתובבו וחזרו לתנוחה שבה הייתם ונסו להיכנס מחדש למצב הישנוני הרגוע – השתמשו בנקודה הזו כדי לחקור את התודעה שלכם בנוגע ל מה שמצופה לכם היום".

2. הסיתו את הווילונות כבר שאתם מתעוררים ותנו לאור להיכנס לבית

התעוררתם בבוקר, לפניכם יום עמוס ולחוץ, אתם רק רוצים לקחת לעצמכם עוד כמה דקות שבהן אפלת לילה תשרור בתוך הבית ותזכיר לכם את שנת הלילה הנעימה שבה הייתם שקועים עד לפני רגע. אלא מה, שכנראה זה לא באמת מה שנחוץ לכם אם אתם רוצים להתחיל יום שכזה רעננים באמת. ד"ר לינדזי בראונינג, פסיכולוגית מוסמכת, חוקרת מוח ומומחית שינה, אומרת שככל שתקדימו לקום, להסית את הווילונות, לפתוח את החלונות בבית ולהכניס אור יום לחדר השינה שלכם – כך ייטב. "אור שמש בהיר יעזור לשעון הביולוגי שלכם לדעת שזה בוקר", היא מסבירה, ומדגישה, "זה יגרום לכם להרגיש יותר ערניים ומוכנים ליום שלפניכם".

דרכים להפיכת בוקר יום עמוס לרגוע: אישה פותחת את וילונות ביתה ונוף ים נשקף מהחלון

3. אל תיגעו בטלפון שלכם עד שאתם יוצאים מהבית

בעידן של ימינו, שבו אנו רגילים לכך שהסמארטפון שלנו צמוד אלינו בכל רגע נתון – הנטייה של רובנו היא לפנות אליו ולהציץ בו כבר עם ההתעוררות בבוקר, ולהתחיל לבדוק את תיבת הדואר האלקטרוני, הודעות בוואטסאפ, חדשות שהצטברו ושאר עדכונים מידיים. אך זה למעשה אומר שמהרגע שאתם מתעוררים אתם כבר נכנסים למצב עבודה, והלחצים והמחשבות על מה שצריך לעשות כבר מחלחלים אליכם. אם אתם אנשים בעלי סדר יום עמוס ולוח זמנים צפוף – גם כך סביר להניח שהטלפון יהיה "דבוק" ליד שלכם למשך כל שאר היום, אז למה שהבקרים שלכם לא ייפתחו בקצת יותר רוגע ושלוות נפש? עזבו את הסמארטפון שלכם במנוחה עד לרגע שבו אתם יוצאים מהבית לעבודה או לעיסוקיכם, ואמצו במקום זה שגרת בוקר נינוחה ומועילה יותר לנפשכם, שכוללת למשל את ההרגלים המפורטים בכתבה הבאה.

4. תכננו את המטלות היומיות שלכם

כדי להתחיל בצורה הנכונה יום שאתם יודעים שהולך להיות עמוס במטלות שעליכם לבצע – כדאי כבר על הבוקר לתכנן מראש את הסדר שלהן ולתת חשיבות לאלו שהכי קריטיות לביצוע. ד"ר לינדסי בראונינג מבהירה זאת כך: "עשו לעצמכם סדר עדיפויות המבוסס על האם דברים הם קריטיים בזמן, חשובים או סתם נחמד לעשות אותם. התחילו עם דברים שהם גם קריטיים בזמן וגם חשובים, המשיכו עם החשובים, לאחר מכן עם הקריטיים בזמן, ואז המשיכו אל השאר".

שיטה אחרת שאתם יכולים לאמץ לעצמכם היא "החלטה ב-4 ממדים", עליה ממליצה ד"ר אלקטה פאטל, רופאה כללית המתמחה באורח חיים ומעידה כך: "אני מעיינת ברשימת המטלות שלי מדי בוקר והופכת אותה למטריצה של 2-2 כדי לעשות החלטות ב-'4 ממדים'". היא ממליצה לכם לרשום את המטלות העומדות בפניכם תחת הכותרות: 'לעשות – לעכב – להאציל סמכויות – למחוק' ולעשות את החלוקה שלהן לפי זה.

דרכים להפיכת בוקר יום עמוס לרגוע: אישה מסתכלת על פתק בעוד שגבר עובד ברקע

5. ארגנו את היום שלכם בהתאם להיותכם טיפוסים של בוקר או ציפורי לילה

מה אתם יותר – טיפוסים של בוקר או 'ציפורי לילה'? חשוב שתבינו את זה על מנת לדעת כיצד לסדר ולארגן את היום שלכם, אפילו עם הוא עמוס במשימות עד מעל לראש. אם אתם טיפוסי בוקר שנכנסים מוקדם למיטה ומשכימים קום עם שחר, אז כדאי גם שתתמודדו עם המשימות הקשות והמורכבות שעומדות בפניכם כמה שיותר מוקדם, כשאתם חשים בשיא התפקוד שלכם, כך אומרת ד"ר בראונינג. את שאר המשימות היומיומיות, השגרתיות והרגילות השאירו להמשך היום, כשתתחילו להרגיש מעט יותר עייפים.

מהצד השני, אם אתם "ציפורי לילה" שנוטים ללכת לישון בשעות המאוחרות יותר ולקום באמצע הבוקר - אם לא לאחר מכן - אז זמן השיא שלכם מבחינת עבודה יגיע בשלב מאוחר יותר של היום. לכן התמודדו קודם כל עם משימות שלא דורשות מכם הרבה מאמץ מוחי (כמו בדיקת דואר אלקטרוני) והשאירו את המטלות הקשות והמסובכות יותר להמשך היום, כשתהיו יותר ערניים ומרוכזים.

6. הפיקו את המיטב מהנסיעה שלכם  

אחד החלקים היותר קשים של הבוקר עבור רובנו הוא הנסיעה למקום העבודה או אל הסידורים השונים וההשתרכות הארוכה בפקקים – ובימים עמוסים במיוחד, רק הידיעה שלפנינו עומד יום גדוש ולחוץ במיוחד הופכת את הנסיעה לעול שנראה כמו בזבוז זמן משווע. אם זאת, כדי להשתחרר מהלחץ שזמן הנסיעה מעמיס עליכם – אנחנו ממליצים שפשוט תשתדלו להפיק ממנו את המיטב עבורכם במקום להיות מתוסכלים או לנסות להתחיל לעבוד כבר מהרכב. נסו להקשיב לפודקאסטים שיכולים להעשיר את הידע שלכם – כמו 8 הפודקאסטים המומלצים האלו, או אלו המוקדשים לכלכלה וכסף ועשויים ללמד אתכם דבר או שניים על התנהלות פיננסית נכונה. אם אתם עם הילדים ברכב, תוכלו לשמוע יחד איתם את ההסכתים והפודקאסטים הבאים, הכוללים סיפורי ילדים נהדרים שיעבירו לכם ולהם את הנסיעה בכיף.

דרכים להפיכת בוקר יום עמוס לרגוע: אדם יושב במכונית ומגביר את הרדיו שלו

7. האטו את נשימתכם לפני תחילת היום

ד"ר פטאל, הרופאה המתמחה באורח חיים, מעידה שתמיד לפני שהיא מדליקה את המחשב שלה בתחילת יום העבודה – היא קודם כל לוקחת לעצמה 60 שניות כדי להאט את הנשימה שלה. "האטת קצב נשימתכם לשיעור של 6 או פחות נשימות בדקה מפעילה את מערכת העצבים הפאראסימפתטית ומספקת לכם שקט ותחושת שליטה להמשך היום ולקבלת החלטות טובה יותר".

"הדרך הפשוטה ביותר לעשות את זה", מסבירה ד"ר פטאל, "היא לספור עד 4, לשאוף אוויר,לספור עד 6, להוציא אותו ואז לחזור על כך 6 פעמים. זו טכניקה נהדרת להשתמש בה גם במהלך היום כשאתם חשים שהלחץ מתגבר". אם אתם רוצים להכיר עוד כמה טכניקות ותרגילי נשימה שתורמים להירגעות והשתחררות מלחצים – לחצו כאן.

8. קחו לעצמכם "הפסקת בוקר" של הליכה

בין אם אתם עובדים מהבית ומשם מנהלים את סדר היום העמוס שלכם ובין אם אתם עובדים במשרד, שם הכל מתקתק מסביב לשעון ולא רגוע אף פעם – המלצה מצוינת להמשך היום שלכם מגיעה מד"ר בראונינג, אשר אומרת שלקראת אמצע הבוקר שלכם כדאי לכם לקחת הפסקה לסיבוב קצר בחוץ. כן, זה אולי יראה לכם כמו בזבוז של זמן, אבל זה ממש לא – אור היום הטבעי שתספגו אפילו מכמה דקות של שהייה במרחב החיצוני יעזור לכם לחוש יותר ערניים, וגם האימון הקצר של הזזת הגוף יתן לכם זריקת אנרגיה.

מקור התמונות: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.